«Катерина» відмітила міні-ювілей | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Катерина» відмітила міні-ювілей
Тараненко Оксана
Родін Олександр Леонідович
«Катерина» відмітила міні-ювілей
Знакова вистава стала окрасою репертуару Одеського  національного академічного театру опери та балету
10 травня 2023, середа
Поширити у Facebook

Днями одесити мали нагоду побачити резонансну постановку, яку митці зіграли вже 10 раз. Нагадаємо, світова прем’єра опери сучасного українського композитора Олександра Родіна «Катерина» відбулася у вересні минулого року і цій події не завадили ні обстріли рашистів, ні повітряні тривоги, а попри повномасштабну війну все ж відбулось народження нової історії українського оперного мистецтва.


Авторкою ідеї та художньою керівницею цього масштабного проєкту є генеральна директорка-художня керівниця Одеської Опери Надія Бабіч.

Музичні критики, які першими побачили виставу, зазначили, що попри воєнні часи, долаючи перешкоди, Одеська опера змогла зробити неймовірну, наймасштабнішу за часів Незалежної України постановку за ексклюзивною музикою та лібрето сучасного українського композитора Олександра Родіна. Здійснення цієї прем’єри в Одеській Опері творчий виклик ворогам, що нас не здолати і такі проєкти наближають нашу Перемогу.

Постановка «Катерини» - це сучасне режисерське рішення; понад сотня виконавців одночасно на сцені; майже тисяча ексклюзивних костюмів; автентичні музичні інструменти, що виготовлені на спеціальне замовлення; це унікальна подорож всіма знаковими українськими святами, обрядами, традиціями, на тлі яких розгортаються історії життя героїв поеми Тараса Шевченка; це – унікальні сценічні декорації: поворотне коло з кільцем жорна, що є символом вічного руху, непорушного як саме життя; дивовижна музика, яка зуміла вмістити в собі мотиви майже з усіх регіонів України; символізм, переміщення у часі, традиції та обряди, містика, сучасні візуальні рішення. Це дійство захоплює глядачів з перших хвилин і тримає до кінця вистави, стверджуючи непереможний дух нашої національної ідентичності.

Генеральна директорка – художня керівниця Одеської Опери Надія БАБІЧ розповідає: «Ми пройшли непростий шлях від ідеї до створення вистави, яка має стати символом ствердження національної гідності й стійкості, віри в Перемогу і важливості її наближення потужною силою мистецтва.

Робота над цим твором була випробуванням на міцність, витримку, чесність і щирість в мистецтві, втіленням віри в силу світла, добра, правди всього колективу нашого театру, і я вдячна кожному, хто доклав своє натхнення й талант у здійснення такої важливої для України і світу мистецької події!

Ми мріяли про те, щоб у репертуарі Одеської національної опери з’явилась унікальна вистава, яка стане новою віхою в історії українського театрально - оперного мистецтва, і поступово ця мрія «матеріалізувалась», стала реальністю, на жаль, реальністю мистецтва воєнного часу ... Як все починалось? Я звернулась до сучасного українського композитора Олександра Родіна (автора музики й лібрето) з проханням, взявши за основу класичний й улюблений твір – поему «Катерина» Кобзаря, «розповісти» мовою митця XXI століття історію про кохання і зраду, вічні людські цінності… І сталося неймовірне – геній Кобзаря надихнув, став творчим імпульсом для композитора у створенні масштабного мистецького твору за мотивами класичної поеми, в якому знайшли втілення обряди й традиції, глибинні сенси та національні культурні коди, життя душі українського народу.


Опера «Катерина» згуртувала митців. Потужна творча група постановників:диригент В’ячеслав Чернухо – Воліч, режисерка Оксана Тараненко, хормейстер Валерій Регрут, художник Ігор Анісенко, балетмейстер Ігор Скляренко, автор відеоконцепції Дмитро Ципердюк, неперевершені майстри-віртуози виробничих майстерень театру, увесь колектив наполегливо наблизили цю прем’єру. Ця подія є прикладом єдності і незламності духу української нації».

Цією виставою Одеська національна опера змінює підсвідомо усталену традицію інтерпретації українських музичних творів на сучасній оперно-балетній сцені. «Зараз, коли відбуваються бойові дії, та Україна виборює свою свободу, коли актуалізується питання самоідентичності – хто ми, чим ми відрізняємось від інших, які сенси ми пропонуємо світові? – відповіді потрібно шукати у класиків, саме у таких, як Тарас Шевченко – вони завжди на часі» - впевнена режисерка-постановниця Оксана ТАРАНЕНКО. - Зараз, коли нова українська ідентичність з кров‘ю вивільняється з-під колоніального самоусвідомлення, сучасна опера стала близькою людям як ніколи.


Сама образність музичного театру глибоко захоплює і досвідченого глядача і новачка. Створення українського репертуару - яскравого, глибокого, переконливого - такий курс взяла Одеська Опера кілька років тому і з честю йде цим шляхом, тонко відчуваючи вібрації сьогодення. Наша робота над "Катериною" це і честь, і щастя, і обов‘язок. Це мистецьке висловлювання сучасних українців для всього світу. І трансляція на "Суспільному" - один з важливих кроків вибудування культурної стратегії України. Дякуємо ЗСУ за життя і можливість працювати на мистецькому фронті».

Надія Бабіч підкреслює, «нині вистава вже має своє особливе життя. Починаючи з вересня, кожний показ «Катерини» збирав аншлагові зали, кожна зустріч з героями вистави опери «вмикала» нашу свідомість і примушувала працювати наші душі. Ми щасливі, що робота нашого театру під час війни,  і саме створення цієї унікальної вистави були високо оцінені світовою оперною спільнотою. Так, у листопаді ми отримали найпрестижніший приз у сфері світового оперного мистецтва - International Opera Awards в номінації «Найкращий оперний театр».


До речі, є телевізійна версія «Катерини» це – ексклюзивний результат спільної творчості Одеської національної опери, Суспільного мовника і Радіо Культура, що є чудовим прикладом об’єднання зусиль задля досягнення якнайкращого мистецького результату. Ця спільна робота надає нові можливості для трансляції меседжів про існування України як держави зі своїм особливим, неповторним культурним кодом, а також про міжнародне визнання сучасних надбань сучасного українського музичного театру.


Є плани, аби показати «Катерину» під час гастролей одеситів у Києві, бо ця постановка варта того, аби її побачило як можна більше шанувальників високого мистецтва.





Композитори:Олександр Родін
Діячі мистецтв: Оксана Тараненко
Концертна організація: Одеський Національний академічний театр опери та балету



Інші:

В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
Про перший в Україні віртуальний музей оперного театру
Стали відомі переможці мистецької премії імені Богдана Хмельницького 2024 року
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
Конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Києві відбудеться прем'єра віднайденої опери “Креонт” Бортнянського
У Варшаві вже 2025 року планують зіграти уривки з опери, яку український композитор пише для "Метрополітен-опери"
“Арнольд Шенберґ. Той, хто змінив музику”
14 листопада в Миколаєві відбудеться прем’єра Херсонського театру Куліша «Молочайник»
ІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
У Нью-Йорку знайшли раніше невідомий вальс Шопена
Шевченківська премія-2025: оприлюднили перелік претендентів
Урочистий концерт з нагоди відкриття Органного залу – подія де перетинаються історії, традиції та сучасність
3 листопада Оркестр Саксофонів гратиме на честь винахідника саксофонів Адольфа Сакса
У Львові в музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: листопад, сповнений культурних подій
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
DSC00561.jpg