Два всесвітньовідомі хори відзначають знаменну дату 100-ліття з дня народження Почесного громадянина міста Долина, Маестро Мирослава Антоновича | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Два всесвітньовідомі хори відзначають знаменну дату 100-ліття з дня народження  Почесного громадянина міста Долина, Маестро Мирослава Антоновича
Два всесвітньовідомі хори відзначають знаменну дату 100-ліття з дня народження Почесного громадянина міста Долина, Маестро Мирослава Антоновича
22 квітня 2017, субота
Поширити у Facebook

Голландські хорові колективи, які відомі на весь світ своїми душевними співами, хори, які прославляють українську культуру, зовсім скоро – у травні цього року приїдуть з концертною програмою до нашої країни.

Це велика честь побувати на їхніх концертах, адже в їхньому репертуарі –проникливі літургійні та унікальні народні твори, які залишають свій слід глибоко в серці кожного слухача.

Цьогоріч, 1 березня, минуло б 100 років з дня народження доктора Мирослава Антоновича, великого українця, музикознавця, композитора, оперного співака, засновника двох унікальних голландських колективів: чоловічого Візантійського хору та хору імені М.Лисенка.

Народився Мирослав Антонович і провів своє дитинство у Долині, навчався у Львові, але більшість свого життя провів у Нідерландах, де залишив велику творчу спадщину у сфері теорії та практики музикології, зокрема хорового мистецтва. . З-під пера Мирослава Антоновича вийшли роботи про східно- та західноєвропейську музику.

У міжнародних музичних виданнях публікувались його статті. Він також читав лекції на конгресах музикознавців в Утрехті, Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку. Ще з самого початку був диригентом хорів, у яких співав. Любов до України, її культури та милозвучних пісень переповнювала його. Саме тому, коли він вчився в Утрехтському університеті, коли в Голландії припинила свою діяльність Українська католицька духовна семінарія, доктор Мирослав Антонович вирішив створити хор, який складався б виключно з голландців – чоловіків, але співав би на Богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Звідси й назва «Візантійський Хор». Метою його створення було відкрити голландцям красу східного обряду та культуру українського народу. 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже через 2 місяці хор відспівав у каплиці шпиталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістки про хор швидко поширилися в Голландії та за її межами.

Візантійський Чоловічий Хор з Утрехту є живим доказом твердження, що музика має успіх там, де слів замало, що вона переходить національні, культурні та лінгвістичні кордони. Бо хоча Візантійський хор співає майже виключно українську музику, між хористами, крім диригента не було і немає ні одного українця. Повний склад хору налічує сорок голландців різних професій, котрих зачарувала українська пісня і які, і, під умілим вишколом маестро Антоновича так удосконалили її виконання, що стали одним із кращих хорів Європи та безперечно заслужили собі на назву, “голляндські козаки”.

Від часу свого заснування Хор майже без перерви пропагує українську пісню, концерти в Амстердамі, Роттердамі, Люксембурзі, Парижі, Римі, Брюсселі, Кельні, Мюнхені і т. д. Він підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США, Канади. Де б хор голландських козаків не виступав – його приймали з відкритим серцем та величністю за пропаганду української хорової культури. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом колективу понад 40 років, хор дав понад 3000 концертів. Хор мав також цілий ряд передач по радіо з Голландії, Німеччини, Англії, Італії та інших країн, наспівав цілий ряд довгограючих платівок.

Не менш відомий хор – Хор імені Миколи Лисенка, який був заснований 1996 року також доктором Мирославом Антоновичем. А сталося, це так, що в цьому році було зібрано уже мішаний колектив співаків для того, щоб спільно з Візантійським Хором виконати один концерт на користь Міжнародного фонду сім’ї Лисенків у Києві. У травні 1997 року цей концерт пройшов з великим успіхом у церкві Святого Якоба в Утрехті. Саме тому було ухвалено рішення перетворити цей тимчасовий співочий колектив на постійний хор і назвати його «Хор імені Лисенка» на честь видатного композитора. Вже через 9 місяців, 16 травня 1998 року, співаки дали перший концерт у церкві св. Яна в Утрехті. Програма концерту включала українські літургійні та світські співи, а також фрагменти українських опер.

