«Василь Барвінський: із невідомого» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Василь Барвінський: із невідомого»
«Василь Барвінський: із невідомого»
У Львові відкрилася виставка до 130-річчя від дня народження великого композитора та піаніста
5 березня, понеділок

Експозиція, що відкрилася 16 лютого у львівському Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, побудована на матеріалах з архіву Станіслава Людкевича і присвячена 130-річчю від дня народження Василя Барвінського (1888-1963).

Життєвий шлях композитора, піаніста, педагога і громадського діяча Василя Барвінського –одна з найбільш трагічних сторінок української культури ХХ століття. 10 років у ГУЛАГу за сфабрикованим звинуваченням, спалені рукописи із нотами… Його музика, яка звучала в першій половині XX століття по цілому світу, замовкла в Україні майже на півстоліття.

Донині музичну спадщину Барвінського продовжують відновлювати, водночас заново знайомлячи українців із великим композитором, ім’я якого, за радянським часів, намагалися викреслити з історії.«БІЛЬШІСТЬ МАТЕРІАЛІВ ЕКСПОНУЮТЬСЯ ВПЕРШЕ»

Куратор виставки, старший науковий співробітник Музею Мар’яна ЗУБЕЛЯК відзначає, що з величезного архіву матеріалів (близько 11 тисяч!) Станіслава Людкевича були відібрані експонати, пов’язані з постаттю Василя Барвінського: «Зокрема, представлено чимало фотографій. Ми сподіваємося на допомогу наших відвідувачів. Поки є можливість, адже ще живі люди, які пам’ятають Василя Барвінського, хотілося б, аби вони посприяли нам їх розшифрувати, розповівши, хто є хто на тих світлинах».

У архіві Станіслава Людкевича зберігаються унікальні матеріали, які розповідають про особисті та професійні взаємини обох митців. Окрім фотографій, на ювілейній виставці представлені рукописи, нотні видання, програми, більшість із яких експонуються вперше.


«БАРВІНСЬКИЙ І ЛЮДКЕВИЧ БУЛИ СОРАТНИКАМИ І ОДНОДУМЦЯМИ»

«Також є цікаві зразки листування, – додає Мар’яна Зубеляк. – Наприклад, листи Людкевича до Барвінського, коли він був на засланні. У них Станіслав запевняє його, що вони роблять все задля того, аби добитися справедливості та виручити його.

Загалом, взаємини Барвінського і Людкевича можна назвати зразком професійних і приятельських відносин. Упродовж кількох десятиліть у всіх ділянках музичного життя Галичини вони були соратниками і однодумцями. Хоча, незважаючи на некритичну різницю у віці, вони були представниками дещо різних епох. Втім у них ніколи не було суперечок і сутичок. Вони розуміли один одного і завжди шукали компромісу та порозуміння.
Музикознавець Василь Витвицький згадував: «Їхні життєві шляхи бували різні, як різні були й їхні музичні уподобання і компетенції, які не в одному перехрещувалися. Проте вони зуміли зберегти один до одного взаємну пошану (в очі й поза очі), а то й приязне ставлення, яке перебороло не одне тверде життєве випробування». Незважаючи на несприятливі суспільно-політичні умови, свої культурно-мистецькі та професійні інтереси Барвінський і Людкевич підпорядкували єдиній меті – служити Україні».


«ГОСТРО СТОЇТЬ ПИТАННЯ ВИДАННЯ ТВОРІВ БАРВІНСЬКОГО»

До побудови виставки була долучена музикознавець і педагог Наталія КАШКАДАМОВА. На відкритті експозиції вона зосередилася детальніше на музичній спадщині Барвінського. У коментарі для «Дня» Наталія Кашкадамова розповіла про поширення і популяризацію музики великого піаніста та композитора: «Слід сказати, що це питання більше географічне. Музика Василя Барвінського більш-менш добре відома на Львівщині, чого не скажеш про інші регіони. Уже навіть в Києві Барвінський звучить дуже рідко. Наші львівські музиканти стараються грати і пропагувати творчість Барвінського, вдаючись уже до певних її інтерпретацій. Утім, очевидно, необхідно, щоб його музика більше поширювалася всією Україною.

