Музика війни | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Музика війни
Півненко Богдана
Алмаші Золтан Гаврилович
Сильвестров Валентин Васильович
Музика війни
Міжнародний музичний фестиваль "KharkivMusicFest"
4 липня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Тисячі харків'ян відвідали десятки концертів класичної музики та арттерапевтичні івенти в рамках KharkivMusicFest. Відмінною рисою програми фестивалю цього року є те, що звучали переважно українські імена - як музикантів, так і композиторів, чиї твори були виконані.

Місія фестивалю - розвивати Харків та Україну, об'єднувати людей за допомогою музики та творити там, де російська зброя намагається все зруйнувати.


За словами виконавчої директорки фестивалю Марії Горбонос, незважаючи на постійну загрозу з боку ворожих сусідів та вимушені зміни в програмі, організатори змогли реалізувати в рамках проєкту майже все із запланованого. Марія каже:

"Цьогорічний фестиваль став знаковою подією і вкотре продемонстрував, що Харків є потужним культурним центром, що збирає яскравих особистостей, талановитих митців, майстрів, здатних втілювати проєкти світового рівня. Це проєкт про любов до Харкова, про пошук нових сенсів. Для відвідувачів концерти стали не просто варіантом приємного проведення часу. Перш за все - символом того, що Харків живе, у ньому, попри обстріли та руйнування, вирує культурне життя".

Фестиваль KharkivMusicFest-2023 проходив із 13 квітня по 24 червня, завершившись концертом Gala Classic. У приміщенні "Єрмілов центру" відбулася прем'єра твору Валентина Сильвестрова, написаного спеціально для виконання на KharkivMusicFest. Також уперше в місті, яке називають після повномасштабного вторгнення росії в Україну - Залізобетон, був виконаний симфонічний твір Арво Пярта.

Окрім того, для поціновувачів класики пролунали найвідоміші оперні арії Моцарта, Верді, Пуччіні у виконанні солістів: Тамари Калінкіної (заслужена артистка України, провідна солістка Національної 
опери України), Віталія Білого (лауреат численних міжнародних вокальних конкурсів, соліст Одеського Національного академічного театру опери та балету), оркестру "Схід Опера" та музикантів ансамблю KharkivMusicFest. Диригували того вечора Віталій Алексейонок, який є артдиректором фестивалю, та Іван Стецький - диригент Київської опери.

"Концепція концерту - знайти якийсь момент тиші, щоб на декілька хвилин почути просто тишу, тиху музику. Бо, на жаль, кожну ніч ми маємо дуже гучну "музику" вибухів", - сказав артдиректор Віталій Алексейонок перед початком імпрези, сповненої глибокого змісту. "Паганіні в спідниці" та експериментально-танцювальний проєкт


На відкритті KharkivMusicFest виступила всесвітньо відома українська скрипалька Богдана Півненко, яку називають "Паганіні в спідниці". Виступ Богдани відбувся в супроводі Фестивального оркестру KharkivMusicFest, у складі якого були музиканти Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка/Схід Опера, Харківської обласної філармонії, Харківського молодіжного академічного симфонічного оркестру та Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського. А програма концерту об'єднала "Пори року" українських композиторів сучасності Золтана Алмаші і Олександра Гоноболіна та всесвітньо відомі "Пори року" Антоніо Вівальді та "Пори року в Буенос-Айресі" Астора П'яццоли.

Продовжив фестивальну програму концерт фортепіанної музики харківських композиторів "Звуко-рухи". Цей концерт - продовження своєрідного дослідження музичного ландшафту Харкова, втіленого в проєкті "Музика спротиву та надії".

Пролунали твори Валентина Бібіка, Олександра Щетинського, Володимира Птушкіна, Сергія Юшкевича.

Також організатори фестивалю провели безпрецедентний для України концерт Inside the war ("Всередині війни") - концерт музики, що написана винятково у воєнний час від лютого 2022 року переможцями різних років Всеукраїнського конкурсу молодих композиторів ім. Бориса Лятошинського.

До речі, музику Inside the war почують і за кордоном - у Бельгії на Walden festival, що пройде 15-16 липня в Брюсселі, і на німецькому Usedomer Musikfestival 16 вересня-7 жовтня, на острові Узедом. Проте символічно, що прем'єру першими почули харківські слухачі.


