|
З 15 до 17 вересня 2016 р. у Львові відбудеться фестиваль творчостi Людоміра Ружицького
15 вересня 2016, четвер
Поширити у Facebook
16 та 17 вересня симфонічні концерти відбудуться у Львівській обласній філармонії. Серед виконавців, Шимон Кшешовєц (скрипка, Краків), Сергій Григоренко (фортепіано, Львів), Галицький академічний камерний хор (Львів), Камерний хор «Глорія» (Львів), Симфонічний оркестр Нижньосiлезької філармонії (Польща), диригенти Шимон Маковскі (Польща) та Володимир Сивохіп (Львів).
Людоміра Ружицького зараховують до найвидатніших польських митців першої половини ХХ століття. Його інтерес до музики не випадковий – майбутній видатний композитор, диригент та педагог народився 18 вересня 1883 року у Варшаві, в сім’ї професора консерваторії Олександра Ружицького. Під батьковим керівництвом молодий Людомір вступив до Варшавської консерваторії, яку закінчив з відзнакою у 1904 році. Продовжив навчання у Берліні, в Королівській музичній академії під керівництвом ЕнгельбертаХумпердінка.
В 1905 Ружицький зі своїми друзями Каролем Шимановським, Аполінарієм Шелюто і Гжегожем Фітельбергом заснували Спілку молодих польських композиторів. Людомір також входив до об’єднання «Молода Польща», члени якого прагнули змін у всіх формах мистецтва й намагалися доносити до поляків сучасні досягнення та нові ідеї. Ружицький виступав проти провінціалізму та академічної рутини. І хоч існування «Молодої Польщі» було нетривалим, та воно дало поштовх розвитку мистецьких ідей і відкрило широкому загалу нові імена.
Кар’єра та творчість Людоміра Ружицького отримали шанс для розквіту у Львові. Тут він працював диригентом та професором консерваторії по класу фортепіано з 1907 до 1911 року. Саме у Львові Ружицький почав сам писати музику та дебютував на оперній сцені.
Після львівського періоду життя композитор на короткий час повернувся до Варшави, потім жив в Парижі та Берліні, де його і застала Перша світова війна. У 1919 він знову поїхав до Варшави і прожив у рідному місці до 1944. Після Другої світової композитор переїхав до Катовіце, де працював деканом місцевої Музичної школи до своєї смерті у 1953.
Творчість Людоміра Ружицького характеризує його велика любов до експериментів у різних жанрах, неоромантизм та міцний зв'язок з польською культурою. Він використовував у своїх творах народні мотиви, створюючи насичені та яскраві композиції. Найвидатнішим твором Ружицького називають балет «Пан Твардовський». Він став першим польським балетом, який отримав міжнародне визнання і підкорив сцени театрів Європи. Лише у Варшаві «Пана Твардовського» ставили 800 разів! Також Людомір Ружицький написав вісім опер («Казанова», «Ерос і Психея»), дев’ять симфонічних поем «Болеслав Сміливий»), численні твори для фортепіано, камерні композиції та пісні.
Попри складнощі міжвоєнного часу Людомір Ружицький досягнув надзвичайного успіху в Європі та вписав своє ім’я в історію нової польської музики як один з її творців
Колективи: Камерний хор "Глорія", Галицький академічний камерний хор
Диригенти: Володимир Сивохіп
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Джерело: Львівська філармонія
|