Полтавський симфонічний оркестр відзначив "повноліття" | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Полтавський симфонічний оркестр відзначив
Полтавський симфонічний оркестр
Полтавський симфонічний оркестр відзначив "повноліття"
25 лютого 2018, неділя

21 лютого відбувся концерт Полтавського симфонічного оркестру, яким відзначили одразу три видатні дати: 18-річчя колективу, 55-річчя соліста Юрія Кириченка та день народження головного диригента Віталія Скакуна.

Полтавський симфонічний оркестр був сформований у 2000-му році на базі театрального оркестру. Кількість виконавців спочатку нараховувала 16, згодом 28 осіб. Головним диригентом був заслужений артист України Віталій Скакун.

Перший виступ оркестру повного складу в кількості 50 осіб відбувся в Полтаві 22 лютого 2000 року під час святкування 50-річчя головного диригента. Ця дата вважається днем заснування колективу. Про передумови заснування симфонічного оркестру в Полтаві розповів його незмінний головний диригент та художній керівник заслужений артист України Віталій Скакун."Це була моя давнішня мета. Я, в принципі, їхав у Полтаву за справою. Я багато зробив тут – я простояв 25 років в оркестровій ямі в театрі. Було багато моїх оркестровок, музики до вистав. Але метою моєю було створити в Полтаві симфонічний оркестр. І на моєму 50-му році життя, знайшовся такий дуже святий для мене інженер підприємець Юрій Гунченко, який дав мені кошти, я зібрав п'ятдесят музикантів і ми заграли Чайковського – твори з опери "Євгеній Онєгін". Це відбулося на моє 50-річчя. А потім почалися мої "походи" по кабінетах облдержадміністрації. Багато губернаторів змінилося, і всіх я просив не квартиру чи машину собі, а створити в Полтаві симфонічний оркестр. Ніколи не соромно поборотися за ідею. А ідея була в тому, що симфонічного оркестру в Полтаві до того не було сто років", – поділився спогадами Віталій Скакун.Віталій Михайлович розповідає, що хотів саме автономії від театру, бо життя змінюється, змінювалися директори театру, змінювався і його склад. Оркестр був одним з підрозділів обласного музично-драматичного театру, нарівні з хором та балетом, які з часом були втрачені. Щоб не загубити й оркестр, прийняв рішення боротися за виокремлення в самостійну структуру. Тим більше, що оркестровий підрозділ вийшов на той рівень, щоб грати концерти.Головний диригент не перестає повторювати, що він пишається власним оркестром і впевнений в кожному музикантові – тому й з легкістю поступається місцем за диригентським пультом своїм колегам, навіть закордонним професорам. А оркестр вважає музичною академією, яка розвивається і розвиває інших – адже в Полтаву залюбки приїжджають солісти-виконавці з різних країн світу.У концерті до дня народження оркестру взяв участь львівський піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Сергій Григоренко. У супроводі оркестру він виконав фантасмагоричні симфонічні картини для фортепіано з оркестром "Ночі в садах Іспанії" Мануеля Де Фальї та легкий і грайливий концерт для фортепіано з оркестром №21 Вольфганга Амадея Моцарта.

А от інші твори, заявлені в анонсі концерту, виконані не були: в останній момент їх вирішили замінити. Не прозвучали в першому відділенні Інтермецо до опери "Сільська честь" П'єтро Масканьї, та концерт №4 "Зима" з циклу "Чотири пори року" Антоніо Вівальді – цими творами мали розпочати концерт.

Натомість відкрили виступ власним твором Віталія Скакуна – прелюдією для симфонічного оркестру "Весна". Перші теплі промінчики сонця, весняні струмочки, гудіння бджіл над ніжними первоцвітами та радісне переспівування пташок чулися в цьому творі – в залі відчутно повіяло весною. А продовжили тему безсмертним концертом №1 "Весна" з циклу "Пори роки" Антоніо Вівальді в блискучому виконанні соліста оркестру, народного артиста України Юрія Кириченка (скрипка).

В другому відділенні також відбулися несподівані зміни – замість 104-ї симфонії Йозефа Гайдна прозвучала увертюра та вальс із балету Петра Чайковського "Лебедине озеро".

"Я мав би вибачитися перед глядачами, але на встиг. Справа в тому, що я вкрай рідко змінюю програми, вказані в афішах. Але це святковий концерт і нам дуже хотілося додати весняного настрою. 104-ту симфонію Гайдна я заграю обов'язково в цьому сезоні. Але вона була би сюди недоречна – занадто серйозна після таких творів. Через те ми виконали красиву увертюру Чайковського до "Лебединого озера"", – пояснив Віталій Скакун.

