Новина |
|
|
|
|
В Ужгороді відкрили мініскульптурку на честь всесвітньовідомого "Щедрика" і його автора Миколи Леонтовича
13 грудня, п'ятниця
Поширити у Facebook
В обласному центрі Закарпаття, на стіні медичного факультету Ужгородського національного університету, відкрили 73-тю мініскульптурку – на честь українського композитора Миколи Леонтовича і його всесвітньовідомого "Щедрика".
Автором мініскульптурки є Роман Мурник.
"На зимовій годівничці сидить батько пісні – композитор Микола Леонтович, поруч з яким пташки – два щедрика лісових, відтворюючи слова пісні "Щедрик, щедрівочка…", а знизу – "…прилетіла ластівочка..".
Всередині годівнички – різдвяний дзвіночок – нагадування про "Carol of the Bells". Скульптурна композиція розташована на стіні, де нанесено перші слова з всесвітньовідомого твору", – описує Федір Шандор.
Микола Леонтович – український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч. Автор широковідомих хорових обробок українських народних пісень, серед яких і різдвяна щедрівка "Щедрик", перекладена багатьма мовами і відома у англомовному світі як "Carol of the Bells".
Легендарний "Щедрик" М.Леонтовича вперше виконав у Києві 25 грудня 1916 року студентський хор в університеті імені Св. Володимира. За кілька років за наказом генерального секретаря військових справ УНР Симона Петлюри було створено Українську республіканську капелу, яка розпочала гастролі Європою, доводячи, що Україна – не Росія, а повноцінна самобутня держава з власною унікальною культурою.
Міжнародний тріумф українського "Щедрика" розпочався 105 років тому Закарпаття. Ужгород, який тоді входив до Чехословацької республіки, став першим містом, де в рамках європейського турне дала концерт капела Кошиця. Вони зупинилися тут в готелі "Коруна", дістали чудову вечерю та розкішне вино.
Почалися репетиції та підготовка до концерту. Цікаво, що місцеві москвофіли донесли в поліцію на хористів капели – їх заарештували, усіх 82 артистів, але все ж таки вдалося зв'язатися із представником УНР у Празі і хористів, зрештою, відпустили.
Кошиць у мемуарах пізніше згадував про теплу зустріч із місцевими семінаристами, які тоді уболівали про те, аби Закарпаття теж було приєднане до великої України.
Після цього були приголомшливі концерти капели. На них приходила, наприклад, королева Бельгії, голови урядів європейських країн, було повно захоплених відгуків у тогочасній пресі. Далі були розкішні концерти для діаспори – Південна та Північна Америки, Австралія, Нова Зеландія... Капела збирала 30-тисячні стадіони. І коронним номером капели Кошиця був саме "Щедрик" в обробці Миколи Леонтовича.
На концерті капели у всесвітньо відомому Карнегі Холі 5 жовтня 1922 року був присутній американець з українським корінням Пітер (Петро) Вільговський. Він працював на радіо NBC.
Пісня настільки йому сподобалася, що в 1936 році він написав англійську версію слів. Саме цю англомовну версію колядки "Carol of the Bells" співають на Різдво на всіх континентах.
Джерело: zakarpattya.net.ua
|