"Оdesa Сlasics": В Одесі відгремить наймасшатбніший міжнародний фестиваль | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Ботвінов Олексій
"Оdesa Сlasics": В Одесі відгремить наймасшатбніший міжнародний фестиваль
П'ятий фестиваль класичної музики відбудеться з 1 по 9 червня і познайомить слухачів з найвідомішими музикантами сучасної класичної сцени
20 травня 2019, понеділок
Поширити у Facebook

Кореспондентка Depo.Одеса розбиралася, чому цього року фестиваль вперше внесено до європейських фестивальних гідів, а організатори чекають на приїзд туристів з різних країн.

Почнемо з того, що вперше в Україну приїде Цюрихський камерний оркестр – колектив, який належить до топ-5 найкращих камерних оркестрів світу. У різний час з ним грали Джошуа Белл, Хіларі Хан, Джеймс Голуей, Міша Майський та інші музиканти. У 2017 році оркестр був нагороджений Echo Klasik одразу за два CD в категорії Klasik ohne Grenzen ("Класика без кордонів"). В Одесі вони зіграють три концерти.

Так, 6 червня в Одеському театрі опери та балету з оркестром будуть виступати Даніель Хоуп (скрипка) та Олексій Ботвінов (фортепіано).

Даніель Хоуп

Даніель Хоуп - офіційний артист найбільшого звукозаписного лейблу Deutsche Grammophon, семиразовий володар премії Echo Klasik, чотири рази був номінований на премію Греммі. Серед іншого, Хоуп - музичний керівник двох камерних оркестрів - Zürcher кammerorchester - Цюрихського камерного оркестру та New Century Chamber Orchestra (Камерний оркестр Сан-Франциско). Вечір розпочнеться концертом Вівальді для чотирьох скрипок з оркестром, а разом з Даніелем Хоупом гратимуть троє талановитих дітей з Одеси, Києва і Львова. Також у програмі: Моцарт, Бах, Шульхофф. За словами організаторів фестивалю, грати з дітьми захотів сам Хоуп, захопившись одеською школою Столярського. Напередодні концерту відбудеться відкрита репетиція з Даніелем, щось на зразок майстер-класу.

"Неймовірно хвилююсь і надихаюся, коли думаю про своїх музичних кумирів і їхню роль в одеському музичному житті: Петра Столярського, Давида Ойстраха, Натана Мільштейна, Бусю Гольдштейна, Еміля Гілельса, Святослава Ріхтера, Захара Брона і багатьох інших", - зізнається Хоуп і чекає нових музичних зустрічей в Одесі.

Також у концерті візьме участь директор фестивалю, народний артист України, піаніст Олексій Ботвінов. На гастрольній мапі одесита - близько 50 країн світу (зокрема, музичне керівництво виставою у театрі La Scala). Також на його рахунку рекорд - понад 300 виконань "Гольдберг-варіацій" Баха, одного з найскладніших творів композитора. Зараз музикант щосили готується до концертів.

Олексій Ботвінов

За його словами, саме війна змусила його займатися цією справою, щоб змінити навколишній світ. "Це протест проти жахливої ситуації, це єдине, чим я можу допомогти своїй країні в умовах, в яких ми опинилися через агресора. Я вірю, що класична музика пов'язана з колективним процвітанням у суспільстві. Коли люди більш духовно наповнені і гармонійні, то і саме суспільство стає таким же. У такому суспільстві стає більше достатку, порядку і благополуччя", - вважає Ботвінов.

7 червня на Потьомкінськіх сходах відбудеться опен-ейр концерт. Даніель Хоуп і Цюрихський камерний оркестр виконають музику Вівальді, Гріга, Рахманінова і Гершвіна. Музику Гершвіна представлять в аранжуванні, спеціально зробленому для концерту. Також виступить переможець Дитячого фортепіанного конкурсу ім. Серафими Могилевської, ім'я якого стане відомо 27 травня. Відзначимо, що минулого року подібний концерт зібрав понад 10 тисяч глядачів. "Open air - найскладніший концерт з усього фестивалю, - каже Ботвінов. - Зірки світового масштабу, гігантська сцена, іноземні колеги не розуміють, як такого рівня концерт може бути безкоштовним. Але місто дійсно допомагає і поки ми тягнемо. Хоча, безсумнівно, навіть символічна плата нам би дуже допомогла, але це не є іміджем і ідеєю створення самого фестивалю".

