Новина |
|
|
|
|
8 липня день пам'яті Платона Майбороди
Сьогодні
Поширити у Facebook
Згадуємо відомого українського композитора, автора славнозвісної "Пісні про рушник" і "Київського вальса", молодшого брата Георгія Майбороди, Шевченківського лавреата (1918-1989).
Внесок братів у розвиток української музики є неоціненним.
"Не часто так буває, що за окремою піснею бачиться цілий народ. Саме такі пісні Платона Майбороди.", - дав високу оцінку творчості композитора уславлений співак Анатолій Мокренко.
Платон Майборода створив понад 100 пісень, зокрема на слова Володимира Сосюри, Василя Симоненка, Андрія Малишка, Дмитра Луценка, Михайла Ткача.
Не один раз Платону Майбороді пропонували переїхати до москви, але він відмовлявся. Казав, що творити може лише в рідному Києві.
Саме Платон Майборода запропонував рядок "Рiдна мати моя, ти ночей не доспала" Андрію Малишку, який поклав його в основу свого знаменитиго вірша. Славнозвісна "Пісня про рушник" відома всім українцям.
У 1962 р. Платон Майборода став, як і Павло Тичина й Олесь Гончар у різних номінаціях, першим лавреатом щойно встановленої тоді Шевченківської премії.
Народився майбутній композитор на Полтавщині. Батьки співали в церковному хорі. Іларіон Майборода навчав синів змалку співати і грати на музичних інструментах. У родині був своєрідний ансамбль, який складався зі скрипки, бандури, балалайки і мандоліни. Платон змалку грав на балалайці, Георгій - на мандоліні.
Обидва брати - Георгій і Платон - були учасниками Другої світової війни, потрапили в полоні, опинившись в оточення. З концтабору "Хорольська яма" хлопців визволила мати, викупивши їх.
Платон Майборода за два роки завершив чотирирічний курс Київського музичного училища, закінчив Київську консерваторію.
Він - автор численних пісень і хорів, обробок народних пісень, а також ліричних пісень - в тому числі "Рушничок", "Ми підем де трави похилі", "Київський вальс". В творчому доробку композитора також симфонічна поема "Героїчна увертюра", вокальна-симфонічна поема "Тополя" (слова Тараса Шевченка), Музика до драматичних вистав, а також до кінофільмів.
"Спираючись на могутню основу унікальної української пісенної спадщини, він, зрештою, своїми творами створив нашій народній пісні справді всесвітнє визнання.", - Борис Олійник про творчість Платона Майбороди.

|