Особистість |
|
|
Афіша
Аудіо
Відео
Записи
Контакти
|
Василь Пилипчак
м. Київ
заслужений артист України, композитор, валторнист
Загальні відомості
Творча біографія
Творчий доробок
Репертуар
Публікації
Василь Пилипчак народився 14 серпня 1951 року у селі Петрівка (старовинна назва села Берлядка) Копайгородського району на Вінниччині.
Перші уроки співу проходили у хаті на печі: мама Параска, дві сестри Ганна, Ніна і найменший Василь.
Так довгими зимовими вечорами засвоювалися усі народні пісні, які знала мама, а згодом Василь Пилипчак записав від матері понад 300 пісень;
з першого класу постійно співав, як соліст (під акомпанемент баяну) на районних і обласних шкільних заходах.
Навчаючись у Кацмазівській середній школі з 4-го класу почав вчитися грі на альті, згодом на трубі. З 12-и років – вихованець (валторніст) Жмеринського військового духового оркестру.
З 1966 по 70-й рік - навчався у Київському Державному музичному училищі ім. Р. М. Глієра по класу валторни у В. Бабенка і композиції у Р. Верещагіна.
В 1968 році переміг у конкурсі-огляді юних виконавців для участі у конкурсі записів «Радіо-Прага».
З 1968 року почалася виконавська діяльність, граючи на валторні з майбутньою Народною артисткою України Марією Стеф’юк, Миколою Десновим (тепер соліст-гобоїст симфонічного оркестру Національної опери України).
У 1970 – 74 рр. навчався у Ленінградській (Петербурзькій) державній консерваторії ім. М. А. Римського-Корсакова по класу валторни у професора В. М. Буяновського; паралельно самостійно вивчав композицію, відвідуючи заняття у професорів композиції С. Слонимського, Ю. Тищенко і диригування у професора А. Янсонса.
Одночасно продовжував працювати у різних оркестрах Ленінграду: оркестрі Театру юного глядача та симфонічному оркестрі оперної студії консерваторії.
Здавши екзамени за 4-й і 5-й курси, у 1974 році достроково закінчив консерваторію, отримавши кваліфікацію соліста, ансамбліста і викладача за фахом валторна.
В період 1973 – 78 років Василь Пилипчак — артист Державного (тепер Національного) заслуженого академічного симфонічного оркестру України, виконуючи партії першої валторни під орудою диригентів С. Турчака, Н. Рахліна, Ю. Темірканова, К. Кондрашина, Ф. Глущенка.
З травня 1978 року, у співпраці з композитором Леонідом Грабовським, піаністом Валерієм Матюхіним В. Пилипчак регулярно здійснює серію камерних і сольних концертів у Спілці композиторів України.
Перший виконавець творів українських композиторів для валторни (Квінтети для флейти, гобою, кларнету, фаготу та валторни Г. Ляшенка, Я. Верещагіна; Секстет для валторни, препарованого ф-но і стр. квартету В. Шумейка; «Лісова музика» для сопрано, валторни та ф-но В. Сільвестрова; «Конкорсуоно» (Концертна п’єса для валторни Соло) Л. Грабовського; камерних творів В. Губи, О. Яворика, О. Костіна, О. Яковчука; концертів для валторни з оркестром О. Зноско-Боровського, Є. Станковича).
Лауреат Всеукраїнського конкурсу виконавців на духових інструментах (1977 р.)
Здобувши перемогу у Всесоюзному конкурсі, оголошеного Київським державним театром опери і балету УРСР, з грудня 1978 року і до теперішнього часу В.Пилипчак — соліст симфонічного оркестру Національної опери України. В 2001 році В. Пилипчаку присвоєно звання Заслужений артист України.
Як соло-валторніст Василь Пилипчак концертував у містах України і за кордоном (Краків, Вроцлав – Польща; Москва, Санкт-Петербург – Росія; Токіо, Кіото, Осака, Сендай, Кюсю – Японія).
В.Пилипчак здійснив записи валторнової музики у Фонд Національної радіокомпанії України та на компакт-диск.
Не заспокоюючись на досягнутому, Василь Пилипчак у 1977 – 2001 роках навчався у Національній музичній академії України ім.П. І. Чайковського за фахом «музична режисура» у професора В. Б. Курбанова та здобув кваліфікацію режисер музичного театру.
Разом з флейтистом і диригентом симфонічного оркестру «Нова філармонія» м. Токіо Уено Такасі Василь Пилипчак є співзасновником міжнародного музичного україно-японського фестивалю «Цвітень» (1993 – 2009 рр.); режисер фестивальних і концертних заходів («Цвітень 1993 – Свято флейти» м. Київ, м. Біла Церква; «Цвітень 1994 – Свято сакури» м. Київ; «Цвітень 2001 – Свято друзів» м. Черкаси, м. Київ, м. Суми, м. Хмельницьк; «Цвітень 2007 – Тосіміцу Танака в Україні» концерти у НМАУ ім. Чайковського, Національній філармонії та інших).