Цюрихський камерний оркестр вважається еталонним у виконанні музики Моцарта. 8 червня музиканти зіграють твори великого композитора в Одеській обласній філармонії з віолончелісткою Цзин Чжао. Вона - лауреатка першої премії на Міжнародному музичному конкурсі ARD (Internationaler Musikwettbewerb der ARD) у Німеччині, учениця Мстислава Ростроповича. На рахунку віолончелістки п'ять дисків. У програмі концерту також пролунають твори Баха, Мендельсона, Боккеріні.

Директор "Оdesa Сlasics" сподівається, що, таким чином, виховує одеську публіку, висвітлює ті тенденції, які вона ніколи не бачила. "Якщо в Європі люди десятиліттями нормально розвивалися, то до нас топ-зірки десятиріччами не заїжджали, це потрібно враховуват", - каже Ботвінов.

Але відкривати фестиваль 1 червня буде все ж таки оркестр Одеського оперного театру з французьким піаністом Сіпріаном Кацарісом. З юного віку Кацаріс збирає великі зали - перший сольний виступ артиста відбувся в 15-річному віці в театрі на Єлісейських полях (Théâtre des Champs-Elysées). Дискографія Кацаріса налічує понад 40 дисків. Зокрема, він виконав усі концерти Моцарта. Регулярно проводить безліч майстер-класів у Нью-Йорку, Торонто, Зальцбурзі, Гаазі, Шанхаї тощо. В Одесі він виконає Моцарта та Бетховена.

Сіпріано Кацаріс

"Дуже цікаво показати інші школи. Сіпріано Кацаріс – це зовсім інший стиль, він витончений, вишуканий і навіть трохи іронічний, – роз’яснює Ботвінов. – Моцарта і Бетховена в нас так не грають. Наприклад, на минулому фестивалі були піаністи Себастьян Кнауер і Штефан Владар, це – зовсім інша школа. Тому хочеться показати шось інше".

Але на фестивалі планується і більш легка музика. 2 червня в Одеській обласній філармонії зіграє "король циганської скрипки" Робі Лакатош з ансамблем. Скрипаль – представник династії Лакатош - ромських музик, яких ось вже понад як 150 років вважають кращими скрипалями світу в жанрі попмузики. Лакатош - володар нагород як у царині класичної скрипкової музики, так і в жанрах джазової та народної музики. "Найшвидший скрипаль світу" ("Daily Telegraph") разом з інструменталістами записав п'ять альбомів, три з яких –на Deutsche Grammophon. На рахунку самого Робі Лакатоша – 16 дисків.

3 червня в філармонії планується авторський вечір живого класика грузинської музики Гії Канчелі. Він написав музику до понад 30 кінофільмів і до двох десятків вистав. Простому слухачеві мелодії, створені Канчелі, відомі за фільмами "Кін-дза-дза!", "Це було минулого літа" тощо.

З камерним оркестром філармонії будуть виступати Поліна Осетинська, яка відома публіці як піаніст-вундеркінд: почала виступати у віці п'яти років та Юліан Мілкіс – канадський соліст, камерний музикант і виконавець джазової музики, уродженець Одеси. Єдиний учень Бенні Гудмана, Мілкіс виступав з симфонічним оркестром Торонто, камерним оркестром Вівальді, Hamburg Mozarteum, симфонічним оркестром Едмонтона, L'Orchestre Nationale de Lyon, симфонічним оркестром L'Orchester Française, оркестром Ванкувера CBC, Divertissement Chamber Orchestra й іншими. Він тісно співпрацював з Гією Канчелі і Олів'є Мессіаном.

А днем раніше, 2 червня, о 15:00 в єврейському культурному центрі "Beit Grand" відбудеться світова прем'єра фільму про Гію Канчелі "Тиша між нот" режисерки Олгі Антімоні (Канада). Вхід на прем'єру буде вільний. Сам маестро планує бути в Одесі і поспілкуватися з глядачами.

4 червня у філармонії італійський піаніст П'єтро де Марія зіграє Шопена та Рахманінова. Це перший італійський піаніст, який виконав на концертній сцені всі твори Шопена і записав 13 дисків. Після отримання приза міжнародної преси на конкурсі Чайковського (1990), були перші премії на конкурсах в Міланському Ла Скала (1990), Геза Анди в Цюриху (1994), Мендельсона в Гамбурзі (1998). Останнім часом П'єтро де Марія часто виконує музику Баха: нещодавно вийшли його записи обох томів "Добре темперованого клавіру" і "Гольдберг-варіацій". "П'єтро де Марія, в нього дуже стримана і спокійна манера гри - це італійська аристократія", - пояснює Ботвінов.

