Композитор без нот: історія Василя Барвінського з Тернополя | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Композитор без нот: історія Василя Барвінського з Тернополя
Композитор без нот: історія Василя Барвінського з Тернополя
14 листопада 2023, вівторок
Поширити у Facebook

У 1948 році за тиждень до 60-річчя композитора і директора Львівської консерваторії Василя Барвінського викликають у Київ і там арештовують. Він власноруч підписав дозвіл на знищення усіх своїх творів. У цій статті — історія уродженця Тернополя, якого радянська влада ув’язнила на 10 років в Мордовії.



Радянська влада зробила все, щоб про Василя Барвінського забули. Про це в документальному серіалі "Мандрівка довоєнним Тернополем" Суспільному розповіла викладачка Львівського музичного фахового коледжу ім. С. Людкевича Уляна Косменко.

"20 лютого 1888 року в Тернополі в сім’ї Олександра Барвінського народжується син Василь. Рід Барвінських — один з найдавніших в Україні, він подарував багатьох діячів української культури. Це була родина справжньої української інтелігенції, яка щодня тяжко працює для долі свого народу", — каже Уляна Косменко.

Сім’я Барвінських жила в правому крилі бурси у Тернополі, не маючи власного будинку. Зараз це зараз будинок по вулиці Качали, 5. Олександр Барвінський був послом Австрійського парламенту і захищав національні інтереси українців Галичини, згодом він очолить державний секретаріат освіти і віросповідань Західно-Української Народної Республіки.

За словами Уляни Косменко, в житті Василя Барвінського відбулася визначальна зустріч.

"Це Лисенко послухав і сказав: "Так, йому варто вчитись музики, це буде добрий музикант". Після навчання у Львові — Прага. Там навчається і виступає з концертами. Василю Барвінському пророкують карколомну кар’єру в Європі. Він чудово робить там кар’єру, розкішну, як піаніст. Він уже починає концертувати".

У Празі він знайомиться з дівчиною, яка так само любить фортепіано, як і він. Наталя стане коханням всього його життя.

"Василь Барвінський сидів у класі й імпровізував, в той час по коридорі консерваторії ішла його майбутня дружина Наталя Пулюй. Так відбулося перше знайомство крізь призму фортепіано, музики і відразу перше кохання. Він одружується з дочкою провідного європейського вченого Пулюя. Входить в також високу інтелігентну вже не тільки в українську, але й європейську родину вчених".

Та попри успіх Василь Барвінський вирішив повернутися в Україну. Старша наукова співробітниця музею Соломії Крушельницької у Львові Роксоляна Пасічник розповіла про документ, який пояснює таке рішення композитора.

"Я, всупереч моїм первісним намірам залишитися в Празі, на бажання мого батька переїхав літом 15-го року до Львова". От основний аргумент був. Це те, що його попросив батько, а він був для нього великим авторитетом. Він зробив свій вибір на користь суспільства".

За її словами, в Україні він хотів створити професійний рівень музичного життя. Василь Барвінський розширює мережу філій музичного інституту. Так, у 1927 році, відкривають філію у Тернополі, звідки родом композитор. Він не здогадується, що проти нього вже давно збирають доноси, вигадують звинувачення у шпигунстві та зраді.

"Людина, як ніколи нікому нічого поганого не зробила. Коли є бажання знищити, завжди знайдеться за що і можуть приписати все. У 1948 році його заарештовують. У в’язниці Василь Барвінський своєю рукою підписує дозвіл на знищення творів. Він отримав 10 років радянських таборів і до кінця життя тавро "ворог народу".

"У музиці Василь Барвінський — імпресіоніст. Він така ніжна, витончена, високошляхетна душа, що як карного злочинця його саджати, це просто не вкладалося в жодну голову. Тим більше ректора, директора Вищого музичного інституту, тоді вже консерваторії", — говорить Уляна Косменко.

За її словами, він 10 років був нарізно з дружиною. Вони відбували покарання у сусідніх таборах.

"Він сидів разом з Йосипом Сліпим. Вони були в одному бараку. Їх саджали навпроти і вони мусили терти цеглу об цеглу. Митрополит Йосип Сліпий і ректор консерваторії Василь Барвінський, вони сиділи в тих робах і там, на тому подвір’ї, мовчки терли цеглу. Єдина зустріч з дружиною була на засланні. Наглядач сказав, якщо вони будуть розмовляти, то тільки російською. І вони просто тих пів години мовчки трималися за руки".

Після заслання Василь Барвінський шукав свою бібліотеку та свої рукописи. Він сподівався, що вони є.

"Твори, у яких була праця його життя, найпотаємніші думки, мрії знищені. Він — композитор без нот. Із назавжди підірваним здоров’ям Василь Барвінський з пам’яті по крихтах відтворює втрачені партитури", — каже Уляна Косменко.

Після заслання Василь Барвінський складає список своїх творів разом із доктором мистецтвознавства Стефанією Павлишин.

"Найважливіше, що є в цьому списку, а він написаний після повернення із заслання, — Василь Барвінський подає список творів, які пропали або були знищені. І якимось чудом, дивом деякі його твори від учнів, їх переписували від руки, вони знаходяться в різних куточках світу. Десь хтось в якихось своїх домашніх архівах сховав. І потроху вони повертаються", — розповіла Роксоляна Пасічник.

За її словами, найвідоміший твір Василя Барвінського — фортепіанний концерт. Його шукали майже пів століття і віднайшли в Аргентині.

"Його творчість потребує не тільки високої виконавської майстерності, але й тонкості, глибини самих відчуттів. Тепер ми, живучи в незалежній Україні, маємо розповісти про цього композитора, щоб його почули й зіграли у всьому світі", — каже піаніст Тернопільської обласної філармонії Олег Кирилюк.

За що інтелігента, лірика і закоханого в музику композитора мордували в таборах і знищили його твори, розповіла викладачка Львівського музичного фахового коледжу ім. С. Людкевича Уляна Косменко:

"Основна причина — це прагнення знищити яскраві постаті української культури. Довести, що українського мистецтва високого рівня просто немає. Василь Барвінський мав можливість отримати світове визнання, залишившись в Європі. Однак він повертається в Україну, щоб присвятити своє життя розвитку професійної музики в Галичині. Трагічна історія його життя показує — тоталітарна радянська влада винищує найталановитіших українців, їхні праці, їхню інтелектуальну спадщину. Та пам'ять про талановитого композитора знищити не вдалося. Заборонені твори Барвінського звучать і звучатимуть".



Автор: Ірина Моргун
Джерело: suspilne.media





Інші:

Актуальність опери у вічних питаннях
День пам’яті Дмитра Гнатюка
30-ліття «Віртуозів Львова»
Новий жанр у кіно: Анастасія Мамонтенко представляє «Маніфест духовного андеграунду»
Навіщо оркестру диригент: відповідь, яка здивує навіть меломанів
Міг навчати музики, але обрав бій за майбутнє без війни: чому вчитель обрав гармату замість класу
Дніпровський режисер поставив спектакль у Маріупольському театрі
Як у Львівському органному залі лікують душі музикою
100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
21.jpg