Стаття |
|
|
|
|
Творчий ювілей прикарпатського маестро
40-річчя творчої діяльності композитора Богдана Шиптура
10 червня 2013, понеділок
Поширити у Facebook
Подією в мистецькому житті Івано-Франківська став творчий звіт композитора Богдана Шиптура, що відбувся в обласній філармонії з участю численних художніх колективів та окремих виконавців. ім’я ювіляра, який відзначив 40-річчя творчої діяльності, відоме широкому колу любителів музичного мистецтва.
Пісня «Козак гуляє» на слова Степана Пушика сприймається як народна, а ще одна перлина — «Місто моє» на слова Ярослава Дорошенка стала музичним символом Івано-Франківська.
Його твори мають заслужену популярність як на Прикарпатті, так і за межами нашого краю.
Б. Шиптур не тільки талановитий композитор, а й активний музично-громадський діяч, справжній патріот, який щиро вболіває за долю свого народу, розвиток національної культури. і глибоко символічно, що свій день народження він відзначає разом зі святом незалежності України.
Богдан Шиптур народився 24 серпня 1951 року в селі Радчі. Зростав він серед народних пісень, в яких розкривається душа українського народу. Ще з юнацьких літ співав у заслуженій чоловічій капелі рідного села під керівництвом Богдана Волосянка. Професійну освіту здобув в Івано-Франківському музичному училищі ім. Д. Січинського, а згодом — у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка.
Б. Шиптуру надзвичайно поталанило, адже його наставником був видатний український композитор Анатолій Кос-Анатольський. Після закінчення консерваторії і до сьогодні Богдан Васильович працює викладачем композиції та інструментознавства в рідному училищі. Протягом багатьох років очолює івано-Франківську обласну організацію Національної спілки композиторів.
Музика Б. Шиптура приваблює оригінальністю та жанровою різноманітністю — від обробок народних пісень до великих хорових і симфонічних полотен. Це яскраво підтвердив звітний концерт прикарпатського маестро. Найкращі твори композитора прозвучали у виконанні муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» (художній керівник та диригент — ігор Дем’янець), хорової капели «Сурма» івано-Франківського національного медичного університету (керівник — заслужений діяч мистецтв Володимир Савчук), духового оркестру музичного училища ім. Д. Січинського (керівник — заслужений діяч мистецтв Петро Гундер), академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile» (керівники — заслужені артисти України Наталія Мандрика та Олег Герета), симфонічного оркестру обласної філармонії (диригент — Іван Остапович).
Композитор створив музику на вірші багатьох авторів, зокрема Т. Шевченка («і мертвим, і живим, і ненародженим»), І. Франка («Чого являєшся мені у сні»), Лесі Українки (симфонічна поема «Досвітні огні»), В. Сосюри («Любіть Україну»). Часто він звертається до творчості прикарпатських поетів, серед яких — Степан Пушик, Роман Юзва, Галина Турелик, ірина Лембрик, Любомир Кліщ, Ярослав Ткачівський, Петро Гринчишин.
Спираючись на традиції народної творчості, класичного романсу та сучасної естрадної музики, композитор продовжує прокладати шлях, який започаткували О. Білаш, Г. Майборода, В. івасюк. Згадаймо хоча б пісні «Скажи мені», «Надивлюся на тебе», «Тоді цвіла весна», «Зелені човни». Того незабутнього вечора ці та інші вокальні твори композитора прозвучали у виконанні Оксани Кречко, Наталії Шевченко, Олександра Семчука, Миколи Сисака, Сергія Грабця, заслужених артистів України — Олександра Максакова, Мирослава Петрика, Світлани Овчарової. Справжнім одкровенням та даниною пам’яті незабутньому Ласло Габошу стало прослуховування архівного запису пісні «Вернись, дитино, в рідний дім» на слова Степана Дасевича. Загалом збірка авторських пісень і романсів Богдана Шиптура, на мою думку, — одна з найкращих зразків цього жанру в українській музиці.
Богдан Шиптур часто звертається до духовної творчості, про що свідчить один із найкращих хорових творів — «Через поле України ішла Божа Мати». Ця ж мелодія лежить в основі Диптиху для камерного оркестру, що прозвучав на звітному концерті. Слова та мелодія цієї пісні належать батькові ювіляра, який прожив довге, складне й цікаве життя, передавши синові талант, працьовитість, любов до рідного народу, відповідальність за свої вчинки перед Богом і людьми.
Доля талановитого композитора — це не тільки важка праця над удосконаленням своєї професійної майстерності, не тільки творче горіння, що вимагає значних душевних сил. Прагнучи донести своє мистецтво до широкої аудиторії, п. Богдан записує і видає компакт-диски, збірки власних творів. Згадаю хоча б збірники дитячих фортепіанних п’єс. Побудовані на народному пісенно-танцювальному матеріалі, вони не лише збагатили репертуар юних піаністів, а й мають важливе пізнавальне й виховне значення. Твори Б. Шиптура є в репертуарі багатьох виконавців і художніх колективів. Музика композитора постійно звучить у концертах, на радіо, телебаченні. Її виконували на урочистостях з нагоди 1100-річчя Галича, на звітних концертах художніх колективів і майстрів Прикарпаття у Києві.
Отож численні шанувальники таланту композитора Богдана Шиптура, які днями вкотре зібрались у концертній залі Івано-Франківської обласної філармонії, гарячими оплесками, квітами та щирими словами подяки привітали прикарпатського маестро із 40-літтям творчої діяльності.
Автор: Ігор Глібовицький
Концертна організація: Івано-Франківська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Івано-Франківської обласної філармонії
Джерело: www.galychyna.if.ua
|