Всеукраїнський конкурс скрипалів імені Богодара Которовичач | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Всеукраїнський конкурс скрипалів імені Богодара Которовичач
Которович Мирослава
Пірієв Олександр Валерійович
Скорик Мирослав Михайлович
Всеукраїнський конкурс скрипалів імені Богодара Которовичач
ДЕНЬ ТРЕТІЙ: ПЕРЕМОГА
30 квітня 2018, понеділок
Поширити у Facebook

27 квітня завершився третій тур прослуховувань фіналістів Всеукраїнського Конкурсу скрипалів імені Богодара Которовича.

Згідно програмних вимог, у Фіналі прозвучав, за вибором конкурсантів, один з концертів українських композиторів для скрипки з оркестром:
М. Скорик Концерти №1, 2, 4; Є. Станкович Концерт-поема (Концерт №1), Концерт №2, Концерт №4; В. Губаренко Камерна симфонія №2 ор.29.

Та один з концертів для скрипки з оркестром зарубіжних авторів:
Й. Брамс, А. Хачатурян, Н. Паганіні Концерт №1, Я. Сібеліус, Д. Шостакович Концерт №1, Ф. Мендельсон, П. Чайковський, А. В’єтан Концерт №5.

Отже, лауреатами та переможцями конкурсу 2018 року обрані:
Грані Прі - Яна Стадник
Перша премія - Богдан Шалига
Третя премія - Іван Глібов

Спеціальний приз від UA:Українське радіо за найкраще виконання твору українського композитора в другомy турі, та студійний запис до Фонду Українського радіо отримала Дар’я Тарасова.

Імена переможців названі, і настав час розкрити деякі важливі подробиці у виборі цих імен.

Олександр Пірієв, продюсер UA:Українське радіо: «Власне, саме від Українського радіо пролунала ініціатива відзначили одного з учасників 2-го туру, який виконував твір сучасного українського композитора. Я слухав весь тур наживо, свідомо не дивлячись на перелік молодих конкурсантів. В програмі побачив імена Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Левка Колодуба. То були відомі твори наших класиків, українських композиторів, але раптом я прочитав про твір Олега Безбородька, композитора молодшого покоління, який зацікавив мене незвичним форматом: скрипка соло, і присвята Богодару Которовичу.

З перших звуків відбувся діалог між цим твором і подією самого Конкурсу... Дівчина, яка грала цю музику, Дар’я Тарасова, в порівнянні з іншими конкурсантами, вразила мене особливо натхненним відношенням до твору. Я здивований був тією енергетикою, яка йшла зі сцени, і зрозумів, що якимось чином Богодар Которович, мабуть, з’явився десь поряд… В той момент я збагнув, що саме цим твором потрібно розпочати новий етап для Українського радіо і його Фонду, в який ще за радянських часів записується все краще з найкращих, і його новий формат - підтримку молодих українських талантів. Той факт, що Дар’я не потрапила в фінал, не є для мене засторогою, бо це достатньо формальне явище. Конкурс – це змагання, і не завжди молоді видатні таланти одразу посідають перші місця. Сподіваюсь, що вже за місяць ми отримаємо чудовий запис у виконанні Дар’ї Тарасової твору Олега Безбородька «Коммос», грецькою Кόμμος , - пам'яті Богодара Которовича.

Олег Безбородько, композитор, піаніст: «Думка написати твір пам'яті Богодара Антоновича виникла в розмові зі скрипалем Орестом Смовжем, коли ми отримали сумну звістку, що Богодар Которович пішов з життя… Я повернувся додому, і почав писати, твір пішов… Одразу прийшли латиницею перші букви, код його імені – B, G, D, (Богодар), який в звуках означає Сі-бемоль, Соль і Ре – мінорний тризвук. Ці ж звуки закладені в фіналі твору – але в зворотньому напрямку, дзеркальному відображенні.. В творі є декілька алюзій, в тому числі з музикою Паганіні.. Після того, як написав твір, шукав відповідну назву. Ті, що одразу спадали на думку - елегія, епітафія, томбо, присвята, - мені не подобались, тому що не відповідали в повній мірі змісту і емоційному наповненню. Коли дізнався, що існував такий жанр, як коммос, (ред.: грецькою – κόμμος - дослівно означає «биття себе в груди, оплакуючи померлих». Жанр давньогрецької трагедії - скорбна піснь, яка виконувалась разом хором та героями) - зрозумів, що це воно саме.

Першою виконавицею «Коммосу» стала Наталя Мамалига (Миронова): вона писала дисертацію про українську скрипкову музику, дізналася про цей твір, і презентувала його на науковій конференції у Польщі, в листопаді 2009 році. Другий виконавець, скрипаль Орест Смовж, виконував цей твір дуже багато і в Україні і за її межами - в Ізраїлі, Сингапурі, Малайзії, Америці. В 2015 році він отримав першу премію на конкурсі скрипалів ім. Вронського у Варшаві, на якому виконують виключно твори для скрипки соло, і на якому Которович багато разів був членом журі. Під час Гала-концерту цього конкурсу, на біс, він також виконував «Коммос». Саме у його виконанні цей твір почула Мирослава Которович. І коли постало питання - який український твір заграти на конкурсі скрипалів імені Богодара Которовича, - вона запропонувала обрати саме «Коммос». Я дуже вдячний за це.

