Дух України над Монте-Веріта | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Дух України над Монте-Веріта
Дух України над Монте-Веріта
У швейцарському кантоні Тічино поблизу Локарно відбувся фестиваль Рудольфа Лабана (1879-1958 рр.)
8 жовтня 2017, неділя
Поширити у Facebook

Цей артист, балетмейстер і теоретик танцю не випадково вподобав для своїх дослідів початку ХХ століття (1913-1918) приозерну Аскону, точніше ту її зелену височина, яка отримала назву Монте-Веріта (Гора Правди).


Крилатий янгол вишуканої ручної роботи українських майстрів зворушив організатора фестивалю Нунцію Тіреллі. Монте-Веріта — унікальне місце і мені довелося вперше його побачити. І стало зрозуміліше, чому стільки знаменитостей різних соціальних верств і художніх напрямків прагнули потрапити сюди, на Гору Правди, щоб обговорити з однодумцями, чи ту правду вони сповідують. Серед них були анархісти й феміністки, психоаналітики, теософи та представники артистичної богеми, прихильники єднання з природою і вегетаріанці, а також люди, позбавлені притулку (по-сучасному бомжі). Приїжджала, до речі, і Айседора Дункан, мабуть, перевіряючи засади свого танцю, побудованого на єднанні душі й тіла.


Але незабаром виявилося, що зусилля й пошуки мешканців Монте-Веріта легко можна винести за межі цього природного оазису (адже субтропіки у Швейцарії — не більше ніж екзотика). А досліди Лабана, народжені тут, залишилися в історії танцю, й у них є численні дослідники та продовжувачі. Наприклад, студенти Інституту Лабана в Лондоні (вони й були основними виконавцями його композицій) і нестаріюча Валері Престон-Данлоп, яка дванадцять років навчалася у самого Лабана й пам’ятає кожен рух його танцю. Мені Валері нагадала героїню популярного фільму «Титанік». Одна з небагатьох, хто вижив після трагедії, та жінка, через багато років, вирушила у ностальгічну подорож на місце аварії океанського лайнера. Але на відміну від кіногероїні, Валері хотіла переконатися на фестивалі, що краху Лабановского руху немає, і справа його не залишилася утопією століття. Чи так це, спробувала довести й більш молода співробітниця Центру Лабана в Лондоні Елісон Куртіс-Джонс, яка проводила креативні майстер-класи і реконструювала деякі роботи Лабана.


Саме тут, на «Сонячному фестивалі» можна було побачити дві ритуальні композиції «Пісня сонця, що сходить» і «Тріумф сонця, що сідає», «Барабанні палички» та «Демони ночі».

Все, що акумулювало сонячну енергію, було радісним, піднесеним і виконувалося в хороводному стилі, що відсилав глядачів до основ древнього ритуального танцю. У «Барабанних паличках» під акомпанемент перкусії то розсипалися, то скручувалися у тугі багатофігурні вузли тіла тринадцяти молодих танцівників. Очевидно, ця експресіоністська композиція народжувалася напередодні Першої світової війни. Страх, напружене очікування, часом відчай — ось доля європейців того часу. Ритми тіла напружені у стані небезпеки, стрибки непривабливі й безформні — щоб відірватися від грішної землі. Натовп (маса, як тоді прийнято було говорити) спершу однорідна, але швидко ділиться на активну й пасивну, що не поступається один одному. Кожна не чекає нічого хорошого і не збирається йти на поступки. До того ж погода, яка радувала на світанку і сході, швидко псується, і дрібний холодний дощ обливає глядачів і учасників. Гору Правди, розташовану на висоті 345 метрів над рівнем моря, швидко затягують хмари.

Схожа картина повторилася наступного дня, коли пізно ввечері на галявину, майже у повній темряві, вийшли учасники вистави «Демони ночі». Схвильований спів протагоністкі був сповнений безвиході, дії персонажів агресивні й непередбачувані. Це були жертви демонічних сил, ув’язнених у кожній людині. Виступала старша група учасників фестивалю, — не артисти, а освічені дилетанти, які шанують пам’ять філософа і творчого провісника Лабана — вони вразили не менше, ніж молоді м’язисті студенти.

Це — життя, яке, за словами виконаної пісні, минає, але все у ньому змінюється. Одне явище змінює інше, але щось дуже важливе залишається у свідомості людей та їхньому прагненні змінити світ на краще. Фестиваль спробував порушити й це питання, організувавши акцію проти сучасного насильства та дискримінації. На неї зібралися всі, хто приїхав до Монте-Веріта, щоб доступним кожному способом, а не лише танцем, створити картину проблемних вузлів сучасності. І було дуже зворушливо бачити, як італійська дівчинка, котра приїхала з батьками на фестиваль з Італії, від свого прапора перейшла до українського й поклала поруч із ним плакат із написом «Расе» (Мир).

P. S. У сюжету з фестивалем Лабана виявилося цікаве продовження в Україні. Днями Харків відвідав швейцарський еврітміческого ансамбль Light-Eurytmy і дав два концерти в рамках проекту «Мистецтво зцілює». Евритмія, яку обрали для виконавської та оздоровчої практики артисти зі Швейцарії, як і експерименти Лабана, теж народилася на початку минулого століття і має своїх послідовників до наших днів.


Автор: Олександр Чепалов
Джерело: Газета «День»



Інші:

Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
      © 2008-2024 Music-review Ukraine