|
Китай по-українськи, або де зустрілися Європа і Азія
30-го жовтня у Будинку звукозапису НСТУ з нагоди 25-річчя дипломатичних відносин між Китаєм і Україною відбувся спецпроект «Жовта ріка».
3 листопада 2017, п'ятниця
Поширити у Facebook
У серпні 2017 року Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під орудою Володимира Шейка представляв Україну в Китаї (оркестр зіграв два концерти у Пекіні і Гонконгу).
Концертна програма «Жовта ріка» у Будинку звукозапису – своєрідна творча «відповідь», бо цього разу українським оркестром керував китайський диригент Цзюнцє Донґ. А програма складалася з творів українських, китайських композиторів та європейської музики.
З однаковим завзяттям та запалом оркестр зіграв потужну увертюру до опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка й традиційний китайський танець. Диригент з Китаю Цзюнцє Донґ легко, динамічно й надзвичайно енергійно «вів» оркестр. Та й оркестранти напрочуд легко впоралися із китайською екзотикою. Втім, виявилося, що це музика легка для сприйняття, дуже мелодійна та яскрава.
У концертній програмі було два твори, про які варто написати окремо. По-перше, фортепіанний концерт із назвою «Жовта ріка». Це один із найвідоміших у світі творів китайської академічної музики. Приваблює непроста історія його створення. У 30-х роках минулого століття спалахнула Японсько-китайська війна. Або, як називають її в Китаї – Війна спротиву Японії. Китай приваблював японців великими сировинними ресурсами, територіями, тому збройні конфлікти різної інтенсивності тут спалахували впродовж декількох десятиліть. Та 30-ті роки минулого століття були дуже драматичні.
У 1938-му році китайські війська зупинили наступ японців. Поет Гуан Вейжань надихнувся героїчною переправою солдат на ріці Хуанхе (яку називають «Жовтою рікою»). І написав полум’яні вірші, присвячені патріотам Китаю. Композитор Сянь Сіньхай поклав ці вірші на музику - так у 1939-му виникла кантата «Жовта ріка». Саме вона стала основою для всесвітньо відомого фортепіанного концерту. Музика красива, мелодійна, сповнена національного колориту і чарує «вкрапленнями» звуконаслідування (наприклад, чути кришталеві дзвіночки).
30 жовтня концерт «Жовта ріка» майстерно виконав лауреат міжнародних конкурсів, заслужений артист України Юрій Кот. Ось що він розповів після виступу: «Незважаючи на те, що ця музика виникла внаслідок драматичних подій, трагізму я у ній не відчув. Скоріше, це пафос, усе витримано в оптимістичному дусі. Я не знаю, чи це властивість нації – так реагувати на важкі моменти. Відчувалися скоріше типові для комуністичного ладу моменти. Але у цьому концерті дуже красива лірика, є ефекти китайської народної музики, наслідування народних інструментів. Найбільше сподобалася саме колористичність».
Один із трьох уславлених українських «С» - Євген Станкович - свого часу перебував у Китаї. Звичайно, він, як музикант, знайомився передусім із «музичним Китаєм» – всотував звучання етнічної музики, народних інструментів, захоплювався особливостями інтонування. І згодом написав композицію із назвою «Спогад про країну Лотоса». Саме вона прозвучала у виконанні лауреата міжнародних конкурсів віолончеліста Олександра Пірієва у супроводі Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського радіо. Запам’яталася невловима «ковзаюча» інтонація та вміле імітування китайських мелодій (в основі справжня китайська тема). А ніжна, прозора споглядальна лірика твору зачарувала.
На завершення концертної програми прозвучав шедевр світової класики – Симфонія №9 Антоніна Дворжака «З Нового Світу». Таким чином, концертна програма «охопила» інтонації усього світу: від азійського Сходу до Європи й Америки. Важливий день, цікавий задум, кілька важливих смислових акцентів і, звичайно, класні музиканти. Мистецтво, яке не лише заряджає натхненням і дарує приємні спогади, а й є дивовижним об’єднуючим стрижнем.
Автор: Вікторія Наумчук
Колективи: Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України
Виконавці: Юрій Кот, Олександр Пірієв
Диригенти: Володимир Шейко
Концертна організація: Національна радіокомпанія України
Концертний зал: Велика концертна студія Будинку звукозапису НРКУ
|