ШЛЯХОМ ДО МАЙБУТНЬОГО | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
ШЛЯХОМ ДО МАЙБУТНЬОГО
ШЛЯХОМ ДО МАЙБУТНЬОГО
минув місяць відтоді, як у першому в Харкові бізнес-парку Evolution відбулися заходи проєкту «Вам, волонтери! Разом заради майбутнього»
2 листопада 2023, четвер
Поширити у Facebook

Минув місяць відтоді, як у першому в Харкові бізнес-парку Evolution відбулися заходи проєкту «Вам, волонтери! Разом заради майбутнього», що був реалізований ГО «Агентство міжнародного співробітництва» за участі Харківського національного академічного театру опери та балету імені М.В. Лисенка / Схід Опера, Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського, Центру для підтримки волонтерів і молоді # РАЗОМ (Громадська організація «Діловий клуб “Партнер”») та Всеукраїнського проєкту «Заради майбутнього» за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Втім, виявилося: потенціал цієї ініціативи настільки потужний, що він не міг вкластися в рамки окремих заявлених акцій, а став стартовим майданчиком для наступних мистецьких заходів, пов’язаних з волонтерським рухом. Про причини та перспективи цього явища міркували учасники пресконференції, що відбулася вчора у медіацентрі «Накипіло».


Одним з найміцніших стовпів незламного «залізобетонного Харкова» став волонтерський рух. Люди різного віку, статусу, різних професій об’єдналися у цілу армію, якій вдалося закрити ті болючі проблеми, що не встигла або не була готовою вирішити держава. Але режим «24/7» впродовж тривалого часу – хіба ж хтось міг помислити про такий довгий термін повномасштабної війни? – винести неможливо. У багатьох волонтерів наставало вигорання, погіршувався моральний і фізичний стан. Адже це вони були вічними «помогаторами»-рятівниками, і про них думали в останню чергу.


Та настав час, коли й суспільство мало віддячити їм, і не словами, а справами – вважає одна з ініціаторок проєкту, режисерка Схід Опера Жанна Чепела.

Аналізуючи отримані результати, вона виділила два головні напрямки роботи. Першим стало проведення майстеркласів для волонтерів, що було спрямовано на їхнє безпосереднє психологічне «розвантаження» через мистецтво і перемикало увагу учасників із зовнішнього світу з його нескінченними «треба» на внутрішній, доступний тільки самій людині. Другий напрямок, більш споглядальний, стосувався їхнього спілкування з класичною музикою.

Цілюща сила музики відома з давніх-давен. Втім, як зазначила кураторка концертної частини проєкту, докторка мистецтвознавства, професорка, проректорка з творчої роботи та інноваційної діяльності Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського Юлія Ніколаєвська, цього разу своєрідний терапевтичний ефект вона мала не тільки для волонтерів. Мистецьке життя Харкова сьогодні зовні фактично паралізоване, а музикантам, театралам так необхідно відчувати себе потрібними!

Особливо це стосується молоді, і участь студентів університету мистецтв у цьому проєкті виявилася неоціненно корисною для їхнього професійного розвитку.

Спільна робота з високопрофесійним диригентом, заслуженим діячем мистецтв України Андрієм Савчуком, досвідченими майстрами зі Схід Опера, щільний репетиційний процес складної програми і, зрештою, розуміння, що вони потрібні рідному місту мали для них величезне значення. А захоплена реакція глядачів тільки підтримала це відчуття.

І сьогодні вони мріють про продовження проєкту, шукають, кому й чим можуть допомогти. Невипадково серед студентів і викладачів вишу також є чимало волонтерів, тож спільну мову з відвідувачами концерту вони знайшли миттєво. Згадала Юлія Ніколаєвська і ті вистави, які в перші дні війни студенти-лялькарі грали у метро, щоб хоч якось розважити наляканих дітей, ті концерти Схід Опера, що в березні 2022 давалися прямо на сходинках, що вели до станцій. «Весь

Харків перетворився тоді на величезний волонтерський хаб, як і вся Україна», – зауважила вона. – «І діяльність на користь іншому не просто має відгук у серці молодої людини, а несе значний особистісний сенс – відчувати себе часткою великого цілого, разом йти дорогою до Перемоги». Торкнулася Юлія Ніколаєвська ще однієї важливої теми. Вона вважає дуже важливим «вивести з підпілля» мистецькі заходи, бо вони формують ментальне здоров’я нації.

