Скрипаль світу | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Скрипаль світу
Криса Олег
Кияновська Любов Олександрівна
Сивохіп Володимир
Пилатюк Ігор Михайлович
Скрипаль світу
У Львові та Києві святкують 70-річчя від дня народження й 50-річчя концертної діяльності Олега Криси
3 жовтня 2012, середа
Поширити у Facebook

Олег Криса, скрипкаУ Львові триває Міжнародний музичний фестиваль «Контрасти».

Одна з його традицій — вшановувати видатних виконавців, які представляють на форумі свою майстерність.

Почесний гість ХVІІІ «Контрастів» — скрипаль світової слави, екс-львів’янин Олег Криса, який тривалий час живе й працює в США.

До 70-річчя від дня народження, а також до 50-річчя концертної діяльності Олега Криси Львівська філармонія готує два концерти. 5 жовтня Криса виступатиме на сцені Концертного залу ім. Станіслава Людкевича в родинному колі, разом із дружиною — піаністкою, професором Істменської школи музики Тетяною Чекіною.

У програмі — музика Людвіга ван Бетховена, Йоганнеса Брамса, Євгена Станковича, Дмитра Шостаковича, Кароля Шимановського та Моріса Равеля.

Другий ювілейний концерт Олега Криси відбудеться 7 жовтня. В ньому скрипаль виступатиме із трьома оркестрами, з якими тривалий час співпрацював: камерними — «Академія» та «Віртуози Львова» та Академічним симфонічним оркестром Львівської філармонії. Виконуватимуться твори Вольфганга Амадея Моцарта, Альфреда Шнітке та Йоганнеса Брамса.

11 жовтня Олег Васильович виступатиме в Києві разом із братом, відомим скрипалем Богданом Крисою, й музикантами Національного симфонічного оркестру України під орудою Володимира Сіренка. У програмі — твори Брамса і Шнітке, а ще на цьому вечорі вперше в Колонному залі ім. Лисенка прозвучить Симфонія-монолог для скрипки з оркестром Н. Рожко.

Творчий шлях Олега Криси розпочався з Львівської музичної спеціалізованої школи ім. Соломії Крушельницької (клас Костянтина Михайлова). Вершин майстерності він осягав у Московській консерваторії під керівництвом маестро Давида Ойстраха. Ще студентом О. Криса став переможцем кількох міжнародних конкурсів, а першу велику перемогу здобув на Міжнародному конкурсі ім. Ніколо Паганіні в Генуї.

З 1967 року Олег Васильович викладав у Київській консерваторії, з 1973-го — у Московському музично-педагогічному інституті ім. Гнєсіних, з 1974-го — у Московській консерваторії. 1989 року Криса разом із дружиною — піаністкою Тетяною Чекіною — виїхав на постійне місце проживання до США. Сьогодні Олег Васильович — професор престижної в США Істменської школи музики в місті Рочестер.

Гастрольні маршрути скрипаля охоплюють найбільші музичні центри світу. Унікальний репертуар дозволяє йому здійснювати такі широкі творчі проекти, як виконання всіх концертів Моцарта й Бетховена, циклу «Історія скрипкового концерту», що включає вісімнадцять різних партитур. Загалом у репертуарі Олега Васильовича 72 (!) скрипкові концерти, враховуючи подвійні й потрійні, до того ж — усіх епох. До речі, скрипаль-віртуоз першим виконував твори Альфреда Шнітке, Валентина Сильвестрова, Мирослава Скорика, Вірослава Балея та В’ячеслава Артьомова.

Про митця, педагога й непересічну особистість «Дню» розказують його колеги.

«РОМАНТИЧНИЙ, БАРОКОВИЙ, АКАДЕМІЧНИЙ, МОДЕРНИЙ...»

