Полтавський симфонічний оркестр відзначив "повноліття" | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Полтавський симфонічний оркестр відзначив
Полтавський симфонічний оркестр
Полтавський симфонічний оркестр відзначив "повноліття"
25 лютого 2018, неділя
Поширити у Facebook

21 лютого відбувся концерт Полтавського симфонічного оркестру, яким відзначили одразу три видатні дати: 18-річчя колективу, 55-річчя соліста Юрія Кириченка та день народження головного диригента Віталія Скакуна.

Полтавський симфонічний оркестр був сформований у 2000-му році на базі театрального оркестру. Кількість виконавців спочатку нараховувала 16, згодом 28 осіб. Головним диригентом був заслужений артист України Віталій Скакун.

Перший виступ оркестру повного складу в кількості 50 осіб відбувся в Полтаві 22 лютого 2000 року під час святкування 50-річчя головного диригента. Ця дата вважається днем заснування колективу. Про передумови заснування симфонічного оркестру в Полтаві розповів його незмінний головний диригент та художній керівник заслужений артист України Віталій Скакун.



"Це була моя давнішня мета. Я, в принципі, їхав у Полтаву за справою. Я багато зробив тут – я простояв 25 років в оркестровій ямі в театрі. Було багато моїх оркестровок, музики до вистав. Але метою моєю було створити в Полтаві симфонічний оркестр. І на моєму 50-му році життя, знайшовся такий дуже святий для мене інженер підприємець Юрій Гунченко, який дав мені кошти, я зібрав п'ятдесят музикантів і ми заграли Чайковського – твори з опери "Євгеній Онєгін". Це відбулося на моє 50-річчя. А потім почалися мої "походи" по кабінетах облдержадміністрації. Багато губернаторів змінилося, і всіх я просив не квартиру чи машину собі, а створити в Полтаві симфонічний оркестр. Ніколи не соромно поборотися за ідею. А ідея була в тому, що симфонічного оркестру в Полтаві до того не було сто років", – поділився спогадами Віталій Скакун.



Віталій Михайлович розповідає, що хотів саме автономії від театру, бо життя змінюється, змінювалися директори театру, змінювався і його склад. Оркестр був одним з підрозділів обласного музично-драматичного театру, нарівні з хором та балетом, які з часом були втрачені. Щоб не загубити й оркестр, прийняв рішення боротися за виокремлення в самостійну структуру. Тим більше, що оркестровий підрозділ вийшов на той рівень, щоб грати концерти.



Головний диригент не перестає повторювати, що він пишається власним оркестром і впевнений в кожному музикантові – тому й з легкістю поступається місцем за диригентським пультом своїм колегам, навіть закордонним професорам. А оркестр вважає музичною академією, яка розвивається і розвиває інших – адже в Полтаву залюбки приїжджають солісти-виконавці з різних країн світу.



У концерті до дня народження оркестру взяв участь львівський піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Сергій Григоренко. У супроводі оркестру він виконав фантасмагоричні симфонічні картини для фортепіано з оркестром "Ночі в садах Іспанії" Мануеля Де Фальї та легкий і грайливий концерт для фортепіано з оркестром №21 Вольфганга Амадея Моцарта.

А от інші твори, заявлені в анонсі концерту, виконані не були: в останній момент їх вирішили замінити. Не прозвучали в першому відділенні Інтермецо до опери "Сільська честь" П'єтро Масканьї, та концерт №4 "Зима" з циклу "Чотири пори року" Антоніо Вівальді – цими творами мали розпочати концерт.

Натомість відкрили виступ власним твором Віталія Скакуна – прелюдією для симфонічного оркестру "Весна". Перші теплі промінчики сонця, весняні струмочки, гудіння бджіл над ніжними первоцвітами та радісне переспівування пташок чулися в цьому творі – в залі відчутно повіяло весною. А продовжили тему безсмертним концертом №1 "Весна" з циклу "Пори роки" Антоніо Вівальді в блискучому виконанні соліста оркестру, народного артиста України Юрія Кириченка (скрипка).

В другому відділенні також відбулися несподівані зміни – замість 104-ї симфонії Йозефа Гайдна прозвучала увертюра та вальс із балету Петра Чайковського "Лебедине озеро".

"Я мав би вибачитися перед глядачами, але на встиг. Справа в тому, що я вкрай рідко змінюю програми, вказані в афішах. Але це святковий концерт і нам дуже хотілося додати весняного настрою. 104-ту симфонію Гайдна я заграю обов'язково в цьому сезоні. Але вона була би сюди недоречна – занадто серйозна після таких творів. Через те ми виконали красиву увертюру Чайковського до "Лебединого озера"", – пояснив Віталій Скакун.

Варто зазначити, що цей концерт був особливий не тільки для оркестру, але й для Юрія Кириченка: музикант святкував на сцені свій 55-річний ювілей. Юрій Миколайович зізнався, що подарунків не очікував, а працювати в день народження йому складно. Ідеальним днем народження для себе Юрій Кириченко вважає такий, щоб заснути напередодні й прокинутися наступного дня – воліє тиші й спокою, а не загальної уваги.

"Я хочу сказати, що працювати на сцені в день народження надзвичайно важко – це по-перше. Ніколи не очікую ніяких подарунків – по-друге. Свій день народження – це не так важливо, як дні народження коханих та близьких. Бо дарувати подарунки набагато цікавіше і приємніше, ніж отримувати", – поділився враженнями Юрій Кириченко.

Утім, скрипалю таки довелося приймати вітання та подарунки: від Департаменту культури, керівництва симфонічного оркестру та вдячних шанувальників. Третім святом для Полтавського симфонічного оркестру став день народження Віталія Скакуна. І хоча концерт відбувався напередодні уродин Віталія Михайловича, він також отримав свою порцію привітань зі 68-річчям.

Хочеться привітати музикантів зі святковими датами та побажати їм многая літа, а оркестру – нових цікавих проектів, творчих звершень та гарячої любові шанувальників.


Автор: Ольга Стенько
Фото: Ольга Стенько
Колективи: Полтавський симфонічний оркестр
Концертна організація: Полтавська обласна філармонія
Джерело: Полтава 365



Інші:

Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
“Лісова пісня” у Будапешті
Урочисте відкриття Конкурсу імені Сліпака пройшло у Львівській філармонії
13 грудня у знаменитому залі Берлінській філармонії відбувся концерт Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під назвою «Sound of Ukraine»
Концерт ентузіастів
Культурна дипломатія вищого гатунку
Харківський кросовер-оркестр PRIME ORCHESTRA гастролює містами Туреччини
«Пиши листи до Миколая!»
У Рівненській обласній філармонії звучали різдвяні пісні
«Сарсуела. На хвилях іспанської пристрасті»
Відважний проєкт
У Львівській філармонії з успіхом пройшла прем’єра опери польського композитора
У Києві відбулася прем’єра опери “Родинний альбом” Єжи Корновіча (Польща), а 10 грудня її почують у Львові
Повернення Дона Карлоса: вердіївський шедевр вперше за два роки прозвучав у Києві
      © 2008-2024 Music-review Ukraine