|
День опери
Як цьогоріч українські театри відмічатимуть своє професійне свято?
19 жовтня 2023, четвер
Поширити у Facebook
25 жовтня у різних країнах відзначають Всесвітній день опери (World Opera Day), що поєднує митців та шанувальників оперного мистецтва.
Це день, коли оперні трупи разом з оперними професіоналами та аматорами опери відзначають цінність форми мистецтва.
Свято виникло з ініціативи трьох професійних оперних організацій: Opera America, Opera Latinoamérica і Opera Europa.
Всесвітній день опери - це інформаційна кампанія, яка покликана розширити уявлення суспільства про оперне мистецтво, про його позитивний вплив і значення для всіх нас.
Опера, як і інші види мистецтва, сприяє розвитку терпимості й розуміння, відкриття розуму і об'єднанню людей з сильними, універсальними емоціями.
Вибір 25 жовтня не випадковий. Дата випадає на дні народження композиторів Жоржа Бізе та Йоганна Штрауса, які створили, можливо, найвідоміші у світі опери та оперети.
Нагадаємо, оперу придумали італійські митці та науковці в кінці 16 століття як вид мистецтва, що зображуватиме актуальність подій сучасною мистецькою мовою. Не всі думки, звичайно, бли на поверхні.
Часто оперні символи та загадки приховували найважливіші мрії людства: здобуття волі, свободи, незалежності, але головним у цьому складному синтетичному жанрі завжди були головна ідея та музика, які зачаровували, надихали, давали сили жити далі...
Нині, через повномасштабну війну, розв’язану російськими загарбниками, повноцінно працювати українським оперним театрам важко, але попри складнощі, митці все ж дарують багато позитивних емоцій своїм мистецтвом. Цьогоріч Всесвітній день опери припадає на середу, а тому творчі колективи запросять глядачів на свої знакові вистави та концерти 22 жовтня (у неділю) і присвятять постановки до World Opera Day.
НАЦІОНАЛЬНА ОПЕРА УКРАЇНИ презентує аншлагову виставу “Флорія Тоска” Джакомо Пуччіні - одна з найпопулярніших опер світового репертуару. Це спільний українсько-італійський мистецький проєкт, який був створений у співробітництві з Посольством Італії в Україні та Італійським інститутом культури в Україні. Постановники: режисер Анатолій Солов’яненко, диригент - Микола Дядюра, сценографія і костюми - Марії Левитської, хормейстер - Богдан Пліш. Головні партії виконають зірки: Людмила Монастирська, Дмитро Кузьмін, Геннадій Ващенко, Сергій Ковнір, Анжеліна Швачка та інші.
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕАТР ОПЕРИ І БАЛЕТУ ІМ. С. КРУШЕЛЬНИЦЬКОЇ покаже свою крайню прем’єру - балет - водевіль “Даремна обережність” Петера Гертеля (лібрето Жана Доберваля у редакції Василя Вовкуна та Сергія Бондура). Це один з найбільш радісних, світлих та комедійних творів в історії балету. Оновлену версію “Даремної обережності” поставив хореограф Сергій Бондур, диригент Юрій Бервецький у чудовій сценографії Тадея Риндзака, художниці костюмів - Жанна Маецька.
“ДНІПРО ОПЕРА” запросить глядачів на балет “Кармен і Хосе” на музику Ж. Бізе і сучасних композиторів. Це історія фатальної красуні Кармен. Автор лібрето і хореограф вистави Дмитро Омельченко привніс у свій балет драматичне напруження сучасності з її динамікою, ритмами, тендітною красою. Стилістика вистави багатогранна. Переважає в ній жанр трилера, з бурею почуттів, що не виключає елементів шоу, вар’єте. Хореографію відрізняє природний синтез класики, вільного танцю, модерну.
ОДЕСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ОПЕРА, попри регулярні обстріли, все ж продовжує працювати і 22 жовтня запропонує слухачам концертну програму "Орган крізь століття", яка звучатиме у мистецькій рефлексії вишуканого вечора органної музики в опері.
