44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
44-й фестиваль
Драган Мирослав
Рапіта Оксана
Шадько Максим
Академічний камерний оркестр
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Молодіжний симфонічний оркестр
Львівський камерний оркестр
Скорик Мирослав Михайлович
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
28 квітня, понеділок
Поширити у Facebook

Багатство подій останнього весняного місяця можна порівняти хіба з нинішнім буянням природи: від ласкавого сонця до величних гроз — і наймасштабнішого філармонійного фестивалю! Цьогоріч у Львівській національній філармонії у 44-й раз пройде Міжнародний фестиваль “Віртуози”.

Фестиваль розгортається як багатовекторна мозаїка, де події об'єднані в декілька тематичних русел. Одне з них — історико-духовне: від монументальної «Великої меси» Моцарта до «Присвят» Борису Лятошинському та Мирославу Скорику, концерту на підтримку ЗСУ в Гарнізонному храмі та сакрального вечора in memoriam. Інше русло — національне, що досліджує українську музичну ідентичність: програми з творами Лятошинського, Скорика, Косенка, Станковича, молодих композиторів, а також прем'єри сучасної української музики.

Ще один важливий напрям — інтернаціональний діалог: французька музика в «Le Hautbois Français», аргентинське танго в Kyiv Tango Orchestra, образи Шопена, Равеля та Шумана. А концерт-закриття завершує фестиваль рефлексією про героїчну людину та її боротьбу. Так постає повна картина — від інтимного камерного до симфонічного епосу, від молодих авторів до класиків, від болю втрат до надії відродження.


Четвер 15.05.2025 / 19:00. Віртуози 44. ВЕЛИКА МЕСА ДЛЯ ВОЇНІВ СВІТЛА
Задовго до створення свого відомого Реквієму Вольфганг Амадей Моцарт написав ще один значний шедевр духовної музики — Велику месу до мінор (K. 427), роботу над якою розпочав у 1782 році. Після переїзду з Зальцбурга до Відня у 1781 році та одруження з Констанцією Вебер у 1782 році, Моцарт пообіцяв написати месу на знак вдячності та представити її в рідному місті. ​

Вплив творчості Йоганна Себастьяна Баха та Георга Фрідріха Генделя, з якими Моцарт ознайомився завдяки барону Готтфріду ван Світену, відчутний у структурі та стилі меси. Він поєднав барокові традиції з класичними елементами, створивши твір із багатою хоровою поліфонією та прекрасними сольними партіями. Музика, написана Моцартом для Великої меси, неймовірно щільна, як звучання цілого собору, де кожна нота сприяє духовному піднесенню. Великі контрасти, віртуозний хор і витончений оркестр створюють враження урочистої ​​величі.

П’ятниця 16.05.2025 / 19:00. Віртуози 44. КОНЦЕРТ-ВІДКРИТТЯ
Під яскравим сузірʼям українських композиторів розпочнеться один з найстаріших та найавторитетніших фестивалів класичної музики в Україні — Віртуози 44, а центральною віссю програми стене золотоверхий Київ. Саме у ньому на той час директор київської консерваторії, Рейнгольд Глієр відроджував романтичні уявлення про українське козацтво у симфонічній картині «Запорожці». У Києві вперше пролунали й оплески для першої редакції Симфонії № 3 Бориса Лятошинського.

Та найкращим дзеркалом нашої сучасності і її творців безперечно є нова музика. Саме тому фестиваль продовжує писати літопис представлених на ньому творів двома світовими премʼєрами – концертами для контрабаса з оркестром, для виконання яких до Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під керівництвом Теодора Кухара приєднається американський контрабасист Джеймс Вандемарк.

Неділя 18.05.2025 / 18:00. Віртуози 44. РЕЗОНАНСИ ЧАСУ
Технологічний прогрес не змушує сумніватись у тому, що поки зацікавлений читач читатиме цей текст, деінде система штучного інтелекту генеруватиме новий твір. Однак, не виникає заперечень і тому, що десятки тисяч музикантів паралельно вивчатимуть партитури, написані у минулому, звертаючись до них у пошуках того таємничого ґраалю, який приваблюватиме ще не одне покоління. Адже музика, хоч і не дає відповідей, але дарує досвід.