Родзинкою програми став експериментально-танцювальний проєкт In C на музику композитора-мінімаліста Террі Райлі, втілений разом із видатною німецькою хореографкою, танцівницею Сашею Вальц. У проєкті взяли участь українські танцівники з Харкова та Києва.


Репетиції проходили в Zoom одночасно в Берліні, Харкові та Києві. Усі репетирували онлайн разом із танцівником компанії Sasha Waltz & Guests Орландо Родрігесом. В In C кожен танцівник на сцені веде свою партію, але всі вони об'єднані спільною грою і, взаємодіючи на власний розсуд, щоразу створювали унікальний твір. Освітні та мистецькі проєкти

Організатори підготували серію цікавих онлайн-бесід для широкої аудиторії KharkivMusicFest Talks, де спікерами виступили провідні музичні діячі України, США та Європи.

Серед запрошених гостей - видатний український композитор, автор понад 100 музичних творів Олександр Щетинський; композитор, диригент, піаніст, популяризатор українського музичного мистецтва Вірко Балей; Алла Загайкевич - композиторка, зірка української електроакустичної музики та інші.

KharkivMusicFest разом з Харківським національним університетом мистецтв імені Івана Котляревського провели особливий арттерапевтичний вікенд Kharkiv Art Therapy Days. Заходи були орієнтовані в першу чергу на дітей та людей, у кого не виходить упоратися самостійно зі стресом, обумовленим війною.


Уже традиційно в рамках фестивалю в безпечних для харків'ян місцях були розміщені музичні артоб'єкти - розфарбовані піаніно. Зазвичай усі інструменти розписані харківськими художниками за спеціально розробленими концептами та ескізами.
"Фестивальні дні цього і минулого років - це дуже важлива декларація того, що ми європейці, з одного боку, а з іншого - що життя в нашому рідному місті продовжується.


Харків живе!

Культура, класична музика в дні важких випробувань - це саме те, що підтримує людей, підтримує віру в нашу національну душу та в перемогу, - коментує Сергій Політучий, президент фестивалю KharkivMusicFest. - Сподіваюся, що наступного року наші зустрічі будуть сповнені аншлагів і тисячі харків'ян та гостей міста матимуть можливість доторкнутись до чудового мистецтва класичної музики".

Хоч основна фестивальна програма і закінчилася, за словами організаторів, на харків'ян чекають нові проєкти, які будуть частиною альтернативної програми. Організатором KharkivMusicFest, нагадаємо, є фонд громади Харкова "Толока".


Автор: Ірина ПЕЛІПКО
Виконавці: Богдана Півненко
Композитори:Золтан Алмаші, Валентин Сильвестров
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний фестиваль "KharkivMusicFest"
Джерело: Україна молодаІнші:

Висота «Діалогів кармеліток»
Сніг у червні - “На русалчин Великдень”
Львівський музичний «десант» у Києві – браво!
Завершилось всеукраїнське турне Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії
У Київській муніципальній академії музики ім. Р. М. Глієра провели майстер-класи для юних харків'ян
У Відні відбувся масштабний концерт за участю 150 українських виконавців класичної музики
ЛУЦЬКІЙ МУЗИЧНІЙ ШКОЛІ №1 ВИПОВНИЛОСЯ 85 РОКІВ
Повернення шедевра: у Відні говорили про віднайдену оперу українця Дмитра Бортнянського
«Спалахи пам’яті»
У Харкові знову виступив прекрасний лебідь в оточенні кращих голосів міста
Вишиванки на сцені і в залі: ансамбль "Запорожці" запросив шанувальників на "Зоряні зустрічі"
Артисти симфонічного оркестру виступили для бійців ЗСУ
На концерті пам'яті Михайла Чембержі "Там, де музика звучить!"
Враження від 21-ших "Акордів Хортиці"
Галас навколо GAIA. В Києві відбулась прем'єра авангардної опери від Opera aperta
Ансамбль солістів "Київська камерата" виступив у Carnegie Hall
“Отелло” - магічна подорож, або Без стереотипів на класику
У Стокгольмі відкрився другий "Європейський фестиваль: Українська весна"
У Кропивницькому відбудеться свято хорової музики "Молитва вустами дітей"
У Лондоні вперше пролунали твори львівських композиторів
Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
      © 2008-2024 Music-review UkraineFile Attachment Icon
Screenshot.png