Беручи участь у різноманітних конкурсних заходах, Василь Пилипчак - Голова регіонального конкурсу «Концертино» (м. Калуш Івано-Франківської обл. 2004, 2006, 2008 рр.), голова Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Полтавська весна» (2006, 2008 рр.), член журі IV Міжнародного дитячо-юнацького мистецького конкурсу «Срібний дзвін» (м. Ужгород 2003 р.); член журі ІІ Всеукраїнського відкритого конкурсу молодих виконавців (ансамблів) на духових та ударних інструментах ім. В. Старченка (м. Рівне 2006 р.).
Голова регіонального конкурсу виконавців на духових інструментах (м. Дніпропетровськ, 2009 р.). Співзасновник І-го Київського відкритого конкурсу валторністів імені В. Бабенка (м. Київ 2008р.)
Педагогічна діяльність В. Пилипчака розпочалася з викладання по класу валторни у Київській дитячій музичній школі №13, пізніше у КССМШ ім. М. В. Лисенка, Інституті культури ім. О.Корнійчука, Національній музичній академії України ім. П. І. Чайковського.
З 2008 року працює у Київському державному Інституті музики ім. Р. М. Гліера.
У 1993 році на сцені Національної опери України балетмейстер Георгій Ковтун здійснив постановку балету Василя Пилипчака «Ісе Моногатарі».
В 2004 році разом з Президентським оркестром України було вперше виконано «Монолог» для валторни, вібрафону і струнних. У квітні 2008 року відбулася прем’єра твору «Requiem da camera» пам’яті Б. Архімовича.
З 2007 року – В.Пилипчак є членом Національної Спілки композиторів України.
У березні 2009 року Василь Пилипчак здійснив поїздку до Німеччини, результатом якої стала домовленість з продовжувачем справи Едуарда Круспе - Петером Гельдманом про відкриття філіалу фірми «Ed. Kruspe» в Україні, що виготовляє валторни, труби, тромбони та аксесуари до них.
Педагогічна література В. Пилипчака складається також з методичного та етюдного матеріалу російських, німецьких, французьких, італійських, іспанських та американських валторнових виконавських Шкіл.
У творчому доробку В. Пилипчака, окрім творів крупних форм (симфонії, балети, хорові твори) є твори для валторни соло, дуети, тріо, квартети, твори для арфи та камерних ансамблів, статті з проблем виконавства.
Василь Пилипчак є автором першої в Україні методичної праці «Школа гри на валторні» в десяти томах (наразі видано перших два томи).
Твори
- Симфонія № 1
- Симфонія №2
- Балет «Ісе Моногатарі»
- Концерт для валторни з оркестром
- Концертино для арфи і струнних
- «Чемо карgо квеканав» («Мій прекрасний, рідний краю») – музика для тенора, читця, хору і оркестру на слова І. Чавчавадзе
- «Українська Бахіана» для флейти, арфи, литавр і струнного оркестру
- «Різдвяна пастораль» для флейти, арфи, челести і струнних
- «Монолог» - музика для валторни, віброфону і струнного оркестру
- “Requiem da camera”. Музика пам’яті Б. О. Архімовича для чтиці, флейти, валторни, дзвона «Ре», ф-но і струнного квартету (2008)
- «Роздоріжжя» - спектакль на тексти А. Ахматової, О. Теліги, Г. Булаха для сопрано, меццо-сопрано, чтиці і камерного ансамблю
- Квінтет для флейти, гобоя, кларнету, фагота і валторни
- Квартет «Гомін Карпат» для 3-х валторн і туби
- Квартет «Привітання» для 4-х валторн
- Квартет «Щедрівка» для 4-х валторн
- Квартет «Валторнові жарти» для 4-х валторн
- 5 п’єс для 3-х валторн
- «Серенада» для валторни і тромбону
- «Молитва нескореним» для валторни і фагота (пам’яті Алли Горської)
- «Старосвітські танці» для гобоя і валторни
- «Серенада дзвоників» (1. “Serenada Campanula cespitosa”. 2. “Wind, butterflies and bluebells”) для арфи Solo (2008)
- «Карпатські мотиви» для арфи
- Три вокальні сцени для тенора і ф-но. Музика на слова Миколи Воробйова
- Тріо для флейти, валторни і ф-но (2008, Токіо)
- «Arlekin» багатель для гобою і ф-но (2009)
- Школа гри на валторні у 10-и томах. Вийшли з друку 1-й і 2-й том, хрестоматія і компакт диски Щоденні вправи, етюди, п’єси з різними інструментами, п’єси для валторни і ф-но, дуети, тріо, квартети
- 2 Хоральні прелюдії для квартету саксофонів
- «Сирінкс і Нарцис» дует для флейти і валторни (2007)
Концертний репертуар В. Пилипчака складає понад 2-х сотень творів для валторни у часовому діапазоні від епохи натуральної валторни до музики композиторів ХХ - початку ХХІ століть.