Саме навколо непідробних людських емоцій власні музичні світи будували й світочі європейського романтизму: Франц Шуберт та Роберт Шуман. Відповіддю їм у програмі від піаністки Віоліни Петриченко та Струнного квартету «Фенікс» прозвучить «Український квінтет» соль мінор Бориса Лятошинського, у якому кристалізується не лише людський голос, а й людська воля.

Неділя 18.05.2025 / 16:00. Віртуози 44. ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ
Гарнізонний храм св. апостолів Петра і Павла УГКЦ

Три роки тому фестиваль Віртуози відкрив двері слухачам у першу весну повномасштабного вторгнення. Тоді концертна зала більше нагадувала волонтерський штаб, де ряди крісел патеру поступились місцем коробками з необхідною гуманітарною та медичною допомогою. Незабаром сцену огорнула музика, яка від перших концертів стала необхідним рятівним колом для відкладених емоцій та надлишку почуттів як слухачів, так і музикантів. А кожен вечір у філармонії став нагодою ще раз подякувати Збройним Силам України та Силам Оборони.
Не лише словом, але й донатом запрошують долучитися музиканти Академічного камерного оркестру «Віртуозів Львова» на концерті у Гарнізонному храмі.

Четвер 22.05.2025 / 19:00. Віртуози 44. МОЛОДІ ВІРТУОЗИ — КЛАСИКАМ
Інтимна камерність, драматична глибина та стильова багатогранність — таким стане вечір, присвячений двом титанам української музики ХХ століття: Борису Лятошинському та Мирославу Скорику. У виконанні Катерини Шалайської, Модеста Менцинського та Ростислава Федини прозвучать твори, що втілюють інтелектуальну енергію Лятошинського та емоційну барвистість Скорика. Від експресивної Сонати-балади до ніжних «Речитативів і рондо» — програма розгортається як філософське полотно, на якому українська музика постає у всій своїй багатоликій красі.


Цей концерт — своєрідна медитація над зв’язком часу й творчості, де кожен твір розкриває свій особливий наратив. Лірична Соната №2 Скорика перегукується з глибоким внутрішнім драматизмом першого тріо Лятошинського, створюючи емоційно насичений простір. У ньому звучать і особисті спогади, і колективна памʼять, і тонке відчуття стилю, яке поєднує традицію з інновацією.


П’ятниця 23.05.2025 / 19:00. Віртуози 44. КОСЕНКО, СТАНКОВИЧ, ВІССМЕР

«Пильне одне лише серце. Найголовнішого очима не побачиш», – промовляє до нас із тоненької книжечки маленький принц Антуана де Сента-Екзюпері. Музиканти Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії знають, що найголовніше серце може не лише побачити, але й почути. Тому відновити прості та щемкі істини казки про хлопчика і його троянду у цей вечір допоможе музика швейцарського і французького постромантика Пʼєра Віссмера, що поєднала фантастичні пейзажі далеких планет з ніжністю турботи та теплом дружби.

Не меншою кордоцентричністю наділений і твір композитора, який плекав романтизм і в українському ХХ столітті – Віктора Косенка. Бурхливими хвилями почуттів Концерту для скрипки з оркестром ля мінор слухачів проведе віртуозне соло скрипальки Соломії Івахів. А калейдоскоп насичених образів доповнить симфонічна сюїта з музики до кінофільму «Роксолана» нашого сучасника Євгена Станковича.

Субоа 24.05.2025 / 16:00. Віртуози 44. МОЛОДІ КОМПОЗИТОРИ
Малий концертний Зал ім. Василя Барвінського (Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької. Вул. Зелена, 10)
Концерт творів студентів кафедри композиції ЛНМА імені Миколи Лисенка — це жива лабораторія сучасної музики, де народжуються нові голоси, нові форми і нове бачення. Цей концерт — розмова молодих композиторів зі світом — чесна, несподівана, свіжа.


