Конкурс. Фестиваль |
|
|
Афіша
Фото
Відео
Аудіо
Контакти
|
Міжнародний фестиваль "С. Рахманінов і українська культура"
м. Харків, фестиваль
03/28/2018-04/01/2018
Загальні відомості
Умови участі
Спонсори та партнери
Програма
Історія
Публікації
Міжнародний фестиваль «С.Рахманінов та українська культура» був заснований в Харкові (Україна) в 1998, оголошеному ЮНЕСКО роком Сергія Рахманінова у зв'язку зі святкуванням 125-річчя з дня народження геніального композитора, піаніста і диригента.
За задумом організаторів, Фестиваль на честь видатного Музиканта покликаний стати свідоцтвом дружби слов'янських народів, відродити і зміцнити статус Харкова як одного з найбільших духовних центрів України, а також сприяти активному процесу інтеграції української культури в світовий культурний простір.
Фестиваль освячений його Високопреосвященством Митрополитом Харківським і Богодуховським Никодимом.
Засновники: Благодійний фонд на честь сім’ї Алчевських /автор ідеї, концепції, художній керівник та генеральний директор Фестивалю - Л.М. Трубнікова/ при підтримці Міністерства культури України, Харківської облдержадміністрації, Харківської міської ради. Центру сучасного мистецтва “Нова сцена”, Харківського державного університету мистецтв ім. І.П.Котляревського, Харківської обласної філармонії, Харківської середньої спеціальної музичної школи-інтернату, Національної Всеукраїнської музичної спілки, Національної спілки композиторів України, Будинку науки і техніки.
Ім'я Великого Маестро, що отримав світову славу і визнання, тісно пов'язано з Харковом, Слобожанщиною і Україною. Сергій Васильович Рахманінов неодноразово бував з гастрольними поїздками в Києві, Одесі, Полтаві, Єкатеринославі (нині Дніпропетровськ), став одним з організаторів Київської консерваторії. Харків’яни пишаються тим, що саме в їхньому місті в 1892 році відбувся перший клавірабенд Великого піаніста.
Під час літнього відпочинку в Лебедині Харківської губернії (нині Сумської області) в 1893 році композитором були написані симфонічна поема «Утес», фантазія для 2-х фортепіано, духовний хоровий концерт «В молитвах неусыпающую Богородице», дві п'єси для скрипки з фортепіано, шість романсів, два з яких на слова Тараса Шевченка, та ін. В Харкові в період з 1892 року і до свого від'їзду з Росії в 1917 році Рахманінов побував з концертами 13 разів. Він був дружний з директором Харківського відділення Імператорського Російського музичного товариства Іллею Слатіним - диригентом, педагогом, піаністом, а також з відомою харківською сім'єю Алчевських, представники якої займалися активною меценатською, культурною і просвітницькою діяльністю і здійснили безцінний внесок в розвиток вітчизняної культури. Всі, з ким зустрічався Сергій Рахманінов, залишили про нього теплі спогади. А про його харківські виступи були написані безліч чудових статей в газетах «Харьковские губернские ведомости», «Южный край», «Утро».
Віддаючи данину чудовим творчим і особистим відносинам, які склалися у музиканта з харків'янами, закоханість Рахманінова в геній українського народу, велич і красу української пісенності, столиця Слобожанщини присвятила вже п'ятнадцять Міжнародних фестивалів «С.Рахманінов та українська культура» зміцненню і розвитку російсько-українських культурних зв'язків.
Концепція Фестивалю об'єднує: серії концертів, Міжнародний науково-теоретичний симпозіум «Сергій Рахманінов: на зламі століть» (з послідуючим друком збірок статей), майстер-класи, Міжнародні конкурси вокалістів імені Івана Алчевського (МКВІА) та «Алчевський-дебют» (МКВІА-д).
Щорічно фестиваль збирає своїх друзів і прихильників, здійснюючи ідею духовної єдності і музичної соборності.
За ініціативою Володимира Ашкєназі, за високий професіоналізм та особливий внесок в розвиток процесу інтеграції музичної культури України в світовий музичний простір Фестиваль в 2004 р. був прийнятий до Всесвітнього рахманіновського товариства (президія в Лондоні, президент - Володимир Ашкєназі).
