"Вечір пам'яті Ісаака Паїна" | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Батов Олег
Рожок Зоя
Мигаль Ярослав
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Торибаєв Айдар
Кияновська Любов Олександрівна
м. Львів
27 квітня 2012, п'ятниця, 07:00
Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
"Вечір пам'яті Ісаака Паїна"

Концерт пам’яті до 100-річчя від дня народження (1912-1999) видатного львівського диригента, педагога, заслуженого артиста України Ісаака Паїна, який понад 40 років присвятив «головній справі свого життя» – Львівському симфонічному оркестру. Працюючи натхненно та чесно, він був небагатослівним, творячи атмосферу правдивої інтелігентності власною мудрою, а втім, іронічно-толерантною манерою. Увесь цей час Ісаак Паїн віддано служив мистецтву Музики.

Виконують:
Айдар Торибаєв (диригент)
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії.
Зоя Рожок (сопрано)
Любов Кияновська (вступне слово)
Олег Батов
Ярослав Мигаль

Програма:
М. Брух. «Kol nidrei»
М. Колесса. Симфонія № 2 (ч. 2)
Р. Глієр. Концерт для голосу з оркестром
П. Чайковський. Симфонія №5

Ісаак Ізрайлевич Паїн

Ісаак Ізрайлевич Паїн народився 21 січня 1912 р. у м.Києві в сім’ї лікарів. Першою вчителькою по фортепіано була Ганна Давидівна Таугман, згодом Ольга Олександрівна Тринітатська. У консерваторії (1924) Ісаак навчався у відомого проф.Костянтина Михайлова. У 16 років Ісаак самостійно, проти волі батьків та викладача зі спеціальності, прийняв рішення вступати на диригентський факультет. У 1932 р. закінчив Київський муздрамінститут ім.М.Лисенка по класу фортепіано у проф.Костянтина Михайлова та диригування у відомого диригента Давида Бертьє.

1931 р. – диригентська та педагогічна праця: у Київській консерваторії (читка партитур та техніка диригування); у цьому ж році був призначений диригентом симфонічного оркестру інституту ім.М.Лисенка (м.Київ).

1933-1939 рр. – диригент симфонічного оркестру Радіокомітету у м.Києві.

У жовтні 1939 році був скерований до Львова для організації музичного мовлення на Львівському радіо. Великою подією у грудні цього ж року було створення Ісааком Паїном та відомим композитором і диригентом Миколою Колессою першого державного симфонічного оркестру Львівського радіокомітету, який пізніше став філармонійним.

І. Паїн продемонстрував високий рівень диригентської майстерності, поєднуючи якості чуйного вихователя оркестру з вмінням надзвичайно музикального інтерпретатора. Ясними і точними, дуже опанованими і завжди зрозумілими рухами передає Паїн оркестру свої музичні задуми, диктуючи свою волю, дбайливо і уважно пильнує кожного виконавця, надзвичайно старанно опрацьовує всі деталі. Дякуючи розвинутій та зрозумілій диригентській техніці, прекрасно підпорядковує оркестр, переборюючи труднощі, які виникли в силу короткого періоду праці молодого колективу і отримує повну свободу інтерпретації, чудово добивається звучання фраз та мелодичних ліній, виразно передає побудову форми виконуваних творів.

Молодий оркестр, створений за кілька тижнів, зарекомендував себе дуже добре. Складається з багатьох надзвичайно добрих місцевих музикантів та біженців, які у військовий період прибули з найрізноманітніших сторін до Львова.

Концерти Львівського симфонічного оркестру користувались великим успіхом у слухачів, програми були змістовними та цікавими. Вони ознайомлювали львів’ян з музичними творами російської та української класики, з досягненнями радянських композиторів; постійно включались в програми концертів і кращі взірці творчості класиків західноєвропейської музики.

У січні 1940 року була організована Львівська державна філармонія і оркестр був переданий у її відання. Згодом організовувались виїзні концерти, почалося повноцінне творче життя колективу. Незважаючи на те, що колектив був новоствореним, музиканти зуміли зберегти добрі оркестрові традиції, які були до цього часу. «Я звик до наших оркестрів, де розмовляли і порядок навести було важко,– говорив І.Паїн.– Тут музиканти сиділи не ворухнувшись і звикли до порядку, я був приголомшений цим, вони слухали кожне слово».

Особливе місце у музичному житті Львова займали літні концерти під відкритим небом. Ісаак Ізрайлевич був ініціатором побудови у Стрийському парку літньої естради, де проходили ці концерти.

Ісаак Ізрайлевич Паїн впродовж п’ятидесяти років стояв на чолі Львівського симфонічного оркестру. Ним проведено безліч концертів та фондових записів, записано декілька платівок. Під його керівництвом симфонічний оркестр Львівської філармонії став одним з кращих колективів України.

