Пам'ятка архітектури і крутий концертний зал - розповідаємо про запорізьку історичну будівлю, яка постраждала від ворожого обстрілу | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Пам'ятка архітектури і крутий концертний зал - розповідаємо про запорізьку історичну будівлю, яка постраждала від ворожого обстрілу
Пам'ятка архітектури і крутий концертний зал - розповідаємо про запорізьку історичну будівлю, яка постраждала від ворожого обстрілу
6 лютого, четвер
Поширити у Facebook

Будівлі Запорізької обласної філармонії, що є пам'яткою архітектури, 72 роки

В ніч на 1 лютого, як ми писали, внаслідок масованої ворожої дронової атаки постраждала і будівля Запорізької обласної філармонії. Це не тільки єдина прифронтова працююча філармонія, а й пам'ятка архітектури.

Пропонуємо згадати історію будівлі філармонії. Прекрасну монументальну споруду концертного зала, в якому і сьогодні базується філармонія, як повідомили на сайті цього закладу, подарували місту запорізькі металурги та будівельники у 1953 році. Концертний зал споруджений за проєктом архітектора Георгія Вегмана та інженера Шапільського.

За словами спеціаліста відділу мистецтв та навчально-просвітницької роботи департаменту культури й туризму Запорізької міськради Павла Кравчука, стиль будівлі філармонії - радянська повоєнна неокласика.

У філармонії є дві зали - велика і камерна. А тепер - і укриття, куди глядачам пропонують перейти під час повітряної тривоги (концерти призупиняють).

Зараз велика концертна зала обласної філармонії — одна із найкращих в Україні за акустичними властивостями, технічною оснащеністю та комфортом. На її сцені виступали провідні національні, академічні, заслужені творчі колективи України, зірки світового рівня та визначні майстри мистецтв сучасності.

Тут і зараз проходить багато концертів, у тому числі прем'єрних.

...Наприкінці 1951 року почались будівельні роботи, а у листопаді 1953 року на головному проспекті Запоріжжя відкрили концертний зал імені Глінки (тепер просто концертний зал імені на фасаді немає). Тоді там знаходилися Запорізька обласна філармонія та кінотеатр.

Зокрема, про відкриття концертної зали у листопаді 1953 року повідомлялося у газеті "Червоне Запоріжжя". У публікації також було розміщено фотографію вестибюля другого поверху, автором якої був Цокур.

З 1990-х років до середини 2000-х у будівлі концертного залу також розташовувався популярний ресторан "Баден-Баден".

Як журналістка zprz.city дізналась у філармонії, зараз у колишньому кінотеатрі розміщена репетиційна зала академічного козацького ансамблю пісні і танцю "Запорожці".

Ось що пишуть про цю чудову будівлю на міському сайті zaporizhzhia.city. Велика концертна зала вважається одним з найкращих залів Європи, адже має унікальні акустичні можливості та особливу архітектуру неокласицизму.

В оздобленні екстер’єру будівлі архітектор Георгій Вегман поєднав класичні елементи з традиційної тоді символікою. Зокрема, у капітелях стовпів в рамках ордерної системи присутні зображення зірок, колосся пшениці, ліри, кінематографічної стрічки.

До класичних елементів належать: пояс йоніків балконної плити, акант на консолях, традиційні маскарони. У капітелях пілястр бічних фасадів стилізовані маски поєднані з мотивом сходу сонця, о зближує це оформлення зі стилем Ар Деко.

За стильовими ознаками пам’ятка становить один з найкращих прикладів архітектури 1950-х рр., в якій поєднані елементи конструктивізму та неокласицизму.

Саме школа конструктивізму дозволила архітектору створити функціонально складну будівлю з надзвичайно зручним внутрішнім плануванням, що створює помпезні та урочисті простори. Концертний зал розрахований на 750 місць.

З зовнішнього декору будівлі слід також відзначити широкий антаблемент і чотириколонні ніші бокових фасадів, складно профільний карниз і величезні в три яруси віконні прорізи центрального фасаду, арки бокових входів і пілястри коринфського ордера, а також складний малюнок на зовнішній скульптурній композиції центрального фронтону із зображенням арфи в оточенні полотен, що розвиваються.

