«Василь Барвінський: із невідомого» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Василь Барвінський: із невідомого»
«Василь Барвінський: із невідомого»
У Львові відкрилася виставка до 130-річчя від дня народження великого композитора та піаніста
5 березня, понеділок

Експозиція, що відкрилася 16 лютого у львівському Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, побудована на матеріалах з архіву Станіслава Людкевича і присвячена 130-річчю від дня народження Василя Барвінського (1888-1963).

Життєвий шлях композитора, піаніста, педагога і громадського діяча Василя Барвінського –одна з найбільш трагічних сторінок української культури ХХ століття. 10 років у ГУЛАГу за сфабрикованим звинуваченням, спалені рукописи із нотами… Його музика, яка звучала в першій половині XX століття по цілому світу, замовкла в Україні майже на півстоліття.

Донині музичну спадщину Барвінського продовжують відновлювати, водночас заново знайомлячи українців із великим композитором, ім’я якого, за радянським часів, намагалися викреслити з історії.«БІЛЬШІСТЬ МАТЕРІАЛІВ ЕКСПОНУЮТЬСЯ ВПЕРШЕ»

Куратор виставки, старший науковий співробітник Музею Мар’яна ЗУБЕЛЯК відзначає, що з величезного архіву матеріалів (близько 11 тисяч!) Станіслава Людкевича були відібрані експонати, пов’язані з постаттю Василя Барвінського: «Зокрема, представлено чимало фотографій. Ми сподіваємося на допомогу наших відвідувачів. Поки є можливість, адже ще живі люди, які пам’ятають Василя Барвінського, хотілося б, аби вони посприяли нам їх розшифрувати, розповівши, хто є хто на тих світлинах».

У архіві Станіслава Людкевича зберігаються унікальні матеріали, які розповідають про особисті та професійні взаємини обох митців. Окрім фотографій, на ювілейній виставці представлені рукописи, нотні видання, програми, більшість із яких експонуються вперше.


«БАРВІНСЬКИЙ І ЛЮДКЕВИЧ БУЛИ СОРАТНИКАМИ І ОДНОДУМЦЯМИ»

«Також є цікаві зразки листування, – додає Мар’яна Зубеляк. – Наприклад, листи Людкевича до Барвінського, коли він був на засланні. У них Станіслав запевняє його, що вони роблять все задля того, аби добитися справедливості та виручити його.

Загалом, взаємини Барвінського і Людкевича можна назвати зразком професійних і приятельських відносин. Упродовж кількох десятиліть у всіх ділянках музичного життя Галичини вони були соратниками і однодумцями. Хоча, незважаючи на некритичну різницю у віці, вони були представниками дещо різних епох. Втім у них ніколи не було суперечок і сутичок. Вони розуміли один одного і завжди шукали компромісу та порозуміння.
Музикознавець Василь Витвицький згадував: «Їхні життєві шляхи бували різні, як різні були й їхні музичні уподобання і компетенції, які не в одному перехрещувалися. Проте вони зуміли зберегти один до одного взаємну пошану (в очі й поза очі), а то й приязне ставлення, яке перебороло не одне тверде життєве випробування». Незважаючи на несприятливі суспільно-політичні умови, свої культурно-мистецькі та професійні інтереси Барвінський і Людкевич підпорядкували єдиній меті – служити Україні».


«ГОСТРО СТОЇТЬ ПИТАННЯ ВИДАННЯ ТВОРІВ БАРВІНСЬКОГО»

До побудови виставки була долучена музикознавець і педагог Наталія КАШКАДАМОВА. На відкритті експозиції вона зосередилася детальніше на музичній спадщині Барвінського. У коментарі для «Дня» Наталія Кашкадамова розповіла про поширення і популяризацію музики великого піаніста та композитора: «Слід сказати, що це питання більше географічне. Музика Василя Барвінського більш-менш добре відома на Львівщині, чого не скажеш про інші регіони. Уже навіть в Києві Барвінський звучить дуже рідко. Наші львівські музиканти стараються грати і пропагувати творчість Барвінського, вдаючись уже до певних її інтерпретацій. Утім, очевидно, необхідно, щоб його музика більше поширювалася всією Україною.

