|
Згадуємо Богодара Которовича
3 липня виповнився б 81 рік від дня народження видатного українського скрипаля
3 липня 2023, понеділок
Поширити у Facebook
3 липня виповнився б 81 рік від дня народження видатного українського скрипаля, одного із засновників української скрипкової школи, диригента, педагога, народного артиста України.
Богодар Антонович Которович (1941- 2009 рр.). - єдиний скрипаль-неіталієць у світі, удостоєний честі дати два концерти на легендарній скрипці "Cannone" Нікколо Паганіні за межами Італії.
Інструмент вартістю 4,5 млн доларів спеціально для нього привезли до Києва з італійської Генуї.
Народився майбутній маестро в місті Грубешеві, Холмщина (нині Польща). Він був дуже довгожданною дитиною, тому і назвали його Богодаром - Божим даром. Його дід Іван Которович, священик православного храму Святого Юрія, у селі Гостинному створив найкращий на Холмщині церковний хор, який був осередком духовного і національного життя українців 1920-1930-х років. Тато - Антон Которович закінчив Сільськогосподарську академію та паралельно Празьку музичну школу (одну з найкращих в Європі), займався організацією хорів по селах.
У 1945 р. родина (у рамках операції "Вісла" і депортації разом з тисячами українців)оселилася на Волині, а згодом переїхала до Львова. Тато майбутнього Маестро працював в Оперному театрі, співав у хорі, тому двоє його синів зростали в атмосфері музики.
Богодар Которович навчався в музичній школі, вступив до Львівської консерваторії, але закінчив московську: на музичному конкурсі відомий викладач Юрій Янкелевич запросив обдарованого юнака навчатися в нього.
Ще студентом Богодар Которович завоював дві міжнародні премії.
Він першим узявся виконувати твори українських композиторів Євгена Станковича, Левка Колодуба, Мирослава Скорика.
Маестро диригував Національним симфонічним оркестром і викладав у Сіднейській консерваторії. Заснував у Харкові міжнародний конкурс юних скрипалів.
Тривалий час був художнім керівником Державного камерного ансамблю "Київські солісти" - одного з провідних в Україні.
Знання музики різних епох і стилів, майстерне виконання кожного композитора, авторське прочитання кожної партитури мали великий успіхом у слухачів та музикознавців. Не випадково Богодара Которовича називали “справжнім великим майстром скрипкової музики”.
"Всім подобатися неможливо. Потрібно мати своє обличчя, і в тебе завжди буде свій слухач.", - говорив маестро.
Випускники класу Которовича - понад 150 скрипалів, плеяда яскравих музикантів, які продовжують традиції свого Учителя. Гідна продовжувачка справи тата - донька Мирослава Которович. Син Маестро - Антон Которович відомий український гітарист, скрипаль, соліст фолк-метал-гурту "Тінь сонця".
"Тато був викладачем від Бога! Понад 30 років очолював кафедру скрипки в Національній музичній консерваторії, а потім академії імені П.І.Чайковського. Тривалий час працював як виконавець і як педагог в Австралії. Були спокусливі пропозиції залишитися там, але зрозумів існування кастовості в еміграції. Він говорив: "Сміливі ті, що поїхали, але ще сміливіші ті, що залишилися на рідній землі", - каже Мирослава КОТОРОВИЧ, яка продовжила мистецьку династію.
У 2018 р. відбувся 1-й Всеукраїнський конкурс скрипалів імен Богодара Которовича.
"Заняття на скрипці вимагають колосального часу: щоб бути справжнім професіоналом, ти маєш, принаймні, півдня витрачати на свій інструмент. Інакше буде тільки деградація.", - Богодар Которович.
Помер Богодар Антонович 4 липня 2009 року. Поховали маестро на Байковому кладовищі в Києві.
Колективи: Національний камерний ансамбль "Київські солісти"
|