|
Культурна дипломатія вищого гатунку
Богдана Півненко, Віоліна Петриченко, Мала Емде, Корнелія Ланц, Ірина Френкель, Орелі Брос продемонстрували на вищому рівні Культурну дипломатію України у Берлінській філармонії
16 грудня 2023, субота
Поширити у Facebook
13 грудня у великій залі Берлінської філармонії пройшов Гала концерт проєкту «Sound of Ukraine». Він мав назву «Звуки України вільному світу».
Як підкреслила власниця видавництва «Elisabeth Sandmann Verlag», пані Сандман, яка прийняла рішення стати партнеркою проєкту. Своє рішення вона обґрунтовує наступним чином: «Шість сильних жінок України та Німеччини: Богдана Півненко (скрипка), Віоліна Петриченко (рояль), Мала Ємде (акторка) Корнелія Ланц (співачка) Орелі Брос (авторка книги «Світло з темряви: листи українських жінок вільному світу») та продюсерка і авторка проєкту Ірина Френкель (керівниця концертної агенції «OPEN MUSIC PROJECT»), об’єдналися, щоб розповісти світу про Україну, трагедію війни крізь призму жіночої долі та говорити про необхідність захисту митців України.
Цей благодіний проєкт суто відрізняється від великої кількості інших проєктів на підтримку України, що відбуваються у Німеччині та інших країнах Європи в першу чергу високим професіоналізмом виконавців. В цей вечір у двотисячній концертній залі не було сухих очей – таке сильне враження справила музика з України, голоси з України та листи з України на глядачів».
В залі можна було побачити депутатів Бундестагу, послів дипломатичних місій країн світу.
На початку Благодійного гала концерту «Звук України - вільному світу» до присутніх звернулась віцепрезидентка Бундестагу Катрін Ґерінґ-Екхардт. Окрім музичної теми вона торкнулась і політики, висловивши сподівання, що «системи, про які всі зараз багато говорять – ракети Taurus – будуть передані Україні».
Вона також підкреслила, що мир для України має бути справедливим, українці повинні жити у вільній, а не окупованій країні: «Ваша музика є посланням Володимиру Путіну: Україна переможе!», - підкреслила віцепрезидентка німецького парламенту.
Посол України в ФРН Олексій Макеєв запевнив, що українці все зроблять для того, щоби ми всі разом у 21 столітті могли зустрічати мирні Різдва. Наразі ж тихі ночі українцям забезпечують, у тому числі, німецькі САУ Gepard, системи Iris-T і Patriot. Макеєв заявив, що культура – найкраще послання, найкраща дипломатія. «Щедрик» Миколи Леонтовича у берлінській філармонії показує те, що традиції культурної дипломатії продовжується, адже понад 100 років, в 1920-му, ця мелодія, яка на той час ще тільки починала подорож світом, лунала там у виконанні хору Олександра Кошиця.
Про історію колядки можна було дізнатися на стендовій виставці, яку в фоє філармонії організувало представництво Українського інституту в Німеччині.
Його керівниця Катерина Рітц-Ракул бачить своїм завданням доносити до німців різноманіття української культури, щоби про нашу державу думали не лише в контексті війни, яку веде зараз проти неї росія, а як про прекрасну країну з багатою культурою та традиціями. Авторкою виставці є відома дослідниця теми культурної дипломаті Тіна Пересунько.
Класичні твори, сповнені емоцій та енергією, підкреслили ідентичність України:
13 грудня був день народження українського композитора Миколи Леонтовича – тому «Щедрик» - був основним лейтмотивом того вечора.
Програма концерту презентувала українські та європейські світові шедеври. Під орудою Теодора Кухара пролунали Увертюра Євгена Станковиа «Ніч перед Різдвом», Концерт для скрипки з оркестром Яна Сібеліуса (солістка Народна артистка України Богдана Півненко), яка продемонструвала бездоганну віртуозність та наповнила велику залу філармонії шаленою енергетикою, що викликала шквал оплесків у глядачів, та Симфонія № 9 «З нового світу». Як зазначив генеральний директор – художній керівник Володимир Сивохип: «Саме Україна є зараз символом нового світу, символом незламності, символом свободи» Виступ музикантів Львівської Національної філармонії оркестру був блискучим, високо натхненним, про що свідчили овації, які вибухали після кожного твору.
Організаторка Благодійного Гала – Концерту, керівниця концертної агенції «OPEN MUSIC PROJECT» пані Ірина Френкель розповіла про проєкт «SOUND of UKRAINE» та його фінал: «Проєкт «SOUND of UKRAINE» має на меті підтримку низової ініціативи «SAVE UKRAINIAN CULTURE», яка об’єднує понад 200 організацій.
Головним координатором роботи платформи є міжнародний благодійний фонд «Український мистецький Ренесанс», створений з метою підтримки митців, які залишаються в Україні та надання можливостей для творчої і професійної самореалізації. Для мене особисто, яка організаторки цього проєкту було важливим наповнити програму таким чином, щоб без зайвих гасел всі присутні зрозуміли, який біль переживаємо ми і яка сильна нація . Українці». Ми змогли об’єднати жінок з Німеччини та України, які розповіли кожна свою історію через музику, слова, спів…»
Для фіналу концерту спеціально було створено новий твір. Володимир Сивохип зазначив: «Глядачі могли почути наш «Шедрик» у новому аранжуванні, саундтрек до книги «Світло з темр’яви. Листи українських жінок вільному світу» - «Call me freedom», який створила Джері Хайл та відомої німецької колядки «Тиха ніч»».
В це музичне дійство було майстерно вплетено листи українських жінок. Mala Emde відома німецька акторка стала в цей вечір голосом українських жінок, прочитавши два листи: жінки з Маріуполя- Крістини Паріоті та жінки з Чернігова…». Володимир Сивохип, Народний артист України диригував цей завершальний важливий фінал, який поставив драматичну крапку концерту.
Теодор Кухар, головний диригент Львівського оркестру підкреслив: «Виступ у Берліні, в одному з найпрестижніших залів Європи та світу це дуже важливий момент для нас всі, який зробив 2023 рік - одним з потужних сезонів оркестру».
Благодійний Гала концерт відбувся на підтримку БФ «Український мистецький ренесанс»
Партнери концерту
Посольство України в Берлині
Український інститут в Берліні
Посольство США в Берліні
Благодійний фонд NORD UKRAINA .UA
Львівська обласна військова державна адміністрація
Elisabeth Sandmann Видавництво
Heinrich Böhl Stiftung
Hilton Group
ValFair Concert
Віче Берлін
Організатори концерт Концертна агенція «OPEN MUSIC PROJECT» у співпраці з Львівською Національною філармонією
Колективи: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Виконавці: Віоліна Петриченко, Богдана Півненко
Диригенти: Теодор Кучар
Композитори:Євген Станкович
Діячі мистецтв: Володимир Сивохіп
Концертна організація: Львівська національна філармонія
|