«Сміливі завжди мають щастя» | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
«Сміливі завжди мають щастя»
Поліщук Тетяна
«Сміливі завжди мають щастя»
Ці слова є лейтмотивом мюзиклу «Тигролови» - новинки, яка з‘явилася в афіші Національної оперети України
5 червня 2023, понеділок
Поширити у Facebook

Вистава «Тигролови» створена за мотивами пригодницького однойменного роману Івана Багряного і ця постановка подарує глядачам оптимізм. Сценічна редакція мюзиклу належить творчій команді Національної оперети.

Постановники: режисер Сергій Павлюк, сценографія Олександра Білозуба, диригент Сергій Дідок, автори лібрето - Кирило Бескоровайний та Антон Гуманюк, музику написали композитори: Кирило Бескоровайний, Антон Гуманюк і Богдан Решетілов.

-Сьогодні Національна оперета України повертає величним українським іменам справжнє місце в історії. Це ті постаті, які пройшли довгий період від забуття до безсмертя. До таких знакових особистостей належить український письменник, публіцист Іван Багряний, - зазначив генеральний директор-художній керівник театру Богдан СТРУТИНСЬКИЙ. – Мюзикл «Тигролови» пронизаний дуже важливими меседжами, зокрема, темою свободи у боротьбі з тоталітаризмом…

Історія йде по колу… сьогодні, коли триває повномасштабна війна, розв‘язана рашистськими загарбниками, ми відстоюємо свою незалежність і свободу, і знову борімося зі своїм віковічним ворогом – московитами, які знищують нашу ідентичність, культуру, землю, людей. Та попри складні часи, Україна є і буде! Наші славні вояки ЗСУ воюють на фронті, а ми тримаємо мистецький фланг і борімося різними творчими засобами. Попри повітряні тривоги творче життя у театрі вирує.

Ідея поставити «Тигроловів» була давно. Лібрето та музику написали Кирило Бескровайний та Антон Гуманюк. До їх дуету я запропонував додати композитора Богдана Решетілова, який вдало дебютував у нашому театрі, написавши музику до вистави «Під небом синім».

На мою думку, постановники мюзиклу «Тигролови» – режисер Сергій Павлюк, сценограф Олександр Білозуб і диригент Сергій Дідок поставили перед собою складне завдання, але вони впоралися.

Фраза мюзиклу: «Сміливі завжди мають щастя» – важливе посилання, що здатний надихнути та спонукати до рішучих дій. При цьому, не розгубити свій внутрішній світ та зберегти в собі людину – самодостатню, повноцінну та вільну, котра зможе проявити свою життєву позицію та перемогти зло».


***

Головний герой вистави - молодий український інженер-авіатор Григорій Многогрішний, правнук гетьмана Дем’яна Многогрішного, знаходить у собі сили кинути виклик жорстокій радянській системі, витримати надважкі випробування, перемогти відчай і безвихідь, вистояти та зберегти людяність.


Григорій - вольова, рішуча, сильна та незламна особистість із величезною жагою до життя, до боротьби за свої ідеали. Він не зламався на допитах у радянських катівнях, вистрибнув із потяга, хоча шанс вижити був один зі ста, витримав усі надзвичайні випробування в тайзі…


Антигерой - майор Медвин (актор Валентин Котенко) — жахливе породження радянської тоталітарної системи, яка створила не тюрми, а справжні катівні. Медвин постає як справжнє втілення всього злого та ницого в людині, це вкрай жорстока людина, справжній садист, що втішається, принижуючи інших. Але за вдаваною самовпевненістю Медвина ховаються моральна слабкість, боягузтво…Саме «Двобій» двох героїв тримають у напрузі все дійство.
Кредо Григорія Многогрішного: «Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи»! Він здатний до дуже глибоких почуттів та переживань, і подолає всі перепони. Мюзикл “Тигролови” – це історія про справжні почуття, про боротьбу не тільки людини і природи, чи людини з людиною. А ще й про боротьбу із самим собою. Головний герой, врятувавшись, потрапляє до родини Сірків. Він й уявити собі не міг, що саме тут зустріне своє кохання…


***

Нині Іван Багряний займає почесне місце у списку українських авторів, що жили в часи репресій в СРСР і нехтували заборонами. Вільнодумець, сміливий письменник, якого не зупиняли переслідування, заслання, укривання від радянської влади в інших країнах.
Великого письменника в ньому визнали тільки після смерті, коли він був реабілітований і його книги почали перевидавати. У своїх творах Багряний підіймає тематику несправедливості й жорстокості з якою йому довелося зіткнутися, він показує, що, не дивлячись ні на що, можна відстояти свої переконання і, пройшовши через усі випробування, залишитися людиною.


