Роздуми на тему: «Київська камерата» і «композитори-фантоми»... | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Роздуми на тему: «Київська камерата» і «композитори-фантоми»...
Національний ансамбль солістів
Роздуми на тему: «Київська камерата» і «композитори-фантоми»...
ХXІ  Міжнародний фестиваль Київської організації Національної спілки композиторів України "Музичні прем’єри сезону"
7 квітня 2011, четвер
Поширити у Facebook

Національний ансамбль солістів "Київська камерата"Шанувальники «Київської камерати», саме ті, хто постійно слідкує за діяльністю цього колективу як у рамках концертно-сезонної, так і фестивальної виконавської практики, швидше за все помітили цікаву тенденцію: «Камерата» звужує формат своєї участі у фестивальних марафонах.

У «легендарні» щодо наших днів часи (5–15 років тому) музиканти давали зазвичай по 4–6 фестивальних концертів.

Але упродовж останніх п'яти років «Камерата» намагається обмежитися трьома, а то й двома виступами.

На останньому «Київ Музик Фесті-2010» вона представила три програми, а на нинішніх «Прем'єрах» уже дві.

Добре це чи погано для київських фестивалів однозначно сказати важко.

Хоча, гадаю, «мінус» полягає в тому, що на організаторів, які завжди розраховували на міцні м’язи «Камерати», покладається більше турбот із розподілу концертних програм між іншими виконавцями камерної музики. Але є і «плюс».

Адже у молодших, ніж «Камерата», колективів з'являється можливість проявити себе, активніше включитися в процес пізнання сучасної української музики, розкриваючи секрети її інтерпретування, таким чином, підтягуючися до рівня «Камерати» як беззаперечного лідера в цій сфері.

Питанням доцільності такого маневру для самої «Камерати» задаватися не варто, тому що локалізація екстенсивного формату діяльності є законом функціонування будь-якого справжнього професіонала, чи то композитора або ж виконавця.

У 1980–1990-ті роки колектив переграв незліченне (цю цифру навіть неможливо назвати) число творів різних українських авторів, і серед них були ті, кого зараз вважають «живими класиками».

Але за понад тридцятирічний термін інтенсивної практики сформувалося власне обличчя колективу, його індивідуальний і, не побоюся стверджувати, неповторний виконавський стиль, а головне, – пріоритети, смакові уподобання, свої композитори-улюбленці.

Національний ансамбль солістів "Київська камерата"Хто вони – легко здогадатися, знаючи поточний «камератівський» репертуар. Достатньо звернути увагу на перший концерт у рамках нинішніх «Прем'єр».

Такого не скажеш про програму другого фестивального концерту, який відбувся під керуванням Валерія Матюхіна 7 квітня (у денний час) в концертному залі Національної спілки композиторів України.

Звучали твори трьох молодих композиторів – Ганни Леонової, Олени Лис, Олександра Шимка і двох маловідомих українському слухачеві авторів старшого покоління – Дмитра Киценка і Євгена Кравченка.

У цілому склалася досить парадоксальна програма, але знову-таки – тільки з позиції оцінки теперішньої музично-творчої діяльності «Камерати».

Зараз концерти з подібними програмами вона дає тільки в рамках київських фестивалів, а колись озвучила безліч творів маловідомих митців і початківців.

Виконання музики «новачків», відкриття їхніх імен для слухачів було однією з домінант у практиці колективу.

Як же можна прокоментувати почуте? З художньо-естетичної точки зору програма була непримітною, бо музика всіх п'яти авторів, хоч і різна, але не чіпляла слухацьку свідомість.

У професійного слухача на таких концертах, як правило, виникає запитання – чому музика не зачіпає і що ж усе-таки хотіли своїми творіннями висловити композитори, яку думку донести?

Національний ансамбль солістів "Київська камерата"Звичайний же меломан із подібних імпрез іде або з почуттям подиву, або розчаруванням.

Але з пізнавального боку відвідування таких акцій доволі цікаво, бо спрацьовує елементарний закон людської допитливості: як пишуть молоді? яка музика у маловідомих авторів і що завадило їм посісти місце в когорті відомих?

Отже, наведемо об'єктив на молодь – Олександра Шимка, Олену Лис і Ганну Леонову. Олександр Шимко в цій тріаді більш знаний композитор. «Камерата» його музику грає вже вчетверте, якщо не уп'яте.

А от з Оленою Лис слухачі познайомилися вперше.

Дві оркестрові п'єси «Спалах» і «Відображення» стали для неї першим виконавським досвідом, незважаючи на те, що навчання у консерваторії та аспірантурі вже років п'ять-сім, як позаду.

