Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Сіренко Володимир
Кот Юрій
Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів
В Україні з'явився новий Міжнародний конкурс - фестиваль для обдарованих дітей - «SBERBANK DEBUT», організований АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» в Україні
29 листопада 2013, п'ятниця
Поширити у Facebook

З 12 по 17 листопада 2013 року у Великому залі Національної музичної академії України імені П.М. Чайковського кияни та гості з усього світу насолоджувалися чудовим святом класичної музики, талантів і відмінного арт -менеджменту.

Всесвітньо відомий піаніст Денис Мацуєв очолив подію як художній керівник конкурсу і почесний голова міжнародного журі, до складу якого увійшли знані піаністи і відомі культурні діячі з 5’яти країн світу: Юрій Кот (Україна), Валерій Пясецький та Вадим Руденко (Росія), Мішель Берофф ( Франція), Маріан Дауельсберг (Бразилія), Хен Чжун Чанг (Корея).

17 листопада 2013 р. Великий зал Національної музичної Академії України. Урочисте закриття конкурсу -фестивалю Sberbank Debut. Нагородження лауреатів та дипломатів конкурсу

Умови конкурсу, який пройшов у три тури (відбірковий включно), припускали участь дітей віком до 13 років, і віртуозне виконання ними творів різної стилістики. В першому турі: від музики епохи бароко до музики XXI століття, включаючи виконання власних творів, і обов'язкове виконання музики українських композиторів. У другому турі - виконання будь-якого концерту з оркестром за вибором учасника. У цій частині конкурсу особлива відповідальність і професіоналізм у підтримці юних музикантів лягла на плечі Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України під керівництвом диригента Володимира Сіренка.

Оркестр впорався блискуче: чуйний супровід вловлював найменші нюанси коливання в темпах і виразному фразуванні, що були часом неочікуваними в інтерпретаціях юних віртуозів. І з кожним з учасників чудове музичне військо йшло до перемоги - до завершального акорду !

Втім, слово «перемога» в конкурсі вживалося тільки в гаслі Дениса Мацуєва: «Нехай переможе музика!», оскільки формат події він позначив як унікальний: «Це безпрецедентний музичний форум, в якому не буде переможених. Всі учасники, які пройшли відбір, отримають премії та дипломи».

Отже, фіналістами фестивалю-конкурсу стали п’ятеро лауреатів: Симон Буеркі (Швейцарія), Микита Бурзаниця (Україна), Шуан Херн Лі (Австралія), Сандро Небієрідзе (Грузія) і Гліб-Йосип Романчукевич (Росія). Також десятеро молодих музикантів стали дипломантами: це представники Росії Олександр Доронін, Андрій Тарасенко, Євген Євграфов, Віталій Петров, Анастасія Махамендрікова, українці Марія Клименко, Катерина Курилко, Дмитро Семикрас, а також Іскандер Мамадаліев (Узбекистан) і Крістофер Енг (Канада) . Окрім пам’тних дипломів вони отримали дипломи і грошові премії.

Також грошовими преміями були нагороджені викладачі, які виховали юних віртуозів.

Окрім конкурсної частини «SBERBANK DEBUT» мав і фестивальну складову: маестро Денис Мацуєв та окремі педагоги - члени журі провели майстер-класи і виступили з сольними програмами.

Так в чому, крім фінансової підтримки, полягає унікальний формат нового конкурсу «SBERBANK DEBUT» ?

Денис Мацуєв зазначив: «Особливо радісно, що “Сбербанк Росії” організував такий вагомий проект в Україні, оскільки саме тут дуже сильні музичні традиції: такі прославлені музиканти, як Володимир Горовиць, Святослав Ріхтер , Еміль Гілельс, Давид Ойстрах народилися і виросли в Україні».

Безумовно, справжні цінності і найкращі традиції минулого живуть завжди.

Але ні для кого не секрет, що схеми більшості сучасних дитячих конкурсів музики за приємними, але рідкісними винятками, часто зводяться до пересічної ідеї «талант-шоу», де культурно-значущим залишається лише один момент: збір врожаю дітей-самородків, вирощений дивом або самою природою, на тлі несприятливих кліматичних умов у вигляді державної культурної політики щодо дитячої освіти в галузі мистецтва.

На сьогодні, нажаль, академічну музику не тільки викладати в ДМШ не престижно, але й, у свідомості соціуму, - через низьку потребу в суспільстві і мало оплачувану роботу більшості музикантів, - безперспективно їй вчитися з метою набути професію.

Наслідок – “класичний” результат безлічі конкурсів: мить особистої перемоги - і пожовтілий від часу диплом на стіні. Тому одвічне дитяче питання Аліси з Країни Чудес - «Що залишається потім, після казки? Після того, як її розповіли?» - для дитини, що перемогла у конкурсі, перетворюється у фатально-зникаючу, білозубу й широку посмішку Чеширського кота...

