|
Хорові асамблеї Леонтовича завершились оперою «На русалчин Великдень»
Постановка опери «На русалчин Великдень» поєднала два потужні мистецькі колективи
12 грудня 2012, середа
Поширити у Facebook
Закриття Третього мистецького проекту «Хорові асамблеї Миколи Леонтовича» відбулось 10 грудня у Вінницькій обласній філармонії.
Не зважаючи на складні погодні умови справжні поціновувачі української класичної музики та генія Леонтовича прийшли до концертної зали аби насолодитись видатним твором, який на Вінниччині, на Батьківщині Леонтовича, виконується лише втретє.
Після вітальних слів Анатолія Федоровича Завальнюка та представника Вінницької міськради Світлани Тіскіної, кандидат мистецтвознавства Тетяна Бурдейна-Публіка розповіла історію створення опери, яку Микола Леонтович не зміг завершити через свою трагічну смерть.
Над своїм першим великим симфонічним твором, народно-фантастичною оперою за однойменною казкою Бориса Грінченка, композитор розпочав працювати ще 1919 році.
У 1977 році, до сторіччя з дня народження Миколи Дмитровича, український композитор Мирослав Скорик, за поради свого учителя Станіслава Людкевича, закінчив оперу, відредагував та інструментував її, а літератор Д. Бобир доопрацював лібрето.
Того ж року її було поставлено на сцені Київського театру опери та балету імені Т. Г. Шевченка.
Постановка опери «На русалчин Великдень» поєднала два потужні мистецькі колективи.
На сцену Вінницької обласної філармонії піднялись Академічний міський камерний хор «Вінниця» (художній керівник - народний артист України, професор Віталій Газінський) та академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії (керівник та диригент - Айдар Торибаєв).
Партію козака блискуче виконав тенор Одеського театру опери і балету Валерій Регрут. Партії русалок співали кращі вокалістки нашого міста: Вікторія Павлова, Вікторія Коломієць, Олена Гончар, Світлана Жевачевська, Алла Москаленко.
Дивовижна музична мова опери надзвичайно різноманітна та близька до народних джерел. Сюжет опери казково-фантастичний: козак, блукаючи літньої ночі по берегу Дніпра напередодні Трійці, у русалчин Великдень, бачить русалок, що гріються під срібними променями місяця.
Помітивши чужинця бісові дівчата загадують йому загадки та хочуть затягти хлопця під воду, але наймолодша русалонька рятує його, танучи у променях ранкового сонця.
Фантастичний та реальний світи зіштовхуються, але кохання виявляється сильнішим від смерті – це і є провідна думка опери.
Музика малює казково-фантастичні картини: вкрадливі шерехи ночі, загадково-мінливі від місячного сяйва сцени.
Композитор створив дивовижні за красою музичні епізоди — хороводи, танці, ігри русалок.
Жіночий хор натхненно виконує ліричні, грайливі, просвітлено-ніжні пасажі. Солісти майстерно втілили в життя образи героїв опери.
Постановка твору «На русалчин Великдень» безперечно є значною мистецькою подією у житті Вінниці. Вечір став кульмінацією «Хорових асамблей Миколи Леонтовича», ініційованих Департаментом культури Вінницької міської ради на честь 135 річчя з Дня народження українського композитора.
Фото: Максим Кушка
Колективи: Академічний муніципальний хор "Вінниця"
Диригенти: Айдар Торибаєв
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Вінницької обласної філармонії
Джерело: myvin.com.ua
|