Варто зазначити, що цей концерт був особливий не тільки для оркестру, але й для Юрія Кириченка: музикант святкував на сцені свій 55-річний ювілей. Юрій Миколайович зізнався, що подарунків не очікував, а працювати в день народження йому складно. Ідеальним днем народження для себе Юрій Кириченко вважає такий, щоб заснути напередодні й прокинутися наступного дня – воліє тиші й спокою, а не загальної уваги.

"Я хочу сказати, що працювати на сцені в день народження надзвичайно важко – це по-перше. Ніколи не очікую ніяких подарунків – по-друге. Свій день народження – це не так важливо, як дні народження коханих та близьких. Бо дарувати подарунки набагато цікавіше і приємніше, ніж отримувати", – поділився враженнями Юрій Кириченко.

Утім, скрипалю таки довелося приймати вітання та подарунки: від Департаменту культури, керівництва симфонічного оркестру та вдячних шанувальників. Третім святом для Полтавського симфонічного оркестру став день народження Віталія Скакуна. І хоча концерт відбувався напередодні уродин Віталія Михайловича, він також отримав свою порцію привітань зі 68-річчям.

Хочеться привітати музикантів зі святковими датами та побажати їм многая літа, а оркестру – нових цікавих проектів, творчих звершень та гарячої любові шанувальників.


Автор: Ольга Стенько
Фото: Ольга Стенько
Колективи: Полтавський симфонічний оркестр
Концертна організація: Полтавська обласна філармонія
Джерело: Полтава 365Додати: Share on Facebook

Інші:

У Сєвєродонецьку відбулася прем'єра опери "Назар Стололя"
У Львівській опері симфонією “Кавказ” відзначили річницю з дня народження Тараса Шевченка
Український прорив: "Лоенгрін" у Львові
Ораторією «Великого бажайте» відкрили 10-ий міжнародний фестиваль камерної музики у Хмельницькому
Міжнародний фортепіанний форум «Бескиди без кордонів» 2019
«Щедрик»: від флешмобу до світового турне
Звуки вічної класики лунали у Хмельницькому
«Уклін славетному Людкевичу»: у філармонії відбувся концерт до 140-річчя з дня народження композитора
У Івано-Франківську відзначили столітній ювілей оперної співачки Іри Маланюк
Скрипкові шедеври
У Кропивницькому на повний голос звучав український романс
Одеська опера відкриває розмаїття українського балетного та оперного мистецтва світу
Маленькі Великі віртуози
Мирослав Скорик зустрівся зі школярами у Львові
Новорічний настрій від оркестру та солістів Чернігівського філармонійного центру
Викладачі мистецьких шкіл блискуче виступили у концерті Київської дитячої філармонії
«Iз запахом мандаринок»...
Россіні, Моцарт, Чайковський – симфонічна класика від академічного оркестру "Філармонія"
Переполненный зал и стоячие овации – Одесский филармонический оркестр принял участие в польском фестивале
Ювілейний «Ніжин-муз-фест - 2018» вражав талантами
Виступ новоствореної «Леонтович-капели» відкрив обласний фестиваль хорового мистецтва «Співає Поділля Леонтовича»
У Селидове пройшов конкурс «Музичні барви»
Розмай голосів: найпрестижніший хоровий конкурс імені Миколи Леонтовича відродився через вісім років
У Києві прозвучала «Музика Незалежності»
На Львівщині вшанували пам'ять отця Михайла Вербицького
В гостях у великого Вівальді
"Синонім музики найвищої якості"
До 100-річчя Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України відбувся святковий концерт
Вечір музичних подарунків
Шопен зазвучав українською
Український оркестр чуттєво нагадав Нідерландам про Голодомор
Найперше – музика у слові
Без щоденної праці талант нічого не важить — піаніст Дід'є Маруані
Світова прем'єра нового твору Мирослава Скорика у Стокгольмі
Піаністи правлять бал!
У Стокгольмі відбувся Другий музичний фестиваль “Переосмислюючи Європу: Україна”
Лінія культури: Харків – Вінниця – Тернопіль = Шиллінгер – Леонтович – Крушельницька
У Віденській філармонії відбувся концерт на підтримку дітей України
У Львівській Національній філармонії відзначили ювілей Tenors BEL’CANTO
Музика Франції та України - квартет "Elysée"
      © 2008-2018 Music-review Ukraine