Виконання твору сьогодні, у фіналі події – «Пасхальна асамблея», Воскресіння Христове, - дало мені неймовірне відчуття: його дух, Богодара Которовича, воскресав!.. І це було чудово. Богодар Которович був надзвичайно яскрава особистість. Я мав велике щастя з ним співпрацювати. Я акомпанував його учням, був на його уроках, грав з його оркестром як соліст. Це завжди було щось неймовірне! Він дійсно уособлював Життя, життєву енергію, надзвичайний дар Божий. І було просто дивно, що його не стало… навіть зараз я досить часто його бачу, його особистість…

Дар’я Тарасова заграла його, як дуже близький їй твір, яким вона проникнулася наскрізь - в неї була якась тендітність, і дуже особливий щем. Те, що саме її виконання піде до архівного Фонду Українського радіо – я думаю, це доля. Ланцюжок невипадкових подій за участі багатьох людей. Вибір Олександра Пірієва є також частиної цієї долі… Життя триває!»

Мирослав Скорик, композитор: «Прекрасні враження від переможців конкурсу, я всіх щиро вітаю! Мені приємно, що мій концерт виконаний володаркою Гран Прі, Яною Стадник. Вона передала всі нюанси, закладені в цьому концерті, я дуже вдячний їй та її викладачам!»

Яна Стадник, Гран-Прі Конкурсу: «Я з міста Чернівці, навчалася в Чернівецькому училищі мистецтв імені Сидора Воробкевича, і зараз вчуся на 5-му курсі Київської консерваторії. Концерт для скрипки з оркестром №2 Мирослава Скорика обирав мій викладач, Анатолій Іванович Баженов. У 1988 році він виконував прем’єру твору, і рекомендував мені його.

Найскладнішим в конкурсі для мене завжди є перший тур, бо він вважається кваліфікаційним. Це перевірка техніки, якості звуку, витривалості музиканта - ми граємо сольно, і як то кажуть, ні за ким не заховаєшся. Конкурс має дуже високий рівень, і складну програму. Шкода, що поки мало учасників, я думала все ж таки буде більше бажаючих позмагатись. Я запрошую на наступний рік всіх молодих скрипалів долучитися до справжніх скрипкових змагань!

Найщасливішим моментом для мене було те, що на конкурсі здійснилася моя мрія! От знаєте, ще з моїх 10-ти років я хотіла заграти з оркестром концерт Дмитра Шостаковича. Дуже класний оркестр, і я дякую всім організаторам, що надали нам таку чудову можливість, зокрема Богдані Півненко, Мирославі Которович, а також диригентові Володимиру Сіренко за високий професіоналізм і, звісно, моєму вчителеві Анатолію Івановичу Баженову - за першокласну підготовку до конкурсу і підтримку. Чи будуть в мене якісь спеціальні можливості, які дає нагорода Гран Прі конкурсу для подальшого розвитку? Я отримала прекрасну практику та досвід, оскільки програмний набір творів конкурсу Богодара Которовича є актуальним для багатьох міжнародних конкурсів світового рівня.»

Мирослава Которович, член журі конкурсу, скрипалька: «Дуже вдячна всім учасникам за таку людяну і щиру увагу до конкурсу імені Богодара Которовича. Мало хто взмозі підготувати і подужати таку складну програму – бо то справжнє випробування! До фіналу дійшли дуже якісні, професійні і міцні скрипалі. Але на першому турі теж були дуже гарні виступи, тому я абсолютно всіх вітаю і вдячна що ви взялися всі за цей ковалок роботи - і достойно його виконали!

Був ще один важливий для конкурсу момент - ми, концертні скрипалі, мріємо грати з гарним оркестром. Одна з причин, чому ми хотіли, аби наші конкурсанти грали саме з Національним симфонічним оркестром України, бо він – найкращий! Дякую Володимиру Федоровичу Сіренко за блискуче виконання!

Окремо я хотіла б подякувати «Пасхальній ансамблеї», Володимиру Рожку та Михайлу Кулиняку, бо коли творчі керівники вміють так чути ініціативу, і підтримати конкурс, це є велика радість! Велика вдячність Українському радіо, і представникам ЗМІ, які висвітлювали всі події конкурсу. Конкурс імені Богодара Которовича – це ментальне і мистецьке продовження життя мого батька, - найкраще, що триватиме з нами надалі.»
На фінал конкурсної хроніки повідомляємо всім вболівальникам і прихильникам подій гарну новину: рішенням Оргкомітету і членів поважного журі було: надати наступного, 2019-го року, Конкурсу скрипалів імені Богодара Которовича статусу – Міжнародного!
Отже, зустрінемося за рік!
























Автор: Анна Архипова
Діячі мистецтв: Мирослава Которович, Олександр Пірієв, Мирослав Скорик
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Конкурс (фестиваль): Конкурс скрипалів ім. Богодара Которовича
Джерело: Прес-служба Всеукраїнського конкурсу скрипалів імені Богодара Которовича



Інші:

VR-вистава "Книги Якова" у La Mama, Центрі Курбаса і ще 5 країнах одночасно
“Квіти від сну Recitativo-Fantasia”
Пол Веслі («Зоряний шлях», «Щоденники вампіра») зіграє головну роль та стане одним із продюсерів українського воєнного трилера «Невимовне»
Конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
Фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського у Коломиї: традиція, що надихає покоління
Зігріємося... музикою
ГРУДЕНЬ в львівських музеях Крушельницької та Людкевича
1 грудня "Метаморфоза" від Київського камерного оркестру в пам'ять про оперного співака, скрипаля, актора, військовослужбовця ЗСУ Ігоря Воронки
Зустрічаймо найзагадковіший місяць року разом із Національною оперою України
Події грудня від Національного будинку музики
Оголосили твори, допущені до ІІ туру Шевченківської премії 2025
Музика прийдешнього Різдва у Львівській філармонії
Балет київських митців “Снігова королева” побачать французи
Грудень у Львівському органному залі: понад 50 концертів, що створять ваш святковий настрій
Пристрасті за Параджановим
В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
      © 2008-2024 Music-review Ukraine