Код натхнення | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Код натхнення
Онищенко Дмитро
Академічний симфонічний оркестр Харківської обласної філармонії
Янко Юрій Володимирович
Код натхнення
У Харкові відбувся XVI Міжнародний фестиваль «Сергій Рахманінов та українська культура»
16 квітня 2014, середа
Поширити у Facebook

Дмитро Онищенко.Фото з сайту: http://www.day.kiev.uaНезважаючи на складні соціально-політичні виклики сьогодення в Україні, відзначення своєрідного «повноліття» цього унікального свята класичної музики відбулося завдяки ентузіазму засновника Рахманіновського фестивалю — Благодійного фонду на честь сім’ї Алчевських, професора Лариси Трубнікової, при підтримці Міністерства культури України, Харківської ОДА, Харківської міськради, Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.

Харківський фестиваль, присвячений Рахманінову, давно переріс регіональний вимір.

Ще 2004 року його було включено до Всесвітнього реєстру Рахманіновських фестивалів.

Цьогоріч всесвітнє Рахманіновське товариство зі штаб-квартирою у Лондоні, очолюване знаменитим піаністом Володимиром Ашкеназі, гостинно відчинило свої двері харківському фестивалю.

Цей знаменний момент у біографії фесту, став, по суті, точкою відліку його визнання світовою музичною громадськістю, а Харків відтоді став вважатися «дійсно Рахманіновською столицею».

Концерт-відкриття запропонував слухачам солоспіви С. Рахманінова на вірші Т .Шевченка, що прозвучали у натхненному виконанні лауреатів та дипломантів Міжнародного конкурсу вокалістів імені Івана Алчевського «Алчевський-дебют». Власне, цей концерт став своєрідним «ювілеєм у ювілеї», адже був присвячений урочистому відзначенню 70-ліття відомого співака, екс-харків’янина, народного артиста України, соліста Національної опери, професора НМАУ Олександра Вострякова. Виступи його студентів стали найкращим подарунком улюбленому педагогу, а виступ самого ювіляра — сюрприз меломанам місту, де він свого часу у Харківському університеті мистецтв (у класі знаменитого педагога Тамари Веске) опановував секрети вокальної майстерності.

Хедлайнером фестивалю став концерт знаменитого українського піаніста-віртуоза, екс-львів’янина, а нині москвича, лауреата численних міжнародних конкурсів, володаря багатьох престижних мистецьких відзнак, кандидата мистецтвознавства Дмитра Онищенка. Виконання таких масштабних полотен Рахманінова,як Другий, Третій та Четвертий фортепіанні концерти (і це впродовж одного вечора!) — по силах не кожному піаністу. Втім, Д.Онищенко відомий у музичному світі як амбітний втілювач цікавих концептуальних проектів. Кожна його інтерпретація — це нове «прочитання» оригіналу, при озвученні якого образно-емоційний зміст твору стає поштовхом для глибоких роздумів над візією майбутнього. Виконання ним рахманіновських шедеврів створило у залі особливо піднесене емоційне поле. Перед слухачами, ніби сторінка за сторінкою, розгорнулася у всій своїй повноті ретроспектива життя композитора з його драматичними колізіями, юнацькими пориваннями, емоційними пристрастями — духовними злетами, романтичною піднесеністю, безмежною ліричністю, ніжним замилуванням красою природи, буремними й навіть трагічними ностальгійними станами душі. Справжньої гармонії та прецизійного взаєморозуміння між солістом і Академічним симфонічним оркестром Харківської обласної філармонії було досягнуто під орудою диригента Юрія Янка.

Особливий захват публіки викликало виконання Д. Онищенком Другого ( «брендового» твору для всіх 16-ти фестів Рахманінова) фортепіанного концерту. Цей твір, написаний на початку 1900-х, став знаковим у творчій біографії маестро. Саме тоді Сергій Васильович після тривалої творчої кризи повернувся до композиції завдяки зусиллям відомого лікаря-гіпнотизера Миколи Даля, якому й присвятив свій концерт. Нагадаємо, М.Даль був правнуком знаменитого автора «Толкового словаря живого великорусского языка» Володимира Даля, який народився на Луганщині, прекрасно володів українською мовою, чудово знав побут і звичаї українського народу...

Не менш цікавими виявляються й маловідомі факти з родоводу Сергія Рахманінова, безпосередньо дотичні до біографії нашого Тараса Шевченка. Як з’ясувалося, мати Сергія Васильовича — Любов Петрівна Бутакова — походила зі знаного дворянського роду Бутакових — славетної сім’ї морських офіцерів. І саме рідний брат діда композитора — мореплавець, контр-адмірал, географ Олексій Іванович Бутаков був очільником знаменитої Аральської описової експедиції 1848—1949 рр., коли, на його прохання, Т.Шевченка, як художника, було включено до складу експедиції. Під час цієї подорожі вони разом перебували на шхуні «Костянтин» і жили в одній каюті. Дружні стосунки між поетом і О.Бутаковим тривали впродовж усього аральського походу, а пізніше і в Оренбурзі, де на прохання Олексія Івановича Тараса Григоровича залишили для остаточного опрацювання матеріалів експедиції. До речі, Шевченко є автором малюнку «О. Бутаков і фельшер О. Істомін в комнате укрепления Косарала» (папір, сепія), який зберігається у Національному музеї ім. Т.Г.Шевченка. Акварелі та понад п’ятдесят віршів було написано поетом під час зимівлі на Косаралі... А за порушення царської заборони Шевченкові малювати на Бутакова було накладене дисциплінарне стягнення. За ним було встановлено негласний нагляд. Для опального дослідника Арала на три роки зачинилися двері столичних вчених аудиторій... Ось такі примхливі переплетення життєвих колізій видатних особистостей залишилися у спадок потомкам... Мимоволі виникає думка: то чи не стали солоспіви Рахманінова на вірші Шевченка у перекладі Плєщеєва «Полюбила я на печаль свою» і «Дума» своєрідним відлунням генетичної пам’яті про взаємини представників його роду з Кобзарем?... Ці цікаві факти з історії родоводу С. Рахманінова стали об’єктом уваги Лариси Трубнікової, яка у своєму виступі на ХІ міжнародному науково-теоретичному симпозіумі «Т. Г. Шевченко в контексті світової культури», що відбувся в рамках нинішнього Рахманіновського фестивалю, наголосила, що Кобзар, як геніальний поет, увійшов у життя Сергія Рахманінова майже від моменту народження, всотавши любов до поета з молоком матері...

Фестиваль завершився, а його організатори вже планують нові масштабні задумки 2015-го року. Принаймні Дмитро Онищенко зголосився виконати всі фортепіанні концерти Сергія Рахманінова!


Автор: Наталія Семененко
Колективи: Академічний симфонічний оркестр Харківської обласної філармонії
Виконавці: Дмитро Онищенко
Диригенти: Юрій Янко
Концертний зал: Органний зал Харківської обласної філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль "С. Рахманінов і українська культура"
Джерело: Газета "День"



Інші:

Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
“Лісова пісня” у Будапешті
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
714.jpg