Віртуозний Сібеліус і  прем’єрний Елгар | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Віртуозний Сібеліус і  прем’єрний Елгар
Півненко Богдана
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Пономарчук Наталія
м. Київ
20 грудня 2023, середа, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Віртуозний Сібеліус і  прем’єрний Елгар
музика композиторів, котрі творили на зламі XIX–XX століть

У виконанні Національного симфонічного оркестру України під батутою Наталії Пономарчук звучатимуть Концерт для скрипки з оркестром ре мінор Яна Сібеліусв, солістка Богдана Півненко та Симфонія № 1 ля-бемоль мажор англійського композитора Едварда Елгара – перше виконання  у Колонному залі імені Миколи Лисенка НФУ.
 
Активний період творчості фінського композитора Яна Cібеліуса збігся із періодом розквіту фінського мистецтва та національного пробудження. Концерт для скрипки з оркестром ре мінор – його єдиний концерт. Оскільки, митець сам був скрипалем, то прагнув, щоб це був важливий, монументальний твір, у якому б використовувалися усі трюки, відомі скрипалю. Тож партитура є досить віртуозною з розширеною скрипковою каденцією в першій частині. Музика концерту багатолика і виразна. Критик Дональд Тові назвав основну тему заключної частини «полонезом для білих ведмедів».
 
У другому відділі прозвучить прем’єрне (для Києва) виконання Симфонії № 1 ля-бемоль мажор Едварда Елгара. Це одна з двох закінчених симфоній композитора, перше виконання якої, відбулося в грудні 1908 року в Манчестері (Англія). В Україні вона звучала лишень раз – в Одесі у 2015 року під орудою Хобарта Ерла.
 
Виконанням цієї симфонії 20 грудня, Наталія Пономарчук анонсує прем‘єру проєкту, в якому будуть виконані обидві симфонії Елгара.
Такий проєкт відбуватиметься в Україні вперше й має на меті презентувати всі завершені симфонії Елгара – у форматі циклу концертів. Підтримує проєкт – The Elgar Society.

Прем‘єра Другої симфонії очікується у березні 2024 року
 
Громадськості було відомо, що Елгар працював над твором більше десяти років, і звістка про те, що він нарешті завершив її, пробудила величезний інтерес.
З приватного листування митця відомо, що спершу він був заінтригований ідеєю написати симфонію на честь генерала Чарльза Гордона: «ця річ володіє мною, але я ще не можу це записати». Втім, згодом змінив погляди і вважав, що саме непрограмна музика є вершиною оркестрової композиції. Тож задум митця став доволі абстрактним: «Немає жодної програми, окрім глибокого досвіду людського життя з великим милосердям, любов’ю і величезною надією на майбутнє».
 
Музична преса сприйняла прем’єру з ентузіазмом, а глядацький резонанс був безпрецедентним. Симфонія досягла того, що The Musical Times назвала «негайним і феноменальним успіхом».
Адже впродовж року після прем’єри твору, він був виконаний понад сотню разів у Великобританії, континентальній Європі та Америці.
 
Преса була неймовірно щедрою на відгуки:
The Morning Post: «Це твір для майбутнього, і він буде спадщиною для прийдешніх поколінь; у ньому — високість і шляхетність, які вказують на шедевр, хоча повністю його зможуть оцінити лише найбільш серйозні мислителі».

Лондонська газета Evening Standard: «Ось справжній Елгар — сильний, ніжний, простий. ... Композитор написав твір рідкісної краси, чуттєвости й людяности, зрозумілий усім».

 
Симфонія № 1 присвячена «Гансу Ріхтеру, Справжньому митцю і справжньому другу». Саме Ріхтер став першим диригентом симфонії. Один з музикознавців порівняв:
«Початкова мелодія довга і широка, як широка спина Ганса Ріхтера».
 
На київській прем'єрі публіка побачить спину тендітної диригентки Наталки Пономарчук та почує Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України.











Колективи: Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Виконавці: Богдана Півненко
Диригенти: Наталія Пономарчук
Концертні організації: Національна філармонія України
Джерело: Національна філармонія України

      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
100629_02.jpg