***

««ПРО ПЕРЕМОГУ СВІТЛА НАД ТЕМРЯВОЮ»

-Пригодницький роман «Тигролови» мене захопив ще зі школи, - зізнався співавтор лібрето і музики до мюзиклу Кирило БЕСКОРОВАЙНИЙ. – Це історія для екшну, дуже динамічна, має багато сенсів і кращого матеріалу для мюзиклу й годі було шукати. Ми з Антоном Гуманюком почали роботу ще у травні 2018 року, захопившись книжкою Івана Багряного «Тигролови» й бродвейськими мюзиклами. Згодом показали демоверсії пісень та лібрето Богдану Струтинському й команді Оперети. Вони повірили в постановку й познайомили нас з композитором Богданом Решетіловим. Спільно ми доопрацювали пісні, Богдан «причесав» весь музичний матеріал, перетворив демозаписи в партитури, дописав нові. У нас було багато тексту і потрібно було додати більше динаміки дійству за допомогою музики.

Дописувалися номери для «зв‘язки» дійства, наприклад, пісня фатальної жінки Фіони, що поєднує сцену з каторги й потягу, який мчить до Далекого Сходу, в якому  їдуть герої. На першій репетиції ми були з Антоном у театрі, а потім дивилися відео, як народжувалася вистава. Я вважаю, що у нас дійсно вийшла синергія. П’ять років тому ми й не могли собі уявити, що прем’єра відбуватиметься під час повномасштабного вторгнення рф в Україну. Але саме в цей час історія, яку описав Іван Багряний, відчувається найбільш близько. Це мюзикл про боротьбу за свободу і незалежність, про незламність, і врешті, про перемогу світла над темрявою. «Тигролови» – це про наше сьогодення.

«МУЗИКА ЗАСТАВЛЯЛА МЕНЕ БУТИ ДИНАМІЧНИМ І НЕ РОЗТЯГУВАТИ ДРАМАТУРГІЮ ВИСТАВИ»

- Я вже мав справу з творчістю Івана Багряного, коли ставив «Сад Гетсиманський» у Черкасах. Саме тому, коли Богдан Струтинський запропонував роботу над виставою «Тигролови», одразу погодився, - каже режисер Херсонського театру ім. Куліша Сергій ПАВЛЮК.

- Хоча була складність, бо  це не драматична вистава, а мюзикл. У цьому і полягали певні виклики. Втім, головне, що у лібрето є любов, свобода та жага до життя і це дає простір для постановки. Майже місяць я переробляв сюжет – щось викидав, щось додавав, але це тільки міцнішим зробило сценічну історію. Мали запустити проєкт ще до пандемії COVID-19, спілкувалися онлайн з Олександром Білозубом, який створив багатомірну сценографію вистави. «Обличчя» мюзиклу будило фантазію всієї постановки. Матеріал Багряного народжує образи, які вдало відтворили актори. Музика заставляла мене бути динамічним і не розтягувати драматургію вистави.

Я люблю фантазувати. Так було й з «Марусею Чурай», яку поставив на сцені Національної оперети. У виставі є кілька складів виконавців. Я під час народження вистави нікого не виділяв, всі репетирували чесно і кожен доказував, що бореться за роль. Є своє враження, типажі, голос. Я радився з диригентом Сергієм Дідком, бо одне, як актор впорається із драматичним образом, та чи витягне він вокальну партію. За чотири дні до прем‘єри я вирішив хто з артистів виступить першим…

«ЦЯ ВИСТАВА ЯК ПРОДОВЖЕННЯ АРЛЕКІНСТВА НА СЦЕНІ ТА КРАЩИХ ТРАДИЦІЙ ЛЕСЯ КУРБАСА»

-Можна привітати колектив Національної оперети, що мали сили, мужність і талант поставити твір Івана Багряного «Тигроловів» на сцені, - підкреслила Лариса КАДИРОВА, народна актриса України. – Митці не лише повернули ім‘я прекрасного письменника, а мають хист і перспективу так показати виставу, що вона нікого з глядачів не залишає байдужим. За це мій уклін керманичу Національної оперети Богдану Струтинському і всій творчій групі, яка була причетна до постановки мюзиклу.


