"Схід Опера" живе і буде жити! | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
"Схід Опера" живе і буде жити!
Харківські митці розпочинають, в межах проєкту "Ukraine Now and Forever", гастрольний тур у Литовській Республіці
29 квітня 2022, п'ятниця
Поширити у Facebook

З перших днів війни Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка ("Схід Опера") намагається попри жорсткі бомбардування рашистів не припиняти свою діяльність, зв'язок із глядачем й потужну внутрішньо-театральну комунікацію.



Як й інші будівлі Харкова у центрі міста, театр зазнав серйозних пошкоджень, але його керівництво, яке буквально живе у ньому, - наголошує, що нікому й ніколи їх не зламати: "Схід Опера" живе і буде жити! Не дивлячись ні на що, ми будемо чекати на наших працівників, які приєдналися до лав ЗСУ та Тероборони, працівників, які вимушені були покинути місто, та звісно ж на наших глядачів. Ми віримо, що зовсім скоро ми зустрінемось у повному залі і знову зможемо насолодитись оперю та балетом".

Так, був запущений перший проєкт театру "Схід Опера - місту-герою Харкову!" - серія концертів у бомбосховищах міста під орудою диригента, заслуженого діяча мистецтв України Юрія Яковенка та артистів і музикантів, що залишилися у мужньому Харкові.

Тим часом, головний диригент "Схід Опера" Дмитро Морозов у Чернівцях став учасником, ініціатором цілої низки концертів разом із колегами з інших міст, які втратили домівки та знайшли тут прилисток та із головним диригентом Чернівецької обласної філармонії ім. Дмитра Гнатюка Йосипом Созанським: у залі органної та камерної музики, у бомбосховищі ("Концерт для усього світу", який транслювали на 15 країн світу, зокрема у Великій Британії, Литві, Німеччині, Франції, Нідерландах) чи просто неба ("Вільне небо" / Free Sky), аби підтримати людей, дати їм змогу відволіктися від звуків війни, зібрати кошти на потреби переселенців та ЗСУ.


* * *

На початку квітня "Схід Опера" розпочав новий масштабний проєкт "Схід Опера": долаючи відстань": "Раптово, наче потужною вибуховою хвилею, війна розкидала наших колег по різних куточках світу. Польща та Австрія, Німеччина та Бельгія, Чехія та Швейцарія і навіть Індонезія - це далеко не повний перелік країн, які надали їм тимчасовий прихисток. А дехто опинився в інших частинах України.

Втім, незважаючи ні на що, всі вони не втрачають відчуття причетності до свого театру і подумки завжди разом зі своїми друзями, які тримають оборону на культурному фронті Харкова. Оскільки ми, кожен на своєму місці, намагаємося робити для країни все, що можемо, тож і наші колеги беруть участь у різних мистецьких акціях, спрямованих на підтримку своєї сильної духом, волелюбної держави. І вони, безумовно, є надзвичайними й повноважними послами "Схід Опера": куди б не закинула їх доля, артисти театру силою свого мистецтва здатні подолати будь-яку відстань - і до рідного нескореного міста і до сердець слухачів".

В межах цього проєкту вже відбулося виконання Реквієму В.-А. Моцарта в пам'ять про загиблих від російської агресії під управлінням головного диригента Дмитра Морозова спільно з музикантами та солістами "Схід Опера" та Чернівецької обласної філармонії ім. Д. Гнатюка.

Цими ж квітневими днями колектив театру поніс трагічну втрату: в боях у районі Святогірської Лаври, загинув боєць-гранатометник Сергій Пивоваров - електрогазозварник 6го розряду бутафорської дільниці...

Згодом, мало не щодня на сторінці театру у Facebook у межах проєкту почали з'являтися музичні вітання від артистів театру, яких війна розкидала світом, але не позбавила можливості і бажання приєднатися до бійців культурного фронту. Вони записують ці відео з Полтави, Львову, Буковини, Харкова та Польщі...

