«Катерина» відмітила міні-ювілей | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Катерина» відмітила міні-ювілей
Тараненко Оксана
Родін Олександр Леонідович
«Катерина» відмітила міні-ювілей
Знакова вистава стала окрасою репертуару Одеського  національного академічного театру опери та балету
10 травня 2023, середа
Поширити у Facebook

Днями одесити мали нагоду побачити резонансну постановку, яку митці зіграли вже 10 раз. Нагадаємо, світова прем’єра опери сучасного українського композитора Олександра Родіна «Катерина» відбулася у вересні минулого року і цій події не завадили ні обстріли рашистів, ні повітряні тривоги, а попри повномасштабну війну все ж відбулось народження нової історії українського оперного мистецтва.


Авторкою ідеї та художньою керівницею цього масштабного проєкту є генеральна директорка-художня керівниця Одеської Опери Надія Бабіч.

Музичні критики, які першими побачили виставу, зазначили, що попри воєнні часи, долаючи перешкоди, Одеська опера змогла зробити неймовірну, наймасштабнішу за часів Незалежної України постановку за ексклюзивною музикою та лібрето сучасного українського композитора Олександра Родіна. Здійснення цієї прем’єри в Одеській Опері творчий виклик ворогам, що нас не здолати і такі проєкти наближають нашу Перемогу.

Постановка «Катерини» - це сучасне режисерське рішення; понад сотня виконавців одночасно на сцені; майже тисяча ексклюзивних костюмів; автентичні музичні інструменти, що виготовлені на спеціальне замовлення; це унікальна подорож всіма знаковими українськими святами, обрядами, традиціями, на тлі яких розгортаються історії життя героїв поеми Тараса Шевченка; це – унікальні сценічні декорації: поворотне коло з кільцем жорна, що є символом вічного руху, непорушного як саме життя; дивовижна музика, яка зуміла вмістити в собі мотиви майже з усіх регіонів України; символізм, переміщення у часі, традиції та обряди, містика, сучасні візуальні рішення. Це дійство захоплює глядачів з перших хвилин і тримає до кінця вистави, стверджуючи непереможний дух нашої національної ідентичності.

Генеральна директорка – художня керівниця Одеської Опери Надія БАБІЧ розповідає: «Ми пройшли непростий шлях від ідеї до створення вистави, яка має стати символом ствердження національної гідності й стійкості, віри в Перемогу і важливості її наближення потужною силою мистецтва.

Робота над цим твором була випробуванням на міцність, витримку, чесність і щирість в мистецтві, втіленням віри в силу світла, добра, правди всього колективу нашого театру, і я вдячна кожному, хто доклав своє натхнення й талант у здійснення такої важливої для України і світу мистецької події!

Ми мріяли про те, щоб у репертуарі Одеської національної опери з’явилась унікальна вистава, яка стане новою віхою в історії українського театрально - оперного мистецтва, і поступово ця мрія «матеріалізувалась», стала реальністю, на жаль, реальністю мистецтва воєнного часу ... Як все починалось? Я звернулась до сучасного українського композитора Олександра Родіна (автора музики й лібрето) з проханням, взявши за основу класичний й улюблений твір – поему «Катерина» Кобзаря, «розповісти» мовою митця XXI століття історію про кохання і зраду, вічні людські цінності… І сталося неймовірне – геній Кобзаря надихнув, став творчим імпульсом для композитора у створенні масштабного мистецького твору за мотивами класичної поеми, в якому знайшли втілення обряди й традиції, глибинні сенси та національні культурні коди, життя душі українського народу.


Опера «Катерина» згуртувала митців. Потужна творча група постановників:диригент В’ячеслав Чернухо – Воліч, режисерка Оксана Тараненко, хормейстер Валерій Регрут, художник Ігор Анісенко, балетмейстер Ігор Скляренко, автор відеоконцепції Дмитро Ципердюк, неперевершені майстри-віртуози виробничих майстерень театру, увесь колектив наполегливо наблизили цю прем’єру. Ця подія є прикладом єдності і незламності духу української нації».

Цією виставою Одеська національна опера змінює підсвідомо усталену традицію інтерпретації українських музичних творів на сучасній оперно-балетній сцені. «Зараз, коли відбуваються бойові дії, та Україна виборює свою свободу, коли актуалізується питання самоідентичності – хто ми, чим ми відрізняємось від інших, які сенси ми пропонуємо світові? – відповіді потрібно шукати у класиків, саме у таких, як Тарас Шевченко – вони завжди на часі» - впевнена режисерка-постановниця Оксана ТАРАНЕНКО. - Зараз, коли нова українська ідентичність з кров‘ю вивільняється з-під колоніального самоусвідомлення, сучасна опера стала близькою людям як ніколи.


