Стаття |
|
|
|
|
Культ Рахманінова в Харькові
До 140-річчя від дня народження геніального композитора
29 березня 2013, п'ятниця
Поширити у Facebook
Весною 2013 р. весь цивілізований світ об’єднаний єдиним бажанням вклонитися 140-річному ювілею від дня народження геніального піаніста, композитора і диригента С. В. Рахманінова. Його творчість має неперевершене значення для розвитку світової культури ось вже третє століття. Саме в нашому місті відбувся перший клавірабенд майбутнього всесвітньо відомого музиканта. Харків’яни пишаються цим фактом – яскравою сторінкою вітчизняної музичної культури. Фестиваль також нагадує про 70-річчя уходу з життя Маестро, що сталося 28 березня 1943 року в Беверлі-Хілз, США.
У 1998 році в Харкові розпочав свій славетний шлях Міжнародний фестиваль «С. Рахманінов та українська культура». Широкий резонанс, авторитет у маститих музикантів, оригінальна концепція та її високопрофесійне втілення привабили міжнародну музичну спільноту, і в 2004 р. Фестиваль було занесено у Всесвітній реєстр Рахманіновських фестивалів та прийнято у Всесвітнє Рахманіновське товариство (президія в Лондоні, Великобританія; президент – Володимир Ашкєназі), під егідою якого знаходиться.
За 15 років Фестиваль, як культурний феномен свого часу, збагатився новими яскравими музичними подіями та ідеями, і тепер являє собою художню цілісність, яку складають:
серії філармонічних концертів і оперних спектаклів;
- Міжнародні конкурси вокалістів імені Івана Алчевського (МКВІА);
- Міжнародні конкурси вокалістів «Алчевський-дебют» (МКВІА-д);
- Міжнародні науково-теоретичні симпозіуми «С. Рахманінов: на зламі століть» з наступним виданням збірок наукових праць (7 випусків);
- експозиції робіт українських митців;
- майстер-класи видатних музикантів-виконавців, музикознавців, культурологів,ЮРИСТІВ, філософів тощо.
Міжнародний Рахманіновський фестиваль, за задумом його організатора – «Благодійного фонду на честь сім’ї Алчевських» – покликаний стати музичним приношенням великому С. В. Рахманінову і сприяти процесу інтеграції української культури у світовий культурний простір.
Домінантними в програмі П’ятнадцятого Рахманіновського фестивалю є концерти фортепіанної музики. Фестиваль має три складові: Сьомий Міжнародний конкурс вокалістів імені Івана Алчевського «Алчевський-дебют», Х Міжнародний науково-теоретичний симпозіум та концерти.
30 березня відбудеться концерт-відкриття VII Міжнародного конкурсу вокалістів імені Івана Алчевського «Алчевський-дебют», в якому, по традиції, виступають члени журі. В концерті приймають участь Маті Пальм – Почесний голова журі, народний артист Естонії, лауреат Державної премії СРСР та премії Г. Отса, соліст Національного театру опери та балету «Естонія», професор вокального факультету Академії музики Естонії; Олександр Востряков – співголова журі, Народний артист України, професор кафедри сольного співу Національної музичної Академії України ім. П. І. Чайковського; Браніслав Ятич – член журі, Народний артист Югославії, соліст оперного театру «Нові-Сад» (Сербія); ФЕДІР МОЖАЄВ-ЛАУРЕАТ МІЖНАРОДНИХ КОНКУРСІВ,СОЛІСТ МАРІЇНСЬКОГО ТЕАТРУ,Сергій Замицький – переможець II конкурсу «Алчевський-дебют», соліст Харківського театру опери та балету ім. М. Лисенка.
Наступні три дні харків’яни матимуть можливість бути присутніми на конкурсних прослуховуваннях в Будинку органної та камерної музики. Назвемо інших майстрів, що входять до складу журі VII Міжнародного конкурсу вокалістів імені Івана Алчевського «Алчевський-дебют»: Андрій Писарєв – лауреат міжнародних конкурсів, професор Московської консерваторії, заслужений артист Россі; Людмила Цуркан – заслужений діяч мистецтв України, професор Харківського Національного університета мистецтв ім. І. П. Котляревського; Федір Можаєв – всесвітньо відомий співак, лауреат міжнародних конкурсів,СОЛІСТ МАРІЇНСЬКОГО ТЕАТРУ.
Секретар журі – Людмила Кучер, кандидат мистецтвознавства, професор Харківського Національного університета мистецтв ім. І. П. Котляревського. Почесні члени журі – Гер ван Каспел – член Президії Всесвітнього Рахманіновського товариства (Нідерланди), Федір Рофе-Бекетов – доктор фізико-математичних наук, професор ФТІНТ, почесний член правління «Благодійного фонду на честь сім’ї Алчевських», нащадок Алчевських – Бекетових.
Директор конкурсу та член журі – Лариса Трубнікова, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», засновник і генеральний директор Міжнародного конкурсу вокалістів імені Івана Алчевського та конкурсу «Алчевський-дебют».