Хочу зазначити прекрасний простір вистави, створений сценографом Олександром Білозубом. Тут є філософська глибина і перспектива, яка повертає глядачів у наші джерела історії, все гарно продумано і чіпляє за серце. Те, що у виставі лунають вірші Лесі Українки теж дуже доречно вийшло і це повертає нашу любов до землі, до слова, до народу… Режисер Сергій Павлюк надзвичайно фантазійна людина, він фонтанує цікавими ідеями, своїми мріями, свого бачення розвитку діалогів. Хочу зазначити Олексія Кириллова, виконавця головної ролі Григорія Многогрішного. Він був дуже переконливий і як драматичний актор, і як вокаліст.

Кожне слово, фраза – все у нього чітко, зрозуміло. Я радію, що мій колишній студент НМАУ з кожною роллю стає суперпрофесіоналом, Олексій має харизму і великий талант…

Я відчула ритм мюзиклу: прекрасні голоси, балет, актори, світлові ефекти, талановита музика… Вся постановну команда – розумники, а сама вистава як продовження арлекінства на сцені та кращих традицій Леся Курбаса. Знаєте, я пригадала бурлеск-оперу «Енеїда» за Котляревським, яку поставив Сергій Данченко у далекому 1986 році на сцені Київського театру ім. І. Франка. Вистава стала подією у мистецькому житті не лише нашої столиці, а й України, з тріумфом презентувалася на багатьох міжнародних театральних фестивалях.
Та постановка стала «першою ластівкою» у жанрі мюзиклів в нашій країні. Я бажаю виставі «Тигролови» аншлагів і щоб вона довго прикрашала афішу театр, бо ця постановка варта того, аби її показували на престижних театральних форумах. А ще хочу подякувати ЗСУ, що боронячи рідну землю, вони дають нам змогу жити, творити, радіти кожному дню і бачити нові вистави. Бажаю всім нам скорішого миру і перемоги!



ДІЙОВІ ОСОБИ ТА ВИКОНАВЦІ МЮЗИКЛУ «ТИГРОЛОВИ»:

ГригорійОлексій КИРИЛЛОВ
МедвинВалентин КОТЕНКО
НаталкаКатерина ЯСЕНЧУК
СіркоІгор МАТЕЙКО
ГрицькоОлександр МЕЛЬНИК
Сірчихаз.а. України Любов ДОБРОНОЖЕНКО
ФіонаКатерина АЛЕКСЄЄВА
Юнак у фречіВалерій МИРОШНИЧЕНКО
АристократМаксим БУСЕЛ
Француженка, МрійкаВікторія БУСЕЛ
МорозОрест КУШНІРЮК
Шаман, ДядоровАртем ЧЕРВОНЮК
Чоловік 1Микола ДЖУФЕР
Чоловік 2Дмитро ШЕЛАЄВ
Чоловік 3Вадим ПОЛІЩУК
НКВДшник 1Вадим БАБИЧ
НКВДшник 2Євгеній НАДОЛІНСЬКИЙ
Артисти хору, балету, оркестру театру
ПОСТАНОВНИКИ:
Режисер-постановникС.Павлюк
Диригент-постановникС.Дідок
Хормейстер-постановникМ.Ковальчук
Балетмейстер-постановникО.Чиш
 
Художник-постановникО.Білозуб
Художник з костюмівА.Шкрогаль
Асистент балетмейстераН.Скуба
 
ДиригентЯ.Близнюк
Світлове оформленняР.Долинич, А.Севастьянов
 
ЗвукорежисерТ.Райко
Концертмейстери
О.Опанасенко, А.Поліщук, Л.Бежиташвілі, М.Каляпіна, Є.Хляпова, О.Бояринцева
Помічники режисераК.Бірюкова, О.Ісаєва, Л.Муравська

Наступні покази мюзиклу «Тигролови» планують показати 5 липня і 22 вересня.






















Фото надані Національною оперетою України



Автор: Тетяна ПОЛІЩУК
Музикознавці: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Київський національний академічний театр оперети



Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
120126_378.jpg