|
У Києві до Дня Європи виконали гімн ЄС
10 травня, субота
Поширити у Facebook
У Національній філармонії в День Європи військовослужбовці разом з музикантами з усієї України виконали Дев'яту симфонію Людвіга ван Бетховена, фінал якої є гімном ЄС.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, твір Бетховена виконав Симфонічний оркестр Національної філармонії України за підтримки Національної академічної хорової капели "Думка".
Генеральний директор Нацфілармонії Михайло Швед зазначив, що концерт став ушануванням Декларації Робера Шумана - історичної ініціативи, що заклала основу об'єднаної Європи. Адже фінал Дев'ятої симфонії Бетховена - "Ода до радості" на слова Фрідріха Шиллера - з 1985 року є гімном Європейського Союзу.
"В нас була ідея влаштувати на День Європи такий захід, який би показав і нам, і нашим західним партнерам, що ми є частиною європейського співтовариства.
Ми цивілізаційно, культурно та духовно в Європі. Попри те, що ми поки не є членами безпосередньо Європейського Союзу, менше з тим, ми перебуваємо в цій цивілізаційній парадигмі. Цей музичний твір має символізувати всім нам, що ми - з Європою, а Європа - з нами разом до перемоги", - сказав Швед.
За його словами, концерт відвідали представники дипломатичного корпусу понад 10 країн. А безпосередньо виконавцями стали понад 150 музикантів з різних куточків України, двоє з них служать у Збройних силах від самого початку повномасштабного вторгнення РФ.
"Диригент і військовослужбовець Назар Яцків працює в Дніпрі, Ольга Ус (мецо- сопрано) також з Дніпровської опери, Сергій Бортник (тенор) - соліст Національної філармонії України.
А Тарас Бережанський (бас) є солістом Львівської національної опери і вже також солістом нашої філармонії", - зауважив Швед.
За словами диригента Дніпровського театру опери і балету Назара Яцківа, підготуватись до такого великого концерту було нелегко.
"Не завжди вдавалось провести репетиції. Ви знаєте, що нещодавно була багатогодинна тривога, і в той день з запланованої тригодинної репетиції нам вдалося порепетирували лише хвилин 20. Та провести концерт стало можливим завдяки співпраці Національної філармонії і платформи "Культурні сили". Завдяки тому, що (військове) керівництво погодилось на таку співпрацю, нас відпускали. І до 9 травня, до Дня Європи нам вдалося зробити цей проєкт втілити. Це концерт вдячності нашим європейським партнерам, які підтримують нас, і ми хочемо підтримати їх", - сказав він.
Відомий культурний діяч і військовослужбовець, учасник Культурних сил Остап Українець зазначив, що концерт 9 травня став проявом того, як мілітарна культуа переплітається зі цивільною, адже глядачі змогли побачити на сцені єднання музикантів цивільних і військових.
"Ми більше не повинні шукати місце мілітарної культури в сучасній українській. Маємо констатувати - це частина того, чим сьогодні живе українське суспільство. Збільшується взаємний вплив між військом та цивільними. Тепер вже не так, як в 2014-2016 роках, коли існувало окреме "гетто" військової літератури чи військової культури. Тепер є всі засади для того, аби мілітарна культура органічно вливалася у мову мистецтва", - наголосив Українець.
Соліст Тарас Бережанський розповів, що від початку російського повномасштабного нападу у 2022 році висловив бажання бути корисним державі у Збройних силах. Проте не припинив займатись творчою діяльністю.
"Від початку повномасштабного вторгнення, як і всі, я пішов теж до ТЦК, не думаючи про професію. Я був артистом без будь-якого військового досвіду. Мені сказали спочатку, що потреба - в тих, хто хоч щось уміє. Але потім... навчився стріляти, проходив вишколи й підписав контракт. Зараз я служу в добровольчому формуванні "Мрія", яке підпорядковується також ЗСУ. Ми є частиною ППО. Саме через те, що це добровольче формування, маю можливість і працювати, і чергувати", - розповів Бережанський (позивний Опера).
Він також додав, що на репетиції постійно бракувало часу.
"Нам... завжди хочеться більше часу, більше підготовки. Адже ми, музиканти, ми перфекціоністи. Але, звісно, професіоналізм всіх колективів і наш як виконавців теж дається взнаки. Було обмаль часу, але і його вистачило на підготовку цього складного, грандіозного й великого твору", - зазначив соліст.
Проєкт організовано Національною філармонією України у партнерстві з Міністерством культури та стратегічних комунікацій, платформою "Культурні сили" і за інформаційної підтримки Укрінформу.

Фото: Павло Багмут
Колективи: Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України
Виконавці: Сергій Бортник
Диригенти: Назар Яцків
Концертна організація: Національна філармонія України
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Джерело: MY.UA
|