У день народження С. В. Рахманінова, 2 квітня піаніст з Росії (Москва), лауреат міжнародних конкурсів, професор Московської консерваторії, заслужений артист Россі Андрій Писарєв за нашим проханням виконає шедеври С. Рахманінова – Концерт №2 для фортепіано з оркестром (звуковий символ фестивалю) та Рапсодію на тему Паганіні. Саме цей піаніст відкривав перший концерт Рахманіновського фестивалю в 1998 році. А два роки тому Писарєв здійснив сумісно з нашим чудовим філармонійним оркестром (диригент Ю. Янко) проект по реставрації останнього в Росії виступу С. В. Рахманінова: за один вечір! були блискавично виконані три найскладніші В СВІТОВІЙ МУЗИЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ концерти для фортепіано з оркестром – П. Чайковського №1, Ф. Ліста №1 та С. Рахманінова №2.
3 квітня заключним акордом переможців Міжнародного конкурсу вокалістів імені Івана Алчевського «Алчевський-дебют» закінчується конкурс, але продовжується фестиваль.
4 квітня. Розширюючи «звукові обрії» Фестивалю, посилюючи українську національну інтонацію в концерті «С. Рахманінов та фольк-поп-джаз», буде репрезентовано Парад ансамблів народних музичних інструментів: «Музичний сувенір» (кер. С. Невєров, Н. Костенко), «Слобожаночка» (кер. Л. Панова), «Акорд» (кер. Н. Костенко), «Ярмарок» (кер. В. Гейко), «Цим Бан До и Ко», «Весела Банда», «3+2» (кер. І. Снєдков). Керує Парадом професор Ігор Снєдков.
Співзвуччя арфи, фортепіано та органу доповнять темброву палітру концерту, учасники якого – лауреати міжнародних конкурсів арфістка Іріада Побережна (США), піаніст Ільдар Ханнанов (США) та органіст Станіслав Калінін (Україна).
5 квітня відбудеться концерт лауреата міжнародних конкурсів Дмитра Оніщенко. В його виконанні прозвучать Музичні моменти та Соната B-dur Ф. Шуберта, Музичні моменти та Варіації на тему Кореллі С. Рахманінова. Цікаво, що вперше цей чудовий піаніст виступав в Рахманіновському фестивалі, коли вчився в 6-му класі. Рік тому, в Чотирнадцятому фестивалі він яскраво виконав Другий та Третій концерти С. В. Рахманінова. В наступному Фестивалі піаніст планує виконання всіх концертів С. Рахманінова.
6 квітня відбудеться концерт, яскрава програма якого привабить багатьох шанувальників вокальної, фортепіанної та симфонічної музики у виконанні артистів з США – Діна Вайтсайда, Тараса де Сіна, Степана Баркі та Академічного симфонічного оркестру Харківської обласної філармонії. Програма концерту демонструє великий діапазон стилів та жанрів – від В. А. Моцарта – до П. Чайковського та М. Лисенка.
5 – 6 квітня у Фестивалі планується робота Х Ювілейного Міжнародного науково-теоретичного симпозіуму: «С. Рахманинов: на зламі століть. С. Рахманінов та культура України», який складається з двох конференцій – музикознавчо-філософської та культурологічно-юридичної, які стали цілісністю. Відомі музикознавці, культурологи, філософи, психологи та юристи України, Росії, Канади, США, Нідерландів, Японії, Естонії і Сербії дали згоду працювати в симпозіумі.
Кафедра культурології Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (завідувач кафедри – доктор філософських наук, професор Лозовой Віктор Олексійович) проводить конференцію «Мультікультуралізм та культура України».
Крім того, відбудуться майстер-класи відомих учених-музикознавців: заслуженого діяча мистецтв Росії, доктора мистецтвознавства, професора Московської державної консерваторії Медушевського В’ячеслава В’ячеславовича; академіка, професора Ростовської державної консерваторії Бекетової Наталії Вікторівни; доктора мистецтвознавства, професора Санкт-Петербурзької державної консерваторії Скафтимової Людмили Олександрівни; професора університету Пібаді (Меріленд, США) Ільдара Ханнанова та інш. Очікується також концерт-лекція лауреата міжнародних конкурсів Івана Мощука (США) для творчої та юридичної молоді Харкова.
Робота симпозіуму відбудеться в Конференц-залі Академії правових наук (вул. Пушкінська, 70), яка вже вп’яте люб’язно надає своє приміщення.
7 квітня на Концерті-закритті виступить піаніст з США – лауреат міжнародних конкурсів, член Всесвітнього Рахманіновського товариства Іван Мощук, який в минулому фестивалі скорив харківську публіку виконанням сольної програми з творів С. Рахманінова та американських композиторів. В цьому фестивалі він репрезентує Концерт для фортепіано з оркестром №1 С. Рахманінова. В другому відділенні прозвучить Концерт для фортепіано з оркестром №3 С. Прокоф’єва у виконанні Наталії Золотарьової – лауреата міжнародних конкурсів, талановитої учениці Андрія Писарєва.
Звертаємо увагу, що концерт Закриття Фестивалю відбудеться о 14 годині, всі інші концерти – о 18:30. Концерти 30 березня та 3 квітня проходять в Будинку органної та камерної музики, інші концерти (2, 4, 5, 7 квітня) – в залі Харківської обласної філармонії.
Фестиваль проводиться при підтримці Міністерства культури України, Харківської обласної державної адміністрації, Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», Благодійного фонду на честь сім’ї Алчевських та Генерального Консульства Російської Федерації в Харкові.
Девіз фестивалю: «Из всех богов наибожайший бог музыки» (Ігор Северянін)
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль "С. Рахманінов і українська культура"
Джерело: visti.tv
|