Перепитії навколо Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії не вщухають | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Перепитії навколо Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії не вщухають
Перепитії навколо Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії не вщухають
Відживше намагається перешкоджати новому, сучасному і прогресивному
13 січня 2014, понеділок
Поширити у Facebook

Здавалося, із призначенням нового головного диригента колектив оркестру продовжить працювати і забудеться історія із наклепами і обливанням брудом усіх сторін конфлікту, акціями протесту під адмінбудівлею ОДА і показовою відмовою працювати під диригуванням нових керівників. А ось і ні. На порядок денний вийшло не адекватне до ситуації питання про від’єднання колективу Симфонічного оркестру від філармонії і створення окремої юридичної одиниці – комунального підприємства "Симфонічний оркестр Івано-Франківської обласної ради".

Симфонічний оркестр Івано-Франківської обласної філармонії

Із цим питанням "зацікавлена сторона" (хто вона, ця "зацікавлена сторона", навіть в самому колективі Симфонічного оркестру лише здогадуються) уже дійшла навіть до народного депутата України, голови підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександра Бригинця. Мовляв, директор філармонії Андрій Савка "шантажує і чинить тиск на музикантів, звільняє їх без причин", а тому буде краще, коли оркестр заживе собі окремим життям.

Як усе починалося…

Для початку зазначимо, що симфонічний оркестр було засновано у 2008 році. Він є найбільшим за складом творчим колективом філармонії. Сьогодні у ньому налічується, згідно рішення обласної ради, 69 штатних одиниць. Зрозуміло, що, фактично, від рівня і творчих здобутків цього колективу залежить рівень усієї філармонії, і, загалом, мистецької палітри закладу.

«Симфонічний оркестр – це вершина. Якщо симфонічного оркестру у місті немає, то це вже «інше» місто. Взагалі європейське місто, місто культурне, яке хоче розвитку, воно мусить мати симфонічний оркестр», - так характеризує особливість колективу директор філармонії Андрій Савка.

Першим головним диригентом та художнім керівником симфонічного оркестру був Руслан Дорожівський, який суміщав цю посаду з викладацькою роботою в Прикарпатському університеті. Андрій Савка тоді займав посаду директора-розпорядника в оркестрі і фактично стояв за створенням колективу. (Саме він в свій час подавав подання та розрахунки Івано-Франківській облраді та її профільній комісії щодо створення Симфонічного оркестру, виступав на засіданнях, обгрунтовував необхідність створення оркестру). Однак, згодом було вирішено, як потім з’ясувалося, за ініціативи Р. Дорожівського, що посада директора-розпорядника взагалі не потрібна і її ліквідували.

Вже у січні 2012 року Андрій Савка, вигравши із своєю програмою розвитку Філармонії конкурс на посаду директора, очолив заклад. Відразу після цього диригент заявив, що не працюватиме із новим керівництвом закладу.

Дещо відходячи від теми, зауважимо, що зал філармонії за останні два роки все більше наповнює небайдужа публіка, нерідкими стали такі явища як аншлаги, колектив Філармонії почав впроваджувати як сучасні мистецькі проекти, так і новітні методи роботи. Зокрема в Філармонії вже стали традицією дитячі візуально-музичні проекти, які виховують та долучають до елітарного музичного мистецтва дітей та молодь, розпочалися унікальні проекти виступів колективів з концертами класичної музики в Храмах Івано-Франківська, започатковуються нові європейські та підтримуються національні традиції святкувань...

Але повернімося до "проблем" із Симфонічним оркестром... У червні 2012 року із головним диригентом Русланом Дорожівським закінчився контракт. Дирекція філармонії наполягала на тому, що людина, яка очолить оркестр, повинна працювати на повний оклад, на постійній основі, а не бути сумісником. Руслану Дорожівському такі умови "не підходили". З серпня 2012 до червня 2013 року оркестр очолював Назар Яцків, який також був сумісником. А тому керівництвом філармонії було прийнято рішення про проведення конкурсу на посаду головного диригента.

І тут почалося найцікавіше.

Оркестр бунтує?

Усі пам’ятають промовисті гасла оркестрантів під облрадою у травні 2013 року. Тоді, з легкої руки пана Дорожівського, людей ввели в оману, наговоривши їм, що Андрій Савка нібито планує знищити оркестр, що директору філармонії потрібен оркестр у складі не більше 40 осіб і т.д. Хоча всі програми симфонічного оркестру і в 2012 і в 2013 році розраховані на повний склад оркестру. Люди, хвилюючись за свої робочі місця, вийшли на протест, не оформивши свої дії згідно чинного законодавства – не було оголошено про страйк чи висунуто вимог до керівництва. У своїх коментарях у соцмережах та журналістам вони ретранслювали плітку про те, що оркестр ніби то планують скоротити до 40 осіб і тому вони вийшли на протест. Хоча жодних реальних підстав плітки про скорочення колективу не мали.