Якось, в одному з інтерв'ю 10-річної давності, на запитання «чи щастить йому в житті?» - Денис Мацуєв пожартував: «Без везіння в нашій професії нема що робити.»

Факти біографії кажуть, що Денис Мацуєв, ще юний вундеркінд , грав з 4-х років під керівництвом батьків - музикантів, в 16 став лауреатом Міжнародного фонду «Нові імена» і був запрошений з Іркутська в Москву навчатися при Консерваторії, а у свої 19 років вже об'їздив з концертами майже півсвіту, та отримав чималий професійний досвід створення успішної кар'єри музиканта.

У свої 38 років він очолив фонд «Нові імена» (з 2008 р.) , організував низку музичних фестивалів у різних країнах світу, а також безліч освітніх та просвітницьких проектів: з 2004 р. фестиваль «Зірки на Байкалі» в Іркутську , з 200 5р. фестиваль «Crescendo». З 2010 року Мацуєв увійшов до складу керівників фестивалю мистецтв міста Ансі, Франція. А у вересні минулого року він відкрив Перший міжнародний фестиваль класичної музики «Акорди Астани» ( Accordi di Astana) та став одним з його організаторів.

В травні цього року відбувся і Перший міжнародний фестиваль - конкурс юних піаністів "Astana Piano Passion ".

10 листопада 2013 р. Національна Опера України. Відкриття фестивалю Sberbank Debut. Народний артист Росії Денис Мацуєв (фортепіано). Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України. Диригент: Микола Дядюра

Схоже, свій особистий успіх, який бачиться багатьом як щасливий збіг подій, Денис Мацуєв вирішив перетворити на ланцюг щасливих закономірностей професійного менеджменту, де базою служить його колосальний творчий і людський досвід. А щодо «везіння», то вочевидь, що одне з головних завдань організаторів конкурсу «SBERBANK DEBUT» в Україні - зробити його формат тим самим «впорядкованим везінням» для дітей, оскільки модель конкурсу передбачає послідовний патронат юних фіналістів в наступній концертній діяльності і творчому зростанні.

Отже, високий рівень конкурсу визначають і талант дітей, і склад міжнародного журі, і чітко визначені пріоритети: «Важливо не розвивати в дитині «зірковість», бо у такому віці заморочити голову дуже легко. Після конкурсу життя триває, і головне - організувати гідну концертну діяльність фіналістам. Ми допоможемо, аби вони стали справжніми великими музикантами», - підсумував Денис Мацуєв.

Ось як виглядала «після-конкурсна» програма для фіналістів: Дмитро Семикрас , Марія Клименко (Україна) і Анастасія Махамендрікова (Росія) отримали запрошення відвідати влітку творчу школу фонду «Нові імена» в Суздалі. Іскандер Мамадалієв (Узбекистан) та Євген Євграфов (Росія) мають виступити на фестивалі «Crescendo». Гліб - Йосип Романчукевич (Росія) запрошений до Іркутська на фестиваль «Зірки на Байкалі». Симон Буерке (Швейцарія) візьме участь у фестивалі мистецтв м. Ансі (Франція). Анастасія Махамендрікова та Олександр Доронін (Росія) запрошені фондом Dell'Arte , який очолює член журі Міріан Дауельсберг (Бразилія), до виступу в Лісабоні.

Денис Мацуєв окреслив цікаву тенденцію: «Кожен з дітей учасників - зі своїм почерком, кожен - індивідуальність». Погодимось, особистий підхід до творчості дитини – риса професійного менеджменту.

Симон Буеркі, Швейцарія, 13 років
«Мені сподобалося в конкурсі відмінна організація , і те , що проводив його Денис Мацуєв. Особливо сподобалася його фінальна імпровізація! Коли приїду до Швейцарії, я про все буду розповідати ! »

Микита Бурзаниця, Україна, Донецьк, 12 років
«Найскладніше - це підготовка , заняття і дуже сильне хвилювання перед виступом… Мені дуже сподобалася гра Дениса Мацуєва. Що ще сподобалося ? - Перемога! Я її прагнув!»

Катерина Куренко, Україна, Харків, 12 років
«Я отримала масу позитивних емоцій від конкурсу і серед виконавців у мене з'явилося багато друзів. Організатори ставилися до дітей дуже, дуже добре! Тут тепла атмосфера, гарний зал. Найбільше мені сподобалося грати з оркестром - це нові відчуття, нові емоції і справжнє чаклунство! Я намагалася зробити все можливе, щоб не хвилюватися , добре зіграти, передати всі тонкощі музики і створити красиву картину. Я впоралася!»