Любов КИЯНОВСЬКА, музикознавець, професор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка:
— Прізвище Олега Криси я вперше почула, навчаючись у спеціалізованій музичній школі ім. Соломії Крушельницької. Скрипаль — одна з легенд школи. Його ім’я з великим трепетом вимовляли поруч з іменами Юрія Мазуркевича, Богодара Которовича, Лідії Чайковської, Олександра Слободяника... Вперше як виконавця я почула Олега Васильовича на концерті у Львівській філармонії, коли навчалася в шостому класі.

Музикант глибоко вразив особливою гармонією зовнішнього і внутрішнього. У Криси була зовнішність англійського лорда — вишукана, витончена, з дуже тонкими рисами обличчя. Худорлявий, високий, він підкупав слухачів із першого свого кроку на сцену та першого звуку. Манера гри на скрипці — шляхетно-рафінована. І хоч би що він виконував — Бетховена, Брамса чи Сібеліуса, тобто твори, які в інших виконавців звучать надто експресивно, у нього — дуже аристократично. Широкий спектр репертуару підтверджує враження про інтелектуалізм його манери, тому що Олег Криса не є виконавцем одного амплуа. Ми іноді говоримо: романтичний, бароковий, академічний, модерний... Криса вміщує у своєму виконавському світі все!

«ЛЬВІВ’ЯНИН ПО ДУХУ»

Ігор ПИЛАТЮК, професор, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, ректор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка:
— Олег Васильович завжди був, є й залишиться львів’янином назавжди! Він є львів’янином по духу. Це надзвичайно помітно в його менталітеті, поводженні й любові до нашого міста. Народившись у Львові, навчаючись у музичній школі ім. С. Крушельницької, Олег Васильович формувався в колориті львівського соціуму. Згодом, хоч би де Криса був, він завжди повертався до Львова. Кожен його виступ — це подія, бо у Львові живуть люди, з якими він вчився (тепер уже професори Музичної академії), є його учні, які також шанують великого скрипаля.

Туга за Батьківщиною в Олега Васильовича присутня у всьому. Останніми роками Криса приїжджає до Львова двічі на рік. Тут він знаходить найбільші можливості для реалізації самого себе. В останній його приїзд у нас відбулася дуже цікава бесіда щодо проведення міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси. Я бачив, як він захопився цією ідеєю, як спалахнули його очі. Бо він знає, що де б ми не були, куди б ми не виїжджали, які б ми не мали горизонти творчих злетів, наша рідна земля, наша альма-матер, рідне місто, де тебе цінують і люблять, — це є найважливіше у житті.

«ПОЧИНАЮЧИ З 1970-х БЕЗ КРИСИ НЕ ОБХОДИТЬСЯ ЖОДНА ПРЕМ’ЄРА СКРИПКОВОГО ТВОРУ»

Володимир СИВОХІП, генеральний директор Львівської філармонії:
— Криса багато років живе у США, але завжди мав тяжіння до рідного Львова, адже тут живе його мама. Нам приємно, що вже стало доброю традицією, щоби двічі на рік скрипаль давав концерти у філармонії. Він стрімко заявив про себе ще у студентські роки. І недаремно на афіші фестивалю «Контрасти» є цифра «50» — всі ці роки Олег Васильович постійно виступав на нашій сцені, серед перших музикантів... Я пам’ятаю його прекрасний виступ на першому фестивалі «Віртуози» (це було 31 рік тому. — Т.К.).

Зрештою, за програмками «Віртуозів» і «Контрастів» можна скласти біографію Олега Криси, бо без нього не обходиться жодна прем’єра скрипкового твору — починаючи з 1970-х. До речі, 7 жовтня у його другому ювілейному концерті на «Контрастах» прозвучить Concerto Grosso Альфреда Шнітке для двох скрипок, клавесина і струнних — Олег Васильович був першим виконавцем цього твору! Нині О.В.Криса у прекрасній творчій формі, й я бажаю йому продовжувати високо тримати звання видатного скрипаля нашої сучасності.


Автор: Тетяна Козирєва
Виконавці: Олег Криса
Музикознавці: Любов Кияновська
Діячі мистецтв: Володимир Сивохіп, Ігор Пилатюк
Джерело: Газета "День"



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
002.jpg