Її позицію про необхідність культурного життя розділяє і Олена Зімовська - керівниця проєкту підтримки волонтерів #РАЗОМ. Спочатку вона поділилася своїми міркуваннями щодо ролі волонтерів у нашому суспільстві: «Завдяки їм наша держава вистояла і стоятиме далі. Сердечний пклик цих людей дає нам натхнення і сили жити, віру в те, що ми переможемо». Але чи часто волонтерів питають, що потрібно їм? Вже майже рік існує Центр для підтримки волонтерів і молоді РАЗОМ, покликаний допомагати їм. І неодноразово при звертанні до різних фондів довелося чути відмову, бо вони хотіли фінансувати щось більш «практичне».

Не завжди зрозумілим є ставлення до волонтерів держави, котра висуває на розгляд Верховної Ради дуже дивні законопроєкти…

Але ж ті, хто допомагає іншим, мають десь брати сили і спілкуватися з однодумцями! Олена Зімовська розповіла, яку радість принесла їй щира зацікавленість волонтерів – вони буквально не хотіли виходити з майстеркласів, продовжували спілкуватися з ведучими навіть тоді, коли за розкладом вже мав розпочинатися наступний етап проєкту. Малювання спільної картини, прекрасний концерт – все це принесло фантастичне задоволення! Адже в Харкові, який завжди був потужним культурним центром з бурхливим мистецьким життям, зараз все по-іншому. І всі відчувають шалену спрагу за усім цим – ті, хто тут не живе, цього в повній мірі не розуміє. Театри не працюють, концерти не відбуваються… Тож, можливість спілкуватися, малювати, слухати живу музику зробила всіх щасливими!
«Треба розуміти, – міркує Олена Зімовська, – кожен українець, де б він не знаходився, відчув на собі воєнну травму. Але в Харкові, як і в інших прифронтових містах, ситуація особлива – спочатку прилітає, потім вмикається тривога. І в цих умовах людина, особливо волонтер, має задавати собі питання – що я маю зробити для себе, щоб були сили продовжувати жити далі, щоб перемогти, щоб відновлювати країну? Це довгий шлях, і нам потрібні внутрішні ресурси»

Небуденним досвідом стало проведення цих майстер-класів для фешн-дизайнера Костянтина Пономарьова. Він з готовністю підключився до проєкту і готовий надалі співпрацювати з волонтерськими організаціями. Власне, ідея, що все не закінчиться разовою зустріччю стала очевидною вже під час її проведення. Юлія Ніколаєвська порівняла це з колами, що розходяться по воді – так і мистецька подія, не маючи просторових і часових обмежень, несе позитивний заряд все далі й далі.

Деякі з майстеркласів, проведених у жовтні, сьогодні отримали постійну прописку в Центрі РАЗОМ. Вже існують домовленості про проведення низки камерних концертів, розрахованих на невелику кількість глядачів, є плани і на більш потужні заходи. Ясна річ, все це так чи інакше потребує фінансових вливань. І Жанна Чепела подякувала за підтримку Українському культурному фонду, без допомоги якого важко було б втілити подібний проєкт у життя. Бо саме завдяки таким проєктам ми «обростаємо людьми», закладаємо основу на майбутнє – на відновлення країни і духовного здоров’я її мешканців. І на цьому шляху до майбутнього не маємо права зупинятися.
Автор: Інга Долганова

Інші:

«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
      © 2008-2024 Music-review UkraineFile Attachment Icon
_MG_6000.jpg