Нині дуже в пригоді стає Youtube, на просторах якого опубліковано досить багато відео, де найрізноманітніші музиканти – і професіонали, і аматори – виконують його музику. Youtube допомагає, тому що люди слухають і знайомляться. Якщо зацікавляться, то згодом, можливо, надумають і самим навчитися її виконувати. Фортепіанна музика Барвінського зараз практично вся виконується. Також чимало грається його вокальна музика. А ось хорова звучить менше. Дуже цікаві камерні ансамблі Барвінського. Їх варто поширювати ще більше.

Не в останню чергу проблема пов’язана з відсутністю нот. Їх просто немає, тому що в Україні було лише одне видання, яке у 80-х роках ініціювала професорка Стефанія Павлишин. Однак це видання давно стало раритетом. Люди, можливо, більше б грали музику Барвінського, якби мали ноти.

Гостро стоїть питання видання творів Барвінського. А державне музичне видавництво в нас практично не функціонує. Одне державне видавництво «Музична Україна» животіє. Так, є багато приватних видавництв, але вони видають те, що хочуть. Тут немає єдиної політики».***

Виставка експонуватиметься до кінця березня цього року в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької, що розташований у Львові на однойменній вулиці С. Крушельницької, 23.
Автор: Дмитро Плахта
Фото: Віталій Кудрик
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

У рамках KharkivMusicFest також стартував і проект «Art&piano: грай яскраво» - Вісті Ньюс
У Харкові стартував Міжнародний музичний фестиваль KharkivMusicFest
Юний піаніст із Сумщини взяв Гран-прі та зіграв з Академічним оркестром
Світові та українські хіти он-лайн
Великий академічний слобожанський ансамбль пісні і танцю оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
"Французька весна 2018" відкриється перформансом Влада Троїцького і Dakh Daughters
Чи допоможе Дніпровській філармонії австрійський досвід підтримки класичної музики?
ДП "Національний одеський філармонійний оркестр" оголошує конкурс на заміщення посад артистів
В Органному залі дасть концерт Йоганн Труммер (Австрія)
Новий вимір фестивального руху в Україні!
У житомирській філармонії три дні триватиме Міжнародний фестиваль майстрів мистецтв імені Ріхтера
Чернігівський обласний філармонійний центр фестивалів та концертних програм оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
Скрипку Ейнштейна продали за півмільйона доларів
Два національні рекорди до свята
«Kharkiv Music Fest-2018» розпочинається!
Указ Президента України "Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного жіночого дня"
Цілодобовий марафон "Шевченкіана" від Українського радіо "Культура"
"Козацький міф Шевченка" покажуть у Хмельницькій філармонії
Вінницький священик зіграв Леонтовича у документальному фільмі
На Херсонщині пройде фестиваль «AMADEUS-2018»
ХVII Міжнародний Джазовий фестиваль «Єдність» буде проходити 16-17 березня 2018 року на сцені Національного театру оперети в Києві.
«Василь Барвінський: із невідомого»
На Прикарпатті встановили меморіальну дошку відомому скрипалю Сергію Орлу
Як зірка світового балету навчає українських студентів
Як реклама може стати музичним шедевром
Пішов з життя український композитор народний артист України Михайло Іванович Чембержі
«Повне зібрання хорової та педагогічної спадщини Миколи Леонтовича» презентували у Вінниці
Соліст Лондонського Королівського оперного театру виступить у Києві
Балет, театр і музика. Легендарну «Історію солдата» Вінниця побачить вже 18 березня
У Черкаській обласній філармонії конкурс на заміщення вакантних посад
І Міжнародний конкурс вокалістів "OPERA CROWN"
Любов Кияновська прочитає лекцію про Кароля Ліпінського
Дніпропетровщина може стати центром класичної музики в Україні
Дитяча опера, балет, мюзикл і світлові інсталяції чекають на глядачів OPERAFEST TULCHYN-2018
Львівській державній музичній школі №2 хочуть присвоїти ім’я Миколи Колесси
25-річний композитор зі Львова виграв президентський грант
Солістка Івано-Франківської філармонії збирає повні зали у США
У Херсоні стартує фестиваль камерної і симфонічної музики "AMADEUS-2018"
Хмельницька обласна філармонія оголошує конкурс на заміщення вакантних посад
Він знову повертається! ARTURO SANDOVAL, США
      © 2008-2018 Music-review Ukraine