Хор імені Лисенка налічує 40 співаків – чоловіків та жінок, – які разом підтримують та промоціюють світові українську культуру. Не потрібно забувати, що всі вони корінні голландці. Пан доктор Мирослав Антонович та пан Паул Гаккеннес упродовж десяти років були художніми керівниками хору. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та чотири рази виступав в Україні, в тому числі з величезним турне по всій країні (від заходу до сходу:Долина-Вінниця, Черкаси, Кривий Ріг-Донецьк). Репертуар хору постійно оновлюється, а його концерти завжди збирають аншлаги.

У 2006 році Мирослав Антонович відійшов у вічність. Паул Гаккеннес шукав альтернативи, як далі продовжувати діяльність хору. Через декілька місяців новим керівником стала пані Ірина Горванко, за її керівництва хор ім. М. Лисенка зробив помітні поступи, особливо в українській мові, та збагатився новими піснями, та далі з часом диригенти змінювались і зараз хором диригує – п. Інна Огарок – уродженка м. Донецька, в 1988 році закінчила школу культурної освіти в Донецьку як хоровий диригент і культурний-асистент, в 1998 році здобула освіту хорового диригента і професора хорових дисциплін в Державному інституті культури в Харкові. З 2008 по 2010 році навчалася в Міжнародному університеті Бреда (NHTV), що спеціалізується на управлінні дозвіллям. Упродовж останніх років поєднує діяльність з різними хорами і танцювальними ансамблями, як диригент, художній керівник, виконавиця, тур-менеджер. З 2014 року працює диригентом хору ім. М. Лисенка.

Візантійським хором зараз диригує пані Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, – віддана українській музиці людина, яка у 1993 р. закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона закінчила Брабантську консерваторію в місті Тілсбург по спеціальності хоровий диригент.

Вже понад 30 років імпресаріо хору, а також і хору ім. М. Лисенка є Володимир Луців – видатний український концертний співак-тенор, бандурист, культурно-громадський діяч, виконавець дум та автор статей про національний український музичний інструмент – бандуру. Пан Володимир є уродженцем Надвірної, але нині він – громадянин Великобританії. Під час відзначення 100-річчя з дня смерті Т. Шевченка (1961 р.), В. Луців у Голландії знайомиться з диригентом Візантійського хору Мирославом Антоновичем, який відіграв помітну роль у подальшій долі мистця. З того часу Володимир Луців організовує численні гастролі цього голландського хору в країнах Європи і світу. Така багатолітня невтомна мистецька й громадська діяльність Володимира Луціва на благо розвитку нашої культури викликає глибоку повагу й заслуговує на широке визнання.

Цього року голландські хори приїжджають в Україну не спроста. Крім ювілейної 20-річної діяльності та 65-ої річниці творчості цей візит пов’язаний з 100-річницею від народження маестро Мирослава Антоновича. Хори, які від початку свого заснування співали українською та про українське, хочуть віддати шану своєму Батьку, виступити з концертною програмою на його рідній Батьківщині та подякувати за плекання і поширення української музичної культури, популяризацію української пісні, українського мистецтва та українського народу, за ту славу, яку він приніс Україні. Їхні тури завжди проходять під гаслом «з Україною в серці», щоб показати всім красу та мелодійність української музики і пісні.

Потрібно подякувати і людям, завдяки яким це гастрольне турне стало можливим. Великих зусиль доклали голова міста Долини Володимир Гаразд, голова Львівської ОДА Олег Синютка, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, Міністурство культури України, УГКЦ, УКУ, меценатам – Ювілірній компанії Адамас та його генеральному директору Андрію Гавриліву, а також виконавчому комітету Асоціації енергоефективних міст України. Хори висловлють щиру подяку цим людям, що допомогли в організації концертів.