Опісля стався ще один прецедент. 20 серпня 2013 року мав відбутися конкурс на посаду диригента симфонічного оркестру. Однак, його так і не було проведено. Оркестранти знову ж таки під впливом "ззовні" відмовилися грати під диригуванням конкурсантів. І знову прослідковуються дії "зацікавленої особи".

Загалом на вакантну посаду було 4 кандидатури, серед яких і колишній диригент оркестру, із яким закінчився контракт, Руслан Дорожівський. Однак, він в останній момент зняв свою кандидатуру.

Згодом, причини своїх дій жоден із музикантів, за словами керівництва філармонії, так і не пояснив.

«Це були речі інспіровані ззовні. У нас симфонічний оркестр – це молоді люди, які закінчили навчання і прийшли на роботу. Вони незіпсовані, довірливі, інколи ними можна легко маніпулювати… Це не конфлікт. Конкретних сталих претензій ні у кого не було. Вони мінялися кожен день. І якщо запитати людей, які протестували – для чого це все, то більшість би знизали плечима. Просто людям внесли велику кількість дезінформації, їх ввели в оману, наприклад, сказали, що їх звільнятимуть», - розповідає про ті події Андрій Савка.

Схоже, що Руслан Дорожівський вирішив чи то поквитатися із Андрієм Савкою, який мав свої погляди на розвиток колективу, чи просто через музикантів реалізувати свої амбіції. Цього ніхто не розуміє і до тепер.

Тим не менше, ситуацію у філармонії залагодили. Артисти отримали догани за невиконання своїх посадових обов’язків. Проте жодна особа не була звільнена за наслідками цих доган.

Як розповідають у філармонії, зараз з оркестром працює три диригенти. Дмитро Злотник, який з вересня 2013 року виконує обов’язки художнього керівника і головного диригента оркестру. Також працює двоє молодих диригентів – Іван Остапович, який зараз завершує навчання та Назар Кулиняк.

«Врятувати оркестр»

Втім, схоже, що не все так спокійно і далі.

Черговим тривожним сигналом став відкритий лист-звернення на ім’я голи ОДА Василя Чуднова та голови облради Василя Скрипничука від диригента Дмитра Злотника, у якому він висловлює стурбованість ситуацією, яка склалася в оркестрі і розповідає про те що Руслан Дорожівський своєю поведінкою дестабілізує творчий процес в колективі. І навіть більше – дозволяє собі зривати репетиції музикантів.


Журналіст "Фіртки" кілька днів намагався звязатися з Русланом Дорожівським з тим, щоб зрозуміти логіку в його діях, його оцінку ситуації, мотивацію його дій. Проте безрезультатно...

На цьому історія не закінчується. Під Новий 2014 рік виникає "ідея" вивести симфонічний оркестр зі складу обласної філармонії.

Питання проходило слухання на профільних комітетах Івано-Франківської облради. Однак, депутатам вистачило здорового глузду й ініціатива не отримала підтримки.

"Згідно процедури будь-яке питання повинно пройти профільну комісію. Мій заступник був запрошений на засідання комісії. Було близько 20 осіб. І буквально одна-дві особи голосували за те, щоб симфонічний оркестр отримав статус юридичної особи. Але, навіть не було проголосовано, щоб це питання було винесено на сесію", - розповідає керівник управління культури ОДА Володимир Федорак.

Загалом, як зазначає посадовець, наразі дане питання не на часі. За його словами є спільна позиція і ОДА, і облради, що створення окремої одиниці нині не потрібне.

«На слуханні даного питання в коміісії облради, за участі представників управління культури, було дано розкладку з приводу економічного і професійного ефекту від такого рішення. Після цього, абсолютна більшість депутатів облради не проголосувала за це питання. Якщо б таке сталося, то потрібно більше видатків, додаткових приміщень, ставки і так далі», - зазначає В. Федорак.

За словами посадовця, в очолюване ним управління ніхто із музикантів чи працівників філармонії не звертався із заявами чи проханнями про таку реорганізацію оркестру. Натомість нині, на його думку, стоїть питання творчого характеру, а саме – як збільшити вагу симфонічного оркестру, його розвиток, як удосконалити роботу.

Попри усе, Володимир Федорак не заперечує суб’єктивних чинників у питанні лобіювання даного процесу зі сторони окремих депутатів.

Власне, вже згодом, саме ці суб’єктивні фактори, напевно, і стали причиною того, що «рятувати» оркестр від дирекції вирішив вже нардеп Олександр Бригинець. Його прес-служба поширила інформацію про наявне звернення, у якому начебто музиканти симфонічного оркестру скаржаться на репресії та, ні більше, ні меньше, "фактичне знищення оркестру директором філармонії". Заявляють про несанкціоновані звільнення (яких насправді немає). І, для "збереження колективу", просять нардепа підтримати питання щодо створення окремої юридичної одиниці – Симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної ради.

