|
«Композитор-професіонал повинен уміти писати все!»
З 13 вересня по 13 жовтня в Києві відбудеться Міжнародний фестиваль «Дні музики Мирослава Скорика», присвячений 75-річчю від дня народження видатного маестро
11 вересня 2013, середа
Поширити у Facebook
Мирослав Михайлович — композитор, музикознавець, диригент, піаніст, педагог, художній керівник Національної опери України, Шевченківський лауреат, Герой України, і це ще не всі регалії, які має Скорик.
Він походить з інтелігентної родини (троюрідний племінник славетної Соломії Крушельницької).
Його знаменита «Мелодія» більше ніж хіт, бо її можна почути щоденно у самих різних місцях: у передачах на телебаченні й радіо, вона лунає з вікон квартир і авто, у виконанні найславетніших музикантів і аматорів, які грають у ресторанах та на вулицях...
Старше покоління, якщо запитати, які пісні й твори Скорика вони знають, наспіває «Намалюй мені ніч», «Не топчіть конвалій», «Жоржини», «Нічне місто», а шанувальники класики назвуть оперу «Мойсей», «Гуцульський триптих», «Карпатський концерт», балети «Повернення Баттерфляй», «Каприси долі», «Перехрестя», кантату на вірші Т. Шевченка «Гамалія», реквієм... Палкі прихильники джазу пригадають, що у творчому доробку маестро є чимало популярних пісень та музики до більш ніж сорока фільмів («Тіні забутих предків» Параджанова, «Як козаки куліш варили», «Високий перевал», «Гуси-лебеді летять», «Царівна», «Лис Микита»)...
Мирослав Михайлович поєднує творчу й викладацьку діяльність. Нагадаємо, у нього навчалися композиції такі відомі митці, як Євген Станкович, Іван Карабиць, Освальдас Балакаускас, Анна Гаврилець, Віктор Степурко, Олег Кива, Олександр Козаренко, Віктор Теличко, Іван Небесний, Леся Горова, Володимир Зубицький та інші, також Скорик є професором двох Національних музичних академій — Києва та Львова, художній керівник Національної опери України і Міжнародного фестивалю «КиївМузикФест», а ще він встигає працювати в оркестрі «Академія» ЛНМА ім. Лисенка та Академічному молодіжному симфонічному оркестрі «INSO-Львів». Скорик — почесний співголова Національної спілки композиторів України (разом із Станковичем). Маестро поєднує два міста — Львів і Київ.
— Композитор-професіонал повинен уміти все писати, — вважає М. СКОРИК! — Натхнення можна довго чекати, бо воно з’являється або не з’являється... Процес написання музики у кожного композитора індивідуальний. Мелодія може прийти зненацька, в будь-який час, навіть уві сні. Коли довго працюєш над однією великою ідеєю, то не виключаєшся, можеш займатися чим завгодно, але постійно про це думаєш. Якщо з’являється щось цікаве, то я запам’ятовую, а потім приходжу і записую. Я вважаю, що маю велике щастя — писати музику і реалізовувати себе в улюбленій справі.
Протягом місяця концерти, вистави і творчі зустрічі відбуватимуться у Національній опері, філармонії, Великому залі НМАУ і Національній академії мистецтв України.
Дні Скорика відкриються оперою «Мойсей». Головну партію виконає соліст Національної опери України Сергій Магера, а за диригентський пульт стане Фахраддін Керімов (Азербайджан). «Мойсей» розкриває інтернаціональну тему, вона торкається всіх народів, особливо тих, хто бореться за свою незалежність і будує свою країну. Подібно до персонажів поеми Івана Франка, за твором якого написано лібрето Богданом Стельмахом, Україна також намагається знайти свій шлях у бурхливому морі внутрішніх і зовнішніх проблем. Часом несеться вперед, а то кидається в різні боки. Життєві ситуації та персонажі повторюються ніби примари Мойсея. Нагадаємо, поема написана 1905-го, а здається, що розповідає про сьогодення!
— Задум створення «Мойсея» я мав давно, — зізнається Мирослав Михайлович. — Його підказав мій батько (він був істориком за фахом). Та різні обставини не давали можливості здійснити задумане. Коли директор Львівської опери Тадей Едер запропонував написати «Мойсея» для їхнього театру, то я з радістю погодився. Від самої ідеї до її втілення пройшло два роки. Були проблеми зі спонсорами. Едер стукав у всі двері. Навіть звернувся до Любомира Гузара. Саме він передав нашого листа Понтифіку. Тодішньому Папі Римському Івану Павлу II наша ідея створити оперу на біблійний сюжет сподобалась... Я писав оперу на трьох континентах. Спочатку у Львові, потім переїхав до Америки, а згодом і до Австралії...
