Новина |
|
|
|
|
1 квітня 2014 року на 88-році пішла з життя видатний український музикознавець, доктор мистецтвознавства Марія Петрівна Загайкевич
2 квітня 2014, середа
Поширити у Facebook
Марія Петрівна народилася 31 жовтня 1926 р. у м. Львові в родині музикантів-віолончеліста Петра Пшенички та його дружини, піаністки Стефанії (з Ґурґулів).
Батько був широко відомий як виконавець-ансамбліст (у 1933 р. у складі струнного квартету Львівського музичного товариства дістав першу премію на Всепольському конкурсі камерних ансамблів), викладав у Вищому музичному інституті ім. М.Лисенка.
Початкову освіту дістала в “Рідній школі” ім. Т.Шевченка, з 1941-44 – в Академічній гімназії у Львові.
Паралельно вчилася гри на фортепіано у Вищому музичному інституті ім. М.Лисенка (клас Романа Савицького).
У 1944 р. вступила до Львівської державної консерваторії на фортепіанний факультет по класу проф. Тараса Шухевича. Закінчила навчання у 1950 р. Деякий час працювала концертмейстером (в музичній школі-десятирічці) та викладачем фортепіано (в Музичній школі-семирічці №1) у Львові. У 1951 р. була прийнята в аспірантуру Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР (нині Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Рильського НАН України) у Києві.
Після захисту у 1954 р. кандидатської дисертації залишилася працювати в ІМФЕ на посаді молодшого, згодом старшого та провідного наукового співробітника. У 1982 р. одержала наукову ступінь доктора мистецтвознавства, у 1995 – звання професора. З 1990 р., після виходу на пенсію, працювала в ІМФЕ провідним науковим співробітником-консультантом.
Лауреат Премії ім.М.В.Лисенка (2000)
Основні сфери наукових досліджень: історія української музики 19-20 ст. (монографії про видатних композиторів С.Людкевича, М.Вербицького, Л.Колодуба, Б.Фільц, огляди розвитку музичного театру), балетна творчість (проблеми драматургії, аналіз досягнень в цьому синтетичному жанрі українських митців), зв’язки літератури і музики (на прикладі творчості Івана Франка, І.Котляревського, М.Коцюбинського та ін.
Світла пам'ять !
|