|
У Львівській Національній Опері – балетна прем’єра
’’Симфонія танцю: світова класика і модерн"
11 листопада 2016, п'ятниця
Поширити у Facebook
Вона складатиметься з трьох одноактівок – ілюстрацій до шляху розвитку цього прекрасного виду мистецтва від романтизму до сучасності.
Це, власне, відображено в назві – ’’Симфонія танцю: світова класика і модерн".
Автор ідеї постановки саме в такому історичному розрізі – художній керівник балетної трупи театру, заслужений артист України Ігор Храмов. Епоху романтизму він запропонував відобразити дивертисментом “Pas de quatre”, який має цікаву історію.
Влітку 1845 р. у Лондон прибули три знамениті танцівниці – примадонни романтичного балету Марія Тальоні, Карлотта Ґрізі та Фанні Черріто. Директор королівського театру швидко зорієнтувався, що, якби запросити ще одну зірку – Люсіль Ґран із Данії – і зібрати їх на сцені разом, вийшов би чудовий подарунок для королеви Вікторії.
Музику замовили композиторові Ц..Пуньї, хореографію – Ж.Перро. Завдання для нього виявилось непростим. І не тому, що кожна партія, за його задумом, повинна була якнайповніше розкрити технічні й акторські можливості кожної артистки, а з тої причини, що прими відзначалися складними характерами, були суперницями і кожна мала свої побажання щодо черговості виходу на сцену, розміщення прізвищ і портретів на афішах і т.п. . Однак вихід був знайдений. Дивертисмент мав шалений успіх і відразу ввійшов у золотий запас епохи балетного романтизму.
На жаль, збереглася лише слава про цей танець, а запис його відсутній. Тому балетмейстери пізніших часів використали тільки ідею, а постановки робили свої. Найкраща з них – з 1941 р., яку здійснив А.Долін. У нашому театрі «танець для чотирьох» зреалізує балетмейстер Наталія Шарова (Філадельфія, США).
Друга одноактівка – «Видіння троянди». Цей балет романтичний за духом і музикою (композитор К.-М.Вебер), класичний – за стилем (постановка видатного хореографа ХХ століття М.Фокіна). Прапрем’єра відбулася в квітні 1911 р. в Монте-Карло, де гастролювала трупа видатного діяча російського балету С.Дягілєва (мистецькі проекти для неї проектував знаменитий художник Л.Бакст).
М.Фокіна надихнула поезія французького поета-романтика Т.Готьє, зокрема перші її рядки: «Я – дух троянди, яку ти носила вчора на балу…». Буйна фантазія балетмейстера розвинула ці кілька слів у сюжет: Дівчина, повернувшись із першого балу в своєму житті , відпочиває в кріслі; уві сні їй являється дух Троянди і запрошує на танець; схвильована, Дівчина прокидається…
Постановку цієї балетної перлини у нашому театрі здійснив Ігор .Храмов. Костюми за ескізами Л.Бакста виготовлені під керівництвом Жанни Малецької.
Вечір одноактних балетів завершить композиція «Ближче, ніж кохання». Це робота молодого київського соліста балету Артема Шошина, який задумав створити свою постановку і здійснив її в стилі модерн. Прапрем’єра відбулася нещодавно в його рідному Київському театрі опери та балету для дітей та юнацтва, а зараз переходить і на нашу сцену. М’яка оксамитова музика бароко, під яку йде спектакль, ніяк не дисонансує з сучасним танцем, який розповідає про любов. Три пари артистів передають різні стадії любові: її зародження, розквіт і затухання, повне гіркоти.
У прем’єрі, яка за один вечір подарує три чудові спектаклі(диригент-постановник Юрій Бервецький, сценограф – народний художник України Тадей Риндзак), зайнята майже вся балетна трупа театру.
Прем’єра вистави:
25 листопада о 18:00,
27 листопада о 12:00,
2 грудня о 18:00
Диригенти: Юрій Бервецький
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Концертний зал: Концертний зал Львівського Національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької
Джерело: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
|