«Vivat Моzаrт!» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
«Vivat Моzаrт!»
Маріупольський муніципальний камерний оркестр 
Крячок Василь
«Vivat Моzаrт!»
У проєкті «Філармонія Нескорених»
15 жовтня, неділя
Поширити у Facebook

20 жовтня Маріупольський камерний оркестр під орудою маестро Василя Крячка, – знову виступить перед киянами у проєкті «Філармонія Нескорених»

Цього разу у програмі – твори Моцарта. Дві симфонії та найпопулярніший Концерт №20 для фортепіано з оркестром, де солісткою виступить киянка – піаністка Олександра Зайцева.

  Соль-мінорна симфонія №40 – геніальна провісниця багатьох романтичних сторінок музики XIX століття, починаючи з Незакінченої симфонії Шуберта, яка написана для скромного оркестру.

У ній – чотири частини, її тема  трепетна і, наче виросла з арії Керубіно з її безпосереднім, живим юнацьким почуттям.
 
Симфонію № 29 ля мажор було закінчено Вольфгангом Амадеєм у Зальцбурзі 1774 року. Згодом хтось невідомий стер дату у рукописі, і музикознавцям довелося кликати криміналістів, щоб ті за допомогою кольорових фільтрів прочитали зниклий напис.Вона написана в часи, коли межа між оркестровою та камерною музикою ще не була непорушною.

Перші дві частини делікатні, майже інтимні. Побічна тема другої частини немов зіткана з найлегших зітхань, а в короткій розробці звучать гуркітливі фігури скрипок. Останні дві частини, навпаки, енергійні. Менует прикрашають сигнали гобоїв і валторн (крім них, духових інструментів в оркестрі немає), кожен розділ фіналу завершується пасажем скрипок, що злітає, а вінчає його героїчна кода.
 
Ре мінорний концерт належить до найпопулярніших моцартівських концертів завдяки романтичному і пристрасному характеру. Перша частина віщує патетичні сторінки «Дон Жуана», третя – фінал 40-ї симфонії.
 
Партитура була закінчена Моцартом 10 лютого 1785, а вже наступного дня композитор виконував новий твір у залі казино Мельгруб на відкритті серії з шести концертів за підпискою.

Грати партію клавіра, одночасно диригуючи, було його улюбленою формою появи на публіці. Саме Моцарт у 1780-і роки здійснив революцію, позбавивши фортепіано ролі акомпаніатора (яку за традицією виконував в оркестрі клавесин та інші клавішні інструменти) і перетворив його на справжнього соліста.
 
Моцарт призначав свої концерти найширшій публіки. У листі до батька він пише: «Саме концерти є чимось середнім між надто важким і надто легким, у них багато блиску, вони приємні для слуху, але, звичайно, не впадають у порожнечу; подекуди сатисфакцію можуть отримати лише знавці – втім, незнавці несвідомо мають бути задоволені ними».

 ***

«Філармонія нескорених» – проєкт Національної філармонії України, спрямований на підтримку музикантів із окупованих, деокупованих та прифронтових українських міст.

Проєкт стартував 20 лютого минулого року із концерту Камерного оркестру «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії під керівництвом диригента Василя Крячка.

Василь Крячок – уродженець Черкащини, який пов’язав свою долю із Маріуполем. Ще наприкінці 1980-х він заснував тут Камерний оркестр «Ренесанс», ставши його диригентом і художнім керівником. 2018-го очолив Маріупольську камерну філармонію. Від початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого аж до другої половини квітня Василь Крячок залишався у рідному місті, адже не міг покинути людей, що потребували його допомоги й підтримки.

Окупанти неодноразово намагалися схилити його до співпраці, але проукраїнська позиція митця залишалася незмінною.

Хоча нині більшість колег диригента залишилися в Маріуполі,але життя триває... "Ті, хто міг і хотів виїхати, - виїхали. Хто на підконтрольну Україні територію встиг, хто в Росії залишився, хто поїхав через росію в Грузію, хто в Європу, а три музиканти саме з камерного оркестру залишились і тепер грають в зібраному окупантами оркестрі. Так званий "оркестр Донецької державної консерваторії", тобто як такої Маріупольської камерної філармонії вже не існує", - каже Василь КРЯЧОК. - Втім, працювати в Маріуполі залишилося чимало колег... У нас був естрадно-духовий оркестр, десь 70 % з них там так і працюють, народний оркестр теж залишився. Я завжди був проукраїнською людиною, тому в мене навіть й думки не було, щоб там залишитись працювати на російських окупантів"...

До оновленого складу нашого оркестру увійшли п’ятеро маріупольців і музиканти-переселенці із Луганська та Харкова. Також з "Ренесансом" за сумісництвом співпрацюють ще близько десяти музикантів з інших оркестрів...

Нині Василь Крячок разом із музикантами виступає по Україні та відбулися успішні європейські гастролі , але найбільша мрія диригента - аби швидше бійці ЗСУ звільнили Маріуполь, щоб мати змогу грати на рідній сцені філармонії!
Колективи: Маріупольський муніципальний камерний оркестр "Ренесанс"
Диригенти: Василь Крячок
Концертна організація: Національна філармонія України
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії УкраїниІнші:

Пішов з життя художник Ярослав Федорович Нірод
Оголошено лауреатів 
9 грудня на 73 році життя відійшла у вічність легендарна українська балерина Тетяна Таякіна
У Києві покажуть сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
Україна з чеським композитором створили саундтрек руху спротиву окупації на ТОТ "Жовта стрічка"
Музика молодих
У Херсоні відкрилась Приймальня Різдвяного чарівника
Про віру, надію, любов
ОДЕСЬКА ОПЕРА НАБЛИЖАЄ СВЯТА, ДАРУЮЧИ НЕЗАБУТНІ ПОДІЇ
“Брати Майбороди та послідовники”
"Різдво разом з Україною"
Благодійна виставка «Маріуполь. Бестіарій війни»
Оголошений Конкурс на здобуття Премії імені Миколи Лисенка
“Родинний альбом”
Хор "Дударик"  покаже мюзикл про пригоди святого Миколая
У Львові відбудеться фестиваль Jazz Bez
На Великій лаврській дзвіниці зіграли концерт на інструментах доби бароко
Національна філармонія України - програма на грудень
У Києві відбудеться музична вистава «Косачка» про дослідження жіночої природи
Казковий дебют
Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив список літературно-мистецьких творів, допущених до ІІ туру
До Рівного з концертом приїде син відомої джазової співачки Елли Фіцжеральд
“Додому”
12 найкращих вистав покажуть у фіналі V Фестивалю-Премії «GRA»
“Звуки музики” повернулися
Понад чотири десятки подій у Львівському органному залі у грудні
Вся Франція гуде!
Оперу CHORNOBYLDORF покажуть в Києві
У Лондоні пролунають твори в'язнів Аушвіцу. Їх відтворив з архівів британський композитор
Грудневі сюрпризи від Національної опери України
Гастролі в Естонії
Львівська опера запрошує на прем’єру вистави «Тіні забутих предків»
Freedom ballet і Молодий театр представлять у Києві мюзикл «Кабаре»
У Львівській опері попрощалися з працівником театру, який загинув на фронті
“Голос пам'яті промовляє...”
Наталія Половинка запрошує
Концерт до Дня пам'яті жертв голодоморів
Музичні ландшафти Карпат
Між кохання і почуттям обов’язку..
Хто твої друзі?
      © 2008-2023 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
4.jpg