Театр ушанував пам’ять Маестро. Диригент Костянтин Старовицький загинув у лавах ЗСУ на Донеччині | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Театр ушанував пам’ять Маестро. Диригент Костянтин Старовицький загинув у лавах ЗСУ на Донеччині
Театр ушанував пам’ять Маестро. Диригент Костянтин Старовицький загинув у лавах ЗСУ на Донеччині
19 грудня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

В афіші Київської опери на Подолі 15 грудня значилася іскрометна комічна опера юного Джакомо Россіні «Шлюбний вексель». Проте настрій зали перед виставою був стримано-зосереджений: адже присвячено її було пам’яті Костянтина Старовицького, музиканта і диригента, який загинув 4 квітня 2023 року на Краматорському напрямку. Позивним 40-річного воїна був «Маестро»…

У музичному училищі в рідному Херсоні спеціалізацією Костянтина був фагот. А ось Національну музичну академію в Києві він закінчив уже за фахом оперно-симфонічного диригування (тут його вчителем був славетний Володимир Кожухар). Дебютна вистава Костянтина Старовицького як диригента-постановника – комічна опера «Ріта» Гаетано Доніцетті – здобулася аж на чотири номінації на престижну премію «Київська пектораль-2016» і шість років ішла на сцені Київської опери.

Це зробило Костянтина відомим у музичних колах. А в оригінальному оркеструванні партій дерев’яних духових інструментів він виявив ще й неабиякий композиторський хист. У наступні роки, не залишаючи роботи в різних оркестрах як музикант, Старовицький був організатором низки яскравих оперних подій.

Напередодні великої війни Костянтин отримав запрошення до Берлінської оперної академії. Але натомість із перших днів повномасштабного вторгення пішов захищати Україну в лавах ЗСУ. Він воював спершу на Чернігівщині, потім на Харківщині й на Донеччині. Земний шлях Костянтина Старовицького обірвався під час ворожого обстрілу з “Града”.

Але вистави Костянтина Старовицького живуть. Одна з них – «Шлюбний вексель», де він виступив не лише автором ідеї постановки, а й співавтором зграбного українського перекладу, який так добре звучить в усіх аріях та ансамблях на вустах артистів-співаків. Цього вечора вони особливо старалися, щоб бути гідними задуму свого полеглого колеги.

Прекрасно звучав дуже молодий за віком камерний оркестр під орудою Алли Кульбаби. Партії юних закоханих героїв, Фанні та Едоардо, з блиском виконали Ганна Зарецька і Микита Олійник. У ролі колоритного й недолугого Тобіаса Мілля, що проти її волі прагне видати дочку Фанні за американця, багато разів зривав оплески наділений великого обсягу рухливим баритоном і яскравим комедійним хистом Сергій Макієнко. Його гідним партнером у ролі Слука, який вирішує відмовитися від Фанні і сприяти щастю закоханих, став Роман Лещов.

Яскравим був дебют молодої володарки тембрально насиченого лірико-драматичного сопрано Ганни Семець у партії служниці Кларіни, яка теж мріє про власне щастя і, схоже, здобуває його. Гідно доповнював ансамбль солістів теж молодий бас Володимир Щур у ролі слуги Нортона. Не можна не відзначити й того, що режисура Лади Шиленко з кожною новою виставою наділяє спектакль усе новими сценічними барвами. Тож заслуженою нагородою  стали вже звичні для Київської опери на Подолі багатохвилинні овації.

І все ж ця вистава була насамперед меморіальна. Перед її початком звучали спогади про Костянтина Старовецького. Влучний і моторошний  відгук музикознавця Галини Дуб містила програмка: «Такі професіонали здобувають освіту близько 20 років, їх – одиниці й вони незамінні. Багато зі своїх планів він просто не встиг реалізувати. Втілити його ідеї замість нього ми не можемо, бо тут важливі саме його бачення та відчуття музики».

…Обсяг наших непоправних утрат в усіх царинах приводить часом до думки: а чи варто виконувати в тилу комічні опери, коли на фронті гинуть наші захисники? Відповідь підказують «Спогади» Вінстона Черчілля: під час особливо жорстоких нальотів на Лондон у місті діяли всі театри. Адже це стало ще однією ознакою рішучості британців протистояти гітлерівській навалі.

Тож і заповнені театри Києва доводять сьогодні: українська культура, яку прагне знищити злий карлик у кремлі, жива й житиме. Але всі ми, хто зараз у відносно безпечному тилу, повинні щохвилини пам’ятати заклик сестри Костянтина Старовицького Світлани до зали Київської опери на Подолі перед початком меморіальної вистави пам’яті її брата:

НЕВТОМНО ДОПОМАГАЙТЕ ЗСУ ВСІМ, ЧИМ ТІЛЬКИ МОЖЕТЕ.

Бо саме героїчні хлопці на сході й півдні, стримуючи орківські орди, дають сьогодні Україні ще один історичний шанс.






Автор: Максим Стріха
Концертна організація: Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей і юнацтва
Джерело: novynarnia.com



Інші:

VR-вистава "Книги Якова" у La Mama, Центрі Курбаса і ще 5 країнах одночасно
“Квіти від сну Recitativo-Fantasia”
Пол Веслі («Зоряний шлях», «Щоденники вампіра») зіграє головну роль та стане одним із продюсерів українського воєнного трилера «Невимовне»
Конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського у Коломиї: традиція, що надихає покоління
Зігріємося... музикою
ГРУДЕНЬ в львівських музеях Крушельницької та Людкевича
1 грудня "Метаморфоза" від Київського камерного оркестру в пам'ять про оперного співака, скрипаля, актора, військовослужбовця ЗСУ Ігоря Воронки
Зустрічаймо найзагадковіший місяць року разом із Національною оперою України
Події грудня від Національного будинку музики
Оголосили твори, допущені до ІІ туру Шевченківської премії 2025
Музика прийдешнього Різдва у Львівській філармонії
Балет київських митців “Снігова королева” побачать французи
Грудень у Львівському органному залі: понад 50 концертів, що створять ваш святковий настрій
Пристрасті за Параджановим
В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
52.jpg