Сама образність музичного театру глибоко захоплює і досвідченого глядача і новачка. Створення українського репертуару - яскравого, глибокого, переконливого - такий курс взяла Одеська Опера кілька років тому і з честю йде цим шляхом, тонко відчуваючи вібрації сьогодення. Наша робота над "Катериною" це і честь, і щастя, і обов‘язок. Це мистецьке висловлювання сучасних українців для всього світу. І трансляція на "Суспільному" - один з важливих кроків вибудування культурної стратегії України. Дякуємо ЗСУ за життя і можливість працювати на мистецькому фронті».

Надія Бабіч підкреслює, «нині вистава вже має своє особливе життя. Починаючи з вересня, кожний показ «Катерини» збирав аншлагові зали, кожна зустріч з героями вистави опери «вмикала» нашу свідомість і примушувала працювати наші душі. Ми щасливі, що робота нашого театру під час війни,  і саме створення цієї унікальної вистави були високо оцінені світовою оперною спільнотою. Так, у листопаді ми отримали найпрестижніший приз у сфері світового оперного мистецтва - International Opera Awards в номінації «Найкращий оперний театр».


До речі, є телевізійна версія «Катерини» це – ексклюзивний результат спільної творчості Одеської національної опери, Суспільного мовника і Радіо Культура, що є чудовим прикладом об’єднання зусиль задля досягнення якнайкращого мистецького результату. Ця спільна робота надає нові можливості для трансляції меседжів про існування України як держави зі своїм особливим, неповторним культурним кодом, а також про міжнародне визнання сучасних надбань сучасного українського музичного театру.


Є плани, аби показати «Катерину» під час гастролей одеситів у Києві, бо ця постановка варта того, аби її побачило як можна більше шанувальників високого мистецтва.

Композитори:Олександр Родін
Діячі мистецтв: Оксана Тараненко
Концертна організація: Одеський Національний академічний театр опери та балетуІнші:

14 червня у філармонії засяє Сузір'я Євгенії Мірошниченко
Стали відомі імена українських митців, які стажуватимуться в Метрополітен-опера
У Львові презентували перформанс "Розстріляне Відродження: голоси крізь час"
Юрій Федоряка може знову очолити обласну філармонію
Корифей Національної філармонії Анатолій Паламаренко в проєкті Анатолія Матвійчука
13 червня - відкриття фестивалю української музики в українському кіно Soundtrack:Ukraine
Сумська обласна філармонія закінчила 86-й концертний сезон
У російському полоні вже третій рік перебувають учасники трьох військових оркестрів з Маріуполя
DOMUM
11 червня у філармонії особливий концерт. Еротична Арфа і войовнича Туба: любов і сила
"Греммі в бароко": українська опера отримала престижну музичну нагороду
“Діалоги кармеліток” - вперше на українській оперній сцені!
У Черкасах виступила Людмила Монастирська
Вітаємо з Днем журналіста!
Український реліз "Українське бароко: Concordacii Animos"
Це захват: на музичному конкурсі у Бельгії переміг українець – з ним сфотографувалася королева
8 червня у Національній філармонії гастролі Симфонічного оркестру Львівської національної філармонії з двома прем`єрами
“Соля”
Український скрипаль вперше в історії виграв першу премію музичного конкурсу Queen Elisabeth Competition
День народження органа запрошують святкувати у Львівському органному залі
Олена Зеленська на концерті класичної музики
Зразковий хор "Gloria" з Житомира на Міжнародному конкурсі у Польщі виборов "золото" в трьох номінаціях та спецприз
Розпочинається Восьмий Відкритий міжнародний музичний маратон пам'яті Василя Сліпака WLIVE
«Київ-Класик» дав концерт у Сіетлі і зібрав кошти для лікування та реабілітації українських дітей з лікарні «Охматдит», постраждалих від російської агресії
«Арво Пярт: З тиші» Пітера Бутенєва
Червень з Національною філармонією
«Дударик» у супроводі естрадного оркестру співатиме «Пісні перемоги» у Львівській філармонії, щоб зібрати кошти для ЗСУ
Червень в Органному залі: музика, яка підтримує, події, які запамʼятовуються
У Лондоні британський оркестр виконав повністю українську симфонічну программу
 Львові відкрили виставку до 120-річчя прем’єри опери «Мадам Баттерфляй»
Симфонія «Любов» Богдани Фроляк: світова прем’єра 2 червня
Червень в Національній опері України
1 червня у на сцені Національної філармонії України прем`єра нового мюзиклу "Бременьскі музики"
Оперний етюд на одну дію «На русалчин Великдень»
В Ужгороді перейменують вулицю Василя Сурикова на вулицю Мирослава Скорика
Літо розпочнеться з музичного фестивалю у Рівному
Урочисте відкриття малого залу ім. Олександра Тищенка
Київська опера - 31 травня - 2 червня
Концерт Фестивального оркестру KharkivMusicFest: зустріч Борткевича та Брамса
“Украдене щастя”
      © 2008-2024 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
DSC00561.jpg