Шуан Херн Лі ( Shuan Hern Lee ), 11 років, Австралія:
«Я думаю що це чудовий конкурс з дуже високим рівнем. І все , що відбувалося на сцені, йому відповідало. Не було переможців і переможених, бо всі учасники мали однаково високий рівень виконання, і ніхто з нас не засмучувався! Мені дуже сподобалося грати з українським оркестром і диригентом Володимиром Сіренком! Концерт Грига, який я виконував, дуже складна але й водночас така чудова і прекрасна музика, в якій оркестр і рояль грають - немов в одну лінію!»

Ігор Юшк, Голова правління АТ «Сбербанк Росії»
«Все, що стосується художньої частини конкурсу та фестивалю - це все рішення Дениса Мацуєва. Ми йому абсолютно довіряємо, іншої думки і бути не може. Він сказав: в конкурсній програмі як мінімум, потрібно починати з одного виду інструментів. І мені здається, вибір рояля зрозумілий, оскільки Денис - зірка саме у виконанні на роялі. Не виключаю, що з часом ми зможемо розширити програму, додавши до участі інші інструменти, але зараз поки рано про це говорити. Єдине , що не зміниться точно - конкурс залишиться дитячим. Без всякого сумніву , ми були вражені справді унікальним музичним обдаруванням його учасників і неймовірно високим рівнем виконання , воістину - «недитячою грою».

Мені здається, у цих дітей велике майбутнє, але за їх зростанням потрібно спостерігати. Я скажу етично важливу річ - необхідно , щоб в конкурсних змаганнях діти залишалися дітьми , а не хворіли на «зірковість». Нехай справді «зірковим» буде той рівень натхнення, який вони отримують під час фестивалю !»

Юрій Кот , заслужений артист України:
«Українська команда була представлена дуже гідно. Конкурс залишив найпозитивніші настрої і враження - і від процесу, і від результату, який відрізнявся любов'ю до дітей, добротою, чесністю, і професіоналізмом - в усіх відношеннях. Справжнє свято Музики!»

На сцену їх вийшло 15 молодих піаністів - фіналістів міжнародного конкурсу фестивалю «SBERBANK DEBUT»: четверо від України, шестеро з Росії , і по одному представнику від Канади, Австралії, Швейцарії, Узбекистану та Грузії. Їм від 10 до 13 років. Кожен з них має список перемог на різних конкурсах піаністів, більшість з яких - міжнародні. Симпатичні милі діти, з букетами квітів і плюшевими ведмежатками в подарунок.

Але це - відчуття перших хвилин, поки ви не почули звуків, що ллються з-під пальців... Їх натхнення музикою - це натхнення підкорювачів нових Галактик. Вони живуть у звуках космічних вібрацій кришталевої чистоти і незбагненно-глибинних знань про те, як влаштований світ, і чому він так невимовно прекрасний. Із трепетним захопленням вони торкаються клавіш рояля - немов до сенсорних надчутливих приладів машини часу, що забирає їх, і публіку, занімілу від несподіваного, туди, куди можливо потрапити тільки прозрінням унікального таланту.

Де навігацією служать серце та інтуїція. Де є мета - відтворити і передати красу життя у всіх її епохах, вимірах, мовах і стилях. Їх невеличкі руки взмозі подолати карколомні складнощі фортепіанної фактури, і тільки інколи їм трохи бракує недитячих фізичних сили, аби не втративши дихання, потужно злетіти до найвищих кульмінаційних вершин, які подекуди не під силу й дорослим піаністам.

Сила маленьких теплих пальців підтримується силою їх неабиякого духу і природнім бажанням літати - в рідних їм чистих небесах. Вони - діти нового покоління, і здається, що у них навіть інший хромосомний набір і нова генетика - з оновленої матрицею пам'яті культурної спадщини космополітів.

Ніколи ще переповнений зал Київської консерваторії не дихав в унісон - з такою легкою і сонячною атмосферою гарячої молодої енергії. З досконалою, мов природнє Perpetuum Mobile, віртуозністю. З глибиною простих і справжніх почуттів, повних яскравих нюансів і неповторних інтерпретацій сторінок музичної класики.

Сподіваємось, що цим дивовижним дітям не доведеться отримувати фантастичний досвід Аліси в Країні Чудес. Поруч з ними стоїть на сцені прекрасний музикант, граючий тренер на полі мистецтва - Денис Мацуєв і його усмішка, віримо, - справжня!


Автор: Анна Архипова
Колективи: Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Диригенти: Володимир Сіренко
Діячі мистецтв: Юрій Кот
Концертний зал: Великий зал Національної музичної академії
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний конкурс-фестиваль Sberbank Debut





Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
220.jpg