«Школа» Которовича | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
«Школа» Которовича
«Школа» Которовича
У Києві назвали переможців Першого Всеукраїнського конкурсу імені легендарного скрипаля
7 травня 2018, понеділок
Поширити у Facebook

Змагання молодих скрипалів проходило в рамках Х Міжнародної пасхальної асамблеї «Духовність єднає Україну». У третьому турі фіналісти мали честь грати з Національним симфонічним оркестром України під орудою маестро Володимира Сіренка. У переповненому Великому залі імені Героя України Василя Сліпака Національної музичної академії України відбулася церемонія нагородження та концерт переможців конкурсу, який став водночас завершенням Х Міжнародної пасхальної асамблеї.


Ідея створення конкурсу належить учням Богодара Которовича — насамперед, його доньці Мирославі Которович, і Богдані Півненко. Відтак і журі складалося з його вихованців — Олександра Бендерського, Дмитра Ткаченка, Віктора Кузнєцова, Назара Пилатюка, а також Мирослави Которович і Богдани Півненко, яка й очолила журі.

Богодар Антонович увійшов у історію мистецтва ХХ ст. не лише як один із кращих світових виконавців, а й як видатний педагог. За більш ніж 30 років Которович як очільник кафедри скрипки Національної музичної академії України виховав понад 200 музикантів! Чимало з них є гордістю сучасної української культури й прославляють мистецтво нашої держави і скрипкову Школу Б. Которовича у різних країнах світу.

Продовжуючи виконавську, педагогічну й духовну спадщину свого вчителя, його учні так само дбають про розквіт української скрипкової культури. Всі вони, знані у світі солісти, лауреати міжнародних конкурсів, проводять велику просвітительську й педагогічну діяльність: Так, Мирослава Которович створила блискучий ансамбль «АртеХатта» і викладає у НМАУ, Богдана Півненко очолила «Педагогічну майстерню Богодара Которовича» як завідувач кафедри скрипки в тій же академії та опікується дитячими й юнацькими конкурсами. Кавалер Національного ордена Франції за заслуги у сфері культури Олександр Бендерський є художнім керівником у Франції Камерного оркестру Лангедока та професором Консерваторії в Ла Гранд Мотт, він також проводить майстер-класи в Консерваторії Перпіньян-Медітеране. Професор Музичної академії ім. Кароля Ліпінського у Вроцлаві та президент фундації ЄSKM (Європейської мережі молодіжної культури) Віктор Кузнєцов був організатором у Польщі Міжнародного фестивалю ім. Ніколо Паганіні та Міжнародного конкурсу скрипалів «Молодий віртуоз». Андрій Бєлов передає професійні традиції Богодара Которовича в Німеччині, Соломія Сорока — у США, а Дмитро Ткаченко — в Національній музичній академії України, даючи майстер-класи в багатьох країнах світу та опікуючись фестивалем BrittenKyivFest. Тож концерт-відкриття конкурсу в супроводі «Київської камерати» на сцені Великого залу Академії став яскравою презентацією представників Школи Которовича: члени журі наче змагалися між собою в майстерності та артистизмі, які передав їм Учитель.

«У Богодара Которовича скрипка говорила», — ці слова про свого земляка сказав геній українського театрального мистецтва Богдан Ступка. Скрипка Которовича говорила музикою минулого і сучасного, зверталася до нинішніх і прийдешніх поколінь. Однією з найважливіших своїх місій Богодар Антонович вважав популяризацію української музики. Він був першим виконавцем багатьох творів українських композиторів, серед яких — Євген Станкович, Мирослав Скорик, Валентин Сильвестров, Віталій Губаренко, Левко Колодуб. Тому й не дивно, що перший конкурс імені видатного українського музиканта має статус Всеукраїнського — для підтримки та промоції талановитої молоді саме України. Тож невипадково створений його учнями конкурс передбачає виконання творів українських композиторів у всіх турах, а в третьому — скрипкових концертів Євгена Станковича, Мирослава Скорика, Віталія Губаренка.

І хоча Перший конкурс ім. Богодара Которовича зібрав не так багато молодих скрипалів, але він показав насамперед високу педагогічну майстерність скрипкової школи України. По суті, майже всі конкурсанти достойно витримали складні програми та умови, які відповідали провідним міжнародним конкурсам. І це підкреслювали всі члени журі, котрі є постійними арбітрами міжнародних скрипкових змагань. Виступаючи на концерті-закритті, переможці не поступалися майстерністю гри досвідченим артистам. Особливо вразило виконання Яною Стадник Другого концерту для скрипки з оркестром Мирослава Скорика: саме вона — студентка професора НМАУ Анатолія Баженова — отримала Гран-прі конкурсу. Віртуозно й яскраво прозвучав фінал Концерту для скрипки з оркестром Петра Чайковського у виконанні лауреата першої премії Богдана Шалиги — студента професора НМАУ Ярослави Рівняк. Другої премії журі вирішило не присуджувати. Лауреатом третьої став Іван Глібов, який розпочав своє навчання в м. Алчевськ, а нині є студентом Харківського національного університету мистецтв імені І. Котляревського — на концерті-закритті він виконав фінал скрипкового концерту Яна Сибеліуса.

Спеціальна відзнака «За краще виконання твору українського композитора» від Українського радіо отримала першокурсниця НМАУ Дар’я Тарасова (клас Мирослави Которович). Цим твором виявилася Присвята Богодару Антоновичу молодого українського композитора Олега Безбородька для скрипки соло. Володарі Гран-прі й першої премії отримали також дипломи Національної музичної академії України «За майстерність та артистизм», а лауреат першої премії Богдан Шалига одержав також відзнаку «За майстерне виконання Камерної симфонії №2 для скрипки з оркестром Віталія Губаренка» від дружини композитора Марини Черкашиної-Губаренко. Новаціями на останніх виконавських конкурсах є надання переможцям грантів на участь у міжнародних конкурсах і майстер-класах та можливість концертного виступу на одній із провідних сцен України. Такі преференції від концертної агенції UkrArtists та Благодійного фонду VereMusikFund отримали Яна Стадник, Іван Глібов і Богдан Шалига.

Відтак Перший конкурс ім. Богодара Которовича став успішним завдяки людям, які насправді віддані мистецтву, творчості й духовності, а також тим, хто підтримує культуру України та її майбутнє. Спільно з Національною музичною академією України, Національною спілкою композиторів України конкурс підтримав Всеукраїнський фонд сприяння міжнародному спілкуванню «Українське Народне Посольство». Переможці отримали й грошові винагороди: володарці Гран-прі — 15 000 гривень, лауреату першої премії — 10 000, а третьої — 7 000. Спеціальну нагороду доктора мистецтвознавства, професора Університету Сорбонна (Париж, Франція), почесного професора НМАУ Тетяни Золозової у розмірі 160 доларів США отримав Іван Глібов. Зворушливим був і подарунок переможцям, а також наймолодшій учасниці конкурсу Світлані Клінковій — учениці КССМШ ім. М. Лисенка — комплектів скрипкових струн від майстра-реставратора НМАУ Наталії Пясковської. Усі вони, як і вихованці Богодара Которовича, продовжують місію вчителя — нести українську музику в світовий простір.

Можливо, згодом це творче змагання стане міжнародним і українську музику гратимуть молоді скрипалі різних країн світу, тим самим здійснюючи мрію геніального музиканта.


Автор: Леся Олійник
Фото: ЮРІЙ ПРИЯЦЕЛЮК
Конкурс (фестиваль): Конкурс скрипалів ім. Богодара Которовича
Джерело: Газета День



Інші:

Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
      © 2008-2024 Music-review Ukraine