Перестало битися серце відомого педагога | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Перестало битися серце відомого педагога
Перестало битися серце відомого педагога
Пішов з життя Володимир Миколайович Апатський — український фаготист, мистецтвознавець
29 вересня, субота

Пішов з життя Володимир Миколайович Апатський — український фаготист, мистецтвознавець, професор Національної музичної академії, народний артист України. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив його учень Андрій Мороз.Володимир Миколайович Апатський народився 29 серпня 1928 року у Мінську.

З дитинства грав на народних інструментах (гітарі, мандоліні), пізніше імпровізував на фортепіано, грав у самодіяльному оркестрі на трубі. 1944 року вступив до Білоруського політехнічного технікуму і Мінського музичного училища, які закінчив 1948 р. Того ж року вступив одночасно до Білоруської державної консерваторії (клас фагота) і до Білоруського державного політехнічного інституту (енергофак). Проте навчатися у двох навчальних закладах виявилася надто складно. Політехнічний інститут лишив через рік, а консерваторію (клас А. С. Кондрашова) закінчив 1953 року з відзнакою. У 1956 році закінчив аспірантуру Ленінградської консерваторії ім. Римського-Корсакова (кер. Г. З. Єрьомкін).

В 1951–1953 роках — соліст симфонічного оркестру Великого театру опери і балету БРСР, 1954–1955 соліст симфонічного оркестру Ленінградського Малого театру опери і балету , 1955–1957 соліст симфонічного оркестру Ленінградської філармонії, у 1957–1981 соліст симфонічного оркестру Київського театру опери і балету ім. Т. Г. Шевченка, викладач консерваторії ім. П. І. Чайковського (з 1967).

Автор методичних робіт «Динаміка у грі на фаготі»(1967), «Деякі питання досконалого виконавства на духових інструментах», «Амбушюр фаготиста» монографій, серед яких «Методика навчання гри на фаготі», «Теорія виконавства і методика навчання гри на духових інструментах», «Історія духового музично-виконавського мистецтва», 60 науково-методичних праць з методики модерного навчання та викладання гри на фаготі та понад 100 мистецтвознавчих статей, зокрема з історії та розвитку духового виконавства України та СРСР. До наукових інтересів Володимира Апатського належить акустична природа духових інструментів, анатомо-фізіологічна основа виконавської техніки духовика, постановка і розвиток компонентів виконавства тощо.

У 1989 році видав збірку статей "Теорія і практика гри на духовіх інструментах ", куди увійшли статті українських і російських провідних педагогів Є. Носирєва, К. Мюльберга, Є. Сурженка, М. Пушечнікова, І. Якустіді. Матеріали збірки подають інформацію з широкого кола питань історії, теорії і практики гри на духових інструментах.

Лауреат ІІ премії Білоруського конкурсу музикантів-виконавців на духових інструментах (1952), лауреат (І премії) Всесоюзного фестивалю радянської молоді (1957).

Будучи концертмейстером групи фаготів у симфонічному оркестрі Київського Державного театру опери і балету, Володимир Апатський став взірцем майстерності і відповідальності. Звук його фагота легкий, гнучкий та досить виразний. Оркестрові сольні партії виконував завжди досить помірковано фразологічно, так і динамічно. Особливо виразної майстерності добився у балетах П. І. Чайковського. Записав близько 40 платівок, серед них і сольні, існує велика кількість фондових записів його виконання.

Заслужений артист УРСР, Народний артист України (1995), доктор мистецтвознавства (1993), професор Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського (1986), член-кореспондент Української академії мистецтв (1997). Виховав понад 70 лауреатів конкурсів, серед його випускників Ю. Дондаков, О. Клічевський, М. Костюк, Т. Осадчий та інші. Віце-президент Спілки музикантів-духовиків України, член Міжнародної асоціації виконавців на духових інструментах[en] (англ. International Double Reed Society). Член журі багатьох музичних конкурсів: Міжнародний Конкурс молодих виконавців на дерев'яних духових інструментах імені Д.Біди (Львів), Міжнародний конкурс юних виконавців на духових та ударних інструментах «Сурми Буковини» (Чернівці), Класичний Меридіан (Київ), Міжнародний музичний конкурс імені В'ячеслава Старченка (Рівне) та ін.

Нагороджений орденами «За заслуги» ІІ (2011) і ІІІ (2006) ступенів, «За мужність» ІІІ ступеня (1999), медаллю «Захиснику Вітчизни» (1999), Золотою медаллю АМУ «за видатні досягнення в музичному мистецтві» (2008).


Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. ЧайковськогоДодати: Share on Facebook

Інші:

Хмельницька філармонія оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
Знову разом на одній сцені через 77 років!
Музика Кароля Шимановського у Кропивницькому
«Діти Крушельницької» в рамках Міжнародного проекту «Рік Музики Мирослава Скорика»
У Запоріжжі запрошують на фестиваль дитячих оркестрів
У Житомирі начальниця управління культури міськради хоче очолити обласну філармонію
В Україні вперше виступить французький квартет Elysée
Національний заслужений академічний ансамбль танцю України імені Павла Вірського оголошує проведення конкурсу на заміщення вакантних посад
Італійський музикант провів майстер-клас у Кропивницькому
Юних музикантів зі всієї України запрошують стати учасниками Молодіжного симфонічного оркестру України
«Український музичний ярмарок»: 25 років просування якісних вітчизняних брендів
В Києві повторять шедевральний балет "Діти ночі"
Вперше за 80 років 120 бандуристів на одній сцені
Дитячий джазовий фестиваль у Запоріжжі
Одеський національний академічний театр опери та балету оголошує конкурс на заміщення вакантної посади головного хормейстера
IV Міжнародний фестиваль імпровізаційної музики «Free Fest»
У Львові влаштують концерт на 90 музикантів
Національна опера України оголошує конкурс на заміщення вакантних посад в оркестрі театру
Національна опера України оголошує конкурс на заміщення вакантних посад солістів опери
Балети Стравінського "Весна священна" та "Пульчиннела" покажуть на сцені Львівської опери
Сумський "Bach-Fest" запрошує
Львівський  театр опери та балету оголошує конкурс на заміщення вакантної посади соліст опери
Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театрімені М.Старицького оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
На фестивалі "Музичне сузір'я Закарпаття" засяють найяскравіші музичні зірки сучасності
Концерт “Я – віртуоз” наживо в ефірі Українського радіо та UA: КУЛЬТУРА
Новий зал Харківської філармонії відкриється на початку року – Світлична
У Запоріжжі готують історичну рок-оперу
Музиканти з усієї Європи на Асамлеях у Харкові
Відійшла у вічність відома українська балерина і педагог
Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
Івано-Франківська обласна філармонія імені Іри Маланюк оголошує конкурс
У новозеландській лікарні для покращення настрою встановили фортепіано
У Барселоні провели в останню путь «королеву опери» Монсеррат Кабальє
Львівська філармонія офіційно запрацювала зі статусом національної
Cтартував Міжнародний музичний фестиваль "Харківські асамбелеї - противлення злу мистецтвом"
На молодих композиторів чекають у Харкові
История любви Монсеррат Кабалье и Бернабе Марти: служебный роман длиною в 56 лет
Перший Музичний Марафон у Ворзелі
Померла оперна співачка Монсеррат Кабальє
«CИМФО-ОПЕРА» в рамках Міжнародного проекту «Рік Музики Мирослава Скорика»
      © 2008-2018 Music-review Ukraine