Субота 24.05.2025 / 18:00. Віртуози 44. ОКСАНА РАПІТА&ФРИДЕРИК ШОПЕН
Цей сольний вечір — як подорож внутрішнім світом Фридерика Шопена, де емоція стає формою, а форма — пристрастю. Оксана Рапіта, майстриня інтелігентного піанізму, відкриє перед слухачем мозаїку пізнього Шопена: від філософської глибини Полонез-фантазії до блискучої драматургії Третьої сонати.
Етюди, Скерцо — кожен твір тут не просто вправа чи жанр, а жива поезія в музиці. А в центрі всього — глибокий, контрастний, щиро романтичний образ композитора, який зумів зробити фортепіано голосом душі.

Неділя 25.05.2025 / 16:00. Віртуози 44. LE HAUTBOIS FRANÇAIS
Барва, світло, повітря – ними переповнена французька музика, настрої якої такі ж мінливі, як відтінки картин імпресіоністів. Однак у чому і полягає постійність їхніх творів, так це в увазі до тембрів. Не дарма, часто у цій музиці фігурує тембр гобоя, що поєднує експресію всього сімейства духових інструментів та мʼяке звучання дерева.

Провідником звучаннями пейзажів Франції у цей вечір стануть солісти концерту – Степан Сивохіп та Максим Лимарєв. Вибрана ними програма – це відлуння пізнього романтизму музики Сен-Санса та фантазійні образи фортепіанних прелюдій Дебюссі. Центральним наповненням концерту стане діалог двох сонат: учасника Французької групи шести Франсіса Пуленка та композитора, що випробував у своїй музиці інновації ХХ століття – Пʼєра Санкана.

Неділя 25.05.2025 / 18:00. Віртуози 44. ЗОЛОТА СКАРБНИЦЯ
До 65-річчя заснування Львівського камерного оркестру «Академія»

Тепло деревʼяного тембру, прозорість струнного звучання і емоційна палітра людського голосу — у святковому концерті до 65-річчя Львівського камерного оркестру «Академія» переплелись епохи, стилі й національні образи. Солісти концерту — Софія Соловій, Назарій Пилатюк, Андрій Карпяк, Жанна Микитка, Антон Сопіга та Петро Довгань — разом з оркестром створять музичний простір, де «Дон Жуан» Глюка співіснує з «Memory» Скорика, а танцювальні ритми П’яццолли трансформуються крізь авторське прочитання українського маестро. Під орудою Ігоря Пилатюка та Артура Микитки кожен твір зазвучить по-особливому — з пошаною до традиції й натхненням до нового.


Четвер 29.05.2025 / 19:00. Віртуози 44. KYIV TANGO ORCHESTRA
Kyiv Tango Orchestra у супроводі камерного складу Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії перетворить сцену на простір пристрасті, суму, гри і ностальгії. Від Пʼяццолли до української пісні — це не просто мандрівка в жанрі, а танець культур, інтонацій і сердець.
Легендарне “Oblivion”, щемке “Adiós Nonino”, легкий флірт “El choclo” і ніжна “Milonga Sentimental” — класика, що дихає сьогоденням.

А в оригінальних творах Богдана Решетілова та блискучих аранжуваннях Івана Небесного українські мелодії зазвучать у новому, танго-ритмічному світлі. Тут “Гуцулка Ксеня” і “Ой на горі два дубки” стають частиною загального серцебиття — живого, багатого, неймовірно рідного.


П’ятниця 30.05.2025 / 19:00. БОЛЕРО
Вступна тема Концерту для фортепіано з оркестром прийшла до Моріса Равеля у потязі між Оксфордом і Лондоном, ритми були дбайливо зібрані у подорожі Америкою, а премʼєра мала відбутися в Амстердамі. На цей раз музиканти Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії на чолі з Ігорем Муравйовим та солістом – Йожефом Ермінем представлять Концерт у Львові.


Доповнить присвячену композитору частину події і твір, який Равель, ще не запідозривши у майбутній популярності, описав, як «експеримент у дуже особливому та обмеженому напрямку», а саме славнозвісне «Болеро».

Розділить симфонічні ландшафти Франції ХХ століття і молодший сучасник Равеля – Ернест Шоссон, який після десятиліть написання невеликих вокальних творів сколихнув сучасників масштабним оркестровим твором, а саме – своєю єдиною Симфонією.