Голландський хор ім. Лисенка разом з Візантійським хором з Утрехта гастролюватимуть містами України з 22 по 29 травня. Виступатимуть вони у Львові, Івано-Франківську та в нашій рідній Долині.

Отже, зустрічайте ці дивовижні, унікальні й талановиті колективи:
23 травня у Львові – Львівська обласна філармонія о 19-30 год,
25 травня у Івано-Франківську –Івано-Франківська обласна філармонія о 18-30 год.
27 травня у Долині – Будинок Техніки о 18-00 год.


Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Джерело: Офіційний сайт міста Долина



Інші:

“Київська пектораль” - названі лауреати
Одеській національний філармонійний оркестр запрошує на вечір високої класичної музики
Піаніст з Харкова Юрій Попов зіграв у Луцьку сольний концерт
Завершився БАХ Маратон у Львівській філармонії
Український диригент Кирило Карабиць отримав орден від британського короля
Музика в них у крові: добірка фільмів про музикантів та проєкти у розробці, які вже скоро будуть на екранах
Вперше у Львові відбудеться лекція про Павла Тичину «Ще до того, як колись» від творців Ти [Романтика]
Розпочався БАХ Маратон у Львівській філармонії
VІ Всеукраїнський Театральний Фестиваль-Премія «ГРА»
Симфонічний оркестр презентував концертну програму для захисників, ВПО та жителів міста
В Одеській філармонії відбудеться благодійний концерт “Відкрий долоні для добра”
День народження Баха у Львівському органному залі: перелік концертів
85-річчя від дня народження святкує відомий український диригент, народний артист України, професор, ТАРАС МИКИТКА
Близько 70 артистів долучаться до музичного марафону "Вівальді для ЗСУ" в Ужгороді
Ватра 80-х та Піккардійська терція запрошують львів'ян на концерт до дня народження Ігоря Білозіра
У житомирській філармонії відбудеться фестиваль майстрів мистецтв ім. С. Ріхтера
Олексій Ботвінов готує ювілейний фестиваль Odessa Classics
У Запорізькій філармонії відбудеться найгучніша мистецька подія року
У Києві презентують виставу паперового театру про Ренату Богданську
Мистецькі виші просять скасувати НМТ для вступу: міністр освіти відреагував
Премʼєра реп-мюзиклу «Ти [Романтика]» менш, ніж за добу зібрала солд-аут у Львівській опері
Реквієм Моцарта та українська класика нескорених
Львівська філармонія запрошує на БАХ Маратон
Експериментальна вистава “Косачка” повертається на сцену: 17.03 та 20.03 в Києві і Хмельницькому
Концерт "Стежками Довбуша" Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю "Калина"
У Харкові напрацьовують механізм відновлення роботи театрів: навіщо це рішення
Лауреатам Шевченківської премії 2024 вручили нагороди: відбулась урочиста церемонія
Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
Театр Франка під час благодійної вистави "Конотопська відьма" зібрав для ЗСУ понад 2,3 млн грн
«Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров»
Український Інститут у Швеціі оголосив перших лауреатів нової преміі для молодих українських піаністів
Головою Наглядової ради УКФ стала Наталя Кривда
В Києві відбудеться прем’єра опери GAIA-24 про підрив Каховської дамби
Концерти при свічках у Львівському органному залі
Прем'єра, на яку чекали 10 років!
12 березня Валерію Матюхіну виповнилось би 75 років
ВИПОВНИЛОСЯ 120 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЄВРЕЙСЬКОГО ОПЕРНОГО СПІВАКА ТА АКТОРА ЙОЗЕФА ШМІДТА
У Львові вшанували пам'ять отця-композитора Михайла Вербицького
Із Нюрнберга до Львова вирушає «культурний конвой» - везе «швидкі» для фронту
Шевченкіана у Національній філармонії
      © 2008-2024 Music-review Ukraine