Ганна Леонова теж не може похвалитися широкою «розкруткою» у середовищі виконавців.

Її «Музика» для двох флейт і камерного оркестру, якщо і не з розряду перших опусів, але і не зі списку багатої творчої продукції.

Чому так? Чому композитори, котрим уже за тридцять, роблять лише перші кроки в тій сфері, у якій повинні були б уже проявити себе якось активніше? Питання не риторичне, а цілком природне.

Відповідь полягає в тому, що більшість як симфонічних, так і камерних колективів не хочуть грати музику початківців.

Вона вимагає від інтерпретаторів величезного терпіння, витримки, делікатності щодо невміння багатьох молодих композиторів чітко і ясно висловлювати думки і втілювати задуми.

Крім того, виконавець завжди хоче позиціонувати себе як висококласного майстра, заробляючи бали й піднімаючи свій авторитет за рахунок музики прославлених метрів.

Олександр Шимко та Дмитро ТаванецьОсь і виникає складна дилема співпраці композитора з виконавцем, яка практично не має вирішення.

Дві оркестрові п'єси Олени Лис, що написані в неоекспресіоністичній манері, «страждали» на багатослівність, відсутність ретельного відбору звукового матеріалу, перевантаження фактури – недуги, властиві авторам-початківцям.

Розрідженішою у фактурному плані, але не менш багатослівною і неясною за задумом була і «Музика» Ганни Леонової. «Елегія» ж Олександра Шимка – коротка мініатюра, написана в романсово-аріозному романтизованому стилі в манері мінімалізму.

За такою «річчю» взагалі важко що-небудь певне сказати про автора, оскільки вона ніяк його не розкриває.

У даному випадку, скоріше, можна говорити про його формальну участь у фестивалі, радше задля нагадування про себе.

Композитор Ганна ЛеоноваОдним словом, опуси всіх трьох презентували нам їх і їхню музику, але водночас показали, що в них усе ще попереду – не одне списане і зламане перо на шляху вироблення власного стилю, манери, і, головне, – мистецтва ясно висловлювати свої думки.

Можливо, з творами таких композиторів було б доречніше знайомити слухачів на «Форумі музики молодих»: автори би «вписалися» туди і за віком, і за статусом початківців.

Гадаю, що музика юних митців повинна звучати не лише в рамках «Форуму» і, фрагментарно, «Фесту» й «Прем'єр», а також і в повсякденному музичному житті, адже зрозуміло, – на фестивалях не можуть виконати опуси всіх бажаючих.

Сприятлива для оприлюднення їхньої музики ситуація покращила б якість творчої продукції, бо автори чули би свої опуси в реальному звучанні, порівнювали себе з іншими. Композитори ж – амбіційна братія!

Для кожного з них дуже важливо якомога більше виконуватися і бути впевненими, що твір «не відсіється» в очікуванні «кращих часів».

Мотив «бути почутим» – узагалі хороший стимул для творчості.

Головне, він дає безцінний слуховий досвід: тільки тоді, коли композитор чує власну музику, він має нагоду вдосконалюватися.

Що ж до двох інших авторів – Дмитра Киценка і Євгена Кравченка, то їхня музику не з розряду першого досвіду.

Хоча обидва автори написали досить багато музики, їхні твори виконуються доволі рідко, в основному в концертах «Камерати».

Національний ансамбль солістів "Київська камерата"Дмитро Киценко у новому Concerto grosso № 3 представив у цілому ігровий опус, синтезувавши експресивний стиль з неокласикою.

Гра ж здійснювалася на рівні комбінаторики різних звукових прийомів. Місцями і цьому авторові не вистачило почуття стриманості у самовираженні, що відбилося на дещо «затягнутій» формі другої і четвертої частин циклу.

Однак ті, хто знайомий із творчістю цього композитора, зокрема його двома попередніми Concerto grosso, напевно, вловили деякі, поки що незначні зміни стилістики від «чистої» неокласики в бік більшої експресії, від прямих ігрових неостилізацій до відтінкового елементу «квазі».

Така «модифікація» пов'язана, найшвидше, з мотивом пошуку нових можливостей у музичному висловленні думок.

Євген Кравченко, який перебуває вже в солідних літах, для багатьох слухачів – загадкова персона.

Його музика практично не виконується, тому склалася химерна ситуація: композитор є, а музика не звучить.

То він митець чи «живий фантом»?

Але ось що цікаво: звичайному меломанові, так би мовити, демократичному слухачеві (без претензій) його музика подобається, і багато хто щиро дивується відсутності творів Євгена Кравченка в концертних програмах.

