Новина |
|
|
|
|
21 квітня день пам'яті Зої Гайдай (1902-1965 рр.)
Згадуємо видатну українську оперну співачку, педагогиню
21 квітня, понеділок
Поширити у Facebook
За 35 років сценічної діяльності Зоя Гайдай створила на оперній сцені понад 50 образів. Вона була не лише чудовою співачкою, а й талановитою актрисою, тонким художником.
Зоя Гайдай володіла гнучким голосом широкого діапазону, мала неабияку працездатність. Її виконанню були притаманні висока музична культура, чудовий смак і драматична сила.
Народилася майбутня співачка в тамбові в родині фольклориста, композитора, хорового диригента Михайла Гайдая. Коли їй було п'ять років, родина переїхала до Житомира. Навчаючись у гімназії, відвідувала музичну школу за класом фортепіано. Михайло Гайдай створив хорову капелу, у складі якої співала і його донька.
В Житомирі у родині Гайдаїв гостювали відомі музиканти, літератори, художники. Часто бував і викладач музичного училища, майбутній видатний композитор Віктор Косенко. Саме він побачив у Зої вокальний талант і переконував її в необхідності отримати належну освіту.
Зоя Гайдай закінчила Житомирське музичне училище, а в 1927 р. - Київський музично-драматичний інститут імені М. Лисенка. Вона навчалася у класі відомої Олени Муравйової, учнем якої свого часу був славетний Іван Козловський.
З 1928 р. почала працювати у Київському театрі опери і балету, у 1930-1934 рр. - у Харківському оперному театрі, потім знову в Києві.
Визнання співачки було гучним: на І Всесоюзному конкурсі музикантів-виконавців у 1933 р. в Москві українська примадонна Зоя Гайдай виборола першу премію. Народною артисткою УРСР і СРСР Зоя Гайдай стала, оминувши "сходинку" заслуженої артистки. У 1934 р. вона познайомилася з оперним тенором Миколою Платоновим (Слуцьким), своїм майбутнім чоловіком. У Київській опері Зоя Гайдай співала до 1955 р. У 1947-1965 рр. - викладала в Київській консерваторії.
Після розпаду шлюбу в 1950 р. Зоя Гайдай цілковито присвятила себе творчості: окрім участі в оперних виставах, багато концертувала як камерна співачка - виконувала твори українських та зарубіжних композиторів, українські народні пісні.
Свою творчість співачка оцінювала критично. Її брат згадував, що навіть коли концертні зали аплодували їй стоячи, Зоя Гайдай говорила, що "сьогодні я співала так собі".
Сильна, незалежна й вимоглива - такою знали приму, володарку "сонячного сопрано". Колоратурне сопрано Зої Гайдай зачаровувало чудовим тембром і широким діапазоном. Вона створила незабутні образи, які запам'ятовувалися слухачам і глядачам: Маргарити в опері "Фауст" Ш.Гуно, Батерфляй в "Чіо-чіо-сан" Дж.Пуччіні, Дездемони в "Отелло" Дж.Верді, Наталки в опері "Наталка Полтавка" М.Лисенка, Маженки в "Проданій нареченій" Б.Сметани, Гелени в опері "Богдан Хмельницький" К.Данькевича та багато інших.
Іменем Зої Гайдай названа вулиця в Києві.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
|