Добрий вечір, ми з України! | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Добрий вечір, ми з України!
Симфонічний оркестр Закарпатської обласної філармонії
Свалявчик (Цанько) Вікторія Василівна
Добрий вечір, ми з України!
23 липня 2022, субота
Поширити у Facebook

Закарпатські музиканти виступили в Німеччині із благодійними концертами на підтримку ЗСУ

Протягом семи днів струнна група академічного симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії перебувала у творчій подорожі в Німеччині. Виступали із благодійними концертами у містах Бамберг, Хале, Байройт.

"Це були незабутні сім днів, у які вмістилися і наші виступи, і правда про війну в Україні, що її ми доносили до німецьких друзів", - сказала після повернення додому керівниця хору заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько. Враженнями про поїздку з важливою для закарпатських артистів місією вони поділилися з кореспондентом "Урядового кур'єра".

Вишиванки викликали захоплення

"Нас запросила фрау Барбара Байєр, спираючись на допомогу німецького благодійного фонду "Солідарність", - розповідала Вікторія Свалявчик-Цанько. - У виступах у трьох містах брав участь зведений хор з артистів Ізраїлю та Німеччини, а також музиканти - наші та німецькі. Українці були представлені струнною групою оркестру - загалом 15 музикантів, а німецькі - колективом у повному складі з міста Бамберг.

Під час дуже напружених відповідальних репетицій слід було узгодити партії всіх учасників, довести звучання творів до філігранності. Я диригувала на третьому концерті, який відбувався на підтримку Збройних сил України. На ньому музиканти з України виступали у вишиванках, звучали народні мелодії та композиції Мирослава Скорика.
Німецькі глядачі були захоплені українським фольклором, автентикою і колористикою. А, наприклад, перший гобой із Бамберга бразилець Пауло Арантес вивчив українську веснянку, присвятивши її якомога скорішій перемозі України".

Враженнями від концертів поділилася і скрипалька Леся Дубенко: "Наші виступи в Німеччині продемонстрували, що жінки-музикантки в цей нелегкий час теж можуть багато зробити. Ми продемонстрували німцям наше мистецтво, надбання в культурі, несли правду про Україну і, зрештою, сприяли фінансовій допомозі ЗСУ. Важко переоцінити той досвід, якого набули, спілкуючись із видатними європейськими музикантами".Епізод, що сколихнув

У трьох концертах, що відбулися в найвідоміших залах Німеччини, взяли участь загалом 120 музикантів із 15 країн. Серед них були знаменитості, яких знає весь музичний світ. Трапилася й нестандартна, як для музикантів, ситуація, про яку варто розповісти окремо.

"Під час підготовки до одного з двох концертів, що на них диригував Ітсак Тавіор, один з епізодів сколихнув, ставши показовим у ставленні до нас, українців, - продовжувала розповідь Вікторія Свалявчик-Цанько. - Диригент запропонував до виконання власний твір, який мав назву "Слався, Ізраїль". Під час репетиції твору в середньому епізоді ми почули цитування мелодії гімну радянського союзу. Почувши ці музичні фрази, не могли не відреагувати. Звучали вони надто підступно. Зрозуміло, що автор не міг передбачити, за яких обставин його твір виконуватимуть у майбутньому, але тут шматок гімну срср вигулькнув просто як знущання. Мене розривало від болю, а на очах у моїх скрипальок виступили сльози.

У перерві я підійшла до диригента і сказала, що цей уривок із його твору ми не зможемо виконувати: це болісно і неприйнятно для нас. І автор пішов нам назустріч. Наступного дня, зустрівши мене в готелі, повідомив: "Не хвилюйтеся, я все зробив. Розумію вашу ситуацію". На наступній репетиції твір виконували вже без цього фрагмента: автор вирізав зловісний музичний шматок".

Нищення культури - на світлинах

Разом з музичною посланці України мали і гуманітарно-просвітницьку місію. З Ужгорода вони привезли виставку світлин, на яких зафіксовано гіркі сторінки нищення вітчизняних закладів культури - театру, мистецьких шкіл та інструментів; убивства музикантів і артистів.