Згодна, що професійному слухові опуси цього автора, на зразок фортепіанного концерту, видадуться тривіальними.

Багатослівна і еклектична, ця музика швидко набридне і «приїсться».

Утім широкому слухачеві вона імпонує саме простотою, невигадливістю, щедрістю аж до болю знайомого, подеколи навіть «попсового» тематизму, як-от фрагмент знаменитого романсу Олександра Варламова «Красный сарафан».

До слова, у Четвертій симфонії для камерного оркестру Євгена Кравченка головна тема нагадує усім відому дитячу пісню «Вчать у школі».

Багато таких знаних тем зустрічалося й у фортепіанному концерті Кравченка, але, напевно, саме цим він і до вподоби слухачам, котрі у такій музиці розпізнають щось рідне і зрозуміле.

У подібній стильовій манері тепер модно писати.

Пригадується вкрай «демократичний» твір відомого українського композитора Володимира Зубицького – «Експрес-танго» для скрипки, віолончелі, фортепіано та баяна з оркестром, у якому чітко чутні мелодійні обриси «рахманіновських» фортепіанних концертів та інших квазістилізацій.

На передньому плані – композитор Володимир ЗубицькийСучасні композитори взагалі люблять гратися і бавитися.

Хтось із них більш явно подає цитати у своїй музиці, хтось ними злегка інкрустує твір, а хтось лише слабко натякає у вигляді символу, якогось знаку-ідеї. Зараз культура в цілому переживає фазу ігрового стану.

Гра сьогодні стала ідеєю культури, а культура – сама репрезентується як Гра. Тому така вільність у поводженні з власним музичним текстом, так само як і з текстами інших авторів.

У світлі сказаного звучання музики Євгена Кравченка у форматі нинішньої музично-творчої практики цілком логічне.

Після прослуховування другої концертної програми «Київської камерати» в цьогорічних «Прем'єрах» підтвердилася думка з розряду загальновідомих істин про те, що будь-яка музика має право на існування.

Інша справа, що далеко не кожен опус сподобається, а то й запам'ятається.

Це вже тема окремої розмови – про здібності, творчий дар, талант.

Національний ансамбль солістів "Київська камерата"Але композитор, щоб уповні оволодіти професією, повинен виконуватися, адже тільки так він зможе співвіднести свої розумові фантазії з тим, що реально звучить, тобто в результаті творчих зусиль виходить на практиці.

І от на ниві виконавства найрізноманітнішої сучасної української музики «Камерата» завжди була лідером.

Головне ж, що вона допомагала відкривати нові імена композиторів і ніколи не гребувала творами новачків і маловідомих авторів, вважаючи, що будь-яка музика має стати надбанням широкої аудиторії.

А слухачі самі розсудять і кожному авторові віддадуть по заслугах.

Добре, що це дбайливе ставлення до авторів і їхньої музики у колективу збереглося й донині.

Адже коли у виконавців виникає хвороба зневаги і снобізму, вони втрачають найголовніше – свою етичну гідність.

Матеріал надано редакцією журналу «Музика»


Автор: Анна Луніна
Фото: Тетяна Платонова
Колективи: Національний ансамбль солістів "Київська камерата"
Концертний зал: Концертний зал Національної спілки композиторів України
Конкурс (фестиваль): Фестиваль "Музичні прем'єри сезону"
Джерело: Журнал "Музика"


Фотоальбом:ФотоальбомІнші:

Одеська опера завершила 214-й театральний сезон
Незрячі... трагічна правда чи брехня, яка допомагає жити?
Львівська національна опера: прем’єри, події та досягнення сезону 2023/2024
Хорова феєрія “Гомону” на сцені Львівського органного залу
У Луцьку біля собору відбувся благодійний концерт оркестру "Кантабіле" на підтримку ЗСУ
Браво, франківці!
У Коломиї виступила солістка Віденської опери та Міланського театру «Ла Скала
Висота «Діалогів кармеліток»
Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Завершилось всеукраїнське турне Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії
У Київській муніципальній академії музики ім. Р. М. Глієра провели майстер-класи для юних харків'ян
У Відні відбувся масштабний концерт за участю 150 українських виконавців класичної музики
ЛУЦЬКІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ №1 ВИПОВНИЛОСЯ 85 РОКІВ
Повернення шедевра: у Відні говорили про віднайдену оперу українця Дмитра Бортнянського
«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
      © 2008-2024 Music-review UkraineFile Attachment Icon
110307_408.jpg