Ромський піаніст – Дьордь Цифра | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Ромський піаніст – Дьордь Цифра
Ромський піаніст – Дьордь Цифра
4 серпня 2017, п'ятниця

Відомий, обдарований Дьордь Цифра під чуйним керівництвом свого батька вже у віці п’яти років імпровізував грою на фортепіано в громадських місцях. Народився він в бідній ромській родині, яка виживала за рахунок виступів в цирку. Дьордь навчився грати, спостерігаючи за заняттями своєї сестри. Вже в п’ять років слабкий, хворобливий хлопчик став сенсацією барів і цирків, де виконував імпровізації на популярні музичні мелодії. Крім того, він на слух підбирав і аранжував будь-яку мелодію, яку наспівував клієнт. Заробітки малюка допомагали жебракуючій сім’ї виживати, але згодом ці виступи стали об’єктом глузування з боку критиків.Щоденно працюючи над собою, вже у віці дев’яти років він увійшов до приміщення Академії Франца Ліста в Будапешті в якості учня і таким чином став наймолодшим студентом за всю її історію. У віці дванадцяти років Цифра продовжує виступати для великих аудиторій, даючи концерти в багатьох головних містах Угорщини. У 1937 році він грав в Голландії і Скандинавії. Але восени 1942 року його призвали до армії. Угорщина воювала на боці націонал-соціалістичної Німеччини; незважаючи на ідеї націонал-соціалізму, всі країни-союзники Німеччини, в тому числі сама Угорщина, активно використовували євреїв та ромів на полі бою, залишаючи в якості заручників їх сім’ї. У Дьордя була дружина і маленький син. Спочатку він був піхотинцем, потім – танкістом, але при нагоді дезертував і в результаті став єдиним, хто вижив зі свого батальйону.Його переживання, цього часу, зафіксовані в його автобіографії «Гармати і квіти». Важче за все читати його нотатки в часи, коли його взяли до полону. З цього періоду він писав: «Озираючись назад, я дивлюсь за цей період мого життя; я намагаюся зайняти більш збалансовану позицію, щоб намалювати картину мого життя: життя спустошення цим огидним раком розуму, який вів згубне та ганебне життя, поки не перетворив мене в живий труп». Його переживання були нестерпні. Але найгірше було те, що він не бачив піаніно.

Повернувся до Угорщини в 1947 р., він грав на фортепіано в барах і клубах, щоб утримувати сім’ю. У 1950 році він був заарештований з політичних мотивів. У в’язниці його піддавали знущанням: знаючи, що Цифра музикант, наглядачі били його по руках, по пальцях, під час виконання робіт підбирали таку, яка давала велике навантаження на кисті. Але він пережив три роки важкої ручної праці, відокремлений як від його сім’ї так і від фортепіано. У 1953 році він був звільнений і знову почав грати. Два роки по тому він виграв міжнародний конкурс піаністів Франца Ліста в Будапешті і в наступному році Цифра і його сім’я бігли до Відня, де він дав концерт в листопаді 1956 року. Через кілька тижнів він викликав сенсацію в Парижі і Лондоні, майже відразу ставши знаменитістю.


Цифра оселився зі своєю сім’єю у Франції, де в кінці кінців приймає французьке громадянство і змінює своє ім’я на Жорж. Він почав відновлення органу абатства Ла-Шез-Дьє в Оверні, пізніше заснувавши там фестиваль, і створивши фонд, основною метою якого було підтримувати молодих художників. Ближче до кінця своєї кар’єри він дав кілька концертів, можливо тільки шість або сім на рік, присвячуючи весь свій час фонду. Великою трагедією в житті Цифра була смерть його сина Дьордя (1942-1981), який загинув в результаті пожежі. Після цієї трагедії Цифра ніколи більше не працював з оркестрами.

Основу його репертуару складали твори Ліста. Виконував також концерти з оркестром Шопена, Гріга, Рахманінова, Чайковського, мініатюри Моцарта, Бетховена, власні перекладання і транскрипції оперних фрагментів Россіні, Гуно, Штрауса, Чайковського та ін. Унікальність піанізму Д.Цифри полягала в поєднанні віртуозної техніки з запальністю і внутрішньою енергією.

Цікавим є факт, що у документальному фільмі «The Art of Piano – Great Pianists of 20th Century» (1999) один з епізодів присвячений Цифрі. Ім’ям Д.Цифри названий фортепіанний конкурс у Відні.


Автор: Ірина Миронюк
Джерело: РозвитокДодати: Share on Facebook


Інші:

100 символов культуры: музыкальная академия им. Я.Витолса
Влада в опозиції до Леонтовича
Як молода співачка з Рівного підкорила Париж
П’ять поглядів на «Цвіт папороті»
В Устилузі знаходиться єдиний у світі меморіальний музей геніального композитора
Дитячі мультфільми про музику
Працювати із повною самовіддачею – життєвий принцип сім’ї Тітяєвих
Не другорядний предмет: як музика змінила поведінку школярів-мігрантів у британській школі
Творчість Остапа Нижанківського
Страсті за Леонтовичем по-вінницьки: відновлений музей і забутий благодійний вечір «гуманітарного» фонду
Духові інструменти Гуцульщини
Науковці розповіли, як різна музика впливає на здоров'я
Музичні інструменти Стародавнього Єгипту
«Орея»: найнезвичайніший хор України
Учені: Джазові піаністи швидше класичних адаптуються до раптової зміни строю під час гри
Полтавська філармонія на зиму залишилася без ремонту
Александр Стоянов и Екатерина Кухар рассказали о новогодних традициях
За відродження високої культури в глибинці, що «призабула» своє шляхетне минуле
Проект "Три С": Мирослав Скорик, Євген Станкович і Валентин Сильвестров
Племінниця автора Щедрика: нам забороняли спілкуватися з Леонтовичами
"Щедрик" Леонтовича - одна з найпопулярніших різдвяних пісень у світі
Він мав стати вченим, а став музикантом
Дузе танцює у Гамбурзі
Як народилася найвідоміша різдвяна пісня
У вінок великому маестро
Молодіжний симфонічний оркестр України - від ідеї та до реалізації
У Львові поставили заборонену 40 років тому оперу
Пам’яті Андрія Сахарова
Микола Леонтович - "український Бах" - 140 років від дня народження
Незрячий баяніст на слух обробляє та вивчає французькі вальси і знає секрет щастя
13 декабря исполнилось 140 лет со дня рождения Николая Леонтовича
Прості історії: тромбоніст Богдан Роменський
Продовження історії успіху: Український молодіжний оркестр отримає близнюка
Чернівецький симфонічний оркестр: історія на чверть століття
Незвичайний метод знищення ракових клітин
"Папороть" Станковича: повернення легенди
В Сьомій симфонії Бетховен використав мотиви народних пісень
Фестиваль "Одеське бельканто": юні вокалісти представили свою творчість
Німецька традиція виготовлення органів та італійська піца як спадщина ЮНЕСКО
Видатний оперний співак і талановитий художник Федір Стравінський був тісно пов’язаний із Україною
      © 2008-2018 Music-review Ukraine