Учні – Великому вчителю | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Учні – Великому вчителю
Учні – Великому вчителю
22 червня 2018, п'ятниця

Уже стало доброю традицією, що учні Героя України, народної артистки, лауреата Шевченківської премії, професора Євгенії Мірошниченко щороку присвячують концерт Євгенії Семенівні. І завжди він відбувається 12 червня — у день народження зірки оперної сцени. Цьогоріч вихованці легендарної співачки з успіхом виступили на сцені Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва у концерті, що мав назву “Євгенія Мірошниченко. Образи”.

Євгенія Мірошниченко — славетна примадонна, окраса і символ української опери. Її надзвичайно красивий, легкий, кришталево-прозорий голос (лірико-колоратурне сопрано) ніколи не сплутаєш із жодним іншим. Співачка мала унікальний діапазон (понад три октави), феноменальну і бездоганну віртуозну техніку — могутнє форте, виразне піанісімо, витончене філірування звуку. Її вокальна майстерність поєднувалася з драматичним талантом, умінням вкласти душу в кожен образ. За це дивовижне, гармонійне поєднання Євгенію Семенівну називали “співачкою, на яку треба дивитися”.Навесні 1957 року Є. Мірошниченко дебютувала на сцені Київського театру опери та балету ім. Тараса Шевченка (нині Національна опера України) у партії Віолетти в опері “Травіата” Дж. Верді. Після дебюту критики писали, що “зійшла нова зірка опери”, адже молода співачка зачарувала глядачів рідкісним за красою голосом, тонким відчуттям композиторського стилю, а головне — щирістю й правдивістю в передачі глибоких почуттів героїні. Пізніше Євгенія Семенівна розповідала: “Своє народження як співачки пов’язую насамперед із “Травіатою” — цим шедевром Джузеппе Верді. Саме в ній відбулося моє артистичне становлення. А трагічна й чарівна Віолетта — моя незрадлива й щира любов”. Цією ж партією 25 травня 1994 року Мірошниченко завершила майже 40-річний творчий шлях у рідному театрі.

Зірковою стала для Євгенії Мірошниченко головна роль в опері “Лючія ді Ламмермур” Г. Доніцетті, де вона передавала найтонші нюанси почуттів, а в сцені божевілля Лючії підіймалася до справжніх трагедійних висот.

У концертному репертуарі співачки були численні арії з опер, народні пісні та романси. Із сольними програмами та виставами Євгенія Мірошниченко багато гастролювала. Її майстерності аплодувала публіка різних континентів… Примадонна знімалася в музичних фільмах, зокрема у фільмі-опері “Лючія ді Ламмермур” (1980), її творчості присвячений фільм-концерт “Образи” (1978).

Близько тридцяти років Євгенія Семенівна віддала педагогічній діяльності, від 1980-го була викладачем кафедри сольного співу, а з 1990-го — професором Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. Продовживши педагогічну справу М. Донець-Тессейр і корифеїв національного оперного мистецтва, Є. Мірошниченко створила свою вокальну школу, що органічно поєднала традиції українського та італійського виконавства. За три десятиліття вона виховала сузір’я чудових співаків — зірок оперної сцени, які здобули визнання у світі, а нині успішно виступають у багатьох театрах не лише нашої країни, а й за кордоном.


“Душевне багатство і душевна щедрість. Ось що робить актора потрібним людям!.. “Травіата” і “Лючія ді Ламмермур” — дві опери, у яких Євгенія Мірошниченко сягнула, на мій погляд, найвищих вершин майстерності й власного поетичного піднесення… Найвищий із будь-коли відчутого мною зі сцени пафос трагедії — ось що таке Євгенія Мірошниченко в ролях Лючії та Віолетти. І справа не в епітетах, якими б хотіли зараз нагородити актрису… Справа в тому животворному впливові, який справляє на людей її високе мистецтво”, — писав народний артист СРСР та України, лауреат Шевченківської премії Анатолій Мокренко.

А народний артист України, Шевченківський лауреат Роман Майборода зазначив: “Вона була з тих рідкісних співачок, які вражають і полонять не тільки своїм голосом, тембром, а й неперевершеною акторською грою. Впевнений, що вона могла б стати геніальною драматичною актрисою. Так як вона грала Лючію — такого драматизму я більш ніколи і ніде не бачив!.. Мірошниченко кожний вокальний твір перетворювала на маленьку виставу. Вона володіла якоюсь колосальною енергетикою: концентруючись на кожній виконуваній речі, заворожувала, гіпнотизувала зал. Можливо, секрет цього дива полягав у несамовитій легкості, і у вокалізації, і в поведінці на сцені, за кулісами. Вона була живою, тому різною”.

