Всесвітньо відомий Володимир ГОРОВИЦЬ: «Я з України, і покажу тим англійцям…» | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Всесвітньо відомий Володимир ГОРОВИЦЬ: «Я з України, і покажу тим англійцям…»
Всесвітньо відомий Володимир ГОРОВИЦЬ: «Я з України, і покажу тим англійцям…»
22 квітня 2018, неділя

Легендарний піаніст мав у репертуарі 12 концертних програм, а тогочасні професіонали — максимум 4.«Король королів піанізму всіх часів», який народився у Києві, навіть на дев’ятому десятку свого життя (!) примудрявся збирати такі великі зали, що йому могли б позаздрити лідери поп– чи рок–музики. Якраз цими квітневими днями у Києві проходить ХII Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, щоб знайти новий талант його рівня. Але, кажуть, такі народжуються раз у тисячоліття.

Чому він геній

Тому що навіть ті, хто говорив, що він грає «неправильно», виходили з його концертів у захопленні. «Гіпнотизер», «геній комунікації», «ніколи публіка та виконавець не були настільки єдиними» — ​ось вислови, якими нагороджували його критики. Унікальна техніка, постійна імпровізація та емоційна напруга на його концертах були такими сильними, що на одному з виступів Володимира Горовиця у Парижі довелось викликали жандармів, щоб заспокоїти публіку, яка в екстазі почала… ламати крісла. Ламати крісла на концерті піаніста, а не рок–музиканта! Зрештою, відомий американський критик Герман Дервіс назвав киянина «королем королів піанізму всіх часів», і наразі це звання ще ніхто не підважив.

Отримав нагороду з рук Рональда Рейгана

Музикант народився в Києві 1 жовтня 1903 року у відомій та заможній єврейській сім’ї. Його батько Самуїл був авторитетним інженером і представляв у місті інтереси провідних європейських фірм, таких, як «Сіменс».

У 1920–му Володимир Горовиць закінчив Київське музичне училище й одразу ж поїхав із гастролями міс­тами СРСР. Якщо перші концерти у Ленінграді проходили у майже порожніх залах, то в кінці туру на його виступи вже шукали «зайвий квиточок», преса писала про надзвичайний успіх, а комуністичні ідеологи називали талановитого музиканта «дитиною революції». У 20–х роках минулого століття Радянський Союз ще відпускав за кордон знаменитостей. У 1926–му поїхати на «навчання» до Німеччини пощастило і Горовцю. Назад він уже не повернувся. Незабаром перебрався у США, які стали його другою батьківщиною.

Унікальна техніка, постійна імпровізація та емоційна напруга на його концертах були такими сильними, що на одному з виступів Володимира Горовиця у Парижі довелось викликали жандармів, щоб заспокоїти публіку, яка в екстазі почала… ламати крісла. Ламати крісла на концерті піаніста, а не рок–музиканта!

Американці з вдячністю згадують, як у роки Другої світової війни Володимир Горовиць давав благодійні концерти, щоб зібрати кошти для армії. Лише один із виступів приніс рекордну суму — ​майже 11 мільйонів доларів, що за купівельною спроможністю дорівнюють сучасним 100 мільйонам доларів! Наприкінці життя Горовиць із рук Рональда Рейгана отримав найвищу американську нагороду — ​медаль Свободи. А «Греммі» (аналог «Оскара» в музиці) у нього вдома назбиралось аж 25. Але найголовніше досягнення піаніста в тому, що записи з його виступами в США й досі популярні, їх і далі купують!

Рекорд творчості

20 квітня 1986 року, після 60–літньої перерви, Володимир Горовиць приїхав із концертами в СРСР, які організувало американське посольство. Та в Київ потрапити йому не вдалося — ​виступив лише в Москві та Ленінграді. Шкодував, що не зміг побувати у рідному місті, бо ж саме стояла «чорнобильська» весна… Тим часом московський концерт транслювали провідні телекомпанії світу, а відеокасети ще довго не сходили з прилавків «перебудовного» СРСР.

Останній великий концерт маестро дав у Гамбурзі у 1987–му, коли йому було 84. Помер Володимир Горовиць 5 листопада
1989 року від серцевого нападу. Напередодні ще працював — ​робив записи у студії…

Поховали нашого знаменитого земляка в Мілані (Італія) в сімейному склепі його тестя Артуро Тосканіні.

Пережив єдину доньку

Батько Володимира Горовиця Самуїл та брат Григорій, як родичі «ворога народу», загинули у сталінських застінках. Ще один брат, Яків, був убитий під час Першої світової війни. Сестра Регіна викладала у Харківській консерваторії. Музикант усе життя переживав, що так і не зміг урятувати свою сім’ю і витягнути її із Радянського Союзу…

Володимир Горовиць був одружений з донькою відомого диригента Артуро Тосканіні Вандою. Якось журналіст Девід Дюбаль запитав піаніста, що він найбільше любить? «Музику, парфуми та… гроші», — ​відповів той. У цей момент поруч сиділа його дружина Ванда. «Мене він не любить. Я йому просто потрібна», — ​спокійно сказала вона. Ця жінка мала неабияку силу волі, і всім у родині керувала вона, крім творчості та кар’єри чоловіка. Вважала, що без неї Горовиць пропав би, тому забезпечувала йому надійний тил.