Субота 1.06 / 16:00 ПРИСВЯТА. СКОРИК
Малий концертний Зал ім. Василя Барвінського (Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької вул. Зелена, 10)
Свічка першого літнього дня вже пʼятий рік поспіль обпікає болем втрати — відходу у вічність маестро Мирослава Скорика, патрона Львівської національної філармонії, композитора, музиканта, наставника. У цей вечір фортепіанні твори композитора прозвучать у виконанні молодих музикантів – Павла Гмиріна та Станіслава Гумінюка. Для пам'ятного вечора вони обрали також «Пісню» композитора, що став творчим орієнтиром для українських музикантів, зокрема і для Мирослава Скорика – Василя Барвінського, а також твори молодших сучасників Скорика: Івана Карабиця та Ігоря Шамо.

Неділя 01.06.2025 / 18:00 МИРОСЛАВ СКОРИК: IN MEMORIAM
Як подих весни серед важкої тіні історії, три твори Мирослава Скорика, три грані його творчості, що зливаються у вечорі надії та сили духу. Величний Пролог з опери «Мойсей» — це музичне звернення до народу, що шукає шлях, і пророка, що веде крізь випробування. Символічно, що виконання цього твору доручене молодим митцям Львівської академії — вони не просто відтворюють партитуру, а приймають естафету культурної пам’яті. Концерт для скрипки з оркестром № 7 — інший вимір Скорика. Цей твір водночас інтелектуальний і емоційний, у ньому — барви, напруга, політ. А фінальна Кантата «Весна» — це вже не просто музика, а відлуння пробудження. Голоси хору, баритон Миколи Губчука, солісти — усі вони сплітаються в єдиний життєствердний жест.

Середа 04.06.2025 / 19:00 ПРИСВЯТА ЛЯТОШИНСЬКОМУ
До 130-річчя від дня народження Бориса Лятошинського

Камерний вечір — інтимний щоденник епохи. Борис Лятошинський постає не лише як композитор, а як свідок і провісник, чия музика розкриває глибини людського досвіду — від особистого болю до національної пам’яті.

На сцені — баритон Микола Губчук і піаністи Максим Шадько та Тетяна Гомон. Їхній діалог з Лятошинським — це не реконструкція, а співпереживання. У п’яти романсах на слова Івана Франка композитор вдивляється в українську душу через призму поезії, де кохання і страждання, мрія і трагізм переплітаються у щемких інтонаціях. Траурна прелюдія 1920 року — музична рефлексія на злам часу, коли тиша стає найгучнішим свідченням. А Соната №1 — це не просто форма, а драматичний простір для пошуку себе в хаосі змін. П’ять прелюдій, тв. 44 — мозаїка внутрішніх станів, від споглядальної відстороненості до емоційного надриву. А завершенням стане цикл обробок українських народних пісень — не як фольклорна прикраса, а як глибоке осмислення витоків.

П’ятниця 06.06.2025 / 19:00 СОЛІСТИ&ВІРТУОЗИ
Цей концерт — як палітра часу: від барокових перегуків до тривожної сучасності, від юнацького натхнення Мендельсона до гобоїстичної віртуозності Паскуллі.

Програма сплітає воєдино голоси століть, народів і індивідуальностей, утворюючи єдиний, пульсуючий музичний організм. Академічний камерний оркестр “Віртуози Львова” під орудою Сергія Бурка — у центрі цього руху. Їм довірено вести слухача крізь симфонічний світ юного Мендельсона, де кожна нота звучить як спонтанна радість творення, — до глибокого, проникливого Adagio con variazioni Респігі, що розкриє весь ліризм і теплоту віолончелі в руках Оксани Литвиненко. На завершення — дві дзеркальні події: прем’єра «Чакони спротиву» Алли Сіренко, що прозвучить у виконанні Сергія Гаврилюка, є напруженим голосом сучасності.

Субота 07.06.2025 / 18:00 SKORYK FOREVER
Цей вечір — ніби джазовий постскриптум до великого діалогу, що тривав упродовж усього фестивалю: про свободу вираження, інтелектуальну гру, іронію і серйозність. Твори Мирослава Скорика, що прозвучать цього разу, — крихкий баланс між спогадом і імпровізацією, між академічною строгістю і джазовою розкутістю. На сцені — блискучий піаністичний тандем Оксани Рапіти та Мирослава Драгана. У їхньому виконанні прозвучать знакові сторінки з доробку Скорика: від витончених «джазових п’єс» до сміливих стилізацій на теми Бетховена та Шопена.