Нині дуже в пригоді стає Youtube, на просторах якого опубліковано досить багато відео, де найрізноманітніші музиканти – і професіонали, і аматори – виконують його музику. Youtube допомагає, тому що люди слухають і знайомляться. Якщо зацікавляться, то згодом, можливо, надумають і самим навчитися її виконувати. Фортепіанна музика Барвінського зараз практично вся виконується. Також чимало грається його вокальна музика. А ось хорова звучить менше. Дуже цікаві камерні ансамблі Барвінського. Їх варто поширювати ще більше.

Не в останню чергу проблема пов’язана з відсутністю нот. Їх просто немає, тому що в Україні було лише одне видання, яке у 80-х роках ініціювала професорка Стефанія Павлишин. Однак це видання давно стало раритетом. Люди, можливо, більше б грали музику Барвінського, якби мали ноти.

Гостро стоїть питання видання творів Барвінського. А державне музичне видавництво в нас практично не функціонує. Одне державне видавництво «Музична Україна» животіє. Так, є багато приватних видавництв, але вони видають те, що хочуть. Тут немає єдиної політики».***

Виставка експонуватиметься до кінця березня цього року в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, що розташований у Львові на однойменній вулиці С. Крушельницької, 23.
Автор: Дмитро Плахта
Фото: Віталій Кудрик
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

Джазовий концерт дуету Еміля Парізьєна (саксофон) та Венсана Пейрані(акордеон)
125 аудіозаписів класичної музики на новому українському сайті
Перлини вокальної та інструментальної класики
Прем’єра через… сорок років
Музика і діти: Рекомендації по музичному вихованню від артистів Nova Opera
Учні черкаської першої музичної школи перемогли на всеукраїнському конкурсі
На Софійській площі відбудеться грандіозний концерт
Уперше в Україні у Львівській опері виступить всесвітньо відома скрипалька
Події Міжнародний музичний проект у Кам’янці завершився масштабним концертом Міжнародний музичний проект у Кам’янці завершився масштабним концертом
У Дніпрі реконструювали колишню майстерню під дитячу музичну школу
Італійський диригент Рікардо Муті виступить у Києві 1 липня
Учні шкіл естетичного виховання Дніпра отримали понад 800 нагород на міжнародних конкурсах
Зірка світового балету Сергій Полунін знявся в сексуальному відео британського фотографа
Поціновувачів органної музики запрошують на фестиваль
Leopolis Jazz Fest оголосив повну програму
Музиканти з України та Італії гратимуть класику просто неба на Софійській площі
В Одесі прозпочався міжнародний конкурс скрипалів
Хобарт Эрл приглашает на фестиваль классической музыки
В Україну повертаються солісти Ла Скала і Віденської опери
Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка оголошує конкурс на заміщення вакантних посади
Романтична опера – найвідоміші ліричні арії у Києві та Харкові 11 та 14 червня
В Ужгороді пішла з життя народна артистка України Клара Балог
На Вінниччині розпочався грандіозний фестиваль опери під відкритим небом
II Міжнародний фестиваль музики Маттіаса Кендлінгера у Львові
Музичній школі Рівного німці презентували нові музичні інструменти
У Тульчині відкрили "Леонтович Арт-Квартал"
ШЛЯХИ ДРУЖБИ РАВЕННА - КИЇВ
Ті, хто розвиває у місті духову музику, переконані, що цей жанр музичного мистецтва продовжує залишатися популярним
Маестро з Волині нагородили міжнародною відзнакою
Закриття сезону в філармонії. Роман Кофман, Антоній Баришевський
Черкаські учні рятують власну музичну школу
Львів готується прийняти ІІ LvivMozArt
Полтавську обласну філармонію відреставрують за 46 мільйонів гривень
Санкціонована київськими чиновниками вулична вечірка зірвала концерт у філармонії
До Львова привезуть скрипку Моцарта
У Львові та Києві відбудеться міжнародний музичний маратон Василя Сліпака
Юна жителька Кропивницького перемогла у міжнародному музичному конкурсі
Джаз і театр на відкритті джазфесту
«INSO-Львів» запрошує послухати «Зоряні війни» під батутою нідерландського диригента Раймонда Янссена
Фортепіано для квітів: у Чернігові облаштовують «музичну» клумбу
      © 2008-2018 Music-review Ukraine