Додамо, що будівля Запорізької обласної філармонії розташована в межах Соцміста або Шостого селища. Це унікальний архітектурний ансамбль, зведений у Запоріжжі у 30-х роках минулого століття, який об'єднав у собі конструктивізм, ар-деко та повоєнну неокласику (у народі – "сталінський ампір").

Соцмісто готували до внесення в список об'єктів всесвітнього спадку ЮНЕСКО, але не встигли це зробити до повномасштабної війни. Зокрема, у 2019 році було розроблене історичне досьє Шостого селище.

Нагадаємо, що нове дихання філармонія отримала після приходу нинішньої керівниці, заслуженого працівника України, Ірини Конаревої у 2014 році. І не тільки у творчому плану, активно проходила реконструкція філармонії. Яка, за великим рахунком, не завершилась - завадила повномасштабна війна. Зокрема, замінили крісла, оновили одяг сцени (завісу), зробили ремонт усіх приміщень, встановили сучасне світлове та звукове обладнання.

У філармонії вже постарались навести лад після обстрілів. Найближчий захід відбудеться 7 лютого. Це концерт фортепіанної музики "Шопен. Вальси", соліст – талановитий український піаніст, доктор мистецтва, лауреат міжнародних конкурсів Гліб Адлуцький (місто Дніпро).

Ми писали, що історія головного музичного закладу області розпочалася раніше, ніж його нинішньої будівлі - 11 січня 1939 року, коли було підписано документ про створення обласної державної філармонії.












Автор: Світлана Олійник
Концертна організація: Запорізька обласна філармонія
Концертний зал: Великий концертний зал ім. М. І. Глінки Запорізької обласної філармонії
Джерело: zprz.city



Інші:

У Харкові покажуть оперу «Енеїда» Миколи Лисенка, яку не ставили в Україні понад 50 років
У Києві відбудеться ХХ Конкурс молодих акторів імені Івана Франка
В оперному театрі Дніпра з величезним успіхом відбулася прем'єра мюзиклу
Самбірська дитяча музична школа відзначила 70-річний ювілей
Музика для благодійної мети: концерт INSO-Lviv зібрав кошти на підтримку військовослужбовців
У Тернополі з'явився найбільший у світі фотопортрет Соломії Крушельницької
Травень у Музеях Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: музика, пам’ять, натхнення
Львівський органний зал дарує квитки піаністам
Кантата-симфонія «Кавказ»
Музика, що об’єднує континенти: у Чернівцях відбувся міжнародний благодійний концерт класичної гітари
На війні загинув балетмейстер і хореограф Віктор Войников
5 травня день народження Богдани Фроляк
Максим Ковтун - актор театру загинув на фронті
Вперше у Чернівцях – «RIZOL QUARTET»!
Події травня від Національного будинку музики
Свято зірок Одеської опери в Запоріжжі
KharkivMusicFest-2025: Мистецтво, що відлунює в серці війни
Симфонічний оркестр львівської філармонії виступить на фестивалі "Українська весна" у Стокгольмі
Прем’єра в Україні: «Листи до друзів» Гії Канчелі
5-7 травня в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського відбудеться третій Skoryk FEST
У Київській опері покажуть унікальний балет, де танець створює музику
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Львівська національна опера презентує нову виставу-трейлер для сімейного перегляду — «Гра в оперу»
Травень емоцій у Львівському органному залі
Травнева афіша Національної опери України
Травень у Національній філармонії
Танго у Львівській філармонії: музика кохання й національної пам’яті
29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
На 5 Фестивалі сучасної драми представлять 9 нових п’єс
Фестивалю «Київські музичні прем’єри-2025» - бути!
Маестро Хобарт Ерл запрошує на перший весняний концерт
Композитор Олександр Родін відкриє виставку своїх картин в Оперному театрі
KharkivMusicFest-2025 відкривається концертами надії: "Коди відродження" звучатимуть у Харкові
Молоді піаністи з усієї України змагалися у Львові за звання кращих
Запрошуємо провести останні вихідні квітня разом із Національною філармонією України!
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
76.jpg