П'єтро де Марія

Наступного дня, 5 червня, в Одеській обласній філармонії зазвучить танго. Організатори фестивалю зазначають, що проект скрипаля і диригента Майкла Гуттмана "Tango sensations" вважається віртуозним виконавцем експресії. Гуттман навчався в Королівській консерваторії в Брюсселі й у нью-йоркській Джульярдській школі. У 1988 році зіграв перший сольний концерт в Нью-Йорку, а пізніше виступав як соліст у лондонському "Барбікан-центрі", амстердамському Концертгебау, японському Токіо Бунка Кайкан тощо. У різні роки Майкл Гуттман грав з відомими виконавцями і колективами, був запрошеним диригентом Брюссельського камерного оркестру.

У фінальному концерті фестивалю "Odesa Clasics" 9 червня виступить "Міша Майський Тріо" з програмою Рахманінова та Чайковського. Міша Майський - лауреат міжнародного конкурсу імені П. І. Чайковського, єдиний учень двох легенд віолончелі Мстислава Ростроповича і Григорія П'ятигорського. Майський вперше виступав у США в Карнегі-холі у 1973 році, а в 1976-му - у Лондоні з Королівським філармонійним оркестром. У 1982-му він вперше записав диск у Deutsche Grammophon. Дискографія артиста складає понад 30 альбомів. Окрім самого Міші Майського, у Майський Тріо грають його дорослі діти - Лілі Майські (рояль) і Саша Майські (скрипка). За словами організаторів фестивалю, вони давно мріяли запросити зіркового віолончеліста, але тільки цього року все збіглося, тому що гастрольний графік розписаний на кілька років вперед.

Крім основної програми, за традицією, в музеях Одеси відбудуться концерти паралельного проекту "Пілігрими", за участю українських артистів. Також заплановані дві виставки сучасного мистецтва, майстер-класи, дискусії та лекції. Так, 29 травня о 17:00 в Музеї сучасного мистецтва Одеси відкриється виставка "Музика сфер" художників Олександра Ройтбурда та Олега Соколова. Згодом, 31 травня о 15:00 в Одеському музеї західного та східного мистецтва відкриється персональна виставка Арсена Савадова "Лабораторія Орфея".

4 червня о 17:00 в Одеському художньому музеї планується вечір поезії з музикою Баха. Одеський поет Борис Херсонський прочитає вірші, присвячені композиторові, переклади текстів лютеранських хоралів. 7 червня о 18:00 Мирослава Которович (скрипка) та Ігор Саєнко (баян) виконають Пярта, Райха, Ріхтера, Макконена та Шимко.

5 червня о 16:00 в Одеському музеї західного і східного мистецтва Антоній Баришевський (фортепіано) виконає богословський цикл Мессіана “Двадцять поглядів на немовля Ісуса”, а 8 червня о 17:00 Кєнта Ігараші (саксофон) виконає Баха, Нода та Праті.

Зазначимо, що ціни на квітки фестивалю досить демократичні - від 50 до 2 500 грн.


Діячі мистецтв: Олексій Ботвінов
Конкурс (фестиваль): Музичний фестиваль «ODESSA CLASSICS»
Джерело: Depo.Одеса













Інші:

В Україні виступить світова суперзірка-контратенор Андреас Шолль з Німеччини
Оркестрова «Академія» для юних музикантів: «INSO-Lviv» презентує освітню ініціативу
В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
Про перший в Україні віртуальний музей оперного театру
Стали відомі переможці мистецької премії імені Богдана Хмельницького 2024 року
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
Конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Києві відбудеться прем'єра віднайденої опери “Креонт” Бортнянського
У Варшаві вже 2025 року планують зіграти уривки з опери, яку український композитор пише для "Метрополітен-опери"
“Арнольд Шенберґ. Той, хто змінив музику”
14 листопада в Миколаєві відбудеться прем’єра Херсонського театру Куліша «Молочайник»
ІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
У Нью-Йорку знайшли раніше невідомий вальс Шопена
Шевченківська премія-2025: оприлюднили перелік претендентів
Урочистий концерт з нагоди відкриття Органного залу – подія де перетинаються історії, традиції та сучасність
3 листопада Оркестр Саксофонів гратиме на честь винахідника саксофонів Адольфа Сакса
У Львові в музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: листопад, сповнений культурних подій
      © 2008-2024 Music-review Ukraine