Диригуючи сотнями програм з творів світової музичної класики, Ісаак Паїн постійно пропагує українську музику, в тому числі твори львівських композиторів С.Людкевича, В. Барвінського, Р.Сімовича, А.Солтиса, А.Кос-Анатольського, Д.Задора, В.Флиса, І.Вимера, М.Скорика. Їхнє симфонічне письмо імпонувало йому, знав усіх особисто, творчо співпрацював і радився з ними.

У його виконанні у Львові зазвучали такі монументальні полотна, як ораторії «Створення світу» та «Пори року» Й. Гайдна, Requiem Г. Берліоза та Дж.Верді, Missa solemnis Л.Бетховена, «Дзвони» С.Рахманінова, «Іоанн Дамаскін», «Після прочитання псалму» С. Танєєва, симфонії Й.Гайдна, В.А.Моцарта, Л.Бетховена, С.Рахманінова, С.Прокоф’єва, Д.Шостаковича, Б.Лятошинського, Л. Ревуцького та ін.

Ісаак Ізрайлевич був блискучим акомпаніатором, з ним виступали солісти зі світовим іменем – С.Ріхтер, Д.Ойстрах, Г.Гінзбург, М.Ростропович, В.Крайнєв, Г.Кремер, Т.Грінденко, М.Полякін і багато інших.

Ісаак Паїн був також відмінним піаністом. Л.Мазепа згадує концерт, на якому маестро виконував на фортепіано партію клавесина в одному з Concerto-grosso Г.Ф.Генделя, рівночасно головою, а іноді рукою диригуючи оркестром. Л.Мазепі також запам’яталося його виконання «Прощальної симфонії» Й.Гайдна, коли біля пультів оркестрантів горіли свічки. В останній частині музиканти по черзі гасять свічки й тихенько покидають сцену. Останнім свічку згашував диригент і тишком-нишком йшов за куліси…

Протягом багатьох років Ісаак Паїн був у тісному творчому контакті з видатними композиторами Д.Шостаковичем, Б.Лятошинським, А.Хачатуряном, О.Кабалевським. Р.Глієром, О.Тактакішвілі, твори яких часто виконував у Львові та в гастрольних концертах.

Хоч Ісаака Паїна постійно супроводжував успіх, його, як і більшості євреїв, не оминула так звана «п’ята графа», яка обмежувала доступ громадян СРСР єврейської національності до керівних посад та применшувала їхні заслуги у сфері культури. Несправедливо був недооцінений з боку керівництва і неодноразово зазнавав принижень зі сторони ідеологізованої влади. Перший раз, коли після фронту, повертаючись назад до Львова, з великими труднощами поновився на своїй посаді; другий – коли після 25-річної праці з оркестром його викликали і запропонували звільнитися.

З 1946 р. свою творчу роботу у Львівській філармонії Ісаак Паїн поєднував з плідною педагогічною діяльністю у Львівській консерваторії на кафедрі диригування, де працював до 1993 р.

За роки педагогічної діяльності виховав ряд обдарованих учнів, які успішно працювали й працюють по різних містах України та країнах близького зарубіжжя: заслужений артист України М.Хиврич; диригент Львівського театру опери та балету С.Арбіт; заслужений артист РРФСР, диригент Новосибірської опери Г.Орлов; заслужена артистка РРФСР Е.Усиченко, народний артист України, головний диригент естрадно-симфонічного оркестру (м.Київ) Р.Бабич; диригент симфонічного оркестру Львівського Університету Р.Хабаль; заслужені працівники культури УРСР І.Керецман, Г.Карбованець; професор, зав.кафедрою оркестрового диригування ЛНМА ім.М.Лисенка О.Геринович та багато ін.

За високу якість педагогічної та виховної роботи Ісааку Ізрайлевичу неодноразово винесено подяки та відзначено почесним та науковим званням: заслужений артист України (1958), доцент (1966).

З 1993 р. мешкав у Нью-Йорку (США), де помер – 16 грудня 1999 р.

Феномен успіху Ісаака Паїна полягав в тому, що у своїй диригентській та педагогічній діяльності, крім музичного обдаровання, зумів поєднати декілька талантів: як мудрого організатора, уважного вихователя, так і талант вміння спілкуватись з людьми, а найперш – вміння їх любити. Він був яскравою особистістю і гуманною людиною. «Ми любили його, з ним було цікаво…», – так скажуть згодом про нього оркестранти.


Колективи: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Виконавці: Олег Батов, Зоя Рожок, Ярослав Мигаль
Диригенти: Айдар Торибаєв
Музикознавці: Любов Кияновська
Концертні організації: Львівська обласна філармонія
Джерело: Львівська обласна філармонія

      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
110816_110.jpg