Основні мети Фестивалю
- відродження, розвиток та розповсюдження народної, класичної та сучасної спадщини української музичної культури;
- широке репрезентування українського музичного мистецтва у великій часовій амплітуді (від XVIII ст. до здобутків XXI ст.);
- сприяння процесу відродження та збагачення духовної скарбниці Батьківщини;
- виховання молоді в дусі пріоритетів надбань українського мистецтва.
ІІ. Інтернаціональний аспект
- сприяння процесу інтеграції українського мистецтва у світовий культурний простір (контекст).
- створення умов для просування талановитої молоді України на міжнародну концертну арену.
III. Соціальний аспект
- виховування смаку нового покоління;
- виховання оціночних критеріїв у молоді в процесі сприйняття культурних досягнень суспільства;
- створення умов для реалізації талановитої молоді (участь в концертах Фестивалю у кращих концертних залах Харкова та інших міст).
IV. Культурологічний аспект
- створення умов для формування в суспільстві естетичної потреби в розквіті мистецтва в Україні;
- сприяння процесу відродження вітчизняних меценатських традицій;
- сприяння процесу відродження вітчизняних спонсорських традицій.
V. Виконавський аспект
- відродження традицій та сприяння розвитку української виконавської фортепіанної школи;
- відродження традицій та сприяння розвитку української диригентської школи;
- відродження традицій та сприяння розвитку української вокальної школи;
- та інших;
VІ. Педагогічний аспект
- відродження найцінніших досягнень музичної вітчизняної педагогіки;
- знайомство та творче сприйняття передових досягнень світової музичної педагогіки;
- систематичне проведення майстер-класів по обміну досвіду за участю видатних представників української та зарубіжної культури.
VІІ. Естетичний аспект
- виховання культурної парадигми в сучасному суспільстві, та, перш за все, у сучасної молоді України.
Концерти ХХ форуму, присвяченого 145-річчю від дня народження видатного композитора, піаніста і диригента, проходитимуть у Новій органній залі Харківської філармонії.
Сергій Васильович Рахманінов (1873-1943 рр.) був автором величезної кількості творів різних жанрів – від етюдів до опер. Музика маестро просякнута романтикою, енергією, лірикою і свободою…
Нинішнє рахманіновське свято привертає увагу передусім участю у ньому іменитих зарубіжних виконавців, у творчій біографії яких музика класика посідає ключове місце. Серед них – піаністи: лауреат міжнародних конкурсів Іван Мощук (США), переможець Міжнародного конкурсу піаністів ім. С. Рахманінова Садакацу Цчида (Японія), відомий французький скрипаль, письменник і кінодокументаліст Брюно Монсенжон, який наразі представив світову прем`єру власної стрічки «Мстислав Ростропович. Неприборканий смичок».
У виконанні Садакацу Цчида прозвучать Другий та Третій фортепіанні концерти Рахманінова, а окремий свій сольний виступ під інтригуючою назвою «Траєкторія сліз» японський виконавець присвятив фортепіанним творам композитора.
Завдяки Івану Мощуку харків`яни вперше познайомляться з Концертом для фортепіано з оркестром №2 «Присвячується С. Рахманінову» М. Метнера.
Символічно завершення фестивалю припадає на день народження Сергія Васильовича. В програмі вечора звучатиме Тріо «Пам’яті великого художника». П. Чайковського.
Виконавці: Брюно Монсенжон (скрипка) Олексій Шадрін (віолончель, Німеччина), Іван Мощук (фортепіано).
Традиційно в рамках фесту відбуватиметься міжнародний науковий симпозіум, конференція «С.В. Рахманінов та українська культура: міжнаціональний та полікультурний діалог» та «Українські національні цінності та їхня модернізація в умовах інформаційної цивілізації (до 300-річчя від дня народження Г. Сковороди», а також проходитимуть майстер-класи.
Адреса: | | 61202, Україна, Харків, вул. Л. Свободи 39 в, к. 99 |
Тел. | | +38 (057) 336- 66- 49
(067) 575 - 42 - 87 |
Ел. пошта: | | larisatrubnikova@yandex.ru |
| | |
| | |
[
|