Учні, які прийшли вшанувати свого вчителя, нині солісти Національної опери України, Київського національного академічного театру оперети, Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва, Оперної студії Національної музичної академії України ім. Петра Чайковського, Opera Slaska (Польща). Серед них: народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Ольга Нагорна, заслужені артисти України Сусанна Чахоян, Тетяна Ганіна, Катерина Стращенко, Тамара Ходакова, Галина Грегорчак-Одринська, Сергій Пащук, лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів Світлана Калініченко, Олена Арбузова, Тетяна Бондар, Ілона Волощук, Оксана Терещенко, Ігор Євдокименко та Дмитро Іванченко. У виконанні учнів Мірошниченко та симфонічного оркестру Муніципальної опери під орудою Володимира Врублевського прозвучали фрагменти з опер В. Белліні (“Норма”), Дж. Пуччіні (“Богема”), А. Дворжака (“Русалка”), П. Чайковського (“Євгеній Онєгін”), Дж. Верді (“Набукко” і “Ріголетто”), В. А. Моцарта (“Директор театру”), Ж. Бізе (“Кармен”), Г. Доніцетті (“Лючія ді Ламмермур”), Ш. Гуно (“Ромео і Джульєтта”) та інших. А народна артистка України Раїса Недашківська поділилася своїми спогадами про Євгенію Семенівну та виконала вірш Ліни Костенко, присвячений легендарній оперній співачці. Під час концерту на великому екрані демонструвалися світлини майже всієї творчої біографії Євгенії Мірошниченко.

Диригент-постановник концерту — Володимир Врублевсь­кий, режисер-постанов­ник — Микола Барановський, художник-постановник — Людмила Нагорна, концертмейстери — Фріна Зіскіна і Марія Поляшова.

У статті використані матеріали програмки КМАТОБ для дітей та юнацтва “Євгенія Мірошниченко. Образи”.


Автор: Едуард Овчаренко
Джерело: Слово ПросвітиДодати: Share on Facebook

Інші:

На честь провідної солістки опери Надії Шакун
Феєрична чернігівська прем’єра балету «Лифар-сюїта» у філармонійному центрі
Грандіозним чуттєвим концертом скрипалі показали, як «Музика єднає друзів» України та Литви
Результати ІІ Міжнародного арфового конкурсу "Арфові Барви"
Вперше в історії міста камерний хор «Вінниця» виступив у новому амплуа
TOP-10
"Це був тріумфальний парад зірок!"
Запорізька філармонія відсвяткувала 80-річний ювілей
Кого слухають у Харкові? Моцарта!
У Львові відбувся концерт 24 Caprices: Paganini - Skoryk
Лоенгрін у твоїй голові
Концерт музики Мирослава Скорика зібрав у Житомирі аншлаг!
Музична дипломатія
Незламний!
Мирослав Скорик і 200 музикантів
У Сєвєродонецьку відбулася прем'єра опери "Назар Стололя"
У Львівській опері симфонією “Кавказ” відзначили річницю з дня народження Тараса Шевченка
Український прорив: "Лоенгрін" у Львові
Ораторією «Великого бажайте» відкрили 10-ий міжнародний фестиваль камерної музики у Хмельницькому
Міжнародний фортепіанний форум «Бескиди без кордонів» 2019
«Щедрик»: від флешмобу до світового турне
Звуки вічної класики лунали у Хмельницькому
«Уклін славетному Людкевичу»: у філармонії відбувся концерт до 140-річчя з дня народження композитора
У Івано-Франківську відзначили столітній ювілей оперної співачки Іри Маланюк
Скрипкові шедеври
У Кропивницькому на повний голос звучав український романс
Одеська опера відкриває розмаїття українського балетного та оперного мистецтва світу
Маленькі Великі віртуози
Мирослав Скорик зустрівся зі школярами у Львові
Новорічний настрій від оркестру та солістів Чернігівського філармонійного центру
Викладачі мистецьких шкіл блискуче виступили у концерті Київської дитячої філармонії
«Iз запахом мандаринок»...
Россіні, Моцарт, Чайковський – симфонічна класика від академічного оркестру "Філармонія"
Переполненный зал и стоячие овации – Одесский филармонический оркестр принял участие в польском фестивале
Ювілейний «Ніжин-муз-фест - 2018» вражав талантами
Виступ новоствореної «Леонтович-капели» відкрив обласний фестиваль хорового мистецтва «Співає Поділля Леонтовича»
У Селидове пройшов конкурс «Музичні барви»
Розмай голосів: найпрестижніший хоровий конкурс імені Миколи Леонтовича відродився через вісім років
У Києві прозвучала «Музика Незалежності»
На Львівщині вшанували пам'ять отця Михайла Вербицького
      © 2008-2018 Music-review Ukraine