"Перед кожним з концертів фотовиставку розгортали біля входу в залу, щоб усі гості могли наочно переконатися в тих надзвичайно великих втратах, яких зазнає українська культура під час розв'язаної проти нашої країни війни, - зазначила керівниця оркестру із Закарпаття. - Так ми могли достукатися до сердець німців та відчути їхній відгук.
Нашу історію повинен знати весь світ: якими болісними емоціями наповнене наше життя, як страшно жити в часи війни. А ще застерегти Європу про можливі наслідки, бо переживаємо ми не документальний фільм, а воєнні реалії".

Виставку світлин підготувала Мар'яна Глієва - скрипалька, яка переїхала на Закарпаття з розбомбленої росіянами Бучі та влилася до складу симфонічного оркестру. Після повернення додому вона прокоментувала свою добірку словами: "Дякую за можливість це показати. Шкода, що від часу нашого повернення альбом поповнюється чи не щодня. Щоразу, коли лунають сигнали повітряної тривоги, моє серце стискається не від страху за себе, а від усвідомлення того, що в цей час російська ракета несе комусь смерть і руйнування".

Після повернення в Ужгород симфонічний оркестр пішов у нетривалу відпустку, після якої розпочне готувати концертні програми, присвячені ювілейним датам вітчизняних композиторів Євгена Станковича та Віктора Теличка.


Колективи: Симфонічний оркестр Закарпатської обласної філармонії
Диригенти: (Цанько) Свалявчик
Концертна організація: Закарпатська обласна філармонія
Джерело: Урядовий Кур'єр



Інші:

Доступний театр: додатки Earcatch і Subcatсh презентували в Національній опереті України
Мікс жанрів
У Харкові пройшов фестиваль "Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології"
Сьогодні на Одещині відкривається міжнародний органний фестиваль ім. Теофіла Ріхтера
Віват, Схід Опера!
В Україні вперше пройшли концерти кримськотатарської симфонічної музики
Веселе хуліганство, але з тонким смаком
Післямова до фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики»
Херсонці відвідали музично-терапевтичну програму
Символи війни у творах українських композиторок
Музика австрійського композитара, автора понад ста симфоній, звучала в чернігівській філармонії
Житомирська філармонія відкрила новий сезон виступом симфонічного оркестру з Черкас та столичного квартету тенорів
Національний президентський оркестр виступив у Кропивницькому з благодійним концертом 
У Львівському органному залі тріумфально прозвучав Гімн Незламності українців
З нагоди Дня міста незламний Харків вітали світові оперні зірки. Людмила Монастирська та Олег Злакоман заспівали у великому концерті «Хариків об’єднує серця!»
«Моє відчуття цьогорічного Букету – Потужність»
На фестивалі «КіноБукет» показали понад 35 стрічок, відбулись чотири кінопрем’єри та дві панельні дискусії
Фотомиті фестивалю Bouquet Kyiv Stage 2024
«МОВНІ ВПРАВИ»: У ХЕРСОНІ ВІДКРИЛИ ДРУГУ ЧАСТИНУ ВИСТАВКИ
Залужний відвідав концерт у Лондоні
Одеська опера завершила 214-й театральний сезон
Незрячі... трагічна правда чи брехня, яка допомагає жити?
Львівська національна опера: прем’єри, події та досягнення сезону 2023/2024
Хорова феєрія “Гомону” на сцені Львівського органного залу
У Луцьку біля собору відбувся благодійний концерт оркестру "Кантабіле" на підтримку ЗСУ
Браво, франківці!
У Коломиї виступила солістка Віденської опери та Міланського театру «Ла Скала
Висота «Діалогів кармеліток»
Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Завершилось всеукраїнське турне Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії
У Київській муніципальній академії музики ім. Р. М. Глієра провели майстер-класи для юних харків'ян
У Відні відбувся масштабний концерт за участю 150 українських виконавців класичної музики
ЛУЦЬКІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ №1 ВИПОВНИЛОСЯ 85 РОКІВ
Повернення шедевра: у Відні говорили про віднайдену оперу українця Дмитра Бортнянського
«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
101003_055.jpg