Дитячий хор "Щедрик" підкорив Відень | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Дитячий хор
Дитячий хор "Щедрик" підкорив Відень
9 серпня 2019, п'ятниця

Це особлива історія - поїздка була на межі зриву! Вперше не держава, а небайдужі меценати допомогли прославленому колективуДнями київський дитячий хор "Щедрик" повернувся до столиці з черговою перемогою, цього разу в Австрії: посіли перше місце з відзнакою "видатний успіх" у дорослій категорії "Жіночі хори" на XIII Міжнародному молодіжному музичному фестивалі-конкурсі хорів та оркестрів Summa Cum Laude (SCL Festival 2019), який відбувався на кращих музичних сценах Відня - в Золотому залі Musikverein і Великому залі Konzerthaus.

Музична столиця Європи спершу поставилася до українського колективу зацікавлено, але стримано, адже, з одного боку, "Щедрик" був рекомендований колишнім арт-директором фестивалю Юргеном Партаєм, а з другого - справжня українська культура, на жаль, усе ще залишається там майже terra incognita.... Журі конкурсу, і колеги по цеху не зовсім уявляли рівень українського колективу. Втім, уже першого конкурсного дня "Щедрик" став сенсацією фестивалю. Судді відзначили високий рівень виконавської майстерності, "європейське" звучання та складний репертуар хору. З-поміж інших конкурсантів (зокрема жіночих австралійських хорів Mercedes College Select Choir і Penrhos College Chorale) їхнє виконання вирізнялося глибиною та витонченою драматургією. Здатність дітей різного віку повноцінно "проживати" твір на сцені, відчувати та передавати весь спектр емоцій - заслуга художнього керівника хору, головного диригентаМаріанни Сабліної. Очоливши "Щедрик" 2003 р., вона прагне не лише зберегти унікальний формат колективу, яким з 1971 року керувала її мама Ірина Сабліна, а й успішно продовжувати його тріумфальну біографію.

Під орудою Маріанни Сабліної географія конкурсів і фестивалів розширюється, а перемоги залишаються незмінними: перші місця в усіх міжнародних конкурсах, у яких "Щедрик" бере участь, а також робота у спільних проєктах із видатними музикантами сучасності на найвизначніших сценах світу.
Музика - універсальна мова і "Щедрик" володіє нею досконало, щоразу збільшуючи кількість своїх шанувальників. Так сталося і на VII Міжнародному фестивалі-конкурсі оркестрових і хорових колективів у Флоренції 2018 року. Саме там перемога хору в усіх номінаціях і присудження йому Гран-прі "Золотий Давид" спонукали голову журі, австрійця Юргена Партая особисто запросити киян до участі в SCL Festival 2019.

Однак, попри очевидне міжнародне визнання, радість від такої пропозиції затьмарилася банальним браком коштів на поїздку колективу, до концертного складу якого входить 55 дітей. Один із найкращих дитячих хорів світу з 50- річною історією залишається у статусі самодіяльного гуртка Палацу творчості дітей та юнацтва Печерського району м. Києва, тому участь у міжнародних заходах - це завжди виклик не тільки професійний, а й фінансовий.

Упродовж виснажливої епопеї з пошуком грошей керівництво хору та партнерська організація (останні три роки нею є ГО "Міжнародний інститут культурної дипломатії") в особі директора Тетяни Калити зверталися до кількох держустанов, фондів і приватних осіб. У найкритичніші моменти, коли участь "Щедрика" у віденському конкурсі була на межі зриву, на допомогу прийшли подружжя Ольги та Андрія Анісімових і компанія "Інфопульс-Україна". Приватна ініціатива виявилася ефективнішою за громіздкі, неповороткі механізми фінансування державними структурами. Утім, варто віддати належне: на певному етапі до процесу активно долучився Український інститут при МЗС України.

- Ми разом створили прецедент: за майже півстолітню історію існування "Щедрика" вперше державна структура взяла на себе фінансування проєкту, робота над яким тривала вересня 2018 року, коли ми отримали запрошення на фестиваль", - коментує Тетяна КАЛИТА.

До речі, у вересні 2018-го під час зустрічі у Києві Федерального канцлера Австрії Себастьяна Курца з тодішнім президентом України Петром Порошенком 2019 рік було проголошено білатеральним "Роком культури Україна - Австрія". На цьому була побудована кампанія МІКД із залучення коштів, а також офіційне звернення до Українського інституту з пропозицією включити участь "Щедрика" у віденському конкурсі до державної програми культурних подій року.

- У нашій спільній роботі з Українським інститутом надзвичайно важливим для мене було не просто переконати в доцільності фінансування, а й захопити, закохати держслужбовців у те, що робить хор "Щедрик" для України, - продовжує Тетяна Калита. - З нами працювала проєктний менеджер Інституту Альона Кухар, яка дбала про дотримання всіх вимог українського законодавства з державного фінансування і виявила себе як дуже відповідальна та небайдужа людина. І не дарма: український "Щедрик" укотре гідно представив свою країну на світовій музичній сцені.

У межах фестивалю відбувся майстер-клас з Люком АНТОНІСОМ, членом журі, диригентом хору Фламандського радіо: "Мене вразило звучання і манера подачі матеріалу, адже хористи демонстрували справжню емоцію: таке рідко зустрінеш... У зв'язку з цим я побажав би цьому колективу якомога більше бути присутнім у міжнародному музичному просторі, щоб хор поширював сучасну українську музику в інших країнах світу". Люк жалкував, що в нього немає власного фестивалю в Бельгії, куди б він міг запросити наш "Щедрик". Натомість це зробив інший член журі, лектор із Братислави Мілан Колена, а також арт-директор фестивалю Саул Сакс, який запропонував художньому керівникові "Щедрика" Маріанні Сабліній подальшу співпрацю.