Нагадаємо, прем’єра відбулася у Львівському театрі опери та балету ім. С. Крушельницької у 2001 р. (її приурочили до першого офіційного візиту Папи Римського Івана Павла II в Україну), а у Національній опері «Мойсей» з’явився в афіші у 2006 р.
У фестивалі візьмуть участь видатні українські виконавці, провідні колективи, музиканти зі світовим визнання: диригент Раймонд Янссен (Нідерланди), скрипалі Олег Каськів (Швейцарія), Юрій Харенко (США), піаніст Дмитро Онищенко (Україна — Росія), а також симфонічний оркестр Національної філармонії України (диригент Микола Дядюра), Національний академічний симфонічний оркестр України (диригент Володимир Сіренко), Національна академічна капела «Думка» (художній керівник Євген Савчук) та інші.
24 вересня у Національній музичній академії України відбудеться творча зустріч із маестро, в якій візьмуть участь відомі музикознавці з України, Росії, Польщі та Німеччини. А ввечері у філармонії пройде концерт під назвою «Симфонічний вимір Мирослава Скорика» . У програмі прозвучать: Концерт №5 для скрипки з оркестром, Концерт для віолончелі з оркестром, «Балада про Дніпро» для басу і симфонічного оркестру, частини з твору «24 каприси» для симфонічного оркестру за авторством М. Скорик — Н. Паганіні. Солісти: Олег Каськів (скрипка, Швейцарія), Сергій Ковнір (бас, Україна), Олександр Пірієв (віолончель, Україна), диригент Микола Дядюра (Україна).
Меломани не пропустять вечір Alma Mater 26 вересня. У консерваторії виступить Камерний оркестр Національної музичної академії України (диригент Ігор Андрієвський), а соло на фортепіано виконає ювіляр, підтримають Мирослава Скорика колеги-піаністки — Тетяна Андрієвська та Марія Пухлянко.
28 вересня Національна філармонія України запросить послухати симфонічні твори Мирослава Михайловича: Концерт №2 для фортепіано з оркестром, Кантату «Гамалія», Концерт №3 для скрипки з оркестром, «Карпатський концерт» для оркестру. Солісти: Юрій Харенко (скрипка, США), Дмитро Онищенко (фортепіано, Україна — Росія), диригент Федір Глущенко (Росія).
6 жовтня у Національній академії мистецтв пройде вечір «Камерний світ Мирослава Скорика». Солісти: Кирило Шарапов (скрипка), Олег Безбородько (фортепіано), Ганна Нужа (віолончель), Богдана Півненко (скрипка), Назарій Пилатюк (скрипка) і музиканти ансамблю «Київські солісти» під орудою диригента Раймонда Янссена (Нідерланди).
Маестро-педагог познайомить слухачів зі соєю «Школою». 10 жовтня у залі НМАУ прозвучать твори Карабиця, Киви, Станковича, Зубицького, Степурка, Гаврилець, Козаренка, Фроляк і самого Скорика, які виконає Оркестр і Хор ім. П. Майбороди Національної телерадіокомпанії України під орудою Володимира Шейка.
Закриється фестиваль 13 жовтня в Національній опері балетом «Каприси долі» на музику Паганіні — Скорика (хореографія Віктора Литвинова). Це історія про творця. Маестро мав багато імен: колись він був Моцартом, Бетховеном, Паганіні... Він — уособлення Божого дару, який випадає на долю майстра й виділяє його з натовпу. Два кохання зустріне герой: Мрію і Пристрасть. Мрія так і залишиться мрією, а Пристрасть належатиме не йому одному... Натовп у захваті від його мелодії, підкине Маестро до небес. Та з висоти дуже боляче падати... і ніхто навіть не помітить, що музикант лежить під ногами натовпу, слухаючи свою музику, яка залишиться навічно у серцях людей...
Сьогодні Мирослава Михайловича називають класиком сучасності. Духовність та шляхетність закладені в ньому генетично (Скорик є нащадком стародавніх галицьких родів, усі представники яких належали до мистецької, наукової й духовної інтелігенції). Відомі мистецтвознавці вивчають і уважно аналізують твори композитора, та глибокий аналіз творчості митця ще попереду, бо щорічно Скорик радує своїх прихильників новою музикою. Митець має свій почерк, і його твори не сплутаєш з іншими. Киянам та гостям нашої столиці випадає рідкісний шанс «наживо» почути краще з кращих, а також поспілкуватися з маестро, відвідавши «Дні музики Мирослава Скорика».
Автор: Тетяна Поліщук
Композитори:Мирослав Скорик
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль «Дні музики Мирослава Скорика»
Джерело: Газета "День"
|