Єдина їхня дитина — ​донька Соня — ​загинула у 1975 році у 40–літньому віці. За однією з версій, вона вчинила самогубство…

Двічі втікав від світу

У творчій кар’єрі Володимира Горовиця були дві тривалі паузи, коли він припиняв гастролі та спілкування з усіма. У 1953–му пропав з публічної сфери на цілих 12 років через несподіваний страх перед сценою. Але яким тріумфальним було його повернення! Коли оголосили, що маестро знову дасть концерт, люди годинами в чергах стояли за квитками — ​його не забули після стількох років мовчання. І він виправдав сподівання — ​такого складного репертуару на той час не було ні в кого.

Другий раз музикант закрився від усіх на 5 літ, це сталось після смерті доньки…

Каже серйозно чи жартує?

Як це нерідко буває із непересічними людьми, Володимир Горовиць багатьом здавався трохи дивакуватим. Оточуючі, наприклад, не завжди могли зрозуміти, коли він жартує, а коли говорить серйозно. Він міг ошелешити, розповідаючи про композиторів Ліста та Шопена… немов про близьких друзів, своїх сучасників. Або міг дражнити інших, висолопивши язика, — ​майже як знаменитий Альберт Ейнштейн. Горовиць, власне, й був Ейнштейном, але в музиці.

Журналіст Девід Дюбаль, який неодноразово спілкувався з Володимиром Горовицем, розповідав, що маестро часто згадував Україну та Київ, куди мріяв повернутись. За словами Дюбаля, якось Горовиць виступав з англійським оркестром і йому не сподобалась повільна гра музичного колективу. «Я з України, і покажу тим англійцям, що таке темп!» — ​завівся піаніст. Цією фразою він фактично визнав: у його генії є і часточка землі, на якій він народився.

До речі

Володимир Горовиць з’явився на світ 1 жовтня, коли у світі відзначають Міжнародний день музики.Автор: Василь УЛІЦЬКИЙ
Джерело: ВолиньДодати: Share on Facebook

Інші:

Три несчастливые любви «отца украинской музыки» Николая Лысенко
Музыкальная терапия: полезные свойства классической музыки
Сила 100-літньої "ДУМКИ"
Захоплююча історія Віоли Сміт – 106-річної барабанщиці, яка досі продовжує грати і пити вино
У Львові демонізували Вагнера...
Чи розкриється знову скринька Пандори?
Левко Ревуцький: геній, який знищив свій талант, щоб не танцювати під кремлівську дудку
Як впливає музика на мозок і чи розумнішають від Моцарта?
Священик УГКЦ протягом життя записав понад 4 тис. українських народних мелодій
«Святий Франциск Ассізький» Олів’є Мессіана як духовний досвід
“У селі немає жодної сім’ї, де б хтось не грав у сопілку”. Іван П’ятничук і його сопілкарі
«День» надихає на шедеври
Слова іноді потребують музики, але музика не потребує слів...
Спадщина Січинського: Станіславський «Боян» та українські пісні за крону
Галицька додекафонія: Юзеф Кофлер і Тадеуш Маєрський
Звуки – живі: вони можуть бути цілющими або вбивчими…
Музичні столиці Європи: де послухати академічну музику в Гамбурзі
Методика Сузукі, або Як навчають музики з трьох років
"Кантус" – хор, який дарує крила
Композитор, що вмів дружити
Той, що відкрив світові музику української бандури
Як Ліст захворів Україною, а світ — Лістом
Заспівала ''Щедрик'' українською і підкорила світ: британська співачка розповіла, як це вийшло
Аккомпанемент искусству дирижера - музыка
Леонтович-ґейт: чи буде щасливий фінал в історії про нищення будинку легендарного композитора?
Рік під знаком «Мелодії»
Час сміливих, зухвалих, талановитих...
Музикант і громадянин на всі часи
«Травіата» — подорож у часі
Viva, Пуччіні!
Магічна трембіта, дзвінка зозулька та інші українські музичні інструменти, які мають особливий характер та колорит
Бетховен присвятив коханій "Місячну сонату"
Класична музика покращує серцебиття
Сміливі ініціативи Одеської опери
МАЙСТЕР ТРИ РОКИ ШУКАВ У КАРПАТАХ ЯЛИНУ, ЩОБ ЗРОБИТИ З НЕЇ СКРИПКУ
Уроки доброти
Легенды и были Одесской филармонии
Композитори пишуть спеціально для неї
Учитель Давида Ойстраха: "Деточка, сыграй мне эту фразу, как вкусный борщ"
Соломія Крушельницька в образі Аїди на фото 1900 року
      © 2008-2018 Music-review Ukraine