Боґуслав Шеффер та його експериментальна музика | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Боґуслав  Шеффер та його експериментальна музика
Боґуслав Шеффер та його експериментальна музика
«Я народився композитором. Я потрібен для того, щоб дати музиці нове життя»
6 жовтня 2014, понеділок
Поширити у Facebook

Боґуслав  Шеффер та його експериментальна музикаЦьогоріч фестиваль сучасної музики «Контрасти» розмаївся ювілеями. Їхню когорту поповнює концерт, присвячений 85-річчю з дня народження видатного польського композитора, музичного критика, драматурга Боґуслава Шеффера.

До слова, цей неординарний та яскравий митець народився у місті, котре поєднує аромат кави та дощового повітря - Львові.

Шеффер є мабуть одним із найбільш неординарних митців, він - експериментатор, радикальний новатор у сфері сучасної музики.

Польський музикант запрезентував світові свою новітню інтерпретацію музики, а саме партитуру без нот, перший у Польщі хеппенінг й найбільш ранній польський твір в жанрі інструментального театру.

Шеффер - вкрай харизматична людина і переконливий викладач, причому усі послідовники маестро зізнаються, що його заняття є активними мотиваціями до подальшої творчості.

Музикант-новатор уважає, що ще із часів бароко композитори використовували ресурс музики не на достатньо високому рівні, позбавляли його творчого підходу. Адже можливості музичного мистецтва є направду геніальними. За його словами, феномен музики в тому, що вона - абстрактного походження, у ній відсутні такі витоки, як, наприклад, у літературі чи в малярстві. Ось чому музику маестро називає королевою усіх мистецтв.

Шеффер також активно використовує електроакустичні інструменти і користується новими можливостями препарування традиційних інструментів, наприклад, розширює якості мікротонових до 24-х тонів в тритоні, конструює скрипку з 8 струнами. Шеффер пише меси, концерти (в т.ч. і органні), використовує класичні циклічні форми (Monosonata для 24 соло інструментів), але при цьому міняє нотацію на графіку (як, наприклад, в симфонії «Muzyka elektroniczna»).
Він створив близько 550 музичних творів у 23 жанрах, 44 театральні п'єси, котрі перекладені аж на 17 мов, які успішно ставляться в багатьох країнах, а також близько 400 графічних робіт.

Серед композицій яскраво виділяються 8 п’єс для фортепіано соло, твір для фортепіано та флейти під назвою «Polyversionale studie» , фортепіанна «Poliformale studie», а також композиція для флейти «Negative» .

Боґуслав  Шеффер та його експериментальна музика

Найбільш відомі графічні партитури, котрі впадають ув око виконавців своєю новацією, свіжістю мислення та багатством колористичних барв, поданням упереміш голосу та музики, театральними ефектами і афектами: які викликає таке звучання: «Non stop», «Контури», «aSa», «Decomposizicione», графічні роботи яскраві та неординарні , згадаймо хоча б «Play of Notes», «Collage Х», «29-секундні малюнки», «Абстракція нахилу», «ABSTRA».

Поважний вік дає про себе знати і, на жаль, завдає чималого клопоту, проте Боґуслав Шеффер продовжує плідно концертувати як піаніст, режисер і педагог. Шеффер живе в Кракові і до цих пір активно творить. Він упевнений, що нова музика нікому в сучасному суспільстві не потрібна, і займається компонування (а також графікою і драматургією). Стилістику творів Шеффера останніх десятиліть відрізняє комбінування створених ним мелодійних фігур, серед яких як і раніше домінує мотив BEsCH з ініціалів композитора - його «візитна картка». Прагнення до барвистості спонукає композитора використовувати у фортепіанній музиці сонористичні фактурні прийоми; уникаючи натяку на традиційні функції фактурних планів, він як і раніше сповідує принцип «гри десятьма пальцями» (тобто традиційного піанізму).

Український театр «Альтер», в рамках «Контрастів» завітав до Львова із «Квартетом для чотирьох акторів», це – новітня експериментальна постановка, що складається із рухів, світла й музики.

Сучасна академічна музика потребує свіжого віяння й новацій, в той час як композиції та графічні твори Боґуслава Шеффера доводять, що вигадувати нові стилі успішно можна і в наш час. Головне – дослухатися серця й розуму. Їх «творчо-раціональний тандем» створить щось абсолютно незвідане й цікаве, й про це говоритимуть ще багато століть поспіль…


Автор: Анна Шпилевська
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль сучасної музики "Контрасти"
Джерело: Львівська філармонія



Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
209.jpg