У програмі – музика композиторів-класиків Й. С. Баха, Г. Ф. Генделя, К. Глюка, В. Білліні та унікальні творіння вітчизняних композиторів М. Сужинського, Д. Бортнянського, М. Кропивницького, М. Скорика тощо.
Партія органу – Олена Удрас, українська органістка, лавреатка міжнародних конкурсів та фестивалів, композиторка та аранжувальниця, керівниця Міжнародного фестивалю органної музики «Odesa Music Fest» (м. Одеса), викладачка Одеської національної музичної академії ім. А. В. Нежданової.
У концерті "Орган крізь століття" також звучатиме голосами солістів Одеської національної опери - заслуженого артистка України Владислава Горая, Таїсії Шафранської, Анастасії Голуб та Василя Добровольського.
Зараз частина трупи “СХІД ОПЕРА” ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕАТРУ ОПЕРИ І БАЛЕТУ ІМ. М. ЛИСЕНКА (ХНАТОБ) активно працює за кордоном, зокрема, у Словаччині, даючи благодійні концерти у різних містах і гастролюючи по країнах Європи. До Дня опери в Німеччині харків’яни покажуть виставу “Чіо-Чіо-Сан” (”Мадам Батерфляй”) Дж. Пуччіні.
Цей твір – один з найтрагічніших у світовому оперному репертуарі. Глядач стає свідком перетворення по-дитячому наївної юної дівчини на зрілу, експресивну жінку, для якої поняття честі та гідності дорожче за власне життя...
А ті митці, які залишилися у Харкові, на своєму майданчику - Оперному театрі не мають змоги виступати через щоденні обстріли московитів міста й повітряні тривоги. Але все ж ХНАТОБівці не сидять склавши руки - виїжджаючи з концертами, виступаючи у госпіталях перед пораненими військовими, та презентуючи програми містянам у рамках проєкту "Схід Опера - місту-герою Харкову".
Якщо дозволять обставини, і не буде обстрілів, то готується концертна програма з оперними хітами, але виступ відбудеться лише тоді, коли дасть дозвіл на проведення вечора керівництво Харківської обласної військової адміністрації, бо безпека людей зараз головна проблема.
Особливо треба бути пильними після кривавої трагедії у с. Гроза Куп’янського району на Харківщині коли 5 жовтня росіяни завдали ракетного удару і загинуло 59 мирних жителів...
КИЇВСЬКА ОПЕРА НА ПОДОЛІ запросить глядачів на виставу для сімейного перегляду - мюзикл “Піноккія” (покази відбуватимуться двічі на день о 12.00 і 17.00). Цей творчий проєкт - оригінальна, яскрава та драйвова постановка. Відома казка Карло Коллоді надихнула українських митців на своє “прочитання” сюжету. Вийшла музична вистава де головною героїнею стала... дівчинка-лялька, на ім'я Піноккія.
Поступово нерозважлива та смілива витівниця з фантастичного пансіонату “Школи душ”, в якій поєднуються бунтівниця й новаторка, буде змінюватися... Це вистава про свободу, до якої кожне суспільство має дорости, а також про тих, хто стає героями та спонукає всіх нас до змін.
Музику написав харківський композитор й аранжувальник Борис Севастьянов. Оригінальне лібрето створив Дмитро Тодорюк за мотивами казки Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо». Постановники: диригент- Євген Воронко, режисер – Віталій Пальчиков, балетмейстерка - Дарія Возняковська, сценографія – Данило Василенко, художник із костюмів – Дмитро Курята, хормейстерка – Анжела Масленнікова.
У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСНІЙ ФІЛАРМОНІЇ з нагоди Міжнародного дня опери відбудеться концерт. Виступлять - Академічний симфонічний оркестр під орудою Олександра Дяченка та солісти - лауреати міжнародних конкурсів: Сергій Андрощук (тенор, Київ) і Олена Лютаревич-Марченко (сопрано, Черкаси).
Публіку запросять доторкнутися до світу мистецтва belcanto на концерті зі знакових творів світової оперної класики:Дж. Верді, Дж. Пуччіні, М. Лисенка та С. Гулака - Артемовського.
Автор: Тетяна Поліщук
Діячі мистецтв: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Дніпропетровський академічний театр опери та балету, Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей і юнацтва, Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької, Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка
|