Неділя 8.06 / 18.00 / ЖИТТЯ ГЕРОЯ. КОНЦЕРТ-ЗАКИТТЯ
Останній вечір Фестивалю проведе ретроспективний місток до Відкриття, адже центральним образом Віртуозів 44 стала людина-герой, її вчинки та наміри, її сила та ніжність, її надія та її боротьба. Цією ідеєю пронизана і Симфонічна поема «Життя героя», в анотації до якої Ріхард Штраус написав, що присвятив цю музику не окремій поетичній чи історичній постаті, а радше узагальненому ідеалу мужності.

Не менш виразним акцентом вечора стане і Концерт для віолончелі з оркестром ля мінор Роберта Шумана, пошук надмірної досконалості у якому так і не дозволив композитору насолодитися його премʼєрою за життя. Єдиний віолончельний концерт Шумана на цей раз прозвучить у виконанні соліста – Миколи Любенка. А романтичну барву концерту доповнить представник польського романтизму Кароль Курпінський, відкривши вечір Увертюрою до опери «Дві хатки».




Колективи: Академічний камерний оркестр "Віртуози Львова", Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Молодіжний симфонічний оркестр "INSO-Львів", Львівський камерний оркестр "Академія"
Виконавці: Мирослав Драган, Оксана Рапіта, Максим Шадько
Композитори:Мирослав Скорик
Концертна організація: Львівська національна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози"



Інші:

44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
На 5 Фестивалі сучасної драми представлять 9 нових п’єс
Фестивалю «Київські музичні прем’єри-2025» - бути!
Маестро Хобарт Ерл запрошує на перший весняний концерт
Композитор Олександр Родін відкриє виставку своїх картин в Оперному театрі
KharkivMusicFest-2025 відкривається концертами надії: "Коди відродження" звучатимуть у Харкові
Молоді піаністи з усієї України змагалися у Львові за звання кращих
Запрошуємо провести останні вихідні квітня разом із Національною філармонією України!
«ТГШ. Подорожу часі». Світова прем’єра опери-кабаре
Мистецтво гри з оркестром
У Львові відбудеться найбільша джазова подія весни — фестиваль джазу Lviv Jazz Days 2025
21 квітня день пам'яті Зої Гайдай (1902-1965 рр.)
Великдень у Львівському органному залі — музика світла, затишку й віри в найкраще
Музика Великодня лунатиме в Одеській опері
20 квітня у Національній опері виступить знаменитий баритон Віталій Білий
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
VIVA, PUCCINI! BRAVO, PUCCINI!
Внаслідок ракетного удару Росії по Сумах загинула артистка оркестру театру ім. М. Щепкіна і викладачка Олена Когут
Вечір балетів від митців «Київ Модерн-балету»
У Львівському органному залі відбудеться вечір литовської музики 11 квітня виступить Камерний оркестр Святого Христофора з Литви
Львівська національна опера представить премʼєру балету "Соляріс" Олександра Родіна за відомим романом Станіслава Лема
Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
Тиждень музичної терапії у Львівському органному залі
Ростислав Карандєєв став новим керманичем «Дніпро Опера»
Благодійний концерт «НАДІЯ МИРУ»
Згадаємо Ярослава Верховинця
«Кращі мюзикли»
«Золотий обруч» повертається на сцену
Стали відомі імена переможців Відкритого обласного фестивалю - конкурсу виконавців на народних інструментах "Конотопська розсипуха"
Театральний квітень: які вистави покажуть у столиці
Пам’яті Шептицького: у Львівській філармонії представлять унікальну виставу
«Дударик» запрошує львівʼян на пісенні, любовні й жартівливі вечорниці
Шляхетний вечір в Одеській опері
Вокальний майстер-клас Зоряни Кушплер у Львові | 25–31 травня 2025
Львівська національна філармонія
Українські квінтети прозвучать в Івано-Франківську
Філармонійний квітень запрошує у музичну подорож країнами світу
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
23.jpg