Нарешті, театр оголосив безпрецедентний (навіть для мирних часів, як не дивно) гастрольний тур Литвою, до якої вирушила трупа у складі 220 чоловік (плюс 30 дітей співробітників "Схід Опера", навіть із домашніми тваринами, яких неможливо було залишити у Харкові) на чолі із генеральним директором- художнім керівником - Олегом Оріщенком, головним диригентом - Дмитром Морозовим та головним режисером Арменом Калояном. Боронити ж театр у постійно бомбардованому Харкові залишився Ігор Тулузов, перший заступник генерального директора Схід Опера

Цей тур назвали - "Європейський шлях", тому що саме сьогодні наша країна, переживаючи найскладніший етап у своїй новітній історії, продовжує рухатися шляхом до Європи. І цей рух є спільним з іншими європейськими народами.

Також ці великі гастролі мають відкрити ще одну сторінку співпраці між культурними інституціями України і Литви - країни, яка так багато робить для нас сьогодні, яка пліч-о-пліч з нами протистоїть російській навалі. Тож, колектив Схід Опера, впевнений, що наше культурне співробітництво стане початком нового, спільного шляху з Литовською Республікою.

"Схід Опера", яка є членом європейської асоціації OperaEuropa, - є одним із провідників європейських культурних цінностей в Україні: репертуар колективу на 3/4 складають твори європейських композиторів, а сам театр зі своїми виставами в останні роки неодноразово ставав бажаним гостем на престижних сценах Бельгії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Хорватії та інших.

Проте важливою сторінкою гастролей стануть концерти, в яких буде представлена широка панорама української музики: від творчості фундаторів професійного музичного мистецтва, яка вже стала справжньою класикою і до сучасних авторів. Більшість цих творів своїм корінням міцно пов'язані з основами національного мелосу. Деякі з них стануть справжнім відкриттям для європейської аудиторії, як твір В'ячеслава Самофалова "Аве Марія" для солістів, хору, оркестру і органу, що прозвучить на відкритті гастролей у Соборі Клайпеди 1 травня, інші - як, приміром, "Щедрик" - давно відомі усьому світові.

* * *

На сцені Національного драматичного театру у Каунасі, 5 травня - Схід Опера покаже свою інтерпретацію опери "Кармен" Жоржа Бізе.

Відома хорова кантата Карла Орфа "Карміна Бурана" - постане у вишуканому поєднанні з мовою танцю на сцені Литовського національного театру опери та балету у Вільнюсі, 7 травня. Цей твір показує, як часто і дуже швидко щастя змінюється сумом, а надія - горем, і над всіма світовими подіями, як і над людськими почуттями володарює всесильна Fortuna.
Також серед гастрольних виступів - гала-концерти оперних та балетних солістів Схід Опера у таких містах як Йонішкіс, Паневежис, Молетай і Паланга.

* * *
Знаковим твором туру стане величний і трагічний "Реквієм" В.-А. Моцарта, який прозвучить у фіналі гастролей у Вільнюському Соборі, 9 травня. Ним вшановуються загиблі герої війни і невинні мирні українці, які загинули і продовжують гинути від російської навали у Харкові, Маріуполі, Чернігові, Бучі, Бородянці, Ахтирці, Ізюмі та в багатьох інших містах і селах України.

Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка - "Схід Опера" надзвичайно вдячний Литовському національному театру опери та балету (LNOBT) за організацію цього туру в особі його генерального директора Йонаса Сакалаускаса та керівника служби організації заходів та турів театру Артураса Аленскаса. А також Міністру культури Литовської Республіки - Сімонасу Кайрису.



Автор: СТЕЛЬМАШЕВСЬКА Ольга
Фото: Олександр ШАХМАТОВ
Концертна організація: Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка
Джерело: Газета День



Інші:

Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
Ukraine_1.jpg