«Василь Барвінський: із невідомого» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Василь Барвінський: із невідомого»
«Василь Барвінський: із невідомого»
У Львові відкрилася виставка до 130-річчя від дня народження великого композитора та піаніста
5 березня, понеділок

Експозиція, що відкрилася 16 лютого у львівському Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, побудована на матеріалах з архіву Станіслава Людкевича і присвячена 130-річчю від дня народження Василя Барвінського (1888-1963).

Життєвий шлях композитора, піаніста, педагога і громадського діяча Василя Барвінського –одна з найбільш трагічних сторінок української культури ХХ століття. 10 років у ГУЛАГу за сфабрикованим звинуваченням, спалені рукописи із нотами… Його музика, яка звучала в першій половині XX століття по цілому світу, замовкла в Україні майже на півстоліття.

Донині музичну спадщину Барвінського продовжують відновлювати, водночас заново знайомлячи українців із великим композитором, ім’я якого, за радянським часів, намагалися викреслити з історії.



«БІЛЬШІСТЬ МАТЕРІАЛІВ ЕКСПОНУЮТЬСЯ ВПЕРШЕ»

Куратор виставки, старший науковий співробітник Музею Мар’яна ЗУБЕЛЯК відзначає, що з величезного архіву матеріалів (близько 11 тисяч!) Станіслава Людкевича були відібрані експонати, пов’язані з постаттю Василя Барвінського: «Зокрема, представлено чимало фотографій. Ми сподіваємося на допомогу наших відвідувачів. Поки є можливість, адже ще живі люди, які пам’ятають Василя Барвінського, хотілося б, аби вони посприяли нам їх розшифрувати, розповівши, хто є хто на тих світлинах».

У архіві Станіслава Людкевича зберігаються унікальні матеріали, які розповідають про особисті та професійні взаємини обох митців. Окрім фотографій, на ювілейній виставці представлені рукописи, нотні видання, програми, більшість із яких експонуються вперше.


«БАРВІНСЬКИЙ І ЛЮДКЕВИЧ БУЛИ СОРАТНИКАМИ І ОДНОДУМЦЯМИ»

«Також є цікаві зразки листування, – додає Мар’яна Зубеляк. – Наприклад, листи Людкевича до Барвінського, коли він був на засланні. У них Станіслав запевняє його, що вони роблять все задля того, аби добитися справедливості та виручити його.

Загалом, взаємини Барвінського і Людкевича можна назвати зразком професійних і приятельських відносин. Упродовж кількох десятиліть у всіх ділянках музичного життя Галичини вони були соратниками і однодумцями. Хоча, незважаючи на некритичну різницю у віці, вони були представниками дещо різних епох. Втім у них ніколи не було суперечок і сутичок. Вони розуміли один одного і завжди шукали компромісу та порозуміння.
Музикознавець Василь Витвицький згадував: «Їхні життєві шляхи бували різні, як різні були й їхні музичні уподобання і компетенції, які не в одному перехрещувалися. Проте вони зуміли зберегти один до одного взаємну пошану (в очі й поза очі), а то й приязне ставлення, яке перебороло не одне тверде життєве випробування». Незважаючи на несприятливі суспільно-політичні умови, свої культурно-мистецькі та професійні інтереси Барвінський і Людкевич підпорядкували єдиній меті – служити Україні».


«ГОСТРО СТОЇТЬ ПИТАННЯ ВИДАННЯ ТВОРІВ БАРВІНСЬКОГО»

До побудови виставки була долучена музикознавець і педагог Наталія КАШКАДАМОВА. На відкритті експозиції вона зосередилася детальніше на музичній спадщині Барвінського. У коментарі для «Дня» Наталія Кашкадамова розповіла про поширення і популяризацію музики великого піаніста та композитора: «Слід сказати, що це питання більше географічне. Музика Василя Барвінського більш-менш добре відома на Львівщині, чого не скажеш про інші регіони. Уже навіть в Києві Барвінський звучить дуже рідко. Наші львівські музиканти стараються грати і пропагувати творчість Барвінського, вдаючись уже до певних її інтерпретацій. Утім, очевидно, необхідно, щоб його музика більше поширювалася всією Україною.