- Крім обов'язкових для виконання чудових творів Пярта і Жанекена, я додала музичні перлини Арво Пярта і Валентина Сильвестрова, також жвавий інтерес до сучасної української музики викликали а капельні твори Вікторії Польової та Ганни Гаврилець. Переконана, що творчість цих композиторів знайде своє місце в репертуарі кількох світових музичних колективів, - каже Маріанна САБЛІНА.

Під час SCL Festival 2019 сталася ще одна неординарна подія. Концерт і майстер-клас "Щедрика" відвідала хормейстер з Канади Елейн Квілічіні, яка запам'ятала переможний виступ нашого хору в канадському Пауелл Рівер ще у 1991 році! Було приємно почути, що присутність "Щедрика" на австрійському конкурсі стала для неї найбільш переконливою рекомендацією для участі її колективу в цьому заході наступного року.

Насправді насичені подіями п'ять фестивальних днів (конкурсна програма, два концерти у Музичному театрі (MuTh) та Будинку музики (Haus der Musik), два майстер-класи, гала-концерт у Konzerthaus, у якому хорове відділення завершував урочистий твір австрійського композитора А. Кубічека Gloria у виконанні "Щедрика") промайнули, мов одна мить.

Тож концерт "Мить і вічність" в абатстві Клостернойбурга (передмістя Відня) на зворотному шляху додому став завершенням цьогорічної поїздки "Щедрика". Ця подія відбулася за підтримки Посольства України в Австрії та місцевої громади. Його організатори та учасники Михеїл Менабде (диригент) і Юлія Рубанова (перша скрипка) - наші співвітчизники, які вже кілька років живуть і працюють в Австрії. Крім хорових творів, у концерті пролунала інструментальна п'єса А. Пярта Fratres (солістка Ю. Рубанова) та "Missa Brevis in B" В. А. Моцарта у виконанні камерного оркестру, хору "Щедрик" і солісток з Австрії - Мареліз Гербер, Анни Манске та Ельзи Джаннуліду. Уже під час першої і єдиної (!) репетиції дитячого хору з досвідченими виконавцями стало зрозуміло, що всі учасники отримують професійну насолоду від спільного музикування.

Можна з впевненістю сказати, хор "Щедрик" втілює у життя девіз Міжнародного інституту культурної дипломатії: "Щоб нас світ знав із наших уст"!


Автор: Марина СТРЕЛЬЦОВА
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

У Львові і вшанували пам'ять композитора Мирослава Скорика
На UA: КУЛЬТУРА презентують фільм про Мирослава Скорика
"Скучили за глядачем". Артисти харківського Схід Opera через карантин грають на літньому майданчику
Липень з музикою: Опублікована програма онлайн трансляцій Органного залу у Львові
Через пандемію фестиваль LvivMozArt перенесли на наступний рік
Національна філармонія влаштовує фестиваль класики і джазу
До дня народження Мирослава Скорика Суспільне транслюватиме гранд-концерт і оперу «Мойсей»
До дня народження Мирослава Скорика UA: КУЛЬТУРА покаже гранд-концерт
Помер легендарний композитор Енніо Морріконе
Радіо Культура розпочинає "Філармонійний маратон"
Національна філармонія України закриває 156-й концертний сезон
Одесса: в Зеленом театре состоится концерт филармонического оркестра
Житомирські музичні школи оголошують набір учнів на 2020/2021 навчальний рік
У Сумах поновила роботу філармонія
У Львові 21 червня відбудеться Свято музики
Посеред лісу на Херсонщині симфонії звучали
Композитор просив присилати йому ноти вуличних пісень
В Минске открылся интерактивный музей музыки
Київська опера не втрачає позитиву та віри у краще
"Не більше однієї людини на 5 кв. м". Театри Дніпропетровщини відновлюють роботу після карантину
Сад Пендерецького. У Польщі творять унікальний цифровий музичний проєкт
Український інститут створить музичний каталог для представлення українських виконавців за кордоном.
У Бонні відбулася передпрем'єра нового твору класика української музики Валентина Сильвестрова
Полтавська обласна філармонія через скорочення фінансування цьогоріч не запрацює
Філармонія поновлює роботу та запрошує черкасців на концерти
Репетицію перед закриттям концертного сезону влаштував оркестр Закарпатської філармонії
 Львові візьмуться за модернізацію сцени Оперного театру
Шосткинцы блеснули на международном конкурсе «Gold Europe 2020»
Раскрепощенный "Турок в Италии" на сцене "Ла Скала"
У Львові провели в останню путь композитора Мирослава Скорика
На Личакові поховали Мирослава Скорика
ОСТАННІ ОПЛЕСКИ МАЕСТРО: У ЛЬВОВІ ПОХОВАЛИ КОМПОЗИТОРА МИРОСЛАВА СКОРИКА
ПРОЩАННЯ З МИРОСЛАВОМ СКОРИКОМ У ПАТРІАРШОМУ СОБОРІ УГКЦ: ЯК ПРОВЕЛИ КОМПОЗИТОРА В ОСТАННЮ ПУТЬ
У Києві прощаються з композитором Мирославом Скориком
Попрощатися з композитором Мирославом Скориком можна буде в Києві та Львові
Легендарний композитор Мирослав Скорик пішов з життя на 82-му році у Києві
Цьогоріч фестиваль класичної музики "Віртуози" відбудеться онлайн
Из-за карантина на август перенесли грандиозный фестиваль Odessa Classics
Рівненська обласна філармонія долучилася до Всеукраїнського флешмобу "Код Єдності"
Львів'яни започаткували проект Ukrainian Live - НЕнудні подкасти про українську класику
      © 2008-2018 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
3.jpg