«За час виконання службових обов’язків на посаді керівника філармонії з оркестру були звільнені близько 20 музикантів (було 65, стало 42), колектив покинув головний диригент, оркестрантам виписано 90 доган (по дві на кожного члена оркестру), відсутній постійний головний диригент оркестру. І це в той час, як мінімальний склад для симфонічного оркестру сягає 65 творчих одиниць (як було при створенні симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії)», - йдеться у зверненні до нардепа, про яке музиканти не знають. Зауважимо, що практично всі факти, наведені в листі є неправдивими.

Все було б нічого, якби звернення, текст якого невідомий досі, дійсно було написано від імені колективу оркестру.

Як виявилося, музиканти про існування такого листа дізналися після його публікації на інтернет-порталах (!!!). Наразі, вони стверджують, що ці інтриги їм уже набридли і просять дати спокій для нормального творчого процесу.

"Звернення від колективу не було. Оркестр дізнався про це звернення після того, як його було опубліковано в Інтернеті, - розповів журналісту "Фіртки" під час репетиції у присутності колективу Симфонічного оркестру один із його диригентів Іван Остапович. - Атмосфера у колективі робоча. Репетиції відбуваються, оркестр не розвалюється, граємо ми не гірше, ніж грали. Непокоїть те, що у зверненні було вказано про звільнення 20 музикантів. Такого не було. Там подана некоректна і неправдива інформація, щоб якнайгріше висвітлити ситуацію. Можливо, хтось вирішив спекулювати на тому, що у когось завершився контракт і офіційно ці люди вважаються звільненими. Але контракт переукладається і ці люди працюють далі".

Наразі колектив симфонічного оркестру готує своє звернення на ім'я голови ОДА, голови облради і нардепа Олександра Бригинця, у якому заявляють, що вони не надсилали жодного звернення про виведення оркестру зі складу філармонії, повідомляють, що музиканти працюють у звичному режимі і зауважують, що певні особи, які не не є працівниками філармонії, вводять громадськість в оману і дестабілізують ситуацію в колективі.

Спростовує чутки про звільнення і дирекція філармонії: «Інформація про звільнення 20 музикантів за період роботи директора Савки не відповідає дійсності. Тобто, люди звільнялись, але з різних причин. Хтось пішов вчитись, хтось виїхав на роботу за кордон чи змінив професію. Минулого року, в жовтні, після внутрішніх прослуховувань, жодна людина не була звільнена, натомість більішсть було переведено на безстрокову основу трудових договорів».

Виведення оркестру за межі філармонії її керівництво називає абсолютно непотрібним і неправильним.

«Це повний абсурд. Шість років тому була протилежна історія - про те, щоб його ввести у філармонію, - коментує ситуацію Андрій Савка, - От приклад, у Хмельницькому заснувався симфонічний оркестр як комунальне підприємство. Потім він почав розширюватися. Оркестр постійно був у підвішеному стані. Все залежало від рішення обласної ради. А зараз, рік тому, вони приєдналися до філармонії. І зараз кажуть, що дуже добре, що так зробили. Бо це вже зовсім інший статус, інші підходи і гарантії. Люди можуть не переживати за те, що їх завтра можуть звільнити».

Тим більше, як розповідають в обласній філармонії, такі кроки породжують ще більше запитань і проблем, ніж є на даний час. «Щодо доцільності виведення оркестру з філармонії і створення комунального підприємства є ряд нюансів. Хто виплачуватиме заробітну плату комунальному підприємству «Симфонічний оркестр»? І як бути з майном філармонії, яким користується оркестр? Це починаючи з крісел, пюпітрів, нотної бібліотеки, копіювальної техніки, музичних інструментів? Репетиційне і концертне приміщення? Треба буде оформляти договірні стосунки між Філармонією і новоствореним комунальним підприємством. Потрібно буде вводити нові посади - керіників, бухгалтерів нового підприємства. За приблизними підрахунками утримання такого комунального Симфонічного оркестру збільшиться приблизно на 1,5 мільйони гривень на рік (зараз це близько 3 млн. грн. в рік, а буде значно більше)», - стверджує директор філармонії.

Виникає риторичне запитання, кому ж сьогодні вигідний такий "порятунок" симфонічного оркестру?

Як виявилося, колектив Симфонічного оркестру не звертався та нікого не уповноважував від свого імені звертатися до Олександра Бригинця та органів влади. Натомість колектив Оркестру направив сьогодні листа нардепу та першим керівникам області в якому попросив їх не реагувати на "деструктивну і дестабілізуючу" роботу "певних осіб, які не є працівниками філармонії та вводять громадськість в оману":





Автор: Марія Лутчин
Колективи: Симфонічний оркестр Івано-Франківської обласної філармонії
Концертна організація: Івано-Франківська обласна філармонія
Джерело: Агенція новин Фirtka.if.ua



Інші:

Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
904.jpg