|
Повернення «Золотого обруча»: премʼєра у Львівській опері в постановці Івана Уривського
Сьогодні
Поширити у Facebook
30 та 31 травня Львівська національна опера представить головну оперну подію сезону — прем’єру опери «Золотий обруч» Бориса Лятошинського. Вперше за часів Незалежності України твір одного з найвизначніших українських композиторів ХХ століття повертається на сцену театру — у новому, сміливому, естетично сучасному втіленні.
Опера написана за мотивами відомої повісті Івана Франка “Захар Беркут”, автор лібрето Яків Мамонтов. Нова постановка театру приурочена 130-річчю від дня народження Бориса Лятошинського.
Режисером-постановником вистави став Іван Уривський, один із найвідоміших найвпливовіших театральних митців сучасної України. Його постановки відзначаються вишуканою візуальною мовою, психологічною глибиною та глибинним переосмисленням класичних текстів.
«Важливим елементом концепції стало навчання — і не лише героїв на сцені, а й моє власне. Для мене це особистий шлях — я вчуся працювати з великою формою, з оперою як масштабним і надзвичайно вимогливим жанром.
Події частково перенесені в сучасність, але в основі — історичний контекст, що відлунює в нашій дійсності. Повість “Захар Беркут” напрочуд співзвучна сьогоденню.
Наша головна мета — не просто розповісти історію, а зрозуміти її. Бо тільки коли ми самі по-справжньому відчуємо її сенси — зможе відчути й глядач», — розповідає режисер Іван Уривський.
Разом із музичним керівником театру та диригентом-постановником Іваном Чередніченком, який уже неодноразово звертався до виконання музики Лятошинського, а також сценографкою та художницею костюмів Дарією Білою, Іван Уривський створив оперу, що говорить мовою сьогодення.
Вперше «Золотий обруч» прозвучав у Львівській опері в 1970 році, а вже наступного — був відзначений найвищою мистецькою нагородою країни — Премією імені Тараса Шевченка. Тоді над оперою працювали диригент Юрій Луців, режисер Дмитро Смолич та художник Євген Лисик.
Через 55 років з моменту легендарної прем’єри та у рік 130-ліття від дня народження композитора, Львівська опера звертається до цього знакового твору знову.
Але тепер — у новому художньому ключі, очима покоління ХХІ століття.
Сюжет «Золотого обруча», написаного за мотивами повісті Івана Франка «Захар Беркут», розгортається навколо боротьби карпатської громади за свободу. Але це не просто історична реконструкція — це історія, яка проживається наново.
У театрі зазначають, молода команда постановників переосмислює твір не лінійно, не буквально — а через внутрішній світ сучасної людини. Через відчуття, пам’ять і зв’язок із предками — як із джерелом внутрішньої сили. Це опера про свободу і вибір, про силу громади і про ціну гідності, про те, як зберегти себе, свій народ, свою ідентичність — тоді й сьогодні.
Покази опери «Золотий обруч» Бориса Лятошинського відбудуться 30 та 31 травня.
Квитки за посиланням: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/show/708
Вистава на 3 дії триватиме 2 години 30 хвилин.
За підтримки Фундації Лятошинського, благодійного фонду «Фундація імені Князів Острозьких».
Генеральний партнер — «Ощадбанк»
Постановники
Диригент-постановник – Іван Чередніченко
Режисер-постановник – Іван Уривський (Київ)
Режисер – Антон Литвинов
Хормейстер-постановник – Вадим Яценко
Хормейстерка – Ірина Коваль
Хореограф-постановник – Павло Івлюшкін (Одеса)
Художниця-постановниця, художниця костюмів – Дарія Біла (Київ)
Художник світла – Олександр Мезенцев
Художник-гример – Юрій Кульчицький
Дійові особи та виконавці
Захар Беркут – Тарас Бережанський, Юрій Трицецький
Максим Беркут – Михайло Малафій, Олександр Черевик
Тугар Вовк – Юрій Шевчук, Роман Страхов, Орест Сидір
Мирослава – Людмила Корсун, Маріанна Цвєтінська
Мавра – Наталія Дацько, Ірина Чікель, Олена Скіцько
Бурунда – Назар Павленко, Дмитро Кокотко, Володимир Шинкаренко

Диригенти: Іван Чередніченко
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Концертний зал: Концертний зал Львівського Національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької
|