Нині дуже в пригоді стає Youtube, на просторах якого опубліковано досить багато відео, де найрізноманітніші музиканти – і професіонали, і аматори – виконують його музику. Youtube допомагає, тому що люди слухають і знайомляться. Якщо зацікавляться, то згодом, можливо, надумають і самим навчитися її виконувати. Фортепіанна музика Барвінського зараз практично вся виконується. Також чимало грається його вокальна музика. А ось хорова звучить менше. Дуже цікаві камерні ансамблі Барвінського. Їх варто поширювати ще більше.

Не в останню чергу проблема пов’язана з відсутністю нот. Їх просто немає, тому що в Україні було лише одне видання, яке у 80-х роках ініціювала професорка Стефанія Павлишин. Однак це видання давно стало раритетом. Люди, можливо, більше б грали музику Барвінського, якби мали ноти.

Гостро стоїть питання видання творів Барвінського. А державне музичне видавництво в нас практично не функціонує. Одне державне видавництво «Музична Україна» животіє. Так, є багато приватних видавництв, але вони видають те, що хочуть. Тут немає єдиної політики».



***

Виставка експонуватиметься до кінця березня цього року в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, що розташований у Львові на однойменній вулиці С. Крушельницької, 23.




Автор: Дмитро Плахта
Фото: Віталій Кудрик
Джерело: Газета День



Додати: Share on Facebook

Інші:

Відкриття міжнародного конкурсу скрипалів Мирослава Скорика
У Харкові відбувся концерт “Музика та їжа”
Зірки французької, польської та української опери у супроводі Президентського оркестру вшанують Василя Сліпака грандіозним концертом
У Львові стартував Перший Міжнародний конкурс скрипалів Мирослава Скорика
Підкорюючи європейські сцени. Успіх Академічного симфонічного оркестру у Німеччині
На Львівщині обрали лауреатів обласної премії культури, літератури та журналістики
«Друзі філармонії Дніпра» провели першу асамблею, де підбили підсумки роботи за рік
Нацрада виставляє на конкурс чотири FM-частоти у Києві
У Львові вшанували пам'ять Михайла Вербицького
У Королівському замку показано скрипку Страдіварі "Полонія"
XVIII міжнародний джазовий фестиваль JAZZ BEZ
Театр опери і балету для дітей та юнацтва оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
У Херсоні відбудують приміщення для філармонії
Святковий концерт Академічного симфонічного оркестру до Дня Святого Миколая
У Бориславі вшанували Мирослава Скорика
Оголошення про конкурс на здобуття премії імені М. В. Лисенка у 2019 році
Оркестр Хобарта Эрла приглашает
Світлична показала, як виглядатиме нова зала обласної філармонії
В Харьков приехал известный итальянский дирижер
Студенти Самбірського коледжу культури і мистецтв – переможці міжнародного конкурсу
Концертом з Оксаною Линів та Софією Соловій відзначать 20-річчя внесення Львова до списку ЮНЕСКО
Переможець Всеукраїнського конкурсу імені Миколи Леонтовича - хор з Івано-Франківська
Кіровоградська обласна філармонія оголошує конкурс на заміщення вакантних посад артистичного персоналу
У Києві відкрилася виставка "Світовий тріумф "Щедрика"
До Харкова приїхали талановиті діти з різних країн світу
Соліста Большого театру РФ не пустили в Україну
В харьковском ТЦ симфонический оркестр сыграл гимн Лиги Чемпионов
2 грудня в Києві виконають втрачені раніше твори українського композитора Максима Березовського
Оперные артисты из 34 стран выступят на сцене Большого театра Беларуси
В обласному філармонійному центрі готується незвичайний проект "Welcome to rabstvo" 
У Львові під час недільного концерту в Органному залі звучатиме музика композитора Сергія Борткевича
У Херсоні відбудують приміщення для філармонії - Думинська
Знай наших! Уроженка Днепра стала звездой Венской оперы
В Одесской опере появился свой фонд: с его помощью здесь убьют "Дракона" и осовременят "Травиату"
"Дідона та Еней" в Олімпійському
В Днепре продолжается «чистка» учреждений культуры
Голова Харківської ОДА анонсувала 30% надбавки до зарплати артистів у області
Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
У Івано-Франківську пройде конкурс вокального мистецтва імені Іри Маланюк
Український хор посів перше місце на Міжнародному конкурсі хорових колективів в Іспанії
      © 2008-2018 Music-review Ukraine