Валторна з оркестром
- В.-А. Моцарт – Концерт №1
- В.-А. Моцарт – Концерт №2
- В.-А. Моцарт – Концерт №3
- В.-А. Моцарт – Концерт №4
- В.-А. Моцарт – Концертне рондо
- А. Росетті – Konzert Es-dur
- Я.- В. Штіх-Пунто – Концерт №5
- Я.- В. Штіх-Пунто – Концерт №7
- Й. Гайдн – Концерт №1
- Й. Гайдн – Концерт №2
- Р. Штраус – Концерт №1
- Р. Штраус – Концерт №2
- П. Хіндеміт - Концерт
- І. Пауер – Концерт
- Р. Гліер – Концерт
- А. Гедіке - Концерт
- Є. Станкович – «Тривоги осінніх днів» - Концерт
Валторна з фортепіано
- Р. Шуман – Adagio e Allegro
- К. Черни – Анданте і Полонез
- Л. ван Бетховен – Соната
- Ж. Він’єрі – Соната
- П. Хіндеміт – Соната in Fa
- П. Хіндеміт – Соната in Es
- С. Рахманінов – Елегія
- Д. Шостаковича – Адажіо
- Е. Боцца – В горах
- П. Дюка – Віланелла
- Р. Гліер – Ноктюрн
- Р. Гліер - Інтермеццо
- В. Губа – Рапсодія
- Б. Лятошинський – Мелодія
- В. Рождественський - Романс
- Ф. Штраус - Ноктюрн
- Р. Штраус – Анданте
Камерні ансамблі
- Й. Брамс – Тріо для валторни, скрипки і ф-но
- Ф. Допплер – «Souvenir du Rigi» для флейти, валторни і ф-но
- Е. Мюллер – Серенада для флейти, валторни і ф-но
- В. Пилипчак – Тріо для валторни, флейти і ф-но
- В.-А. Моцарт – Квінтет для валторни, скрипки, 2-х альтів і віолончелі
- Л. ван Бетховен – Секстет для 2-х валторн і струнного квартету
Валторна Solo
- В. Буяновський – «Путевые заметки»
- В. Буяновський – Соната №1
- В. Буяновський – Соната №2
- В. Пилипчак – Диптих
2017 березень 22 середа |
|
|
|
м. Львів, Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
До 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Японією і Україною»: спільний проект Посольства Японії в Україні і Львівської обласної філармонії
Твори українських і японських композиторів |
|
2016 травень 5 четвер |
|
|
|
м. Львів, Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Музично-поетичний вечір на Юра
|
|
2012 жовтень 21 неділя |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Прем'єра твору українського композитора Василя Пилипчака «Музична драма» №2 для дев’яти виконавців на слова українських поетів
Музичні вечори на Фролівській |
|
2012 березень 11 неділя |
|
|
|
м. Київ, Глядачевий зал Національної Опери України
Концерт пам’яті трагічних подій в Чорнобилі та Фукусіми
Концерт з творів Кадзунорі Маруями та Василя Пилипчака |
|
2012 березень 10 субота |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Мистецький діалог: Україна - Японія
Music-Review WEEKEND |
|
2011 липень 20 середа |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Музична фотовиставка. Music-review Ukraine Photo Exhibition Kyiv 2011 (25 червня -20 липня)
До закриття Другого концертного сезону Music-review WEEKEND |
|
2011 квітень 9 субота |
|
|
|
м. Київ, Концертний зал Національної спілки композиторів України
Камерний концерт. PostScriptum: Музика NonStop
ХXІ Міжнародний фестиваль Київської організації Національної спілки композиторів України "Музичні прем’єри сезону" |
|
2011 квітень 4 понеділок |
|
|
|
м. Київ, Концертний зал Національної спілки композиторів України
Камерний концерт - лекція "Звучать раритети"
ХXІ Міжнародний фестиваль Київської організації Національної спілки композиторів України "Музичні прем’єри сезону" |
|
2010 грудень 25 субота |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Різдвяний WEEKEND
Напередодні новорічних свят Національний портал академічної музики та Фонд сприяння розвитку мистецтв дарує шанувальникам класичної музики святковий музичний подарунок - Різдвяний концерт |
|
2010 листопад 24 середа |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Презентація оновленого Порталу Music-Review Ukraine 2.0
|
|
2010 квітень 25 неділя |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Весняне світло камерної музики. До 170-річчя з Дня народження П. І. Чайковського
Дванадцятий концерт циклу Music-review Weekend |
|
2009 грудень 27 неділя |
|
|
|
м. Київ, Галерея Фонду сприяння розвитку мистецтв
Різдвяний концерт. Концерт духової музики
Четвертий концерт циклу Music-review Weekend |
|
[
|